TCL Electronics zaprezentował podczas targów IFA 2020, AiPQ Engine TM Gen 2 – najnowsze inteligentne osiągnięcie TCL w zakresie optymalizacji przetwarzania audio-video.
TCL jest w Polsce coraz bardziej popularny. Telewizory tego producenta to nie tylko rozsądnie wycenione propozycje, ale również tak zaawansowane modele, jak choćby TCL X10 wykonany w technologii Mini LED. Teraz przyszedł czas na kolejny debiut – tym razem procesora AiPQ Engine Gen 2.
Procesor AiPQ Engine Gen 2 firmy TCL, oparty na algorytmach uczenia maszynowego połączonych z rozległą wiedzą na temat ludzkiej percepcji wzrokowej, otwiera pełen potencjał telewizorów TCL. Oferuje optymalizację obrazu i dźwięku audio w czasie rzeczywistym biorąc pod uwagę wyświetlane treści oraz uwzględniając warunki otoczenia, w którym są one oglądane. Zaawansowana technologia pozwala również na globalne dostosowanie wydajności audio-video do lokalnych zastosowań.
TCL AiPQ Engine Gen 2 optymalizuje kolory, kontrast i ostrość, umożliwiając oglądanie skalowanych treści telewizyjnych z niższych niż 4K rozdzielczości. Dzięki funkcji AI Super Resolution (AISR) możliwe jest skalowanie w górę klatka po klatce materiałów video niskich rozdzielczości do jakości 4K.
Wydajność wspomagana inteligencją
TCL AiPQ Engine Gen 2 automatycznie optymalizuje ustawienia obrazu zgodnie z rozpoznawanym typem treści i wbudowanymi w algorytmy scenariuszami, takimi jak zielone krajobrazy, sceny nocne, animacja czy ruch, a także niezależnie dostosowuje ustawienia wyświetlanego obrazu dla pierwszego planu (twarze) oraz tła. Na tym nie koniec, ponieważ procesor AiPQ Engine Gen 2 rozpoznaje nie tylko jakość treści video, ale także gatunek wyświetlanego materiału (film, sport), co pozwala na konwertowanie treści bezpośrednio w telewizorze i wykorzystanie pełnego potencjału oferowanego przez wbudowany w nim ekran.
Proesor audio AiPQ Engine Gen 2, oprócz funkcji rozpoznawania treści i ciągłego dostosowywania ustawień, ma również unikalny sposób wykrywania dźwięków otoczenia za pomocą ukrytych w telewizorze mikrofonów. Głośność treści video dostosowywana jest automatycznie w zależności od dźwięków otoczenia.
Nowy procesor to dopiero początek
AiPQ Engine Gen 2 został opracowany dzięki ciągłemu zaangażowanie firmy TCL w rozwój światowej klasy technologii wyświetlania. Od ponad 10 lat TCL zainwestował miliardy dolarów w urządzenia do produkcji paneli wyświetlaczy telewizyjnych, takich jak LCD, OLED, składane ekrany OLED, Mini-LED i QLED. Najnowsze inwestycje firmy TCL w technologię wyświetlaczy Mini-LED gwarantują powstawanie bardziej elastycznych pod względem wzornictwa ekranów, z większą liczbą lokalnych stref regulacji podświetlania, co przekłada się na możliwość osiągnięcia w nich wyższego kontrastu.
W międzyczasie TCL chce upowszechnić technologię wyświetlania QLED w większej liczbie modeli telewizorów, które będą dostępne dla szerszego grona konsumentów na całym świecie. W tym roku firma TCL poszła o krok dalej i zawarła sojusz biznesowy z JOLED Inc., mający na celu wspólny rozwój ekranów OLED TV, wykonywanych techniką druku atramentowego.
Pozostaje tylko trzymać kciuki za dalszy rozwój i czekać co gigant zaprezentuje w przyszłości. Zdaje się, że TCL dopiero się rozkręca..
Źródło: informacje prasowe
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
A z tą popularnością to prawda. Jeszcze jakiś czas temu jak mówiłem, że kupiłem dobru i tani tv i jest od tcl, to większość nie wiedziała o jaką markę chodzi. A teraz to co któraś osoba decyduje się na kupno tcl, nawet mój szef coś wspominał, że myśli o ich qledzie
Sztuczna inteligencja jest fajna jak służy czemuś dobremu i tutaj jest jeden z takich przypadków. To sprytny sposób na wykorzystanie technologii aby podnieść wydajność urządzenia. Rozpoznawanie mowy dobrze działało pamiętam w tych modelach z serii EP.