Oficjalna prezentacja telewizorów Samsung NeoQLED na 2021 rok już za nami. Koreański gigant skupia się na podświetleniu MiniLED, rozdzielczości 8K, a także kontynuacji usprawnień w zakresie dźwięku i obrazu QLED.
Telewizory Samsung NeoQLED już teraz możemy znaleźć w wielu eketromarketach w Polsce. Będąc po oficjalnej prezentacji telewizorów Samsung NeoQLED na rok 2021 wiemy, że firma skupia się innowacyjnym podświetleniu MiniLED, ewolucji w designie, a także usprawnieniu fundamentów, jakim są rozwiązania z zakresu poprawy obrazu i dźwięku.
Wszystkie telewizory Samsung NeoQLED mają odświeżanie matrycy na poziomie 120 Hz, a także szereg udoskonaleń dla graczy. Najlepsze parametry znajdziesz w telewizorach z rozdzielczością 8K, a dodatkowo w jednym z modeli, Samsung zdecydował się na dość zaskakujący krok.
Telewizory Samsung Neo QLED 8K na 2021 rok:
- Samsung QN900A : 65″, 75″, 85″;
- Samsung QN800A : 65″, 75″, 85″.
Telewizory Samsung Neo QLED 4K na 2021 rok:
- Samsung QN95A : 55″, 65″, 75″, 85″;
- Samsung QN91A : 50″, 55″, 65″, 75″;
- Samsung QN85A : 49″, 55″, 65″, 75″, 85″;
Jeśli chodzi o nazewnictwo, to jest tylko nieznacznie zmienione w stosunku do poprzedniego roku, jednak jeśli chodzi o matryce zmieniło się trochę więcej. Wszystkie modele, poza serią QN85A wyposażone są w matryce VA, natomiast Neo QLED ósmej serii pracuje na matrycy IPS. Jak tłumaczy to Samsung, jest to większy wybór dla użytkownika, w stosunku do tego, czego oczekuje.
Jakość obrazu i podświetlenie Mini LED
Po pierwsze, w roku 2021, firma skupiła się na podświetleniu, które w znaczący sposób ma wpłynąć na poprawę jakości obrazu. To właśnie dzięki zyskującemu popularność podświetleniu MiniLED, możliwe jest osiągnięcie lepszej czerni, a także wyższej jasności. Jak będzie w praktyce, pokażą testy, natomiast Samsung całkiem ciekawie pokazuje, na czym polega Mini LED.
Samsung Quantum Mini LED ma zaledwie 1/40 wysokości konwencjonalnej diody LED. Zamiast soczewki do rozpraszania światła i zestawu do mocowania diody, Quantum Mini LED ma niewiarygodnie cienkie mikrowarstwy wypełnione wieloma diodami.
Technologia Quantum Matrix umożliwia bardzo precyzyjne sterowanie gęsto rozmieszczonymi diodami, zapobiegając efektowi rozmazania (blooming) i umożliwiając użytkownikom czerpanie większej przyjemności z oglądania treści wyświetlanych zgodnie z zamierzeniami twórców.
Neo QLED zwiększa skalę luminancji do 12 bitów z zastosowaniem 4096 kroków. Sprawia to, że ciemne obszary są ciemniejsze, a jasne – bardziej rozświetlone, dzięki czemu obraz cechuje większa szczegółowość, a wrażenia HDR są jeszcze bardziej wciągające. Co więcej, w Neo QLED zastosowano opracowany przez firmę niezwykle wydajny procesor Neo Quantum ze wzmocnionymi możliwościami upscalingu.
Wykorzystując nawet 16 różnych modeli sieci neuronowych, z których każdy ma możliwość zwiększania rozdzielczości, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i technologii głębokiego uczenia, Neo Quantum może zoptymalizować jakość obrazu do bliskiej 4K lub 8K niezależnie od jego oryginalnej jakości.
Po drugie, za jakość obrazu nadal odpowiedzialna jest w dużej mierze technologia kropek kwantowych, która wpływa na pokrycie szerokiej palety kolorów. W technologię wyposażone są zarówno modele 8K jak i 4K.
Jakość dźwięku
W kwestii jakości dźwięku Samsung przede wszystkim rozwija technologie takie jak: Dźwięk Podążający za Obiektem i Samsung Q-Symphony. Pierwsza technologia dzieli się na Dźwięk Podążający za Obiektem Pro, który dostępny jest w jednym, najwyższym modelu 8K – Samsung QN900A, która wykorzystuje wbudowany system głośników (6.2.2), aby dostarczyć jeszcze więcej realizmu z każdej sceny.
Dźwięk Podążający za Obiektem+ dotyczy wszystkich pozostałych modeli z serii Neo QLED (za wyjątkiem Samsung 50QN85A, gdzie wprowadzono Dźwięk Podążający za Obiektem Lite). Technologia ta zapewnia bardziej wciągające wrażenia podczas seansów.
Druga z technologii to Samsung Q-Symphony, czyli połączenie głośników z telewizora z soundbarem Samsung. Dzięki temu zaangażowanych jest więcej głośników a dźwięk jest jeszcze bardziej przestrzenny.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że Q-Symphony nie działa jednocześnie z Dolby Atmos, więc w przypadku odtwarzania materiałów w tym formacie, będziemy musieli zdecydować się na jedno rozwiązanie.
Rozwiązania Smart TV
O ile poprzednie funkcje poprawy jakości obrazu mogły już wcześniej pojawiać się w różnych opisach, tak zdaje się, że podejście do pracy zdalnej, a także korzystania z komputera z na ekranie telewizora weszło na jeszcze wyższy poziom. Bardzo atrakcyjnie wygląda możliwość zdalnego korzystania z zasobów komputera.
W 2021 telewizor będzie bardziej interaktywny niż kiedykolwiek. Tym samym ułatwi kontakt ze współpracownikami i bliskimi. Tu z pomocą przyjdzie m.in. aplikacja Google Duo do wideo rozmów. Wystarczy podłączyć (via USB) do telewizora kamerę, uruchomić aplikację i już można zobaczyć swoich przyjaciół w niemal rzeczywistych wymiarach.
Dzięki funkcji Multi View można podzielić ekran telewizora na dwie lub nawet cztery części (modele Neo QLED 8K) i podczas oglądania filmu czy meczu jednocześnie korzystać ze smartfona np. komentując na czacie kolejny odcinek ulubionego serialu. Wszystko to sprawia, że w tej wirtualnej rzeczywistości można być bliżej.
Samsung Health (dostępny na wybranych rynkach) niezauważalnie przekształca dom w prywatną siłownię, a nowa funkcja Smart Trainer niczym trener osobisty śledzi i analizuje postawę ćwiczącego w czasie rzeczywistym.
Ciekawie wygląda też funkcja PC on TV na urządzeniach Samsung – umożliwia zdalne podłączenie komputera do telewizora.
Samsung Neo QLED do gier
O tym, że Samsung tworzy bardzo dobre telewizory dla graczy pisaliśmy już nie raz, a w przeszłości mieliśmy niejedną okazje żeby to udowodnić. Potrzeby gracza zdają się od dawna być dostrzegane przez producenta, dlatego z każdym rokiem rozwijany jest również ten obszar.
W Neo QLED Samsung zaproponował szereg rozwiązań stworzonych specjalnie dla fanów gier. Wśród nowości m.in. Ultra Szeroki Widok w Grach dostępny obecnie tylko we współpracy z komputerem, który przenosi na duży ekran wrażenia zarezerwowane dotychczas dla monitorów gamingowych.
Dzięki proporcjom obrazu 21:9 i 32:9 można będzie zobaczyć jeszcze więcej. Zmianę ustawień ułatwi podręczny Panel Gracza, który pozwoli sprawdzić między innymi liczbę klatek wyświetlanych na sekundę (FPS). Ponadto rozdzielczość 8K i częstotliwość odświeżania 120 Hz sprawiają, że telewizory Neo QLED idealnie współpracują z konsolami nowej generacji.
Dodatkowo wszystkie modele wspierają technologię AMD FreeSync™ Premium Pro. Dzięki niej, grając zarówno na PC, jak i na konsoli, użytkownik może cieszyć się prawdziwą jakością HDR, płynną, pozbawioną rwania i przeskakiwania akcją przy maksimum wydajności i oszałamiającą wiernością obrazu.
Ceny telewizorów Samsung Neo QLED na 2021 rok
Źródło: Samsung
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.