>

Onkyo bankrutuje! Co dalej z legendą audio?

Legendarny producent sprzętu audio zgłosił dokumenty mające na celu ogłoszenie bankructwa. Co dalej z szanowanym na całym świecie producentem?

Chyba nie ma w Polsce osoby, która interesowałaby się urządzeniami audio i nie słyszała o firmie Onkyo. Legendarny producent z Japonii działał na rynku od 1946 roku, jednak 2022 rok okazuje się być końcem pewnego rozdziału.

Firma zadłużona jest na 24 miliony dolarów, i wszystko wskazuje na to, że swoimi produktami nie mogła przebić się na tyle, aby wyjść na prostą. Onkyo zdecydowało się złożyć dokumenty, które potrzebne są do ogłoszenia bankructwa.

Problemy Onkyo mogły jednak zacząć się dużo wcześniej. Już w 2019 roku firma próbowała sprzedać markę dla Sound United, który ma w swoim portfolio takie marki jak Denon, Marantz czy od pewnego czasu również Bowers & Wilkins. W tamtym czasie mowa była o ok. 73 milionach dolarów. Niestety, do tego nie doszło, a efektem braku intensywnego rozwoju są obecne działania.

To jednak nie oznacza całkowitego końca marki. Mało tego, nie zdziwię się wcale, jeśli częściej niż dotychczas będziemy widzieć w sklepach produkty sygnowane logiem Onkyo. Wszystko dlatego, że firma sprzedała trzon swojego biznesu AV dwóm firmom. Są nimi Sharp i Voxx, dlatego możemy mieć nadzieję, że przynajmniej część legendarnej jakości zostanie z nami na rynku.

To może oznaczać również bardziej intensywną współpracę przy produkcji telewizorów Sharp, który do tej pory sygnował wiele modeli logiem harman / kardon. Soundbary Onkyo również mogą być ciekawym produktem, również z uwagi na marketing, a także powszechny szacunek jakim darzona jest marka.

Podobny los spotkał producenta bardzo drogich, ale również bardzo ciekawych telewizorów, czyli Loewe. Firma wróciła z nowymi modelami, choć pod skrzydłami innych podmiotów. Rynek nie cierpi próżni, a duże przejęcia są często ratunkiem dla wielu firm, które miewają problemy. Pozostaje mieć nadzieję, że Onkyo nie zostanie marką tylko do sygnowania i licencjonowania produktów audio, ale charakter i doświadczenie przełożą się na nowe, wysokiej klasy urządzenia.

Źródło: What Hi-Fi

Matt

Komentarze

  • Nic z tego nie będzie. Nie opłaca się prowadzić B+R bo o wiele bardziej opłacalne jest sprzedawanie przez konglomerat złudzeń po szyldem wielu brandów. Nawet jeśli klient organoleptycznie będzie kręcił nosem, to klientów jest już 8 mld i liczba stale rośnie. W przeszłości, gdy klientów było o połowę mniej, a dodatkowo kolejną połowę tejże połowy wykluczała z konsumpcji zasobność portfela, który rósł "analogowo" a nie jak dziś 'cyfrowo" to fundamentem rynkowej egzystencji była jakość lub budżetowość. Jedno i drugie miało posiadało swój target. Dziś brak jakości maskuje się marketingiem i sprzedaje jako premium. To nie może trwać.

Najnowsze artykuły

Xtra oferta na 65″ Philips Mini-LED z efektownym podświetleniem Ambilight!

Philips 65PML9008 z serii The Xtra dostępny jest teraz w atrakcyjnej cenie w Media Expert.…

21 listopada 2024

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (listopad 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

21 listopada 2024

Nowy serial z serii „W głowie się nie mieści” na Disney+! Zdradzono datę premiery

Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…

21 listopada 2024

Kultowa bajka powraca w wersji aktorskiej! Na to czekali fani

Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…

21 listopada 2024

Coś dla fanów e-booków: wszechstronny czytnik Kindle w znakomitej ofercie!

Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…

21 listopada 2024

Zestaw PlayStation VR2 w mega niskiej cenie!

Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…

21 listopada 2024