Jedną z największych premier konferencji zorganizowanej przez chiński koncern Huawei był telewizor Vision. To telewizor z ekranem QLED, którego jednym z najbardziej zagadkowych elementów jest nowy system stworzony przez Chińczyków – Harmony OS.
Na debiut telewizora Huawei czekaliśmy długo i ta premiera wreszcie stała się faktem – co ciekawe, spośród wszystkich telewizorów dużych producentów smartfonów, którzy mieli zaprezentować swoje sprzęty z segmentu TV, o tym modelu było chyba najciszej. Tymczasem – paradoksalnie – mamy do czynienia z bardzo ciekawym urządzeniem, które zwraca uwagę kilkoma interesującymi cechami.
Elegancki design i panele QLED
Huawei Vision to telewizor praktycznie bezramkowy – obwódki pokazują się jedyne na dole, co jest oczywiście związane z obecnością głośników w formie soundbara. Zestaw 8+1+1 jest w stanie zagwarantować nam wrażenia płynące z emisji dźwięku przestrzennego 5.1, co zdecydowanie powinno przynieść dobre efekty w kontekście oglądania filmów czy seriali.
Sam telewizor bazuje na panelach QLED, a więc wyświetlaczach wykorzystywanych głównie przez Samsunga i oferujących możliwości tzw. kropek kwantowych. Wyświetlana rozdzielczość to oczywiście 4K (rzecz jasna z obsługą HDR) zaś sam telewizor będzie dostępny w trzech wariantach wielkościowych: 55, 65 oraz 75 cali. Częstotliwość odświeżania ekranu ma wynosić 120 Hz, a w kwestii kolorów możemy liczyć na 100% pokrycia palety barw NTSC.
To coś więcej niż telewizor – przynajmniej według Huawei
Telewizor Huawei Vision ma być jednak w założeniu producenta czymś więcej niż zwykłym telewizorem – z tego też powodu możemy liczyć na funkcje, które pozwolą stać się temu urządzeniu centralą domowego systemu Internetu Rzeczy, a także pozwolą wkomponować się w konstrukcje złożone z wielu wyświetlaczy. Sprzęt zostanie także wyposażony w kamerkę do wideokonferencji, która – ze względu na obecność technologii rozszerzonej rzeczywistości – ma zapewnić odpowiedni poziom interakcji z innymi użytkownikami np. dzięki śledzeniu ruchów gałek ocznych.
Huawei Vision – podobnie jak Honor Vision – będzie bazować na systemie operacyjnym własnej produkcji, a więc Harmony OS – na ten temat przedstawiciele Huawei byli bardzo enigmatyczni więc można się spodziewać, że nowy OS wciąż otrzymuje kolejne szlify. Całość obsłużymy natomiast za pośrednictwem pilota Touch Remoter Controller wykorzystującego łączność Bluetooth oraz obecność mikrofonu do wydawania komend głosowych.
Na ten moment nie wiemy nic na temat ceny oraz planowanej daty premiery Huawei Vision – można się jednak spodziewać, że telewizor powinien pojawić się na rynku w nieodległej perspektywie czasowej i wiele wskazuje na to, że to od odpowiedniego wdrożenia systemu Harmony OS zależy debiut tego sprzętu. Oby udało się tego dokonać jak najszybciej.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.