Wybraliśmy najlepsze filmy fantasy, które powstały w XXI wieku. Nasz maniaKalny ranking zbiera wyłącznie wysoko oceniane i godne polecenia filmy fantasy, wyprodukowane po 2001 roku.
Obecnie w kinach i w streamingu panuje moda na kino o superbohaterach. Zanim jednak herosi stali się modni, na ekranach można było zobaczyć sporo ciekawych filmów fantasy. Najciekawsze zebraliśmy w maniaKalny ranking najlepszych filmów fantasy XXI wieku.
Warto podkreślić, że nasz TOP-25 najlepszych filmów fantasy uwzględnia tylko filmy wyprodukowane po 2001 r. Nie znajdziesz zatem tu takich klasyków, jak „Willow”, „Nieśmiertelny” czy choćby stara „Akademia Pana Kleksa”.
Nie prezentujemy również filmów z gatunku science fiction czy kina o superbohaterach – w poszukiwaniu najlepszych tytułów tego typu zerknij do innych naszych zestawień:
- rankingu najlepszych filmów SF
- listy najlepszych seriali fantasy
- zestawienia najlepszych filmów na podstawie komiksów
- TOP filmów na podstawie gier
- listy najlepszych filmów cyberpunkowych
I jeszcze jedno – nasze zestawienie polecanych filmów fantasy jest w 100% maniaKalne i subiektywne zestawienie. Jeżeli chcesz dorzucić coś od siebie, zrób to śmiało w komentarzach.
Władca Pierścieni
Zestawienie warto zacząć od prawdopodobnie najlepszej trylogii w historii kina, czyli „Władcy Pierścieni”. Trwają dyskusje, która z części „Władcy Pierścieni” jest tą najlepszą. Najbardziej efektowny jest „Powrót Króla”, najbardziej emocjonalna jest „Drużyna Pierścienia”, ale wybrać jedną najlepszą jest niezwykle trudno.
Historii zamkniętej w najsłynniejszej trylogii J.R.R. Tolkiena trudno streścić jednym zdaniem. „Władca Pierścieni” przedstawia historię podróży Frodo Bagginsa i jego ośmiu towarzyszy do Mordoru, gdzie można zniszczyć potężny pierścień pożądany przez Saurona.
Suzume
„Suzume” to opowieść o dojrzewaniu 17-letniej głównej bohaterki. Animacja rozgrywa się w różnych dotkniętych katastrofą miejscach w całej Japonii. Z jednej strony to fantasy, ale z drugiej bardziej realistyczna opowieść niż wiele współczesnych filmów obyczajowych.
Podróż Suzume rozpoczyna się w spokojnym miasteczku w Kyushu (południowo-zachodnia Japonia), kiedy spotyka chłopaka, który szuka tajemniczych drzwi. Suzume znajduje je zniszczone pośród ruin, jakby były osłonięte przed jakąkolwiek katastrofą. Suzume zdaje się być przyciągana przez ich moc i sięga aby je otworzyć… Drzwi zaczynają otwierać kolejne drzwi w całej Japonii, siejąc zniszczenie. Suzume musi zamknąć te portale, aby zapobiec dalszej katastrofie.
Wonka
„Wonka” to film, którego inspiracją jest niezwykły bohater Charliego i fabryki czekolady, najbardziej znanej książki dla dzieci autorstwa Roalda Dahla, a zarazem jednej z najlepiej sprzedających się pozycji dla dzieci wszech czasów.
Film opowiada o tym, jak największy na świecie wynalazca, magik i producent czekolady w nieprawdopodobny sposób stał się ukochanym Willy Wonką, którego znamy dzisiaj. To pomysłowe widowisko z Timothée Chalametem w roli tytułowej pokazuje widzom młodego Willy’ego Wonkę, pełnego pomysłów i zdeterminowanego, by zmienić świat dzięki swoim smakowitym wynalazkom. Udowadnia zarazem, że to, co najlepsze w życiu, zaczyna się od marzenia. A jeśli przy łucie szczęścia spotka się Willy’ego Wonkę, wszystko jest możliwe.
Gwiezdny pył
Zanim Matthew Vaughn zabrał się za „Kick-Ass”, „X-Men: Pierwszą klasę” czy obie części „Kingsman”, zrobił subtelny film fantasy „Gwiezdny pył”, będący adaptacją powieści Neila Gaimana o tym samym tytule.
By zdobyć serce pięknej wybranki, Tristan obiecuje jej gwiazdkę z nieba. Jego przygoda nabiera kolorytu, gdy młodzieniec odkrywa, że spadająca gwiazda jest w rzeczywistości urokliwą istotą o imieniu Yvaine. Jakby tego było mało, zła wiedźma Lamia czyha na młodość kobiety stawiając Tristana w kłopotliwej sytuacji i w nowej roli – obrońcy.
Król Artur: Legenda miecza
„Król Artur: Legenda miecza” to jedna z największych niespodzianek ostatnich lat. Guy Ritchie, mistrz typowego „brytyjskiego” kina gangsterskiego, pokazał, że potrafi także zrobić dobry film fantasy. Mimo iż jest to opowieść o historycznej postaci, to jest wręcz przesiąknięty wątkami fantastycznymi.
Młody Artur większość czasu spędza w zaułkach Londonium wraz ze swoją ferajną, nieświadomy losu, jaki jest mu pisany. Wszystko zmienia się jednak, gdy dostaje w swoje ręce miecz Excalibur. Artur dołącza do buntowników z ruchu oporu i podąża za tajemniczą młodą Ginewrą. Uczy się władać mieczem, aby zmierzyć się ze swoimi demonami i zjednoczyć lud w walce z tyranem Vortigernem, który ukradł należną mu koronę i zamordował jego rodziców.
Chciałbym, żeby Ritchie nakręcił kontynuację…
Zielony Rycerz
„Zielony Rycerz” to jeden z najbardziej wystylizowanych, ale zapewne i niedocenianych filmów 2021 r. Produkcja Davida Lowery’ego opowiada dość prostą historię, swoistą wariację legendy związanem z królem Arturem, nieśpieszną i głęboką. To film, który się odczuwa, a nie ogląda z kubłem popcornu.
Niespodziewane przybycie tytułowego Zielonego Rycerza na zamek Camelot zakłóca świętowanie Bożego Narodzenia na królewskim dworze. Szmaragdowoskóry nieznajomy rzuca wyzwanie królowi Arturowi i jego rycerzom. Odpowiada na nie Sir Gawain, młody i porywczy siostrzeniec Artura. Pojedynek z tajemniczym olbrzymem, któremu niestraszne jest nawet pozbawienie go głowy, okaże się dla śmiałka ostatecznym sprawdzianem charakteru, odwagi i prawości.
Dungeons & Dragons: Złodziejski Honor
„Dungeons & Dragons: Złodziejski Honor” to mokry sen każdego geeka. Film, w który trudno było uwierzyć, że się uda, a jednak tak ciepło przyjęty i wyczekiwany dla kontynuacji.
Film przenosi bogaty świat i zabawnego ducha legendarnej gry na duży ekran w pełnej akcji przygodzie. Uroczy złodziejaszek i banda niepoprawnych poszukiwaczy przygód podejmują się epickiej kradzieży, aby odzyskać zaginiony relikt. Jednak sprawy przybierają niebezpieczny obrót, gdy wpadają w oko niewłaściwym ludziom.
Wiedźmin: Zmora wilka
„Wiedźmin: Zmora wilka” to film anime przedstawiający świat „Wiedźmina” z szerszej perspektywy. Bohaterem tej historii jest późniejszy mentor Geralta – Vesemir. Poznajemy go jako młodego wiedźmina, który wyrwał się z biedy, aby zabijać potwory na zlecenie. Jednak gdy dziwny nowy potwór zaczyna terroryzować targane polityczną zawieruchą królestwo, Vesemir musi zmierzyć się z demonami swojej przeszłości.
Film ten ogląda się naprawdę przyjemnie – warto obejrzeć przed zbliżającym się drugim sezonem „Wiedźmina” na Netfliksie.
Raya i ostatni smok
„Raya i ostatni smok” to jedna z najnowszych, a zarazem najbardziej niezwykłych animacji Disneya ostatnich lat. To przepiękna historia o przyjaźni, poświęceniu i rodzinie – zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów.
Dawno temu, w krainie zwanej Kumandrą, ludzie i smoki żyli w zgodzie. Gdy zło zaczęło zagrażać światu, smoki poświęciły się dla ratowania ludzkości. Po 500 latach dzielna księżniczka Raya musi odnaleźć ostatniego, legendarnego smoka i powstrzymać złe moce, które ponownie zagrażają jej ojczyźnie.
Iluzjonista
„Iluzjonista” to film Neila Burgera, który w pewnym stopniu ukształtował cały gatunek kina kostiumowego/fantasy. W roli głównej zobaczymy tu genialnego Edwarda Nortona, ale partnerują mu równie znane nazwiska.
Eisenheim, człowiek znikąd, wystawia w Wiedniu zdumiewające magiczne spektakle. Swoją pracą przykuwa uwagę pretendenta do tronu – księcia Leopolda. Pewien, że iluzjonista jest jedynie mistrzem konfabulacji i oszustem, książę zjawia się na jednym z przedstawień mężczyzny celem zdemaskowania jego występu. By osiągnąć cel, wysyła na scenę swoją narzeczoną Sophie. Rozpoczyna się wielka potyczka pomiędzy iluzją a rzeczywistością.
Hobbit
Inna ważna trylogia, także na podstawie prozy J.R.R. Tolkiena, to „Hobbit”, będący swoistym prologiem „Władcy Pierścieni”. Mimo iż książkowy oryginał ma tylko jeden tom, to części filmowe są trzy, bo Peter Jackson postanowił wprowadzić wątki z innych dzieł brytyjskiego mistrza.
To opowieść pełna niezwykłych wydarzeń i magicznych postaci, przedstawiająca odwieczną walkę dobra ze złem. Hobbit Bilbo Baggins niechętnie wyrusza w niezwykłą i niebezpieczną podróż. Pokierowany przez czarodzieja Gandalfa opuszcza swój przytulny domek w Shire, by wraz z trzynastoma krasnoludami zmierzyć się ze smokiem Smaugiem.
Piraci w Karaibów
„Piraci z Karaibów” to jedna z najlepszych serii przygodowych ostatniej dekady. I mimo iż dwie ostatnie odsłony („Na krańcu świata” i „Zemsta Salazara”) nie są tak dobre, jak poprzednie, to i tak jest to czołówka kina przygodowego. Tak wciągających i zabawnych filmów o piratach w historii kina nie było.
Gwiazdą wszystkich dotychczasowych części „Piratów z Karaibów” jest niewątpliwie Johnny Depp w roli kapitana Jacka Sparrowa. Trudno wyobrazić sobie tę serię bez niego, ale trzeba będzie, bo zapowiedziano kolejne odsłony już bez Deppa.
Najlepsza część moim zdaniem? Bez wątpienia „Skrzynia umarlaka”, w którym pojawia się Latający Holender i legendarny kraken.
Harry Potter
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć filmów o przygodach Harrego Pottera, prawdopodobnie najsłynniejszego czarodzieja na świecie. To wspaniała adaptacja bestsellera J.K.Rowling. Opowieść o magii, przyjaźni i przygodzie. Powstało 8 filmów, które trzymają odpowiedni poziom.
W dniu swoich 11-tych urodzin, Harry Potter dowiaduje się, że jest osieroconym dzieckiem dwojga potężnych czarodziejów i sam dysponuje magicznymi zdolnościami. W Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie przeżywa największą przygodę swojego życia – uczy się latania na miotle i różnych pożytecznych zaklęć. Wszystko to ma przygotować go do wypełnienia jego przeznaczenia i ostatecznej rozgrywki z potężnym Lordem Voldermortem.
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Skoro jesteśmy już przy Harrym Potterze, nie można pominąć innej filmowej adaptacji J.K.Rowling. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to bardzo dobry film Davida Yatesa w gwiazdorskiej obsadzie.
Jest rok 1926. Tajemnicza moc sieje zniszczenie na ulicach Nowego Jorku, grożąc ujawnieniem społeczności czarodziejów. Do miasta przybywa magizoolog, Newt Scamander, z walizką pełną magicznych stworzeń. Gdy niczego niepodejrzewający nie-mag Jacob przypadkiem wypuszcza kilka zwierząt, bohaterowie łączą siły, by je złapać. Nie wiedzą, że ta misja doprowadzi ich do konfrontacji z ciemnymi mocami.
John Carter
„John Carter” Andrewa Stantona to film-niespodzianka. Zasiadając do seansu po raz pierwszy nie spodziewamy się niczego dobrego, a tymczasem z minuty na minutę coraz bardziej dajemy wciągnąć się w kosmiczną intrygę. Dobrze przeczytaliście – kosmiczną.
Główny bohater – John Carter – to weteran wojny secesyjnej, który w wyniku niespodziewanego splotu wydarzeń, zostaje przeniesiony na… Marsa. Początkowo chce jak najszybciej wrócić do domu, ale zostaje wplątany w konflikt między tubylcami, Tarsem Tarkasem i księżniczką Dejah Thoris, która desperacko potrzebuje jego pomocy. W świecie na skraju zagłady, Carter odzyskuje wiarę w siebie, i rozpoczyna walkę, od której zależy los Czerwonej Planety i jej mieszkańców.
Warcraft: Początek
„Warcraft: Początek” to film Duncana Jonesa, który stworzył genialny „Moon”. Jest to adaptacja popularnej gry komputerowej wszech czasów, której magia do dziś przyciąga miliony osób do komputerów i konsol. W postać Anduina Lothara wcielił się Travis Fimmel znany z jednego z lepszych seriali SF ostatnich lat, czyli „Wychowanych przez wilki”.
Dwa zwaśnione królestwa – zamieszkiwane przez ludzi Azeroth (Przymierze) i świat orków Draenor (Horda) – w walce przeciw sobie. Przymierze walczy o zachowanie porządku i bezpieczeństwo ludzi, Horda zaś o przetrwanie zagrożonego gatunku orków. Wzorem gry, twórcy filmu nie opowiadają się po żadnej ze stron. To widz musi zdecydować, któremu królestwu kibicuje. Powinny być kolejne części, ale czy ich się doczekamy?
Labirynt fauna
„Labirynt fauna” Guillermo del Toro to piękna, wzruszająca historia Hiszpanii roku 1944 r. Jest to duchowa kontynuacja „Kręgosłupa diabła”, gdyż akcja obu filmów toczy się w czasie hiszpańskiej wojny domowej, a ich bohaterami są dzieci.
11-letnia Ofelia przybywa do domu nowego męża jej matki, kapitana Vidala. Dziewczynce trudno znieść surowość ojczyma. Przez przypadek Ofelia odkrywa w ogrodzie tajemniczy labirynt. Tam spotka Fauna, baśniowego stwora, który rozpozna w niej księżniczkę magicznej krainy, której grozi zagłada. Przed dziewczynką stoją jednak trzy mordercze zadania, które sprawdzą jej nieśmiertelność.
300
„300” to film na podstawie komiksu Franka Millera, którego odważną wizję przeniósł na ekran Zack Snyder. To epicki obraz o odwadze, namiętności, umiłowaniu wolności oraz poświęceniu, które kierowały czynami bohaterskich spartańskich wojowników podczas jednej z najsłynniejszych bitew w historii świata.
„300” to pełna energii i tragizmu opowieść o bitwie pod Termopilami, podczas której król Spartan, Leonidas, wraz z trzystoma wojownikami stawił czoła ogromnej armii perskiej pod wodzą króla Kserksesa. Spartanie walczyli do ostatniego wojownika, a ich odwaga i męstwo stały się wzorem dla wszystkich Greków, inspirując ich do zjednoczenia się i wspólnego odparcia Persów, a także wlewając w nich ducha demokracji.
Spirited Away: W krainie Bogów
„Spirited Away: W krainie Bogów” to jedna z klasycznych animacji Hayao Miyazakiego w tym zestawieniu. Film ten jest ponadczasowy, jak zresztą inne dzieła Miyazakiego, których w tym zestawieniu także nie zabrakło.
„Spirited Away: W krainie Bogów” to historia dziewczynki o imieniu Chihiro, która przeprowadza się wraz z rodzicami do nowego mieszkania. Jest z tego powodu bardzo smutna i przygnębiona, ponieważ musiała opuścić starą szkołę i znajomych. W drodze do nowego domu zbaczają z trasy i trafiają w dziwne miejsce, przypominające opuszczone wesołe miasteczko.
Rodzice Chihiro znajdują tam mnóstwo potraw i z powodu swojego obżarstwa zamieniają się w świnie. Wkrótce okazuje się, że dziwne miejsce to kierowana przez złą wiedźmę Jubabę łaźnia, w której bóstwa z całego świata mogą odprężyć się i zrelaksować. Aby uniknąć losu rodziców, Chihiro musi podjąć pracę w łaźni.
Mały Książę
„Mały Książę” to filmowa adaptacja jednej z najwybitniejszych powieści wszech czasów, która porusza umysły i dusze dzieci i dorosłych aż do dzisiaj. Mowa o „Małym Księciu” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.
Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum.
Księżniczka Mononoke
„Księżniczka Mononoke” to kolejny film Hayao Miyazakiego w naszym zestawieniu. Opowieść ta jest przesiąknięta stylem Akiry Kurosawy – japońska mitologia i sztuka narracji obrazkowej mieszają się tu ze sobą, a sama historia jest mądra i wciągająca.
Pewnego dnia w osadzie plemienia Emishi pojawia się tatari gami – demon pod postacią skażonego złem odyńca, który po śmierci, za sprawą cierpień doznanych od ludzi, przeistoczył się w tę demoniczną istotę. W obronie zagrożonej wioski staje młodzieniec o imieniu Ashitaka, któremu udaje się pokonać demona.
Rany bohatera odniesione podczas walki naznaczają go przekleństwem. Wieść ta bardzo zasmuca mieszkańców osady, bo w żyłach Ashitaki płynie królewska krew, a to oznacza, że jest on przyszłym władcą. Bohater postanawia wyruszyć na zachód, skąd przybył ów demon, by tam odnaleźć shishi-gami.
Osobliwy Dom Pani Peregrine
„Osobliwy Dom Pani Peregrine” to film Tima Burtona z Evą Green w jednej z głównych ról. Podążając za wskazówkami, które zostawił mu ukochany dziadek, 16-letni Jake odkrywa, że istnieje niezwykły świat poza czasem i przestrzenią, a w nim niezwykłe miejsce, zwane osobliwym domem pani Peregrine.
Jake poznaje niesamowite moce mieszkańców domu i dowiaduje się, że mają oni potężnych wrogów. Wkrótce przekonuje się, że jeśli chce ocalić swych nowych przyjaciół, musi nauczyć się korzystać z „osobliwości”, którą sam został obdarzony.
Ruchomy zamek Hauru
„Ruchomy zamek Hauru” to kolejna animowana pozycja Hayao Miyazakiego w tym zestawieniu. To głęboka, fantastyczna podróż, którą warto obejrzeć w gronie najbliższych.
Film opowiada historię 18-letniej Sophie, która całe dnie spędza w sklepie z kapeluszami, należącym wcześniej do jej zmarłego ojca. W trakcie jednej z nieczęstych wizyt w mieście, poznaje czarodzieja o imieniu Hauru, który jest dość skryty. Zazdrosna o ich zażyłość czarodziejka, rzuca czar na Sophie, przez który dziewczyna zmienia się w 90-letnią staruszkę.
Załamana Sophie ucieka od ludzi i błąkając się, przypadkiem trafia do ruchomego zamku Hauru. Ukrywając swoją prawdziwą tożsamość, otrzymuje tam pracę jako sprzątaczka. Wkrótce staruszka tchnie nowe życie w zaniedbaną posiadłość, którą zamieszkują także młody adept magii Mark i Kalcyfer – demon ognia, odpowiedzialny za wprowadzanie zamku w ruch.
Jumanji
„Jumanji” to klasyka kina przygodowego. Do tej pory powstały trzy części – jedna z Robinem Williamsem (najlepsza), choć ze względu na produkcję w 1995 r. nie łapiąca się do naszego zastawienia. Dwie odświeżone, z Dwaynem Johnsonem, Kevinem Hartem i Joe Blackiem w rolach głównych, które naprawdę trzymają poziom.
Jeżeli chodzi o „nowsze” odsłony „Jumanji”, to mówimy o filmach „Przygoda w dżungli” (2017) i „Następny poziom” (2019). Czwórka licealistów podczas odbywania szkolnej kary znajduje starą konsolę do gier wideo z nieznaną grą, o której nigdy nawet nie słyszeli. Po jej uruchomieniu zostają natychmiast wciągnięci do dżungli z wirtualnego świata Jumanji w ciałach swoich awatarów. Szybko się orientują, że to nie oni grają w Jumanji, lecz Jumanji gra nimi.
Duża ryba
„Duża ryba” to jeszcze jedna pozycja Tima Burtona w zestawieniu, nieco inna od pozostałych. Młody Edward Bloom to człowiek o wielkim apetycie na życie i niezwykłych pasjach. Powróciwszy po latach do rodzinnego miasteczka, zachwyca swoich słuchaczy nieprawdopodobnymi opowieściami, pełnymi elementów baśniowych i mitycznych, w których prawda miesza się z fikcją.
Syn Edwarda, William, stara się dowiedzieć jak najwięcej o swym umierającym na raka ojcu. Zbiera wszystkie te nieprawdopodobne opowieści i elementy łamigłówki w całość, by zrozumieć wielkie wyczyny i niepowodzenia ojca. Wyrusza w osobistą, mistyczną podróż, podczas której stara się oddzielić rzeczywistość od mitów.
To również warto przeczytać!
Mam nadzieję, że spodobał Ci się nasz wybór najlepszych filmów fantasy. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.
Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów, jak również TOP filmów na podstawie gier.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji.
Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów.
Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci, a dla osób szukających lżejszej rozrywki – ranking najlepszych komedii.
Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych, oraz ranking filmów historycznych.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime. Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
- premiery filmów i seriali w Netflix,
- zestawienie najciekawszych premier w HBO Max,
- przegląd najciekawszych premier VOD.
Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.
Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.
Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.
To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewiozrów z matrycami 120 Hz oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.
Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.