Wybraliśmy najlepsze seriale na HBO Max – zarówno produkcje oryginalne HBO, jak i tytuły wyprodukowane przez inne stacje, ale dostępne na HBO Max.
HBO Max to skarbnica świetnych seriali – popularnych i wysoko ocenianych zarówno przez widzów, jak i krytyków. Nasz ranking najlepszych seriali na HBO Max zbiera wyłącznie najciekawsze produkcje, które warto zobaczyć w 2024 roku.
Sympatyk
„Sympatyk” to thriller szpiegowski i międzykulturowa satyra w jednym, która zgłębia się w następstwa i dziedzictwo wojny w Wietnamie. W jednej z głównych ról występuje Rober Downey Jr., choć największe pochwały chyba należą się rewelacyjnemu Hoa Xuande.
„Sympatyk” to historia komunistycznego szpiega o francusko-wietnamskich korzeniach znanego jako Kapitan. Mężczyzna widzi upadek Sajgonu i zaczyna od nowa w Los Angeles ze swoimi rodakami, uchodźcami. Musi zrównoważyć obowiązki wobec szefa armii południowowietnamskiej i pracownika CIA, jednocześnie kontynuując tajne operacje dla partii komunistycznej w Wietnamie. W tym serialu poznacie nowe znaczenie terminu „podwójny agent”.
Reżim
„Reżim” to satyryczny serial oryginalny HBO, który został zmiażdżony przez wielu krytyków, ale dla fanów Kate Winslet to pozycja obowiązkowa. Warto dać mu szansę, bo wierzę, że przynajmniej części naszych czytelników się spodoba – nie jest to żadna masakra w stylu „Idola”.
Przywódczyni fikcyjnego narodu w Europie Środkowej, kanclerz Elena Vernham, od dłuższego czasu nie opuszcza pałacu i popada w coraz większą paranoję. Opłakując zmarłego ojca i nawiązując współpracę polityczną ze Stanami Zjednoczonymi, Elena znajduje nieoczekiwanego powiernika w postaci niestabilnego żołnierza Herberta Zubaka.
Jej mąż, doradcy i służba ze zdziwieniem i przerażeniem przyglądają się rosnącym wpływom Zubaka, a próby Eleny zaistnienia na arenie międzynarodowej ostatecznie prowadzą do upadku zarówno pałacu, jak i kraju.
Spy/Master
„Spy/Master” to węgiersko-rumuński serial, którego akcja rozgrywa się podczas szczytu zimnej wojny. Świetnie zrealizowana i opowiedziana historia, która nie pozwoli Wam odejść choćby na chwilę od ekranu.
Victor Godeanu jest prawą ręką i zarazem najbardziej zaufanym doradcą rumuńskiego prezydenta Nicolae Ceaușescu. Gdy pojawia się ryzyko, że jego zwierzchnicy odkryją, że jest tajnym agentem Sowietów, Godeanu wykorzystuje podróż dyplomatyczną do Niemiec jako szansę na ucieczkę do Stanów Zjednoczonych.
Z pomocą tajnej agentki Stasi, Ingrid Von Weizendorff, a także obiecującego agenta CIA, Franka Jacksona, Godeanu musi wymknąć się KGB i szpiegom z własnego kraju.
Stamtąd
Jadąca na wakacje rodzina przypadkiem trafia do miasteczka, z którego nie ma wyjścia. Uwięzieni mieszkańcy niewielkiego miasteczka gorączkowo szukają sposobu na wydostanie się z niewytłumaczalnej pętli. Na domiar złego muszą poradzić sobie z zagrożeniami czyhającymi na nich w lesie – po zachodzie słońca wyłaniają się przerażające stworzenia.
Serial „Stamtąd” to ukłon dla fanów Stephena Kinga i Foxa Muldera, który wciąga jak czarna dziura. Na HBO Max są dostępne dwa sezony. Trzeci już niebawem.
Twisted Metal
„Twisted Metal” to serial oparty na klasycznej serii gier PlayStation i prawdziwa jazda bez trzymanki. Bezczelny outsider zaoferował szansę na lepsze życie, ale tylko wtedy, gdy uda mu się dostarczyć tajemniczą paczkę przez postapokaliptyczne pustkowie. Z pomocą uzbrojonego w siekierę złodzieja samochodów, zmierzy się z barbarzyńcami prowadzącymi niszczycielskie pojazdy i innymi niebezpieczeństwami na otwartej drodze, w tym z obłąkanym klaunem, który jeździ aż nazbyt dobrze znaną ciężarówką z lodami.
Na HBO Max jest dostępny pierwszy sezon – będzie drugi, ale informacji o dacie premiery jeszcze nie ma.
Barry
„Barry” to jeden z najlepszych seriali oryginalnych w historii HBO. Opowieść o płatnym zabójcy w depresji, który trafia do grupy teatralnej i postanawia odmienić swoje życie, była czymś świeżym, a jednocześnie wyjątkowym w historii telewizji.
Są cztery sezony, które stanowią zamkniętą całość – warto obejrzeć do końca i dać się zaskoczyć.
The Last of Us
„The Last of Us” to jeden z najbardziej oczekiwanych seriali 2023 roku, oparty na jednej z najlepszych gier wideo wszech czasów, stworzonych przez Naughty Dog.
Historia rozgrywa się dwadzieścia lat po zniszczeniu współczesnej cywilizacji w wyniku pandemii. Joel, zaprawiony w bojach ocalały, zostaje zatrudniony do przemytu Ellie, 14-letniej dziewczynki z opresyjnej strefy kwarantanny. To, co zaczyna się jako szybka robota, wkrótce staje się brutalną, rozdzierającą serce podróżą po Stanach Zjednoczonych, w której to wyprawie mogą polegać wyłącznie na sobie, by przetrwać. Trzeba obejrzeć, a jeszcze lepiej – zagrać!
Lakers: Dynastia zwycięzców
Serial „Lakers: Dynastia zwycięzców” jest zapisem zawodowych i prywatnych sukcesów zawodników drużyny Los Angeles Lakers, którzy w latach 80. ubiegłego wieku stworzyli jedną z najbardziej podziwianych i świętujących triumfy dynastii – drużyny, która stała się legendą na boisku i poza nim.
Produkcja, która jest adaptacją powieści Jeffa Pearlmana pt. „Showtime: Magic, Kareem, Riley, and the Los Angeles Lakers Dynasty of the 1980s”, przedstawia historię drużyny, której zawodnicy dokonywali niezwykłych rzeczy na boisku i poza nim.
Na HBO Max są dwa sezony.
Ród smoka
Wszyscy osiecorceni po „Grze o tron” wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. „Ród smoka”, czyli prequel słynnej sagi, pojawił się na HBO Max (dopiero dwa odcinki) i zapowiada się naprawdę dobrze. Na tyle dobrze, że HBO Max zamówiło drugi sezon serialu, więc można być spokojnym, że historia za szybko się nie skończy.
Akcja „Rodu smoka” dzieje się 200 lat przed czasami, w których osadzone są wydarzenia „Gry o tron” i opowiada o historii rodu Targaryenów. To trzeba zobaczyć, choćby dla rewelacyjnej roli Matta Smitha jako Daemona i oczywiście mocnych postaci kobiecych.
Drugi sezon już w lipcu.
Tokyo Vice
„Tokyo Vice” to bardzo klimatyczny serial kryminalny luźno oparty na reportażach dziennikarza Jake’a Andersona o pracy policji w Tokio. Głównym bohaterem jest Adelstein, który w latach 90. patroluje skąpane w świetle neonów zaułki Tokio, gdzie wszystko jest iluzją.
W serialu znajdziemy wiele nawiązań do klasycznych gier opowiadających o Yakuzie i wręcz odczuwalny duch Michaela Manna. Przekonująco wypadają także aktorzy – Ansel Elgort i Ken Watanabe w rolach głównych.
Dwa pełne sezony są dostępne na HBO Max i stanowią zamkniętą całość, choć jest też „furtka” dla kontynuacji.
Gra o tron
„Gra o tron” to według wielu osób najlepszy serial wszech czasów. Łatwo się zgodzić z taką argumentacją, bo „Gra o tron” ma wszystko, czego w trzymającej w napięciu historii nie powinno zabraknąć.
Historia serialu rozgrywa się w fantastycznej krainie Siedmiu Królestwo pełnej (często błędnych) rycerzy, magicznych istot i zdrajców. Smoki, bękarty, Nocni Wędrowcy – jeżeli nie znasz „Gry o tron”, to prawdopodobnie ostatnie lata spędziłeś w dziczy.
Mimo że ostatni sezon serialu wyraźnie obniżył loty, a finalny odcinek wprawia w zażenowanie, to całościowo temu serialowi należą się wielkie brawa.
Watchmen
„Watchmen” to serial, który nie każdemu się spodoba. Jest utrzymany w wyszukanej stylistyce i nawiązuje do filmu „Watchmen. Strażnicy” Zacka Snydera, który przez wielu jest uważany za jedną z najambitniejszych adaptacji komiksów.
Serial dotyka kwestii bardzo podobnych do tych, które postawili sobie za cel autorzy komiksu. Główną bohaterką serialu „Watchmen” jest detektyw Angela Abar, zajmująca się sprawą ataku na policjanta, o który podejrzewany jest biały suprematysta.
Z kolei jeden z głównych bohaterów oryginalnych Strażników, Ozymandiasz, żyje z dala od reszty społeczeństwa. Jest też słynna maska Rorschacha, ale teraz w zupełnie innej roli, bowiem zaadaptowali ją wyznawcy teorii o supremacji białej rasy, z którymi walczą policjanci oraz Strażnicy.
Sukcesja
Historia rodziny Royów, czyli Logana Roya oraz czworga jego dorosłych dzieci, do których należy firma Waystar Royco – jedna z największych korporacji mediowych na świecie. Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku i przybliża widzom losy i rozterki, z którymi muszą się zmierzyć członkowie tej wpływowej rodziny. Waży się ich przyszłość, bo starzejący się ojciec, będący także głową firmy, zaczyna wycofywać się z działalności.
Roy Logan – nieprzejednany i wpływowy mężczyzna, z trzecią żoną Marcią u boku, twardą ręką zarządza należącą do rodziny, globalną korporacją mediową. Ma czworo dzieci z poprzednich dwóch związków. Kendall Roy, starszy syn Logana z drugiego małżeństwa, jest obecnie prezesem jednego z oddziałów firmy i jego oczywistym następcą.
Roman Roy, młodszy brat Kendalla, który nie pracuje już w Waystar, jest szczerym i rozrywkowym mężczyzną. Siobhan „Shiv” Roy, jedyna córka Logana i zarazem najmłodsze jego dziecko, rozwija swoją karierę w polityce. Connor Roy, najstarszy syn i jedyne dziecko z pierwszego małżeństwa, wiedzie spokojne życie w Nowym Meksyku, z dala od rodziny.
Napięcia i tarcia rodzinne wzmagają się, gdy na imprezie urodzinowej Logana dochodzi do kłótni i zaczyna się walka o władzę – między ojcem a synem, a także między samym rodzeństwem.
Na HBO Max są cztery sezony i jest to zamknięta całość.
Gracze
Akcja serialu „Gracze” toczy się w słonecznym Miami. Spencer jest emerytowanym zawodnikiem futbolu amerykańskiego, który chce spróbować swoich sił jako menedżer innych sportowców.
Grono jego najbliższych przyjaciół to: Ricky – zdolny, ale wybuchowy skrzydłowy, który jest w równym stopniu znany z błyskotliwych występów na boisku, jak i ekscesów poza nim, Charles – emerytowany liniowy, który ma problemy z przystosowaniem się do realiów normalnego, niesportowego życia oraz Vernon – młody, świetnie zapowiadający się zawodnik, który obiecał sobie, że nigdy nie zapomni, skąd pochodzi.
Wokół Spencera i jego kumpli kręci się mnóstwo różnych ludzi, co powoduje, że Spencer pakuje się w finansowe tarapaty. Wszyscy bohaterowie na boisku zachowują się jak zawodowcy, ale poza murawą czują się bardzo zagubieni.
Na HBO Max można obejrzeć pięć pełnych sezonów i jest to historia zamknięta.
Mare z Easttown
„Mare z Easttown” to historia Mare Sheehan, policjantki z małego miasteczka w Pensylwanii, która prowadzi dochodzenie w sprawie miejscowego morderstwa, mierząc się jednocześnie z rozpadającym się na kawałki jej własnym życiem. Historia zagłębia się w mroczne strony zżytej ze sobą społeczności i podejmuje próbę analizy tego, jak rodzinne i dawne tragedie mogą definiować naszą teraźniejszość.
W głównej roli występuje wielokrotnie nagradzana, m.in. Oscarem, Emmy i czterema Złotymi Globami, Kate Winslet. Nie jest jednoznacznie powiedziane, że to miniserial, ale wydaje się, że historia zamknie się w jednym sezonie.
Westworld
„Westworld” to mroczna odyseja o narodzinach sztucznej inteligencji i ewolucji grzechu. To opowieść o świecie, w którym każdy człowiek może zrealizować nawet najbardziej wyrafinowane fantazje.
O czym jest serial? O wypełnionym robotami futurystycznym parku rozrywki Westworld, w którym ludzie mogą spełniać swoje najbardziej mroczne fantazje. Twórcą parku jest genialny naukowiec Robert Ford snujący ambitne wizje przyszłości, a jego pomocnikiem Bernard Lowe. Niespodziewana awaria sprawia jednak, że dotychczas usłużne ludziom roboty wpadają w morderczy szał. Wkrótce podejmują także chęć wydostania się z parku.
Są cztery sezony, a piątego już nie będzie, bo serial został skasowany.
Ostre przedmioty
„Ostre przedmioty” to miniserial, którego nie mogą przegapić fani Amy Adams. Ta duszna i momentami mocno męcząca produkcja opowiada historię dziennikarki Camille Preaker, która wraca do swojego rodzinnego miasteczka, aby przygotować materiał o morderstwie dwóch dziewczynek. Okazuje się jednak, że tajemnicze zabójstwo ma wiele wspólnego z jej przeszłością. Camille ponownie wraca do trudnych relacji łączących ją z jej apodyktyczną matką Adorą, ojczymem Alanem Crellinem i przyrodnią siostrą Ammą.
Nie jest to miniserial dla każdego, bo główna bohaterka długimi momentami się włóczy, pije alkohol i wspomina bolesną przeszłość. Warto jednak sprawdzić, choćby dla pięciokrotnie nominowanej do Oscara Amy Adams. Miniserial liczy osiem odcinków i jest adaptacją bestsellerowej powieści Gillian Flynn.
Mroczne materie
„Mroczne materie” to serialowa ekranizacja trylogii Philipa Pullmana. Serial w zgrabny sposób łączy wątki baśniowe z problematyką filozoficzną i religijną oraz elementami fizyki kwantowej. W twórczy sposób wykorzystuje również obecną w prozie Pullmana symbolikę.
Lyra jest z pozoru zwyczajną dziewczyną. Kiedy znika jej najlepszy przyjaciel, decyduje się ruszyć mu na pomoc, odkrywając przy tym groźny spisek, który dotyczy porwanych dzieci. Lyra podejmuje też próbę zrozumienia tajemniczego zjawiska zwanego Pyłem. Podczas podróży przez przeróżne światy, bohaterka spotyka zdeterminowanego i odważnego chłopca o imieniu Will. Na jej drodze stają niezwykłe istoty, a los żywych, jak i umarłych, zdaje się być w ich rękach.
Są trzy sezony i historia jest już zamknięta.
Czarnobyl
„Czarnobyl” to prawdopodobnie jeden z najlepszych miniseriali wszech czasów. Znakomite aktorstwo, świetne zdjęcia i klimat nawiązujący do klasycznego „Stalkera” sprawiają, że nie można oderwać się od ekranu.
Miniserial opowiada o wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, do którego doszło 26 kwietnia 1986 r. Akcja skupia się wokół Walerija Legasowa, słynnego radzieckiego fizyka jądrowego i Borysa Szczerbiny, zastępcy przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR. Mają oni zbadać i wytłumaczyć skalę katastrofy.
Ten pięcioodcinkowy miniserial doskonale oddaje ogrom największej w historii awarii reaktora atomowego. Idealna pozycja na jeden wieczór.
Peacemaker
Aż trudno uwierzyć, że John Cena tak długo czekał na tę rolę. W serialu „Peacemaker” jest wręcz brawurowy, ale jednocześnie niezwykle sympatyczny. Akcja serialu toczy się po finale filmu „The Suicide Squad”, choć by czerpać przyjemność z serialu, wcale nie trzeba znać fabuły.
W serialu śledzimy dalsze losy superbohatera Peacemakera o wątpliwej etyce, który dla pokoju zrobi wszystko, niezależnie od tego, ile osób będzie musiał zabić. Po opuszczeniu szpitala, Peacemaker (aka Christopher Smith) ma cieszyć się wolnością. Niestety, przeszłość szybko się o niego upomina. Kierowany przez Clemsona Murna oddział do zadań specjalnych ma dla głównego bohatera propozycję nie do odrzucenia.
Będzie drugi sezon.
Ray Donovan
„Ray Donovan” to serial z brawurową rolą Lieva Schreibera. Akcja serialu toczy się w Los Angeles. Tytułowy bohater zajmuje się rozwiązywaniem skomplikowanych i wstydliwych problemów celebrytów i gwiazd. Jego głównym zleceniodawcą jest kancelaria prawnicza Goodman/Drexler, a najbliższymi współpracownikami są Izraelczyk Avi oraz małomówna, twardo stąpająca po ziemi Lena.
Ray radzi sobie z kłopotami obcych ludzi, jednak jego problemy, mające swoje źródła w mrocznej przeszłości rodziny, pozostają nierozwiązane. Jego brat Bunchy walczy z alkoholizmem, a Terry cierpi na chorobę Parkinsona, po niefortunnej karierze bokserskiej. Dodatkowo, po dwudziestoletniej odsiadce, z więzienia wychodzi jego ojciec, Mickey Donovan, były członek irlandzkiej mafii, który znów chce stać się głową rodziny.
Serial ma siedem sezonów – wszystkie można obejrzeć na HBO Max. Nie będzie kolejnych.
Obsesja Eve
Eve to znudzona pracą biurową agentka MI5, która nie zrealizowała swoich marzeń o byciu szpiegiem. Natomiast Villanelle to psychopatyczna, pozbawiona lęku zabójczyni uzależniona od luksusowego życia, na które może sobie pozwolić dzięki swojej brutalnej profesji. Pewnego dnia Eve otrzymuje zadanie wyśledzenia Villanelle, zanim ta ponownie zaatakuje.
„Obsesja Eve” to trzymający w napięciu serial o pojedynku dwóch silnych charakterów z Sandrą Oh i Jodie Comer w rolach głównych. Na HBO Max są cztery sezony.
Wataha
„Wataha” to historia Wiktora Rebrowa, który na przestrzeni trzech sezonów ma inne problemy. Gra go Leszek Lichota, który wielu osobom wcześniej kojarzył się tylko z „Na wspólnej”. Dobrych aktorów jest tu znacznie więcej, a i realizacja jest na światowym poziomie.
Serial rozpoczyna się od zamachu bombowego, w którym giną oficerowie jednej z jednostek straży granicznej w Bieszczadach. Tylko jednemu z nich – wspomnianemu Rebrowowi – udaje się przeżyć. W wyniku zamachu traci on nie tylko swoich przyjaciół, ale przede wszystkim ukochaną Ewę. To motywuje go jeszcze bardziej do odkrycia prawdy, kto stoi za zamachem. Poznaniem prawdy są zainteresowani także jego przełożeni.
Są trzy sezony. Obecnie nie ma planów dotyczących kontynuacji.
Ślepnąc od świateł
„Ślepnąc od świateł” to bez wątpienia najlepszy polski serial. Miłośnicy prozy Jakuba Żulczyka długo na niego czekali. Debiutancka rola Kamila Nożyńskiego, który wielu kojarzy się z Ryanem Goslingiem i ponadczasowe kreacje „starych wyjadaczy”, czyli Jana Frycza, Roberta Więckiewicza, Janusza Chabiora i Cezarego Pazury sprawiają, że ten serial trzyma światowy poziom.
Kuba jest warszawskim dilerem, który zarabia na życie dostarczaniem znanym i mniej znanym kokainy. Jest jednak zmęczony swoim uporządkowanym i perfekcyjnym (do tej pory życiem), więc postanawia wyjechać do Argentyny (mając bilet w jedną stronę). Na datę opuszczenia Polski wybiera Boże Narodzenie, ale zanim do tego dojdzie, Kuba musi pozałatwiać kilka spraw. W międzyczasie z więzienia wychodzi gangster Dario, który szuka swojej zguby. Niestety, w sprawę zaplątany jest Kuba i jego szef – Jacek.
To wiem na pewno
„To wiem na pewno” przedstawia dwie równoległe, odmienne historie życia braci bliźniaków. Losy Dominicka i Thomasa Birdsey’ów pokazane są na różnych etapach ich życia. Widzowie poznają braci w czasach dla nich współczesnych, na początku lat 90. XX w., kiedy obaj osiągają wiek średni. Produkcja wraca też do przeszłości w scenach pokazujących ich młodość i dzieciństwo.
Składający się z 6 odcinków miniserial to rodzinna saga pełna zdrad, poświęcenia i wybaczenia. Scenariusz został oparty na bestsellerowej powieści, której autorem jest Wally Lamb.
Euforia
„Euforia” to bardzo kontrowersyjny, ale jednocześnie niezwykle świeży serial. Główną bohaterką jest 17-letnia Rue Bennett. Nastolatka zakończyła niedawno odwyk i zastanawia się nad swoją przyszłością. Jej życie gwałtownie się zmienia, kiedy poznaje Jules Vaughn, transseksualną dziewczynę, która niedawno przeprowadziła się do miasta po rozwodzie swoich rodziców i podobnie jak Rue szuka swojego miejsca na Ziemi.
Bliski krąg Rue to jej znajomi z klasy – wysportowany Nate Jacobs, którego wybuchy gniewu maskują niepewność i lęk, Maddy Perez, dziewczyna, z którą Nate schodzi się i rozchodzi, Chris McKay, gwiazda futbolu, która ma problemy z zaaklimatyzowaniem się w szkole, Cassie Howard, którą prześladuje jej erotyczna przeszłość, Lexi Howard, młodsza siostra Cassie oraz Kat Hernandez, dbająca o figurę nastolatka, która odkrywa swoją seksualność.
Obok tego serialu nie można przejść obojętnie. Są dwa sezony.
Młody papież
Serial w reżyserii Paolo Sorrentino opowiadający historię Piusa XIII, pierwszego amerykańskiego papieża w historii Kościoła. W tej roli wybitny Jude Law – chyba całe życie czekał na taką postać!
Lenny Belardo, który przyjął imię Piusa XIII, jest pierwszym amerykańskim papieżem w historii Kościoła. Wszystko wskazuje na to, że wybór tego młodego, ujmującego biskupa na Ojca Świętego jest efektem skutecznej strategii medialnej, jaką przyjęło Kolegium Kardynalskie. Ale pozory mogą mylić. A tym bardziej w Watykanie, czyli miejscu spisków, tajemnic i niedomówień.
Pius XIII wydaje się być najbardziej tajemniczy pośród biskupów i pełen sprzeczności. Przebiegły i jednocześnie naiwny, ironiczny i pedantyczny, tradycyjny i nowatorski, wątpiący i pewny siebie, melancholijny i bezwzględny.
W tym miejscu należy też wspomnieć o „Nowym papieżu”, czyli kontynuacji serialu. Twórcy celowo nie mówią, że to drugi sezon, ale tak można go traktować.
Detektyw
„Detektyw” to serial niezwykły. Przyciąga surowością, brutalnością i skomplikowaną intrygą, którą odkrywamy z odcinka na odcinek. To serial niezwykły, bo trzy nakręcone do tej pory sezony opowiadają zupełnie inne, niepołączone ze sobą historie. Nie możemy doczekać się czwartej odsłony, która już w tym roku!
Akcja pierwszego sezonu toczy się w Luizjanie i przedstawia historię dwóch detektywów – Martina Harta i Rusta Cohle’a – którzy prowadzą sprawę nieuchwytnego mordercy na przestrzeni 17 lat.
Drugi sezon przenosi nas do spalonej słońcem Kalifornii i przedstawia historię kilku różnych postaci, których losy się łączą. Najciekawszy wydaje się być wątek Raya Velcoro, detektywem, który chce pozostać lojalny zarówno wobec swoich skorumpowanych przełożonych, jak i gangstera, z którym pracuje – Franka Semyona.
Trzeci sezon toczy się w trzech różnych okresach i opowiada o makabrycznej zbrodni popełnionej w sercu hrabstwa Ozark. Tajemnicza sprawa pozostaje nierozwiązana przez wiele lat, a kolejne dekady przynoszą nowe wydarzenia.
Jest też czwarty sezon – „Kraina nocy” – który podzielił widzów, ale według mnie to kawał dobrej roboty.
Długa noc
„Długa noc” to miniserial, oferujący wnikliwe spojrzenie na tematykę zbrodni i domniemania niewinności. Zgłębia tajniki działania nowojorskiej policji i pokazuje pułapki systemu sądownictwa, a także prawdziwe piekło, które rozgrywa się w więzieniu.
Po nocy spędzonej na imprezowaniu z nieznajomą kobietą, pochodzący z Pakistanu Naz Khan, budzi się przy jej zwłokach i zostaje oskarżony o morderstwo. Po jego stronie staje adwokat Jack Stone. Są oni tylko marionetkami, a prawdziwy morderca nadal pozostaje na wolności.
Patrick Melrose
„Patrick Melrose” to miniserial ze świetną rolą Benedicta Cumberbatcha. Gra on młodego, brytyjskiego arystokratę, który próbuje rozliczyć się z przeszłością i uporządkować życie. Patrick pochodzi z uprzywilejowanej rodziny – jest inteligentnym i charyzmatycznym mężczyzną, który cieszy się dużym powodzeniem wśród kobiet.
Starając się uporać z trudnymi wspomnieniami z traumatycznego dzieciństwa, które zafundowali mu agresywny ojciec oraz przymykająca na wszystko oko matka, szuka ukojenia w używkach. Demony przeszłości dopadają go w momencie śmierci ojca. Produkcja jest ekranizacją cyklu powieściowego autorstwa Edwarda St. Aubyna, który bezbłędnie portretuje brytyjską klasę wyższą i przedstawia etapy radzenia sobie z traumą.
Tabu
Akcja pełnego tajemnic serialu „Tabu” rozgrywa się w Londynie, w 1814 r. Przynajmniej to dotyczy pierwszego sezonu, który już za nami, a drugi przeniesie nas w zupełnie inne miejsce. Zgodnie z zamysłem twórców, mają być trzy.
Awanturnik James Keziah Delaney powraca po 10 latach z Afryki, z 14 nieuczciwie zdobytymi diamentami. Mężczyzna wierzy, że uda mu się przejąć ogromne przedsiębiorstwo po ojcu. Szybko wychodzi na jaw, że dziedzictwo pozostawione przez zmarłego biznesmena jest całkiem inne, niż wszystkim się wydawało. Delaney wypowiada wojnę Kompanii Wschodnioindyjskiej i miesza się w polityczną wojnę Anglii z Ameryką.
The Knick
„The Knick” to jeden z najbardziej oryginalnych seriali w historii. Akcja toczy się w szpitalu Knickerbocker, na początku XX w., kiedy nie było jeszcze antybiotyków, a chirurgia raczkowała. Główny bohater – John Thackery (fenomenalny Clive Owen) – jest uzależniony od kokainy, a jego pomocnikiem zostaje czarnoskóry Algernon Edwards – ponieważ były to czasy pełne rasizmu, perypetie lekarzy budzą niesamowite emocje.
Rewelacyjny scenariusz, hipnotyzujące zdjęcia, klimatyczna muzyka skomponowana przez Cliffa Martineza (pamiętacie „Drive”?) i atmosfera brudnej Ameryki czynią ten serial wybitnym.
Dzień trzeci
„Dzień trzeci” to składający się z dwóch części – “Lato” i “Zima” – miniserial HBO, który podąża za dwójką bohaterów granych przez Jude’a Law oraz Naomie Harris.
Głównym bohaterem pierwszej części zatytułowanej „Lato” jest Sam, grany przez Jude’a Law, który przyjeżdża na tajemniczą wyspę u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Sam mieszka na odludziu i nie jest w stanie opuścić idyllicznego i niebezpiecznie urokliwego świata, który stopniowo odkrywa. Odprawiane w tajemnicy przez mieszkańców wyspy rytuały skłaniają bohatera do przepracowania traumatycznych wydarzeń z przeszłości z zaburzonej perspektywy teraźniejszości.
Akcja „Zimy” rozwija się przez trzy kolejne odcinki. Główna bohaterka – Helen – jest kobietą o silnym charakterze, która zawsze trzyma się na uboczu. Helen przyjeżdża na wyspę w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ją pytania, ale jej obecność ma nieprzewidziane konsekwencje i sprawia, że zacierają się granice między fikcją i rzeczywistością.
Carnivale
„Carnivale” to połączenie „Fallouta”, „Mad Maxa” i „Z Archiwum X”. Opowieść pełna, mroku, brudu i religijnych tajemnic. Serial nakręcono przez stację HBO jeszcze przed boomem na historie pokroju „Dextera”, „Breaking Bad” czy „Gry o tron”.
Historia skupia się wokół Bena Hawkinsa, który jest poszukiwany za morderstwo i dołącza do podróżującej po kraju trupy cyrkowców. Szybko okazuje się, że Ben jest obdarzony nadprzyrodzonymi zdolnościami, na które zwraca uwagę pewien pastor owładnięty przez siły ciemności. Nakręcono 2 sezony serialu, po czym jego produkcję anulowano. Wielka szkoda, bo twórcy przewidywali 3-4 serie więcej.
The Affair
Noah jest mieszkającym w Nowym Jorku nauczycielem literatury, który marzy o karierze pisarza. Mężczyzna od blisko 20 lat jest żonaty z Helen, z którą ma czwórkę dzieci. Pewnego dnia para rusza na wakacje do nadmorskiej miejscowości Montauk. Na miejscu odwiedzają restaurację, gdzie kelnerką jest młodziutka Alison. Zamężna kobieta nie może się otrząsnąć po stracie ukochanego dziecka. Noah jest nią jednak bardzo zafascynowany. To spotkanie odmienia jego życie.
„The Affair” to wciągający serial obyczajowy o romansie i zbrodni. Zawiła i pełna niedopowiedzeń intryga pokazana jest z dwóch perspektyw – kobiety i mężczyzny. W ich rolach brawurowo odnajdują się Dominic West oraz Ruth Wilson, która za stworzoną przez siebie kreację została uhonorowana Złotym Globem.
Zakazane imperium
„Zakazane imperium” to wyjątkowo wysmakowana produkcja HBO, skupiająca się wokół postaci Enocha „Nucky’ego” Thompsona, prominentnego polityka, który nieoficjalnie włada całym Atlantic City.
Akcja serialu rozgrywa się w czasach prohibicji. Nucky kontroluje hotele, kasyna, domy publiczne, a we wszystkich tych miejscach obraca alkoholem. Thompson robi interesy z największymi gangsterami Nowego Jorku, Chicago i Filadelfii. Dlatego w serialu pojawia się Al Capone, Arnold Rothstein czy Lucky Luciano.
Billions
Ambitny Chuck Rhoades jest niezwykle skutecznym prokuratorem federalnym. Pewnego dnia mężczyzna otrzymuje informacje dotyczące nielegalnych praktyk na rynkach finansowych. Sprawa powiązana jest z królem funduszy zabezpieczających – Bobbym „Axe” Axelrodem. Rhoades wie, że wytoczenie oskarżenia przeciwko prominentnemu miliarderowi może być ryzykowne. Wierzy jednak w swoje siły i zrobi wszystko, aby przyłapać biznesmena na gorącym uczynku.
Wciągający bez reszty serial o starciu dwóch silnych i przebiegłych osobowości. Każdy z mężczyzn usiłuje za wszelką cenę przechytrzyć przeciwnika i odnieść zwycięstwo. Aby osiągnąć swój cel, uciekają się do podstępów, prowokacji i intryg. W rolach głównych – nominowany do Oscara Paul Giamatti oraz laureat Złotego Globu Damian Lewis.
Na HBO Max jest siedem sezonów i to już wszystko.
Czysta krew
„Czysta krew” to jeden z pierwszych, tak odważnych seriali HBO. Opowiada o wampirach i ich relacjach z ludźmi w małym miasteczku w Luizjanie, Bon Temps. Serial łączy elementy romansu i horroru, a także komedii i thrillera, dzięki czemu zdobył w ciągu siedmiu sezonów wiernych fanów. Produkcja powstała na bazie serii książek o Sookie Stackhouse autorstwa Charlaine Harris.
Główną bohaterką jest wspomniana Sookie, która ma dar czytania w myślach innych ludzi. Pewnego dnia, ratuje ona z opresji 173-letniego wampira Billa. To początek ich znajomości i wielkiej miłości, która okaże się trwalsza od śmierci.
Jest siedem sezonów, które stanowią zamkniętą całość.
Dolina Krzemowa
„Dolina Krzemowa” to serial komediowy opowiadający o prawdziwych nerdach, mieszkańcach kalifornijskiej Doliny Krzemowej. To miejsce, w którym spełniają się marzenia pasjonatów nowych technologii. Każdego dnia przybywają tam kolejny specjaliści od IT.
Programista Richard mieszka wraz z kumplami w hostelu pełnym hakerów i technomaniaków, którzy marzą o karierze na miarę Marka Zuckerberga. Właścicielem nietypowego hotelu jest Erlich, młody milioner, który pozwala im mieszkać u siebie za darmo, pod warunkiem udziału w zyskach z każdego wymyślonego przez nich projektu.
Jest sześć sezonów „Doliny krzemowej”, które stanowią zamkniętą całość.
Rodzina Soprano
W zestawieniu nie mogło zabraknąć „Rodziny Soprano”, przez wielu uważanej za jeden z najlepszych seriali wszech czasów. Serial zaczyna się dość niewinnie, ale to, co dzieje się dalej, na zawsze odmieniło oblicze małego ekranu.
Tony Soprano siedzi w poczekalni poradni psychiatrycznej, do której trafił po omdleniu na przyjęciu urodzinowym syna. Na początku nie ma ochoty rozmawiać z terapeutą, ale po chwili zaczyna opowiadać o stresie i napięciu, jakie przeżywa pracując w branży „gospodarki odpadów komunalnych”. Jego prawdziwym zajęciem jest rewindykacja długów od opornych dłużników i rywalizowanie z konkurencyjnymi firmami. Mówiąc wprost: jest gangsterem.
Kompania braci
„Kompania braci” to zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Stephena E. Ambrose’a miniserial, opowiadający historię Kompanii E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych.
Fabuła została oparta na wywiadach z ocalałymi żołnierzami Kompanii E, a także ich dziennikach i listach, Kompania braci relacjonuje losy ludzi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i pokonali wielki strach. Służyli w elitarnej kompanii strzelców. Wraz z aliantami wylądowali w Normandii, walczyli w bitwie o Ardeny i zdobyli Orle Gniazdo Hitlera w Berchtesgaden. Ich oddział poniósł ciężkie straty, a oni sami stali się legendą.
Rzym
„Rzym” to widowiskowy, ale zarazem niedokończony spektakularny serial, opowiadający o czasach panowania Juliusza Cezara. Dużo tu faktów historycznych, ale wiele też wymyślonych zdarzeń.
Podczas przygotowań do powrotu z podboju Gallii, Gajusz Juliusz Cezar otrzymuje wieść o śmierci swej córki Julii, żony konsula Pompejusza Wielkiego. W Rzymie na przybycie Cezara czekają jego siostrzenica-intrygantka Atia oraz kochanka Serwilia. Tymczasem rzymska arystokracja obawia się, że powrót sławnego wodza naruszy jej status quo.
Czterysta lat po założeniu republiki, Rzym, najbogatsze miasto świata, chwieje się w posadach. W senacie Katon, Cyceron i Scypion namawiają Pompejusza do zdrady. Militarna potęga i popularność Cezara zagrażają zarówno władzy konsula, jak ich własnym interesom.
To również warto przeczytać!
Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl. Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier. Mamy także zestawienie najciekawszych filmów fantasy.
Przygotowaliśmy również ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.
Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego rankingu najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat, jak również zestawienie najlepszych seriali fantasy.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Kilku seriali z listy już nie ma na HBO Max
Westworld – został zlikwidowany !!!
Gomorra nie każdemu „leży”, trzeba się wczuc w klimat Secondiliano a na to potrzeba paru odcinków. Dla mnie sztos serial
a gdzie Gomorra ??? najlepszy serial jak ostatnio i oglądałem lepszy od rodziny soprano ! a jak już mowa o kompanii braci to i pacyfic należy wspomnieć !