Szukasz telewizora na lata, który przyszłości się nie boi? Jest taki model. To Samsung QLED Q800T – sprzęt, któremu ani gaming, ani konsole nowej generacji nie są straszne, a do tego ma rozdzielczość wyprzedzającą swoje czasy.
Artykuł sponsorowany, powstał przy współpracy z firmą Samsung Polska
Kupując telewizor w 2020 roku masz dwa wyjścia. Możesz wybrać sprzęt „na teraz”, który pozwoli komfortowo korzystać z technologii i usprawnień będących już na rynku – jak rozdzielczość 4K, streaming czy granie w 120 Hz. Możesz również zainwestować w przyszłość i postawić na telewizor, który będzie nowoczesny nie tylko dzisiaj, ale również za dwa lub cztery.
Jaki powinien być gamingowy telewizor, który przyszłości się nie boi? Sprawdzamy to na przykładzie jednego z najciekawszych i najbardziej uniwersalnych modeli na polskim rynku – telewizora Samsung QLED Q800T.
Telewizor dla wymagających graczy
Wystarczy rzucić okiem na specyfikację telewizora Samsung Q800T, aby dojść do wniosku, że to model z najwyższej półki, mający wszystko, co najlepsze dla graczy. Mamy tu więc na przykład matrycę VA z odświeżaniem na poziomie 120 Hz oraz Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie, Już tylko to stanowi mocny argument za zakupem tego modelu, jeśli jesteś graczem.
Dodajmy do tego rozwiązania gotowe na przyszłość, jak choćby rozdzielczość 8K (której pionierem jest właśnie Samsung) czy złącze HDMI 2.1, dzięki której będzie można w pełni wykorzystać potencjał nowych konsol. W końcu każdy gracz marzy o graniu w rozdzielczości 4K przy 120 Hz, czy o zabawie w rozdzielczości 8K, co do tej pory było w zasadzie niemożliwe do zrobienia w domowych warunkach.
Dodam też, że HDMI 2.1 oferuje udogodnienia takie, jak ALLM, czyli automatyczny tryb niskiego opóźnienia, który po wykryciu źródła jako konsoli przełączy telewizor w tryb gry obniżając input lag.
Właśnie, input lag. To kolejny parametr, na który gracze powinni zwrócić szczególną uwagę. Im mniejszy, tym lepiej, a telewizor Samsung QLED Q800T ma jeden z najniższych współczynników input lag na rynku (poniżej 10 ms), co plasuje go w szeregu z gamingowymi monitorami!
Oprogramowanie i gamingowe technologie
Żeby wykorzystać w pełni potencjał podzespołów, hardware musi iść w parze z oprogramowaniem. Samsung o tym dobrze wie, dlatego QLED Q800T pracuje pod kontrolą autorskiego systemu koreańskiego producenta, w którym nie tylko znajdziesz ogromne zaplecze aplikacji, ale też unikatowe rozwiązania technologiczne.
Ot, weźmy choćby dla przykładu tryb Game Motion Plus, który jest w stanie uruchomić grę z włączonym upłynniaczem bez znacznego skoku input laga. Technologia ta jest ewenementem i jednym z kluczowych elementów, które składają się na to, że telewizor jest stworzony dla gamerów.
Innym, ważnym dodatkiem jest Real Game Enhancer, który przy wykorzystaniu Dynamicznego Korektora Czerni analizuje wyświetlany obraz i w najciemniejszych obszarach jest w stanie go rozjaśnić, dzięki czemu gracz może zyskać przewagę np. w ciemnych jaskiniach.
Fajnym dodatkiem jest w końcu funkcja Game Multi View, dzięki której możesz na ekranie telewizora jednocześnie wyświetlić grę oraz… pulpit swojego telefonu, na którym możesz np. załadować poradnik przejścia gry lub komunikator, na którym rozmawiasz ze znajomymi.
Mało? To mamy kolejny dodatek – technologię FreeSync. Znana do niedawna głównie użytkownikom komputerów, pozwala na lepszą synchronizację obrazu, co skutkuje bardziej subtelnym przetwarzaniem klatek, w efekcie czego wyeliminowane są przycięcia i rozjeżdżanie się tekstur.
Dla wielu fanów gier FPS niezwykle ważny będzie zastosowany w telewizorach Samsung QLED Dynamiczny Korektor Czerni – ułatwi rozróżnienie przedmiotów i wrogów, które w innym wypadku nie byłyby dobrze widoczne. Wykorzystywany jest tu Procesor Quantum 4K, umożliwiający poprawienie jakości obrazu w czasie rzeczywistym, poprzez analizę ciemnych scen i wykrywanie obiektów znajdujących się w ciemności. To rozwiązanie zapewni poziomy czerni optymalne dla każdego gatunku gry i gracz będzie widział więcej detali w ciemnych scenach.
Jakość obrazu i dźwięk
Technologie są jednak niczym, jeśli widnieją tylko „na papierze”. Ostatecznym recenzentem produktu jest ludzkie oko, i wiem, że w tym przypadku nie zawiedzie się ono na opisywanym modelu. Świetna jakość obrazu, mocny HDR, głęboka czerń dzięki strefowemu wygaszaniu, a także szerokie kąty widzenia, które wyglądają lepiej niż w innych telewizorach, plasują telewizor QLED Q800T wysoko w hierarchii modeli LCD.
Telewizor posiada także 100% natężenie koloru za sprawą technologii kropki kwantowej. To właśnie dzięki temu QLED Q800T jest w stanie wyświetlić tak wiele kolorów, które niedostępne są dla wielu tańszych odbiorników.
Samsung Q800T ma również potężne jak na telewizor, 70W głośniki w systemie 4.2.2. Solidne brzmienie wsparte jest, po raz kolejny, oprogramowaniem.
Model wykorzystuje technologię Dźwięk Podążający za Obiektem (OTS+), który synchronizuje miejsce akcji na ekranie, tak aby dźwięk dochodził z tej strony gdzie faktycznie coś się dzieje. Telewizor posiada również Aktywny Wzmacniacz Głosu, dzięki czemu podczas wykrycia hałasu, telewizor sam podbije średnie tony tak, aby dialogi były lepiej słyszalne.
Wyobraź sobie tylko, jak wpłynie na immersję podczas grania technologia Q-Symphony, która po dołączeniu soundbara z Q-Serii stworzy niesamowity klimat współgrając z wbudowanymi w telewizor głośnikami.
Samsung Q800T to telewizor przyszłości
Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nie tylko z uwagi na znakomitą jakość obrazu, ale również z innych powodów. Rozdzielczość 8K, dzisiaj uważana za śpiew przyszłości, już za kilka lat może stać się obowiązującym standardem, takim jak obecnie 4K. Zgodność złącza HDMI 2.1 ze standardem pozwala na wykorzystanie w pełni potencjału konsol nowej generacji i nawet jeśli dzisiaj nie zwracasz na to uwagi, wkrótce dojdziesz do wniosku, że to obowiązkowy element wyposażenia.
Szereg technologii takich jak Real Game Enhancer, tryb Game Motion Plus, Dynamiczny Korektor Czerni czy Dźwięk Podążający za Obiektem pozwalają osiągnąć maksymalną immersję w czasie grania, a niezwykle niski input lag na poziomie jedynie 10 ms gwarantuje odpowiedni czas reakcji.
Lokalne wygaszanie, wysoka rozdzielczość, filtr antyrefleksyjny, mocny HDR, gamingowe usprawnienia… Długo by wyliczać zalety Samsung QLED Q800T, więc napiszę krótko: jeśli szukasz telewizora, który jest gotowy na wyzwania, jakie przyniesie czas, zdecydowanie zainteresuj się propozycją firmy Samsung. Nie pożałujesz.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ogolnie bardzo dobre. Wówczas gdy kupowałem telewizor kosztowal 4800zl… cóż to była za kwota patrząc w jakiej cenie mozna teraz kupić tv o tych samych parametrach:)
Byl zglaszany raz na gwarancje, serwisant przyjechal 30min i wymienil cala elektronikę w TV bez zastanawiania który podzespol uszkodzony.
Porównując do sonego z tego roku za cenę 4k, nadal stoję przy tym iż samsung ma lepsza jakość obrazu mimo podobnych matryc VA/120HZ.
NAJLEPSZE według mnie jest kompatybilność z telefonem, smart viev robi taka robote co żaden producent nigdy nie zaoferowal(aż tak intuicyjne).wyciągasz telefon klikasz z panelu szybkich powiadomień i juz… zero przycinania, jakość 4k(zapewne skalowana ale aż tak się nie zaglebiam), to jest najwazniejszy warunek jaki brałem pod uwagę kupując tv gdyż najczęściej korzystam z tego rozwiązania. Ogolnie z czystym sumieniem polece urządzenia tej marki ale tylko i wyłącznie serie premium gdyż posiadam w domu tańszy NU7010(jeżeli się nie mylę z oznaczeniem) i w tym nowszym wszystko chodzi duuuzo wolniej, obraz jest jakościowo gorszy…Ale czego oczekiwać od tv za 1200zl:))))
Wiec ogolnie polecam serie premium, choć to dość duży wydatek. Obecnie czekam aż ten wyzionie ducha(co pewnie nie będzie tak szybko), nastepny bedzie oled, gdyż nie używam tv do ^telewizji^, będzie on miał rację bytu:)
Taa…”w którym nie tylko znajdziesz ogromne zaplecze aplikacji”
Aplikacji w tizenie jest tyle co kot napłakał…juz webos jest lepiej zaopatrzony
Nawet twitcha nie ma…
Zgodzę się z jakość wykonania, matryca, oraz szybkość działania systemu sa na bardzo wysokim poziomie….(posiadacz mu8002)
Hmm, aplikacji w Tizenie jest sporo więcej niż na webOS, ale faktycznie Twitcha brakuje 🙂 Jak wrażenie po takim czasie z MU8002?