Xbox podsumowuje usługę Game Pass w 2020 roku i ma powody do zadowolenia. Trudno się dziwić, skoro cieszy się coraz większą popularnością.
Rok 2020 był ciężki dla wielu branż, choć zdaje się, że przez więcej czasu spędzonego w domach mogliśmy ograć niektóre zaległe tytuły. Otrzymaliśmy zresztą mnóstwo ciekawych gier, a wkroczenie w nową generację konsol, choć w innej niż dotąd formie było wielkim wydarzeniem w skali świata.
W 2020 roku Xbox Game Pass przyniósł łącznie 273 nowości do swojego katalogu – w tym 90 tytułów z portfolio EA Play. Rozszerzył też zakres platform na grę w chmurze – obecnie to 205 pozycji, zaś ponad 1/3 tytułów dostępnych w ramach usługi zyskała notę 80 punktów lub większą w serwisie Metacritic. A to tylko kilka przykładów prezentujących minione 12 miesięcy w Game Passie.
Co to jest Xbox Game Pass?
Xbox Game Pass to usługa subskrypcji gier wideo firmy Microsoft do użytku na konsolach Xbox Series X|S i Xbox One oraz komputerach z systemem Windows 10, a także urządzeniami mobilnymi z systemem Android przez xCloud. Do dyspozycji użytkowników są trzy jego warianty: Xbox Game Pass na konsole, Xbox Game Pass na PC oraz Xbox Game Pass Ultimate, obejmujący wszystkie platformy oraz usługę Xbox Live Gold.
Co miesiąc Micorsoft udostępnia kolejne gry, w które możemy grać w ramach opłaconej subskrypcji. Dodawane gry to nie byle co- warto wspomnieć choćby o pojawieniu się takich tytułów jak Red Dead Redemption 2 czy GTA V. Bardzo dobrze zaczął się również rok 2021. W styczniu Game Pass oferuje ciekawe tytuły i każdy znajdzie coś dla siebie.
Ile gier jest w Game Passie?
Nie ulega wątpliwości, że ubiegły rok to czas Game Passa. Na rynku nie ma drugiej usługi subskrypcyjnej do gier z tak pokaźnym portfolio. Xbox Game Pass posiada obecnie 395 unikalnych tytułów. Jednak z punktu widzenia najbardziej zagorzałych fanów gamingu, którzy nie mogą oderwać się od ulubionych tytułów na konsolę, PC, czy smartfon (za pośrednictwem chmury), w swojej najszerszej wersji usługa oferuje aż 495 pozycji (część z gier dostępna jest na każdą z wymienionych wyżej platform).
W rozbiciu na poszczególne środowiska posiadacze konsol znajdą dla siebie aktualnie 348 tytułów, pecetowcy 229, a użytkownicy telefonów z systemem Android 205. Niemniej, wszyscy wiemy, że przy wyborze gier kierujemy się ich rodzajem. Fani strzelanek mogą sięgnąć po 101 gier, miłośnicy przygodówek mogą wybierać spośród 370 tytułów. Z kolei dla amatorów familijnej rozrywki Game Pass oferuje 68 pozycji. To jednak nie wszystko! Wśród gier ID@Xbox wybierać można z 87 opcji, zaś z katalogu EA Play aż 82 propozycje.
Powyższe statystki mogą robić wrażenie, jednak najważniejsza zawsze pozostaje jakość. Według Wall Street Journnal obiektywne i najbardziej cenione noty gier przyznaje Metacritic.com. Według danych serwisu aż 37.5 proc. tytułów dostępnych w Game Passie uzyskało ponad 80 punktową ocenę. Natomiast najliczniejszą grupę gier stanowią te oceniane pomiędzy 80 a 89 punktami – jest to 32.2 proc. całego katalogu usługi. Co warte zauważenia, to fakt, iż aż 21 gier z portfolio Game Passa posiada notę 90 punktową lub większą.
Najwyżej ocenianą grą usługi jest futurystyczny shooter z elemantami RPG: Mass Effect 2 (już niedługo będziemy grać w Mass Effect w 4K w odświeżonej wersji), mogący pochwalić się 96 punktami. Na drugiej lokacie względem ratingu uplasowały się Celeste, Gears of War, Halo 3 – każde z wynikiem 94 punktów. W tej kategorii podium zamyka sequel Gears of War oraz trzecia odsłona wspomnianego Mass Effect, oba po 93 pkt.
Powyżej 70 punktów plasuje się ponad 62 proc. gier, zaś średnia ocena wszystkich dostępnych tytułów to 60.3 punktu. Zaledwie 2.5 proc, czyli 10 gier, uplasowało się poniżej 59 punktów na Metacritic.
Ile czasu gramy w gry?
W pędzącym świecie mamy coraz mniej czasu – w kontekście gamingu to z pewnością źle. Natomiast ulubione gry to te, na które poświęciliśmy najwięcej czasu – Ba! To te pozycje, przy których jego upływ zdaje się zanikać i nie wiadomo, gdzie uciekła noc. Z drugiej strony wiele zależy od sytuacji. Niektóre gry są fajne, bo można do nich przysiąść i zakończyć za jednym podejściem, a w przyszłości wrócić do nich, by śrubować rezultat.
Zajawkowicze pierwszego podejścia najchętniej sięgną po co-op Dead by Daylight, na który według HowLongToBeat.com można poświęcić nawet 461 godzin. Oznacza to, że należałoby grać w ten tytuł nieprzerwanie przez 19.2 doby! Warto w tym wypadku zaznaczyć, iż mówimy o czasie poświęconym na samą rozgrywkę. Ze względu na jej tryb ciężko mówić stricte o jej ukończeniu. Podobnie angażujących gier w katalogu Game Passa są jeszcze 4 pozycje – średnio na zabawę w każdej z nich gracze poświęcili przeszło 100 godzin, a są to:
- PlayerUnknown’s Battlegrounds – 160 h (Tryb: Battle Royal)
- Europa Universalis IV – 119 h
- FIFA 15 – 118 h
- KINGDOM HEARTS – HD 1.5+2.5 ReMIX – 112 h
Dla kontrastu gry, które zajmą nam najmniej czasu to Fractured Minds – gra przygodowa, w której należy pokonywać problemy psychiczne (sic!), a jej przejście to nieco ponad pół godziny. Inną ekspresową propozycją może być jakże aktualna Pandemic: The Board Game. Jak sama nazwa sugeruje, celem graczy jest zwalczenie pandemii. W przeciwieństwie do realiów, z jakimi od roku zmaga się cały świat, tę pozycję można ukończyć w godzinę.
Żeby jednak zejść na ziemię, zaznaczmy, że średni czas dotarcia do finału gier z Game Passa w 2020 r. wynosił 19.5 godziny. Zdecydowana większość z nich – 43.5 proc – jest do przejścia w mniej niż 10 godzin. Natomiast, drugą najliczniejszą grupę – 35.44 proc. – stanowią tytuły do pokonania do 29 h.
Co przyniesie 2021? Na horyzoncie znajduje się dołączenie EA Play w Game Passie na PC, kolejne gry z dziewięciu studiów deweloperskich Bethesdy/ZeniMaxu będą trafiały do Game Passa w każdym jego wydaniu, a jeszcze w tym miesiącu swoją premierę będzie miało The Medium, przygotowane przez polskie studio Bloober Team. A to zaledwie początek roku!
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.