Nowe telewizory LG OLED 2020 trafiają na polski rynek. W sklepach pojawi się 6 nowych serii telewizorów LG NanoCell, a także premierowe modele OLED, w tym GX Gallery (niespotykanie smukły, przylegający do ściany niczym obraz), a także 48-calowy CX (pierwszy telewizor OLED o przekątnej ekranu poniżej 50 cali).
Oficjalna premiera telewizorów LG na rok 2020 odbyła się kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz nowe modele trafiły na polski rynek. Firma przygotowała ciekawą ofertę – jest kilka modeli, które mogą być sprzedażowymi hitami.
W polskich sklepach zadebiutuje m.in. 48-calowy OLED CX. Dowiedzieliśmy się też kilku ciekawych rzeczy na temat premierowych telewizorów LG NanoCell, które stanowią raczej ewolucję niż rewolucję w stosunku do zeszłorocznych modeli. Według zapowiedzi mają zostać poprawione algorytmy lokalnego wygaszania, co jeżeli, okaże się prawdą będzie jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian w telewizorach LCD koreańskiego producenta.
Telewizory LG w 2020 roku posiadają szereg ciekawych dodatków, wśród których znajdziemy HGiG, bardzo niski input lag, Filmmaker Mode, HDMI 2.1, Sportowy Alert, a także Home Dashboard do głosowego sterowania inteligentnymi urządzeniami w naszych domach.
Model LG OLED GX „Gallery” to innowacyjny produkt, w którym ogromny nacisk położono na estetykę. Niespotykany dotąd na rynku model o niecałych dwóch centymetrach głębokości ze wszystkimi podzespołami schowanymi w obudowie, bez konieczności wyprowadzania ich na zewnątrz. Uchwyt do powieszenia modelu LG OLED GX został zaprojektowany jako wnęka w jego obudowie, dzięki czemu telewizor przylega do ściany niczym obraz.
Dodatkowo w dalszych planach jest również dedykowany soundbar o takiej samej grubości, tak aby idealnie dopasować się wyglądem do modeli prezentowanego jako „dzieło sztuki”
Drugim najciekawszym punktem telewizorów OLED 2020 jest debiut 48″ modelu CX, który ma być odpowiedzią na potrzeby użytkowników z mniejszymi pomieszczeniami. W połączeniu z technologiami dla graczy może być ciekawą alternatywą dla gamingowych monitorów, szczególnie przy konsolowych zmaganiach.
Dla jeszcze lepszych doznań filmowych, telewizory LG OLED zostały wyposażone w specjalny tryb dla miłośników oryginalnego obrazu – Filmmaker Mode. Tryb ten wyłącza funkcję wygładzania ruchu, aby wiernie odtworzyć kinowy obraz i prezentować filmy zgodnie z wizją reżysera, czy też autora zdjęć.
Dodatkowo nowa w tym roku funkcja Dolby Vision IQ dostosowuje parametry wyświetlanych treści do warunków panujących w pomieszczeniu, tak by na przykład zbyt jasny obraz nie oślepiał nas podczas wieczornego seansu.
Wszystkie inteligentne sprzęty można połączyć i monitorować ich status w specjalnym panelu domowym – Home Dashboard. Umożliwia on nie tylko śledzenie statusu urządzeń (jak np. sprawdzenie, czy pralka LG zakończyła już pranie lub jaka jest temperatura w mieszkaniu), ale także sterowanie nimi za pomocą telewizora.
W tym celu stworzone zostały 3 scenariusze, aktywowane hasłem „Dzień dobry”, „Dobranoc” oraz trzeci „Własny scenariusz”. Można w nich zaprogramować sprzęty tak, aby zmieniały swoje ustawienia w zależności od okoliczności – inne na poranek, a inne na noc. W praktyce oznacza to, iż na zakończenie dnia wydając komendę do pilota TV „Dobranoc”, zostanie wyłączony TV oraz oświetlenie, a klimatyzator wejdzie w tryb nocny.
Nowością dla pasjonatów sportu na 2020 rok jest funkcja Sport Alert pozwalająca na wyświetlanie informacji o ulubionej drużynie sportowej. Możliwy jest wybór 20 zespołów z listy obejmującej 14 lig, w tym między innymi najważniejszych europejskich lig piłki nożnej, czy też NBA. Powiadomienia o terminarzu rozgrywek oraz wynikach meczu będą pojawiać się na ekranie w czasie rzeczywistym.
Najnowszy procesor α (Alpha) 9 Gen 3 AI stale analizuje przesyłany sygnał, aby podwyższyć jakość obrazu oraz dźwięku. Dzięki algorytmom głębokiego uczenia, procesor wykrywa różnice między twarzami, tekstem i innymi elementami o bogatych szczegółach, a następnie delikatnie przetwarza każdy element obrazu, podwyższając jego jakość.
Aby zapewnić najlepsze wrażenia wizualne oraz dźwiękowe, procesor α (Alpha) 9 Gen 3 AI rozpoznaje również gatunek treści, dzieląc go na cztery kategorie: Standardowe, Film, Sport oraz Animacja. Jako przykład, dla gatunku Animacja zmniejszy zawartość niebieskiego światła w celu zapewniania komfortu wzroku u dzieci, a także wyraźnie odtworzy głosy postaci i uwydatni efekty dźwiękowe.
Dodatkowo w tym miejscu warto zaznaczyć, że firma mocno zredukowała emisję niebieskiego światła, które wpływa niekorzystnie na wzrok.
W kwestii dostosowania telewizora na potrzeby graczy LG zrobiło sporo. Oczywiście, najgłośniejszym dodatkiem zdaje się być port HDMI 2.1, natomiast uważam, że przy grach dużo ważniejszym dla graczy będzie HGiG, czyli specjalny tryb HDR dedykowany grom.
Zastosowanie trybu HGiG (pełniącego analogiczną rolę do HDR w filmach) zapewnia optymalne wyświetlanie obrazu, pozwalając graczom na dostrzeżenie większej liczby szczegółów, np. w lokalizacjach, w których promienie wschodzącego słońca mogą przesłaniać istotne detale. Podczas prezentacji bardzo spodobało mi się obrazowe stwierdzenie, że HGiG jest dla gier tym, czym Dolby Vision dla filmów.
Najnowsze telewizory LG OLED 2020 to rozwiązanie idealne nie tylko dla graczy konsolowych, ale również użytkowników komputerów osobistych. Są jedynymi telewizorami wyposażonymi w obsługę technologii G-Sync od NVIDA (posiadając jednocześnie obsługę Freesync, analogicznej technologii od firmy AMD), dzięki której matryca adaptuje się do liczby klatek na sekundę, sprawiając, że gra jest dużo płynniejsza i przyjemniejsza.
Telewizory LG OLED wyposażone są także w interfejs HDMI 2.1 umożliwiający wyświetlanie treści 4K z prędkością 120 klatek na sekundę, a także zapewniający obsługę technologii 4K HFR (High Frame Rate), trybu ALLM (Automatic Low Latency Mode), zmiennej częstotliwości odświeżania VRR oraz zwrotnego kanału audio eARC. Dzięki redukcji niebieskiego światła w telewizorach LG OLED 2020 nawet wielogodzinne granie nie powinno męczyć oczu.
Nie ma telewizora idealnego, a jak wiadomo, nic nie trwa wiecznie i zdaje się, że LG w kwestii wsparcia formatów dźwięku nieco uwsteczniło swoje telewizory. Sporym minusem, który odczuje wiele osób posiadających zasobną bibliotekę filmów na dysku jest usunięcie formatu dźwięku DTS.
Niepokój może również budzić fakt, że seria NANO90, czyli jeden z najlepszych modeli LCD w ofercie producenta wyposażony będzie w Full Aray Local Dimming. I byłoby to wielkim plusem, gdyby tylko LG zdecydowało się na zastosowanie większej ilości stref lokalnego wygaszania. Według tego co powiedziane zostało na prezentacji stref ma być około 32.
Optymistyczną wizją może być natomiast zapewnienie, że algorytmy zostało zmienione, dlatego telewizory LG powinny ze strefowym wygaszaniem poradzić sobie dużo lepiej niż w poprzednich latach.
Telewizory LG OLED na 2020 rok zdają się być bardzo interesującymi modelami, które zostało w wielu aspektach ulepszone. Cieszyć może fakt dodatków takich jak HGiG, Filmmaker Mode, Dolby Vision IQ czy też finalnie wprowadzenie na rynek 48″ telewizora OLED.
LG promuje swoje telewizory OLED jako idealne dla graczy, co musi również świadczyć o tym, że problemy z wypalaniem powidoków na matrycy w poprzednich latach zostało jeszcze bardziej zminimalizowane.
Z drugiej strony mamy linię LG NanoCell, które zdają się przede wszystkim przyciągać dużymi rozmiarami. W tym miejscu musimy poczekać do pierwszych testów aby móc sprawdzić, czy zapowiedzi dotyczące poprawy lokalnego wygaszania są rzeczywistością.
Od strony systemu i dodatków takich jak Home Dashboard telewizory zarówno najwyższej klasy jak i modele NanoCell stanowią spójną całość, którą możemy przyjemnie zarządzać za pomocą pilota Magic.
Jak już wcześniej wspomniałem nie ma telewizora idealnego, ale LG robi wszystko, żeby ich OLEDy do tego się zbliżyły. Firma powiedziała, że utrzymuje ponad 70% udział na polskim rynku OLEDów i sądząc po cenach i dostępności, nie sądzę, aby w tym roku miało się to zmienić.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…
Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…
Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…
Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…
Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…
Sklep RTV EURO AGD przygotował atrakcyjną ofertę na zakup czarnego kontrolera Sony DualSense. To świetna…
Komentarze
1. Trzeba być walnietym by kupować ogląda w 48" za takie pieniądze. Ogolnie ceny lekko z du.y zważywszy że.poprawiono jak co roku niewiele i za rok znów pojawi się masowe, które będzie odstraszala potencjalnych kupców. Tyle się mówi o rozwoju technologii i redukcji kosztów, tylko że jakoś tego nie widac
Z czasem na pewno spadną do dużo bardziej akceptowalnego poziomu :)
Za drogo.