Wybór nowego telewizora to niełatwa sprawa – zwłaszcza kiedy jesteśmy bombardowani technologicznym żargonem, który bywa trudny w zrozumieniu. Dlatego na rtvManiaK.pl radzimy, na jakie pojęcia i atrybuty warto zwracać szczególną uwagę kupując telewizor w tym roku.
HDR, QLED, UHD, LED, LCD, VA, IPS… To tylko kilka popularnych skrótów, które znaleźć można w ulotkach i ofertach w sklepach sprzedających telewizory. Co oznaczają? Które obiecują najwyższą jakość obrazu? Z niniejszego artykułu dowiesz się, na które pojęcia warto zwracać szczególną uwagę idąc do sklepu po nowy telewizor.
Ważna informacja: nie każdy telewizor LCD to QLED. W drugiej grupie znajdziemy wyłącznie modele wyprodukowane przez firmę Samsung przy użyciu kropki kwantowej. To ulepszona generacja urządzeń korzystających z technologii LCD.
Upraszczając, QLED to telewizor podświetlany diodami LED, wyposażony w specjalną warstwę kropek kwantowych, dzięki którym ekran wyświetli szerszą paletę barw. To szczególnie istotne przy oglądaniu filmów w rozdzielczości 4K, które zazwyczaj cechują się bogatą kolorystyką. Ponadto, telewizory QLED często wyróżniają się wyższą jasnością matrycy – zarówno w trybie SDR (standardowym, który wykorzystujesz oglądając np. telewizję) i HDR (rozszerzonym, stworzonym z myślą o seansach filmowych i graniu).
Kupując telewizor LCD wybierzesz albo model z matrycą VA (Vertical Alignment), albo IPS (In Plane Switching). To nie jest kosmetyczna różnica, bo oba panele prezentują odmienne podejście do wyświetlania treści.
Matryce IPS cechują się dobrymi kątami widzenia, dzięki czemu nawet przy zmianie perspektywy obraz nie ulega degradacji. Niestety, ma to swoją cenę – jeden z kluczowych parametrów w ekranach LCD, czyli poziom czerni jest w matrycach IPS tylko przeciętny, co oznacza, że czerń na ekranie jest jasna i bliżej jej do szarości.
Matryce VA są przeciwieństwem IPS-ów. Cechują się zwykle kilka razy wyższym poziomem kontrastu w stosunku do matryc IPS. Dodatkowo pozwalają uzyskać lepszą czerń, co jest szczególnie ważne przy oglądaniu filmów. Ta technologia ma też pewną wadę: stosunkowo wąskie kąty widzenia – wyjątkiem są tutaj telewizory QLED, które mają matryce VA z dodatkową powłoką Ultra Viewing Angle.
Tańsze telewizory wyposaża się w matryce 60 Hz, podczas gdy droższe oferują już 120 Hz. Wartość częstotliwości odświeżania obrazu ma wpływ na płynność ruchu, co widoczne jest zwłaszcza przy oglądaniu sportu. W tańszych modelach, w dynamicznych scenach możesz zobaczyć smużenie (np. w sytuacji, kiedy śledzisz pojedynek piłkarski i Twoja uwaga skupia się na poruszającej się piłce). W droższych modelach to rzadkość z uwagi na wyższą częstotliwość odświeżania i lepsze upłynniacze, czyli rozwiązania poprawiające dynamikę obrazu.
Czy matryca 60 Hz przekreśla telewizor? Zdecydowanie nie. Jeśli masz ograniczony budżet to nie ma się nad czym zastanawiać – wybierz porządny telewizor 60 Hz z dobrym upłynniaczem.
Smart TV to oprogramowanie do telewizorów, które umożliwia im korzystanie z funkcji internetowych, takich jak np. Netflix, YouTube czy przeglądarka internetowa. Każdy producent ma swoje ulubione rozwiązania w tej dziedzinie, ale nie każdy Smart TV jest równie wszechstronny.
Pełnoprawnych systemów Smart TV na rynku znajdziemy niewiele – jednym z najbardziej zaawansowanych jest bazujący na Tizenie Samsung Smart TV, który znany jest z tego, że oferuje taką samą funkcjonalność w tanich, jak i drogich urządzeniach. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule Smart TV to więcej niż Internet – warto go przeczytać, zanim pójdziesz do sklepu, bo dobre oprogramowanie jest teraz tak samo istotne, jak dobry obraz czy dźwięk.
Tryb Ambient to jedna z najciekawszych nowinek w telewizorach, bo pozwala na przekształcenie urządzenia serii QLED w dzieło sztuki – tym samym, kiedy nie jest używany, telewizor pełni rolę ozdoby salonu, prezentując wybrane dzieła znanych malarzy czy fotografów.
Co więcej, tryb Ambient możemy również dostosować do wystroju pokoju, w którym stoi telewizor, uzyskując dzięki temu unikatowe możliwości personalizacji urządzenia. Pisaliśmy o tym m.in. przy okazji poradnika poświęconego trybowi Ambient.
Niemniej ważne od zastosowanej matrycy jest jej podświetlenie. To jego typ często determinuje równomierność doświetlenia, a także wpływa na poziom czerni. Warto zacząć od tego, że od jakiegoś czasu wszystkie telewizory LCD podświetlane są LED-ami. Tak więc jeśli usłyszysz, że jeden telewizor jest LED, a inny LCD, to w rzeczywistości zapewne mowa jest o tym samym.
Wyróżniamy jednak dwa główne typy podświetlenia ekranu – podświetlenie Edge LED, które zlokalizowane jest na krawędziach telewizora oraz podświetlenie Direct LED, które rozprowadza diody LED bezpośrednio za matrycą.
Istnieje kilka odmian tej technologii – najciekawszą wariacją jest Full Aray Local Dimming, czyli bezpośrednie podświetlenie matrycy z gęsto ułożonymi diodami LED, które poprzez specjalne algorytmy są w stanie wygaszać tzw. strefy, dzięki czemu telewizory uzyskują dużo lepszą czerń w konkretnym punkcie, nie przyciemniając reszty obrazu.
Technologia strefowego podświetlenia do niedawna zarezerwowana była wyłącznie dla najdroższych urządzeń, ale w tym roku trafiła również do modeli QLED ze średniej półki, jak choćby niedawno przez nas testowanego Samsunga Q80R czy jeszcze tańszego Q70R.
SDR, czyli Standard Dynamic Range to obraz, jaki znamy z większości starszych filmów i seriali, gdzie jasne sceny były prześwietlone, a z kolei w ciemnych scenach nie było widać szczegółów. Tymczasem trzeba pamiętać o tym, że ludzkie oko w naturalnych warunkach widzi sporo. W ciemnym otoczeniu jesteśmy w stanie dostrzec na pozór niewidoczne detale, a nasze źrenice szybko adaptują się do zastanego światła.
Aby obraz był bardziej naturalny a kolory nieprześwietlone i niewyprane, stosuje się obecnie technologię HDR. Szeroki zakres dynamiki pozwala na poprawę widoczności detali w jasnych scenach, jednocześnie dając wyższą szczegółowość obrazu w ciemnych scenach. Oczywiście, sam telewizor tu nie wystarczy – także oglądana produkcja musi być zakodowana w HDR, jednak obecne platformy VOD, a nawet YouTube świetnie sobie z tym radzą.
Beneficjentami technologii HDR będą widzowie, których telewizory oferują realną możliwość wyświetlenia obrazu o poprawionym zakresie dynamiki. I tu trzeba podkreślić, że nie każdy telewizor mający znaczek HDR faktycznie jest w stanie zaoferować na tyle wysoką jasność, aby efekt HDR był widoczny. Idąc do sklepu warto więc zwrócić uwagę na to, jaki poziom jasności w trybie HDR dany model oferuje. Zależność jest tu prosta: im wyższa jasność, tym widoczniejszy efekt HDR na ekranie.
Od lat producenci prześcigają się w ulepszeniach dedykowanych dla graczy. Nic dziwnego – konsole posiada dzisiaj niezliczona ilość osób, a rozrywka przeniesiona na ekrany o większych przekątnych potrafi bawić dużo bardziej niż spędzanie kolejnych godzin przed monitorem komputera.
Przez długi czas doprowadzano do perfekcji jeden aspekt – input lag, czyli czas reakcji pomiędzy działaniem na padzie, a jego odnotowaniem na telewizorze. Na tym polu rekordy bije Samsung, zbliżając się w urządzeniach z serii QLED do możliwości monitorów komputerowych.
Dzięki dedykowanemu trybowi Gra Motion Plus, telewizor QLED z jednej strony gwarantuje niski input lag, a z drugiej, optymalizuje jakość obrazu z myślą o grach (co oznacza mniejsze rozmycie i bardziej szczegółowy obraz).
Pod pojęciem Jeden Pilot kryje się dedykowany pilot wyprodukowany przez Samsunga. Standardowo dołączany do wielu telewizorów QLED, pozwala na sprawną nawigację po ustawieniach Smart TV, ale również może posłużyć do zarządzania… innymi urządzeniami – niekoniecznie marki Samsung. Z jego pomocą obsłużysz np. dekoder lub konsolę.
Jeden Prawie Niewidoczny Przewód to rozwiązanie zarezerwowane dla najbardziej zaawansowanych telewizorów QLED. Pozwala na podłączenie urządzenia z pomocą tylko jednego smukłego kabla, który przesyła zarówno prąd, jak i obraz i dźwięk. To zdecydowanie ułatwia np. powieszenie telewizora na ścianie, bo odpada nam konieczność żmudnego maskowania podpiętych przewodów, które zazwyczaj mocno rzucają się w oczy.
Artykuł sponsorowany, powstał przy współpracy z firmą Samsung Polska
https://www.rtvmaniak.pl/9576454/smart-tv-internet/
https://www.rtvmaniak.pl/9568828/tryb-ambient-telewizory-samsung/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Max to skarbnica świetnych seriali – popularnych i wysoko ocenianych zarówno przez widzów, jak i krytyków.…
Samsung OLED 77S90D – teraz w wyjątkowej cenie w RTV EURO AGD! Dlaczego warto zdecydować…
Netflix i UFC: Czy to duet idealny? Szef UFC - Dana White komentuje wejście platformy…
Nowa gra studia MachineGames zasługuje na innowacyjną reklamę, jakiej dawno nie widziano. Postanowiono, że Indiana…
Media Expert przygotowało znakomitą okazję na zakup jednego z najciekawszych telewizorów Sony. Dlaczego warto wybrać…
Microsoft wprowadził długo wyczekiwaną funkcję w Xbox Cloud Gaming, która umożliwi granie w gry bez…
Komentarze
Artartykul myslalam ze będzie ciekawszy i szkoda ze tylko o samsungu piszecie jo kuoulam philipsa i jest sztos te ambilight poprostu suoer...samsunga i tizena nie chcialam...wole wybrac androida.....artykul mizerny mega
Powinno być artykuł sponsorowany przez Samsung i to na początku a nie mały dopisek o współpracy na końcu. Nie ma nic o technologii OLED bo to lepsza niż QLED więc po co wspominać.
W telefonach Samsung ma Amoledy to się chwali a w TV nie więc o tej technologii nie wspomina.
Byłem w sklepie po telewizor i sprzedawca mówi kup Pan Samsung a ja mówię chcę innej marki np. Sony a On mówi Sony zły , inne marki złe kup Pan Samsung i w tym momencie miałem zamiar wyjść ze sklepu a na odchodne zapytałem dlaczego tak wciskacie wszystko co Samsung i w odpowiedzi usłyszałem bo nam za to płacą .
Artykuł przydatny, ale według mnie nie porusza dwóch ważnych kwestii: ekranu OLED - ważniejsze jest porównanie OLED-ów i LCD niż QLED-ów i LCD.
Do tego fajnie byłoby wspomnieć o dodatkach takich jak ambilight od Philipsa, które dzisiaj często odgrywają coraz ważniejszą rolę (smart TV coraz częściej w tanich telewizorach działa płynnie, a wtedy taki "bajer" ma duże znaczenie podczas wybierania telewizora).
Samsung widzę zapłacił za reklamę. Artykuł nie opisuje nic czego szajsung nie ma w ofercie! Fajny i pomocny bylby rzetelnie napisany artykuł dający wgląd w technologie jakie spotyka się w innych telewizorach np ambilight
Ambilight jest świetny i chyba inne marki zazdroszczą Philipsowi tej funkcji.
Rozumiem że artykuł partnerski ale dlaczego od razu musi być kłamliwy. Nikt z redakcji nie koryguje oczywistych przekłamań?
Qled kupimy w Polsce też od TCL dla przykladu.