Czasami, by podtrzymać daną serię przy życiu, wcale nie trzeba tworzyć kolejnej części. Twórcy często decydują się na swoisty restart historii, reboot lub powrót po latach. Oto 10 najciekawszych filmowych rebootów, które warto znać.
Terminem reboot określa się film podejmujący tematykę wcześniejszego bądź wcześniejszych filmów z serii, niebędący ani bezpośrednią kontynuacją, ani prequelem. Twórcy filmowi dość często decydują się na taki zabieg, bo otwiera to zupełnie nowe możliwości. Czasami się udaje, ale czasami nie.
Poniżej znajdziecie 10 filmów, które mogą być traktowane jako rebooty – warto je znać.
Matrix Zmartwychwstania (2021)
„Matrix Zmartwychwstania” to czwarta odsłona serii, która powstała 18 lat po „Matrix Rewolucje”, części wieńczącej trylogię. Wydawać by się mogło, że to typowy „skok na kasę”, ale nowy „Matrix” to ciekawe doświadczenie. Nie oferuje niczego przełomowego, ale puszcza oko do widza i zapewnia swoiste „przetasowanie” w uniwersum.
Nie jest to kolejna część serii w klasycznym rozumieniu (bo przecież Neo „umarł”), nie jest to też klasyczny reboot, ale coś zgrabnego pomiędzy. Warto doświadczyć na własnej skórze.
Krzyk (2022)
Podobnie jak „Matrix Zmartwychwstania” należy traktować najnowszy „Krzyk”. Dwadzieścia pięć lat po serii brutalnych zdarzeń, które wstrząsnęły mieszkańcami Woodsboro, kolejny zabójca nakłada otoczoną złą legendą maskę Ghostface. Mnożą się okrutne ataki na grupę nastolatków. Tajemnice z mrocznej przeszłości miasta zostają wskrzeszone.
Z jednej strony, „Krzyk” z 2022 r. może być traktowany jako piąta odsłona serii, ale z drugiej oferuje „nowe otwarcie”, które może stanowić podstawę kolejnych części.
Candyman (2021)
„Candyman” Nii DaCosty to już reboot w klasycznym rozumieniu. Film, do którego scenariusz napisał współczesny mistrz grozy Jordan Peele to kolejna bardzo udana rola Yahyi Abdula-Mateena II. Makabryczne historie o upiorze, którego można przywołać, patrząc w lustro i wypowiadając pięciokrotnie jego imię, nadal nie pozwalają mieszkańcom dzielnicy Cabrini-Green w Chicago spać spokojnie.
Choć od ostatnich przerażających wydarzeń upłynęło wiele lat, a dzielnica zmieniła się nie do poznania, wśród mieszkańców starych blokowisk żywa jest pamięć o krwiożerczej zmorze. Ponurą tajemnicę Candymana pragnie odkryć również fotograf Anthony, który właśnie zamieszkał w okolicy ze swoją dziewczyną Brianną. Niezdrowa fascynacja monstrum przerodzi się w śmiertelnie niebezpieczną obsesję.
Tomb Raider (2018)
„Tomb Raider” z 2018 r. to film nikomu niepotrzebny, ale jednocześnie bardzo wychwalany dzięki powszechnie lubianej Alicii Vikander. Lara Croft to niepokorna córka ekscentrycznego podróżnika, który zniknął, gdy dziewczyna miała kilkanaście lat. Teraz, jako 21-letnia kobieta, podąża własną ścieżką, odmawiając spełnienia woli ojca, który chciał dla niej spokojnego życia.
Zostawia wszystko za sobą i udaje się w ostatnie znane miejsce jego pobytu. Poszukując śladów, musi odnaleźć osławiony grobowiec na mitycznej wyspie u wybrzeży Japonii. Jeśli nie przezwycięży własnych lęków, może nie przeżyć niezwykle niebezpiecznej wyprawy.
Halloween (2018)
„Halloween” z 2018 r. to film wysoko oceniany przez fanów horroru. Ponowna konfrontacja Laurie Strode z jej najgorszym koszmarem – Michaelem Meyersem. W noc poprzedzającą Halloween rozbił się autobus, którym byli przewożeni szaleńcy z zamkniętego ośrodka.
Jednym z pasażerów był Michael Meyers, groźny psychopata, który od czterdziestu lat nie przebywał na wolności, a teraz w końcu udało mu się zbiec. Morderca od razu kieruje się do domu Laurie Strode, ofiary, której nie udało mu się zabić cztery dekady temu.
Mad Max: Na drodze gniewu (2015)
„Mad Max: Na drodze gniewu” George’a Millera to jeden z najlepszych filmów SF w historii. Chyba mało kto się spodziewał, że reboot serii o przygodach Maksa Rockatansky’ego będzie tak dobry.
Prześladowany przez demony przeszłości Max wierzy, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka. Pewnego dnia jednak mężczyzna zostaje wciągnięty do grupy uciekinierek z Cytadeli, które ściga mściwy tyran Wieczny Joe. Kobiety prowadzi piękna i pełna charyzmy imperatorka Furiosa. Rozwścieczony władca zrobi wszystko, żeby dopaść buntowników i wymierzyć im karę.
Pamięć absolutna (2012)
„Pamięć absolutna” z 2012 r. w całkiem udany powrót do historii opowiedzianej przez Paula Verhoevena z 1990 r. Jest to klasyczny reboot, a zamiast Arnolda Schwarzeneggera na ekranie oglądamy Colina Farrella. Film jest adaptacją opowiadania Philipa K. Dicka.
Głównym bohaterem jest Douglas Quaid, zwykły robotnik, który odwiedza Recall, innowacyjną firmę, która zmienia jego marzenia o byciu super-szpiegiem w prawdziwe wspomnienia. Gdy jednak dochodzi do błędu podczas zabiegu, granica pomiędzy fantazją a rzeczywistością zaciera się – Quaid jest ścigany a losy jego świata są zagrożone.
Geneza planety małp (2011)
„Geneza planety małp” to pierwsza część jednej z najlepszych trylogii SF w historii kina. Nie jest to najmocniejsza odsłona serii, ale jest rebootem, na którym zbudowano kolejne części.
Naukowcy prowadzą testy genetyczne na młodym szympansie o imieniu Caesar i są o krok od przełomu w medycynie. Tymczasem największe odkrycie w dziejach ludzkości staje się jednocześnie największym dla niej zagrożeniem. Szympans rozwija inteligencję równą ludzkiej i odczuwa podobne do naszych emocje. Gdy Caesar zdaje sobie sprawę, jak źle traktowani są jego pobratymcy, staje na czele rebelii.
Star Trek (2009)
To nie mogło się nie udać. „Star Trek” z 2009 r. w reżyserii J.J. Abramsa to jeden z najbardziej efektownych filmów SF ostatnich dekad. Jest tu wszystko, tak dobrze opowiedziane i zbalansowane, że oglądanie „Star Treka” nawet dzisiaj, to czysta przyjemność. Film cofa nas do samego początku historii załogi U.S.S. Enterprise.
Losy galaktyki znajdują się w rękach Jamesa Kirka, wiecznie spragnionego przygód chłopaka z Iowa, oraz Spocka, którego wychowało społeczeństwo odrzucające wszelkie emocje. Żywioł i rozum. Instynkt i rozsądek. To niezwykłe partnerstwo będzie jedyną siłą, która ocali załogę przed niewyobrażalnym niebezpieczeństwem i pozwoli dotrzeć tam, gdzie nikt inny nie miał odwagi.
Batman – Początek (2005)
Tutaj chyba nie trzeba nic więcej dodawać. „Batman – Początek” Christophera Nolana to jeden z najlepszych filmów o superbohaterach w historii i otwarcie bez wątpienia najlepszej trylogii opowiadającej o przygodach Mrocznego Rycerza. Film jest klasycznym rebootem, bo opowiada historię Batmana oderwaną od poprzednich części.
Po tragicznej śmierci rodziców, rozczarowany życiem spadkobierca fortuny, Bruce Wayne, podróżuje po świecie, szukając środków do walki z niesprawiedliwością po to, aby obrócić strach przeciw tym, którzy go sieją. Z pomocą zaufanego lokaja Alfreda, detektywa Jima Gordona oraz swego sprzymierzeńca Luciusa Foxa Wayne powraca do Gotham City, aby powołać do życia swoje alter-ego: Batmana, zamaskowanego wojownika, który posługuje się siłą, intelektem i zaawansowaną bronią, aby zwalczać złowrogie siły, które zagrażają miastu.
To również warto przeczytać!
Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji. Dla osób szukających lżejszej rozrywki przygotowaliśmy ranking najlepszych komedii.
Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz nasz najnowszy TOP najlepszych seriali SF.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu spod szyldu Netflix. Jeśli interesuje Cię dłuższy format, koniecznie sprawdź naszą listę najlepszych filmów na Netflix. W poszukiwaniu czegoś krótszego zapraszamy do zestawienia najciekawszych seriali na Netflix.
Jeśli preferujesz oglądanie na Amazon Prime, na pewno Cię zainteresuje nasze zestawienie najlepszych seriali na Amazon Prime (jest tam w czym wybierać).
Dla miłośników HBO GO mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO GO.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
- premiery filmów i seriali w Netflix,
- zestawienie najciekawszych premier w HBO GO,
- przegląd najciekawszych premier VOD.
Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.
Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.
Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.
To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewiozrów z matrycami 120 Hz oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.
Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.