>
Kategorie: PoradnikiProjektory

Lampa, LED czy laser? Co wybrać kupując projektor?

Radzimy, na jakie parametry (jasność, lampa, rzut, rozdzielczość) trzeba zwrócić uwagę przy wyborze projektora i na jaki typ urządzenia (DLP, laser czy LED) najlepiej teraz postawić. 

Laserowy projektor 4K to urządzenie z najwyższej półki, ale wbrew pozorom taki zakup nie zawsze jest rzeczywiście niezbędny. W zależności od potrzeb może się okazać, że w pełni wystarczający będzie znacznie tańszy model. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę przy doborze projektora do domu, firmy czy też szkolnej sali.

Lampa, LED czy laser?

  • laser będzie najlepszym wyborem, jeśli cena nie jest najistotniejszym kryterium wyboru lub jeśli długa, bezserwisowa obsługa jest priorytetem;
    klasyczna lampa zapewni satysfakcjonujące parametry, szczególnie jeśli nie chcemy wydać dużo pieniędzy;
  • LED oferuje kompromis między laserem a klasyczną lampą, jednak najczęściej jest stosowany w projektorach mobilnych z małą jasnością.

Źródło światła to jeden z najistotniejszych elementów projektora, wpływający m.in. na jego cenę oraz żywotność. W przypadku projektorów można spotkać się trzema rodzajami, przy czym każdy z nich ma zalety i wady:

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Aby ująć kwestię żywotności w namacalną perspektywę, można posłużyć się przykładem przeciętnej klasycznej lampy. Żywotność 3 500 godzin dla pełnej mocy świecenia oznacza prawie 5 lat użytkowania, jeśli codziennie projektor wyświetla obraz przez 2 godziny. Gdyby był to model laserowy o żywotności 30 000 godzin, przekładałoby się to na użytkowanie przez ponad 41 lat.

Warto zauważyć, że źródło światła nie determinuje technologii projektora – np. projektor DLP może w zależności od modelu mieć każdy rodzaj lampy.

Jaki projektor do domu?

Oglądanie w domu filmów czy meczu z wykorzystaniem projektora może sprawić, że zapomnimy o telewizorze. Przykładowo, ekran o przekątnej 92 cale oferuje powierzchnię większą od czterech telewizorów o przekątnych 42 cale. W takim przypadku najczęściej nie trzeba skupiać się na jasności urządzenia, ponieważ pomieszczenie z projektorem będzie raczej zacienione. Około 2500 ANSI lumenów powinno wystarczyć. Za to warto postawić na wysoką rozdzielczość: Full HD (1920 x 1080 px) lub 4K Ultra HD (3840 x 2160 px) oraz kontrast powyżej 20 000:1.

Jeżeli zależy nam na grach, dobrym wyborem będzie projektor typu DLP (Digital Light Processing). Takie urządzenia zapewniają krótki czas reakcji, co bezpośrednio przekłada się na przyjemność płynącą z grania.

W przypadku pomieszczeń o małej ilości miejsca i braku możliwości umieszczenia standardowego projektora, rozwiązaniem będzie model ultrakrótkiego rzutu. Stawia się go bezpośrednio pod ścianą lub ekranem projekcyjnym, a wyświetlany obraz i tak cechuje się dużą przekątną.

Projektor ultrakrótkiego rzutu Optoma HD35UST

Projektor dla biura i szkoły

Projektory to urządzenia, które spotykamy często w salach konferencyjnych, szkolnych czy wykładowych. Priorytety przy zakupie będą tu odwrotne niż w przypadku użytku domowego. Duża rozdzielczość nie jest aż tak istotna. Przy wyświetlaniu np. prezentacji, XGA (1024 x 768 px) lub WXGA (1280 x 800 px) powinny okazać się optymalne.

Kontrast też nie jest kluczowym parametrem. Z kolei wysoka jasność obrazu – 3500 ANSI lumenów lub więcej – jest pożądana, jeśli projekcja będzie się odbywać w jasnych pomieszczeniach.

W biurach lub szkołach projektory często instaluje się pod sufitem, co sprawia, że rzadko się do nich zagląda. I tu ujawnia się kolejna zaleta projektorów DLP. Cechuje je wysoka odporność na kurz, który może być widoczny na wyświetlanym obrazie. Dzięki temu wymagają one rzadszego konserwowania niż inne typy urządzeń – nawet w przypadku użytkowania ich w pomieszczeniach o ponadprzeciętnym zakurzeniu.

fot. Optoma

To również warto przeczytać!

Poradnik, jaki projektor warto kupić to nie jedyny artykuł, który warto u nas przeczytać. Zachęcam również do lektury innych zestawień TOP-10.

maniaKalny redaKtor

Komentarze

  • Lubuje się w projektorach Acera. Trzeci dzień testuje laser o jasności 3100lx. Trochę się czaiłem bo wg specyfikacji ma mniejszą jasność od mojego poprzednika UDH 4000lx. Przed montażem zmierzyłem światłomierzem jeden i drugi. Stary lampowy UHD miał 700 nitów a laser 1200...

Najnowsze artykuły

Mocna aktualizacja PlayStation 5! Co nowego?

Sony ogłasza mocną aktualizację dla konsol PlayStation 5. Nowości zapowiadają się bardzo ciekawie, szczególnie w…

23 kwietnia 2025

Prime Video z idealnym rozpoczęciem lata – sprawdź co przygotowuje platforma

Letnia tajemnica na wyspie Sinclairów – „We Were Liars” już w czerwcu na Prime Video.…

23 kwietnia 2025

Mega tani telewizor QLED 75 cali z FALD i Dolby Vision!

Ten telewizor to prawdziwy hit sprzedaży! Tani QLED ze strefowym wygaszaniem, który idealnie nadaje się…

23 kwietnia 2025

Megahit Netflix wraca z drugim sezonem! Kiedy premiera?

Jedna z najgłośniejszych produkcji Netflixa wraca z drugim sezonem. Co wiemy o kontynuacji przygód z…

23 kwietnia 2025

Kożuchowska w bezkompromisowej roli na Netflix! Takiej jej nie znacie

Kolejny serial polskiej produkcji już w czerwcu zadebiutuje na platformie Netflix. To emocjonalna mieszanka wybuchowa…

23 kwietnia 2025

Oblivion Remastered PS5 Pro: Tryb wydajności vs Tryb jakości

Oblivion powraca w odświeżonej wersji i już na starcie przyciąga tłumy graczy – ale czy…

23 kwietnia 2025