>

Serial krótki, ale dobry? Te 40 najlepszych miniseriali zdecydowanie warto zobaczyć!

Klasyczne seriale zawsze mają wzięcie, ale niekiedy dużo ciekawsze produkcje to kompaktowe tytuły o zamkniętej formie. Wybraliśmy najlepsze miniseriale, które warto zobaczyć w 2024 roku!

Seriale mają to do siebie, że potrafią ciągnąć się bez końca. Ich twórcy często przesadzają z finałem („Lost”) albo nie wiedzą, jak wybrnąć ze wszystkich podejmowanych wątków („Gra o tron”). Inni działają z klasą i mają pomysł na zamkniętą historię („Zakazane imperium”), a inni mówią, że pomysły mieli, ale funduszy nie starczyło („Carnivale”). Ta powyższa wyliczanka nie jest bezcelowa, bo pokazuje, jak trudnym dziełem wizualnym jest serial.

Dużo prostszym formatem, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jest miniserial. To odgórnie zamknięta forma, która nie zmieściłaby się w klasycznym 2- lub nawet 3-godzinnym filmie, ale jest za krótka, by rozdzielać ją na kilka sezonów.

Wybraliśmy 40 najlepszych miniseriali, które znajdziecie na popularnych platformach VoD, jak NetflixHBO Max czy Amazon Prime – większość z nich pochłoniecie w wieczór lub dwa.

Szogun

Szogun

„Szogun” to jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji tego roku i rewelacyjny serial historyczny, który z ogromną pieczołowitością oddaje realia Japonii w 1600 roku, u progu wojny domowej, która zdefiniowała stulecie.

To adaptacja powieści Jamesa Clavella, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Serial pod pewnymi względami różni się od książki, ale jest to efekt dopasowania opowiadanej historii do współczesnych realiów. Świetny scenariusz, rewelacyjna obsada i niezapomniany klimat czynią z „Szoguna” jednego z kandydatów do miana serialu roku.

Głównym bohaterem jest lord Yoshii Toranaga, która walczy o życie, gdy sprzeciwiają się przeciwko niemu wrogowie z Rady Regentów. Kiedy w pobliskiej wiosce rybackiej zostaje odnaleziony tajemniczy europejski okręt, jego angielski pilot – John Blackthorne – oferuje sekrety, które mogą pomóc Toranadze przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Między bohaterami tworzy się wyjątkowa więź, która łączy się także z losami tłumaczki Mariko.

Obława

Obława

„Obława” to wyjątkowy thriller konspiracyjny o jednej z najbardziej znanych, ale najmniej zrozumianych zbrodni w historii. Opowiada zdumiewającą historię polowania na Johna Wilkesa Bootha w następstwie zabójstwa Abrahama Lincolna, w momencie gdy los kraju wisi na włosku.

„Obławę” ogląda się jak świetny serial akcji, choć jest w nim wiele smaczków historycznych, a najlepsze w nim jest to, że rozkręca się z każdym kolejnym odcinkiem.

Zagłada domu Usherów

Zagłada domu Usherów

Serial „Zagłada domu Usherów” to luźna adaptacja noweli Edgara Allana Poego pod tym samym tytułem. Głównymi bohaterami jest bezwzględne rodzeństwo – Roderick i Madeline Usher – którzy przekształcili firmę Fortunato Pharmaceuticals w prawdziwe imperium bogactwa i władzy.

Z czasem wychodzą jednak na jaw dawne sekrety, gdy kolejni dziedzice dynastii Usherów zaczynają ginąć z rąk tajemniczej kobiety z ich przeszłości. Wkrótce zaczynają dziać się niewytłumaczalne zjawiska. Madeline znika, a Roderick zaczyna tonąć w szaleństwie.

Władcy przestworzy

Władcy przestworzy

„Władcy przestworzy” to serial Stevena Spielberga, Toma Hanksa i Gary’ego Goetzmana, producentów „Kompanii braci” i „Pacyfiku”. Podczas II wojny światowej lotnicy załogi bombowców 8. Armii Powietrznej ryzykują życiem w akcie braterstwa zrodzonym z odwagi, strat i zwycięstw.

Świetny miniserial z Austinem Butlerem, Callumem Turnerem, Anthonym Boylem i Nate Mannem w rolach głównych, który koresponduje ze wspomnianą „Kompanią braci” i „Pacyfikiem”.

Informacja zwrotna

Informacja zwrotna

„Informacja zwrotna” to nowy serial na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, w którym brawurową główa rolę gra niesamowity Arkadiusz Jakubik. To serial, który ogląda się z fascynacją i niepokojnem – nie sposób przejść obok niego obojętnie.

„Informacja zwrotna” to na pozór typowa historia kryminalna, opowiedziana z perspektywy byłego muzyka i alkoholika, który za wszelką cenę chce odnaleźć zaginionego syna. Mimo iż mamy tylko pięć odcinków, to tworzą one gęstą i trudną do przyswojenia całość. Serial ogląda się jakby był jakąś zlepką klisz z przebłysków świadomości nietrzeźwego mózgu. Fani książki muszą jednak pójść na pewne ustępstwa, bo serial nie jest jej adaptacją 1:1.

Awantura

Awantura

„Awantura” to jeden z najlepszych miniseriali tego roku, a przy tym taki, który mogliście ominąć. A szkoda byłoby nie poznać na własne oczy tej niezwykłej historii.

„Awantura” rozpoczyna się na pozór typowo – od incydentu przemocy drogowej między dwojgiem obcych sobie ludzi. Skory do kłótni pracownik fizyczny Danny Cho popada w konflikt z Amy Lau – wiodącą wystawne życie kobietą sukcesu. W kolejnych odcinkach tego poruszającego i obfitującego w czarny humor serialu spór między nimi się zaognia, ukazując historię ich życia i związków.

Czarny ptak

Czarny ptak

„Czarny ptak” to kolejna perełka w ofercie Apple TV+, tym razem z Taronem Egertonem w roli głównej. To serial inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Jimmy Keene, który właśnie rozpoczyna dziesięcioletnią odsiadkę, otrzymuje niezwykłą ofertę: jeśli zdoła zdobyć informacje od podejrzanego o zabójstwo Larry’ego Halla, będzie wolny. Wypełnienie tej misji staje się dla Jimmy’ego życiowym celem.

W tłumie

W tłumie

„W tłumie” to jeden z najbardziej szokujących miniseriali tego roku i brawurowa rola Toma Hollanda. Thriller psychologiczny rozgrywający się w 1979 r. na Manhattanie. Młody mężczyzna zostaje aresztowany za szokujące przestępstwo, a nietypowa śledcza musi rozwiązać kryjącą się za nim tajemnicę. To kolejna perełka na Apple TV+.

Warszawianka

Warszawianka

Idąc za ciosem, polecamy kolejny polski serial, ale tym razem taki, do którego Jakub Żulczyk napisał scenariusz. Oczywiście mowa o „Warszawiance” i świetnym Borysie Szycu, który ma w sobie coś z polskiego Hanka Moody’ego (choć spłycanie „Warszawianki” do poziomu kopii „Californication” jest krzywdzące).

„Warszawianka” opowiada o tragikomicznych losach czterdziestoletniego playboya, miejskiej legendy, która nieustająco walczy z rzeczywistością, próbując uchwycić sens własnego istnienia we współczesnym świecie. Franek Czułkowski aka Czuły to postać głęboko złożona – nieodpowiedzialny imprezowicz, seryjny uwodziciel i jednocześnie przyjaciel wszystkich. Z głową pełną marzeń i talentem pisarskim Czuły skradł serca pokolenia X, ale nie dojrzał. Mając, a potem straciwszy wszystko, próbuje nadać sens współczesnemu światu w otoczeniu najciekawszych postaci miasta.

Wielka woda

Wielka Woda

„Wielka woda” opowiada historię „powodzi stulecia” w 1997 r. Nakręcony z dbałością o detale i trzymający w napięciu do końca, choć przecież tę historię znają wszyscy.

Gdy fala powodziowa zbliża się do stolicy Dolnego Śląska, zapada decyzja – aby oszczędzić miasto przed niszczącym żywiołem, należy poświęcić okoliczne wsie i pola. Jak jedna decyzja wpłynie na życie całej społeczności? Trójka głównych bohaterów, postawiona w obliczu sytuacji ekstremalnej, zmierzy się z wydarzeniami, których następstwem będzie ogrom zniszczeń oraz śmierć niewinnych osób.

Gambit królowej

Gambit królowej

„Gambit królowej” to adaptacja powieści Waltera Tevisa o tym samym tytule z 1983 r, a jednocześnie prawdziwy majstersztyk. Akcja serialu rozgrywa się w stanie Kentucky, w latach 50. ubiegłego wieku. Fabuła opowiada historię Beth, osieroconej dziewczyny o niezwykłym talencie szachowym. Za swój geniusz musi jednak zapłacić wysoką cenę. Warto wspomnieć, że jedną z ról w serialu gra Marcin Dorociński.

Małe ogniska

Małe ogniska

„Małe ogniska” to świetny serial dramatyczny z Reese Witherspoon w roli głównej. Życie pozornie doskonałej rodziny zostaje wywrócone do góry nogami wraz z przyjazdem tajemniczej artystki Mii Warren i jej córki Pearl do Shaker Heights w stanie Ohio, malowniczego miasteczka opartego na utopijnych zasadach harmonii i porządku. Kierowana winą, zawsze czyniąca dobro Elena Richardson wynajmuje im pokój. To początek wspólnych losów obu rodzin.

Będzie bolało

Będzie bolało

„Będzie bolało” bezsprzecznie już teraz mogę nazwać najlepszym miniserialem 2022 r. Wybitna rola Bena Whishawa i świetnie napisany scenariusz opowiadają historię o trudnych wyborach, odpowiedzialności, a przede wszystkim – (nie)umiejętności radzenia sobie w sytuacjach krytycznych. Wbrew temu, co możecie uważać, nie jest to kolejny serial medyczny.

Serial opowiada historię młodego ginekologa, pracującego w jednym z londyńskich szpitali. Produkcja została oparta na bestsellerowym pamiętniku doktora Adama Kaya, który po latach zrezygnował z pracy w brytyjskiej służbie zdrowia. W książce opisał trudne realia, w jakich funkcjonują młodzi lekarze. To historia tragiczna z przebłyskami nieszablonowego czarnego humoru.

Pięć dni w szpitalu Memorial

Pięć dni w szpitalu Memorial

Miniserial „Pięć dni w szpitalu Memorial” oparty na prawdziwych wydarzeniach, do których doszło podczas huraganu Katrina. Kiedy nadeszła powódź, padło zasilanie, a nad miasto nadciągnęła fala upałów, wyczerpani pracownicy szpitala w Nowym Orleanie musieli podejmować ważne i dramatyczne decyzje.

Kowbojka z Kopenhagi

Kowbojka z Kopenhagi

„Kowbojka z Kopenhagi” to trzymający w napięciu serial z gatunku noir opowiadający skąpaną w świetle neonów historię tajemniczej bohaterki o imieniu Miu. Mając dość służenia innym, przemierza złowieszczy krajobraz świata przestępczego Kopenhagi w poszukiwaniu nowego początku.

Pragnąc sprawiedliwości i zemsty, spotyka swoją nemesis, Rakel, i wraz z nią wyrusza w odyseję po świecie naturalnym i nadprzyrodzonym. Przeszłość ostatecznie przekształca i definiuje ich przyszłość, gdy obie te kobiety odkrywają, że nie są same, lecz jest ich wiele.

Pam i Tommy

Pam i Tommy

„Pam i Tommy” to serial inspirowany prawdziwą historią, więc w jakimś stopniu mamy do czynienia z niekonwencjonalną biografią, a ściślej z głośnym wycinkiem z życia Pameli Anderson i Tommy’ego Lee. Serial można obejrzeć na Disney+, ale to produkcja tylko dla dorosłych.

Nie jest to najwybitniejszy miniserial w historii, ale warto obejrzeć choćby ze wzgląd na role Lily James i Sebastiana Stana. To coś więcej niż tylko skandaliczna historia pierwszej sekstaśmy w świecie celebrytów, potwierdzająca, że Pam i Tommy nie byli prowodyrami, a ofiarami całej sytuacji. Pozwala to spojrzeć nam na bohaterów od nieco innej, bardziej ludzkiej strony. Ostrzegamy – to nie jest miniserial dla każdego.

Ostatnie dni Ptolemeusza Greya

Ostatnie dni Ptolemeusza Greya

„Ostatnie dni Ptolemeusza Greya” to sześcioodcinkowa historia na podstawie książki Waltera Mosleya, który przerobił ją na scenariusz serialu oryginalnego Apple TV+.

Po niespodziewanej utracie zaufanego opiekuna, Ptolemeusz Grey trafia pod opiekę osieroconej nastolatki Robyn. Kiedy okazuje się, że nowa terapia pozwoli odtworzyć wspomnienia Ptolemeusza, wymazane w wyniku postępującej demencji – nastolatka i jej podopieczny zaczynają wspólnie odkrywać szokującą prawdę.

Halston

Halston

Miniserial „Halston” opowiada historię legendarnego projektanta i twórcy światowego imperium mody, świetnie zagranego przez Ewana McGregora, którego imię staje się synonimem luksusu, seksapilu, statusu i sławy, definiując sukces w Nowym Jorku lat 70. i 80.

W wyniku wrogiego przejęcia twórca marki musi podjąć walkę o zachowanie prawa do swojego najcenniejszego zasobu – nazwy Halston.

Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera

Dahmer – Potwór: historia Jeffreya Dahmera

„Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” to jeden z najbardziej przerażających, ale jednocześnie elektryzujących i trzymających w napięciu miniseriali w historii. Miniserial skupia się na postaci Jeffreya Dahmera, który w latach 1978-1991 dokonał siedemnastu odrażających morderstw. Pokazuje, dlaczego jeden z najrgoźniejszych seryjnych morderców w historii Ameryki przez ponad dekadę mógł mordować w biały dzień. Warto zobaczyć, ale trzeba być przygotowanym na naprawdę mocne sceny.

Schody

Schody

„Schody” to serial oryginalny HBO Max, w którym jedną z mocniejszych stron jest aktorstwo – Colin Firth i Toni Collette, ale także inni: świetna Juliette Binoche, Dane DeHaan czy Patrick Schwarzenegger.

To oparta na faktach opowieść, która koncentruje się na życiu Michaela Petersona, jego rozległej rodzinie z Północnej Karoliny oraz podejrzanej śmierci jego żony, Kathleen Peterson. Mimo iż nie każdemu może przypaść do gustu, to po zagłębieniu się w tę historię, serial HBO Max stanowi doskonałe uzupełnienie, które klaruje wiele wątków. Warto zobaczyć, ale zdecydowanie lepiej z choćby szczątkowym przygotowaniem.

Historia Lisey

Historia Lisey

„Historia Lisey” to mroczny serial na podstawie powieści Stephena Kinga. Niepokojące wydarzenia ożywiają wspomnienia Lisey Landon o małżeństwie z pisarzem Scottem Landonem. Wokół niej pojawiają się ludzie mający nadzieję zdobyć nieopublikowane przez zmarłego materiały. Nie cofną się przed niczym, nawet jeśli oznaczałoby to zniszczenie kobiety. Warto obejrzeć, także ze względu na świetną obsadę, m.in. Julianne Moore czy Clive Owena.

W obronie syna

W obronie syna

„W obronie syna” to miniserial z Chrisem Evansem w roli głównej, będący adaptacją powieści Williama Landaya. Akcja rozgrywa się w Newton, w stanie Massachusetts, gdzie rodzina Barberów wiedzie spokojne życie. Andy jest cenionym prokuratorem, a Laurie zajmuje się domem.

Pewnego dnia wokół 14-letniego syna – Jacoba – rozpętuje się piekło. Chłopak zostaje oskarżony o zamordowanie kolegi ze szkoły. Rodzice zrobią wszystko, by oczyścić syna z zarzutów, ale gdy na jaw wychodzą nowe fakty, zaczynają wątpić, czy chłopak faktycznie jest niewinny.

Ostatni taniec

Ostatni taniec

„Ostatni taniec” to niezwykły serial dokumentalny opowiadający o najwybitniejszym koszykarzu wszech czasów. Zawiera niepublikowane dotąd nagrania z sezonu 1997–1998. Jesienią 1997 r. Michael Jordan i Chicago Bulls stanęli do walki o szósty w ciągu minionych ośmiu lat tytuł mistrza NBA.

Niezależnie od zupełnie wyjątkowych osiągnięć Jordana na przestrzeni 13 lat od jego sensacyjnego debiutu „ostatni taniec” – które to określenie spopularyzował trener Phil Jackson – będzie się odbywał w cieniu napięć z kierownictwem klubu i przemożnego poczucia, że to naprawdę ostatnia okazja, aby zobaczyć w pełnej krasie największego koszykarza wszech czasów i jego niezwykłych kolegów z drużyny.

Dzień trzeci

Dzień trzeci” to składający się z dwóch części – “Lato” i “Zima” – miniserial HBO, który podąża za dwójką bohaterów granych przez Jude’a Law oraz Naomie Harris.

Głównym bohaterem pierwszej części zatytułowanej „Lato” jest Sam, który przyjeżdża na tajemniczą wyspę u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Sam mieszka na odludziu i nie jest w stanie opuścić idyllicznego i niebezpiecznie urokliwego świata, który stopniowo odkrywa. Odprawiane w tajemnicy przez mieszkańców wyspy rytuały skłaniają bohatera do przepracowania traumatycznych wydarzeń z przeszłości z zaburzonej perspektywy teraźniejszości.

Dzień trzeci

Akcja „Zimy” rozwija się przez trzy kolejne odcinki. Główna bohaterka – Helen – jest kobietą o silnym charakterze, która zawsze trzyma się na uboczu. Helen przyjeżdża na wyspę w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ją pytania, ale jej obecność ma nieprzewidziane konsekwencje i sprawia, że zacierają się granice między fikcją i rzeczywistością.

Mare z Easttown

Mare z Easttown” to historia Mare Sheehan, policjantki z małego miasteczka w Pensylwanii, która prowadzi dochodzenie w sprawie miejscowego morderstwa, mierząc się jednocześnie z rozpadającym się na kawałki jej własnym życiem. Historia zagłębia się w mroczne strony zżytej ze sobą społeczności i podejmuje próbę analizy tego, jak rodzinne i dawne tragedie mogą definiować naszą teraźniejszość.

Mare z Easttown

W głównej roli występuje wielokrotnie nagradzana, m.in. Oscarem, Emmy i czterema Złotymi Globami, Kate Winslet. Nie jest jednoznacznie powiedziane, że to miniserial, ale wydaje się, że historia zamknie się w jednym sezonie.

Mildred Pierce

Mildred Pierce” to kolejny miniserial z Kate Winslet w roli głównej. Pięcioodcinkowy miniserial jest kolejną, po wersji fabularnej z 1945 roku, ekranizacją powieści Jamesa M. Caina pod tym samym tytułem. Serial otrzymał aż 19 nominacji do nagród Emmy, w tym w najbardziej prestiżowych kategoriach.

Mildred Pierce

Miasteczko Glendale w Kalifornii, rok 1931. Mildred Pierce, matka dwóch córek, po rozstaniu z mężem jest zmuszona sama utrzymywać rodzinę. Gdy nie udaje jej się znaleźć pracy w charakterze gospodyni domowej, pełna niespożytej energii i obdarzona talentem do gotowania kobieta zatrudnia się w niewielkiej restauracji.

Szybko zaczyna nią zarządzać i mimo szalejącego kryzysu – rozwijać interes. Za sukcesami zawodowymi nie idzie jednak szczęście w życiu prywatnym. Mildred szuka prawdziwej miłości, której nie dał jej mąż i jednocześnie próbuje być dobrą matką. Nie potrafi porozumieć się z Verą, swoją utalentowaną, lecz samolubną córką.

Kompania braci

Kompania braci” to zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Stephena E. Ambrose’a miniserial, opowiadający historię Kompanii E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych.

Kompania braci

Fabuła została oparta na wywiadach z ocalałymi żołnierzami Kompanii E, a także ich dziennikach i listach, Kompania braci relacjonuje losy ludzi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i pokonali wielki strach. Służyli w elitarnej kompanii strzelców. Wraz z aliantami wylądowali w Normandii, walczyli w bitwie o Ardeny i zdobyli Orle Gniazdo Hitlera w Berchtesgaden. Ich oddział poniósł ciężkie straty, a oni sami stali się legendą.

Olive Kitteridge

Olive Kitteridge” to czteroczęściowy miniserial produkcji HBO, którego akcja toczy się w Crosby, małym miasteczku w Nowej Anglii.

Olive Kitteridge

Tytułowa Olive Kitteridge jest nauczycielką matematyki w szkole średniej. Charakteryzuje ją cięty humor, surowe usposobienie i twarde zasady moralne, za którymi Olive skrywa dobre serce. Jej mąż Henry prowadzi lokalną aptekę.

Serial koncentruje się na głównej bohaterce i jej relacjach z otoczeniem – przedstawia wydarzenia na przestrzeni 25 lat życia miasteczka. Pokazana jest codzienność Olive i jej zwyczajne, pełne mniejszych i większych problemów życie. Odsłaniane są tajemnice i skrywane związki, przestępstwa i dramaty małej społeczności.

Za starzy na śmierć

Za starzy na śmierć” to pozycja dla koneserów. Nicolas Winding Refn, który jest jednym z najbardziej oryginalnych twórców XXI wieku udowadnia, że ma swój styl. Serial jest wyjątkowo powolny, a każdy z 10 odcinków spokojnie można by oglądać w przyspieszonym tempie.

Za starzy na śmierć

Jedna tragiczna noc powoduje, że życie zastępcy szeryfa hrabstwa Los Angeles Martina Jonesa lega w gruzach i zmusza go do wejścia w podziemny świat mafijnych żołnierzy, jakuzy i tajemniczych samozwańczych mścicieli. Doganiają go minione grzechy, przez co gubi się w surrealistycznej odysei zbrodni, mistycyzmu i zemsty. Pełno tu onirycznych motywów i nawiązań do „Twin Peaks” Davida Lyncha.

Ucieczka

Ucieczka” to miniserial prezentujący perypetie kobiety, która wywraca swoje życie do góry nogami pod wpływem jednego smsa.

Ucieczka

Ruby Richardson postanawia porzucić swoje nudne życie na przedmieściach, aby spotkać się ze swoim byłym chłopakiem ze studiów, Billy’m Johnsonem. Siedemnaście lat wcześniej kobieta zawarła z nim pakt. Jeśli jedno z nich wyśle sms-a o treści „ucieczka”, a drugie odpowie tym samym, obydwoje porzucą wszystko i spotkają się na dworcu Grand Central w Nowym Jorku, aby razem wyruszyć w podróż przez Amerykę.

Na cały głos

Na cały głos” to składający się z siedmiu odcinków miniserial, który został oparty na bestsellerowej książce pt. “The Loudest Voice in the Room” autorstwa Gabriela Shermana.

Na cały głos

Roger Ailes był wieloletnim szefem stacji Fox News. Przez lata doradzał też najbardziej prominentnym politykom Partii Republikańskiej w USA. Produkcja skupia się na ostatniej dekadzie życia Ailesa, kiedy de facto stał się on liderem tej partii.

Miniserial pokazuje kluczowe wydarzenia z jego życia – w tym doświadczenia ze światowymi liderami, które dały początek jego politycznej karierze. Mówi również o oskarżeniach o molestowanie seksualne, które doprowadziły go do upadku.

Watchmen

„Watchmen” to osadzona w alternatywnym świecie historia, w której zamaskowani strażnicy – superbohaterowie – wyjęci są spod prawa. „Watchmen” trudno jednoznacznie zaklasyfikować jako miniserial, bo plotki o drugim sezonie pojawiają się cały czas. Miejmy jednak nadzieję, że nikt już nic więcej nie doda do tego doskonałego dzieła.

Watchmen

Serial nawiązuje do filmu „Watchmen. Strażnicy” Zacka Snydera i jest niejako kontynuacją historii przedstawionej w filmie. Akcja serialu kręci się wokół Angeli Abar, która prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa Judda Crawforda, naczelnika lokalnej policji.

Outsider

„Outsider” to 10-odcinkowy miniserial oparty na bestsellerowej powieści Stephena Kinga. To kryminał z elementami horroru.

Outsider

Policyjny detektyw Ralph Anderson dokonuje oględzin zmasakrowanego ciała 11-letniego Frankiego Petersona odnalezionego w lasach stanu Georgia. Tajemnicze okoliczności przerażającej zbrodni sprawiają, że Ralph, który jest nadal pogrążony w żałobie po śmierci swojego syna, postanawia włączyć do sprawy znaną z nietypowych metod pracy prywatną detektyw Holly Gibney.

Sprawy znacznie komplikują się, gdy okazuje się, że detektyw będzie musiał stawić czoła niezwykłemu złoczyńcy.

Quiz

9 września 2001 roku były major brytyjskiej armii Charles Ingram wraz ze swoją żoną Dianą oraz wspólnikiem Tecwenem Whittockiem, zostali oskarżeni o oszustwo. Major Ingram w nieuczciwy sposób wygrał milion funtów w teleturnieju Milionerzy.. Stanęli oni przed sądem za zmowę polegającą na wskazywaniu poprawnych odpowiedzi za pomocą kaszlu, na pytania zadawane przez gospodarza programu, Chrisa Tarranta.

Quiz

„Quiz” to trzyczęściowy miniserial oparty na niezwykłej, choć prawdziwej historii, jaka miała miejsce 2001 roku w brytyjskiej edycji programu Milionerzy.

To wiem na pewno

„To wiem na pewno” przedstawia dwie równoległe historie życia braci bliźniaków naznaczone zdradą, poświęceniem i wybaczeniem. Losy Dominicka i Thomasa Birdsey’ów pokazane są na różnych etapach ich życia. Widzowie poznają braci w czasach dla nich współczesnych, na początku lat 90. XX w., kiedy obaj osiągają wiek średni. Produkcja wraca też do przeszłości w scenach pokazujących ich młodość i dzieciństwo.

To wiem na pewno

Składający się z sześciu odcinków miniserial to rodzinna saga, która śledzi losy dwóch braci. Scenariusz został oparty na bestsellerowej powieści, której autorem jest Wally Lamb.

W głębi lasu

„W głębi lasu” to pierwszy naprawdę udany polski serial oryginalny Netfliksa. Przedstawiona historia rozgrywa się w dwóch liniach czasowych: roku 1994 i 2019. Miniserial składa się z 6 odcinków, więc kryminalną łamigłówkę warto rozwiązać samemu.

W głębi lasu

Głównym bohaterem jest warszawski prokurator, Paweł Kopiński, który pomimo upływu lat nie może otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, która zaginęła podczas obozu letniego. Niespodziewane odnalezienie ciała, którego śmierć zdaje się być powiązana ze zniknięciem dziewczyny, może w końcu doprowadzić do przełomu w śledztwie.

Czarnobyl

Bez „Czarnobyla” ten ranking nie miałby najmniejszego sensu. Ta pięcioodcinkowa produkcja jest prawdopodobnie jedną z najlepszych w historii, mimo że ma też swoje drobne wady. Znakomite aktorstwo, świetne zdjęcia i klimat nawiązujący do klasycznego „Stalkera” sprawiają, że nie można oderwać się od ekranu.

Czarnobyl

Miniserial opowiada o wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, do którego doszło 26 kwietnia 1986 r. Uwolniona wtedy chmura radioaktywna wywołała skażenie promieniotwórcze terenów Białorusi, Rosji i Ukrainy, która z czasem rozprzestrzeniła się na resztę Europy. Akcja serialu skupia się wokół Walerija Legasowa, słynnego radzieckiego fizyka jądrowego i Borysa Szczerbiny, zastępcy przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR.

Patrick Melrose

„Patrick Melrose” to popisowa rola Benedict Cumberbatch, który gra tytułowego Patricka Melrose’a, młodego i charyzmatycznego mężczyzny wywodzącego się z arystokratycznej rodziny. Niestety, Patrick jest uzależniony od narkotyków, a wieść o nagłej śmierci ojca wywraca mu wszystko do góry nogami. Nie dlatego, że staruszka tak bardzo kochał, ale dlatego, że odpowiada on za wiele traumatycznych momentów z jego młodości.

Patrick Melrose

Dużo tu retrospekcji i specyficznego angielskiego humoru, ale zdecydowanie warto obejrzeć, zwłaszcza, że miniserial ma tylko pięć odcinków. Stopniowe odkrywanie tajemnic domu rodziny Melrose’ów ma w sobie coś ze śledztwa Sherlocka Holmesa.

Ostre przedmioty

„Ostre przedmioty” to miniserial, którego nie mogą przegapić fani Amy Adams. Ta duszna i momentami mocno męcząca produkcja opowiada historię dziennikarki Camille Preaker, która wraca do swojego rodzinnego miasteczka, aby przygotować materiał o morderstwie dwóch dziewczynek.

Okazuje się jednak, że tajemnicze zabójstwo ma wiele wspólnego z jej przeszłością. Camille ponownie wraca do trudnych relacji łączących ją z jej apodyktyczną matką Adorą, ojczymem Alanem Crellinem i przyrodnią siostrą Ammą.

Ostre przedmioty

Nie jest to miniserial dla każdego, bo główna bohaterka długimi momentami się włóczy, pije alkohol i wspomina bolesną przeszłość. Warto jednak sprawdzić, choćby dla pięciokrotnie nominowanej do Oscara Amy Adams. Miniserial liczy osiem odcinków i jest adaptacją bestsellerowej powieści Gillian Flynn.

Trust

„Trust” to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami miniserial opowiadający o niszczącej sile pieniędzy i jednej z najbogatszych rodzin Ameryki – rodzie Gettych.

Produkcja skupia się wokół uprowadzenia J.Paula Getty’ego III i powolnych pertraktacjach J.Paula Getty’ego z porywaczami. Mimo że jest przeraźliwie bogaty, to nie chce zapłacić za głowę wnuka wymaganej kwoty, bo nie wierzy, że nie zostało to ukartowane.

Trust

„Trust” jest jak dobre wino, które chce się smakować, ale nie chce się go zbyt szybko wypijać. Bardzo dobra obsada, świetna oprawa audiowizualna i doskonale prowadzona fabuła, sprawiają, że chce się od razu obejrzeć wszystkie dziewięć odcinków.

Terror

„Terror” to jeden z najbardziej przerażających miniseriali ostatnich lat. Nie ma tu krwiożerczych potworów, ale zimno Arktyki i autentyczny ból bohaterów są odczuwalne.

Historia koncentruje się na niebezpiecznej wyprawie Królewskiej Marynarki Wojennej, która wyrusza na nieznane wody w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego. Załoga staje w obliczu niespodziewanych warunków pogodowych, kończących się zasobów i strachu przed nieznanym. Czy komuś uda się wyjść cało z tej wyprawy?

Terror

„Terror” jest adaptacją powieści Dana Simmonsa o tym samym tytule, a obecność Iana Harta, Ciarana Hindisa i Jareda Harrisa, tylko dodaje prestiżu tej produkcji. W doskonały sposób pokazuje, co może pójść nie tak podczas podróży w nieznane. To daleko idąca analogia, ale podobnie może być choćby podczas planowanej misji na Marsa.

Ślepnąc od świateł

„Ślepnąc od świateł” to prawdopodobnie najlepiej oceniany w historii polski serial – zarówno przez krytyków, jak i widzów. Jest to adaptacja książki Jakuba Żulczyka, który od początku brał udział w produkcji serialu. W „Ślepnąc od świateł” hipnotyzuje warszawski klimat, muzyka i wybitne role Jana Frycza, Roberta Więckiewicza i Janusza Chabiora. Dla tych kreacji warto zarwać wieczór lub dwa.

Ślepnąc od świateł

Historia w „Ślepnąc od świateł” jest na pozór prosta. Oto poznajemy Kubę, warszawskiego dilera, który ma wszystko poukładane, jest perfekcjonistą i outsiderem. Dostarcza towar tylko wybranym, ale na własnych warunkach. Jest zagadką dla otoczenia, nikt nie wie o nim zbyt wiele.

Kuba jest jednak zmęczony swoim życiem i postanawia wyjechać gdzieś daleko – kupuje bilet do Argentyny w jedną stronę, ale zanim wsiądzie do samolotu, musi załatwić kilka spraw. Niestety, jak to w życiu bywa, wszystko komplikuje się w najmniej spodziewanym momencie.

I Am the Night

„I Am the Night” to stylowy miniserial z Chrisem Pinem w roli głównej. Opowiada on historię nastoletniej Fauny Hodel, która zaraz po urodzeniu została oddana do adopcji. Dziewczyna wiedzie spokojne życie na przedmieściach Reno i jest pogodzona z faktem, że tak naprawdę nic nie wie o swoim pochodzeniu.

Kiedy Fauna poznaje reportera Jaya Singletary’ego wszystko się zmienia. Zbliżają się oni do siebie oraz do odkrycia prawdy, która prowadzi do dr George’a Hodela, ginekologa z Los Angeles, który jest znany w mrocznych kręgach Hollywood.

I Am the Night

To dziwne, że ten inspirowany faktami miniserial TNT, który w naszym kraju można było oglądać na HBO, nie zyskał takiej sławy, na jaką zasługuje. To naprawdę kawał świetnej historii w klimacie noir.

Na poboczu

Peter Laurence jest charyzmatycznym politykiem, którego życie zawodowe i prywatne zostaje wystawione na próbę za sprawą knujących przeciwko niemu wrogów. Kiedy coraz nowsze rewelacje na jego temat zaczynają wychodzić na światło dzienne, wolny od poczucia winy i wyrzutów sumienia bohater, umiejętnie balansuje między wygraną a porażką. Mężczyzna stara się realizować własne zamierzenia, podczas gdy inni szukają sposobu, aby go zniszczyć.

Na poboczu

Na poboczu” to czteroczęściowy thriller polityczny opowiadający o charyzmatycznym polityku stąpającym po cienkim politycznym lodzie. Gwiazdą produkcji jest trzykrotny zdobywca Złotego Globu Hugh Laurie, czyli popularny dr House.

Długa noc

Jeżeli pozostajemy w „nocnych” klimatach, to warto wspomnieć o miniserialu „Długa noc”, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku. Po nocy spędzonej na imprezowaniu z nieznajomą kobietą, pochodzący z Pakistanu Naz Khan, budzi się przy jej zwłokach i zostaje oskarżony o morderstwo. Po jego stronie staje adwokat Jack Stone.

Długa noc

„Długa noc” to wnikliwe spojrzenie na tematykę zbrodni i domniemania niewinności. Miniserial zgłębia tajniki działania nowojorskiej policji i pokazuje pułapki systemu sądownictwa, a także prawdziwe piekło, które rozgrywa się w więzieniu. Naz Khan i Jack Stone są tylko marionetkami, a prawdziwy morderca nadal pozostaje na wolności. Ale czy na pewno? To po prostu trzeba zobaczyć, najlepiej w jedną (nomen omen) długą noc.

To również warto przeczytać!

Mam nadzieję, że spodobał Ci się nasz wybór najlepszych seriali na jeden wieczór. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.

Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.

Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.

Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów.

Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci, a dla osób szukających lżejszej rozrywki – ranking najlepszych komedii.

Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-95 najlepszych seriali, polecamy także sprawdzić listę najlepszych polskich seriali oraz nasz najnowszy TOP najlepszych seriali SF.

Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime oraz ranking seriali na HBO Max.

Marcepan

Komentarze

  • Szkoda tylko, że Szoguna nie da się jeszcze w całości obejrzeć. I zamiast np. Warszawianki mogliście dan np. Detektywa.

  • Jeśli już z miniseriali polecasz, to z produkcji 2018-2019 dodałbym: "The Cry" bardzo fajny serial (świetna Jenna Coleman - aż zacząłem oglądać z nią "Victorię"), "Jak nas widzą"/"When They See Us", serial na faktach od Netflixa - przeszedł bez echa, a jest bardzo dobry, "Ucieczka z Dannemory"/"Escape at Dannemora" - znowu na faktach, rewelacyjna Patricia Arquette, a z lżejszych - dwie produkcje Netflixa "After Life" oraz "Już nie żyjesz"/"Dead to Me".

Najnowsze artykuły

Bardzo tani telewizor Panasonic 50 cali! Ekstra cena na Black Week, nawet 1000 zł taniej!

Bardzo tani telewizor Panasonic możemy kupić już dziś w ramach Black Week na Amazon! To…

21 listopada 2024

LG OLED 65″ w wyjątkowej ofercie! Kup najnowszy hitowy telewizor w świetnej cenie!

Sklep RTV EURO AGD przygotował wyjątkową ofertę, w której możesz kupić telewizor LG OLED 65C4…

21 listopada 2024

Smart TV w telewizorze za 99 zł! To prawdziwy hit Black Week

Chcesz mieć Smart TV w starym telewizorze? Możesz wydać rekordowo niską kwotę za hitową przystawkę…

21 listopada 2024

Black Week na Amazon od dziś! Sprawdzamy najlepsze oferty

Nie wiesz kiedy jest Black Friday? Zastanawiasz się co kupić na promocji i gdzie najtaniej?…

21 listopada 2024

Mega hit na Max poniżej oczekiwań. Oceny mówią wszystko

Od dwóch dnia na platformie Max dostępny jest pierwszy odcinek serialu pt. "Diuna: Proroctwo". Ten…

21 listopada 2024

Co za okazja! PlayStation 5 za 1600 zł! Nie warto zwlekać

Chcesz kupić konsolę PlayStation 5 w najniższej możliwe cenie? Lepszej okazji na tę chwilę nie…

21 listopada 2024