>

Filmy i seriale Marvela na Disney+. Co zobaczyć i w jakiej kolejności?

Disney+ filmami i serialami Marvela stoi. Jest w czym wybierać, ale czy na pewno trzeba obejrzeć wszystkie pozycje? Oczywiście, że nie. Wybraliśmy dla Was najważniejsze pozycje z MCU dostępne na Disney+ (i radzimy, w jakiej kolejności je oglądać).

Serwis Disney+ jest już oficjalnie w Polsce, a wraz z nim prawdopodobnie najlepsze filmy animowane, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Chyba najciekawszy katalog tworzą filmy i seriale Marvel Cinematic Universe (MCU). Na Disney+ jest 20 filmów MCU i 9 seriali opartych na komiksach Marvela. Naprawdę jest co oglądać, o czym zapewne wiedzą prawdziwi fani.

Czy na pewno wszystkie pozycje z uniwersum Marvela są warte obejrzenia? Które z nich zobaczyć (i w jakiej kolejności), by odnaleźć się w całej intrydze związanej z Kamieniami Nieskończoności? Przygotowaliśmy krótką ściągawkę.

*Uwaga! W zestawieniu nie wymieniliśmy najlepszych filmów i seriali MCU, ale te, których obejrzenie jest konieczne dla zrozumienia wszystkich kluczowych wątków. „Moon Knight” to jeden z najlepszych seriali o superbohaterach wszech czasów, ale jest on dość luźno powiązany z historią Avengers, dlatego tu go nie umieściliśmy.

Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)

Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie

Od tego wszystko się zaczęło. „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie” nie jest najstarszym filmem MCU, ale niewątpliwie tym, który warto obejrzeć jako pierwszy. Stanowi on idealne wprowadzenie do wszystkich następnych.

Kapitan Ameryka to pierwsza postać stworzona przez Marvel Comics. Steve Rogers przed wojną był studentem sztuki, który w 1940 roku postanowił zaciągnąć się do wojska. Nie został przyjęty z powodu słabego zdrowia, ale dostał propozycję uczestniczenia w tajnym eksperymencie. Został poddany terapii, która zwiększyła jego inteligencję i siłę, stając się Kapitanem Ameryką.

Iron Man (2008)

Iron Man

„Iron Man” to z kolei popis aktorski Roberta Downeya Jr. i prawdopodobnie najbardziej charyzmatyczna postać całego MCU.

Tony Stark jest szefem Stark Industries, głównego dostawcy broni dla rządu USA. Jego beztroskie życie zmienia się raz na zawsze, kiedy podczas testów nowej broni jego konwój zostaje zaatakowany. Ranny mężczyzna trafia w ręce rebeliantów i zostaje zmuszony do stworzenia nowoczesnej broni dla groźnego Razy. Dzięki nieprzeciętnej inteligencji udaje mu się uciec z niewoli. Po powrocie do Stanów postanawia nadać swojemu życiu nowy kierunek – staje się Iron Manem.

Thor (2011)

Thor

Film „Thor” został zrealizowany na podstawie kultowego komiksu o Thorze, władcy pioruna, synu Odyna, który został wydany w 1962 roku.

Thor, który walczy za pomocą Mjollnira, młota wykonanego z tajemniczego metalu, wygnany zostaje z Asgardu, siedziby najwyższych bogów, na Ziemię. Tutaj pozbawiony zostaje wszystkich swoich boskich atrybutów i jako dr Donald Blake ma nauczyć się pokory i posłuszeństwa. O swojej przeszłości przypomina sobie dopiero, kiedy przez przypadek znajduje Mjollnira. Tak rozpoczyna się jego walka o bezpieczeństwo ludzkości.

Avengers (2012)

Avengers

W 2012 r. Avengers po raz pierwszy wspólnie pojawili się w jednym filmie, co było wyjątkowym momencie w historii kina.

Kapitan Ameryka, Thor, Hulk, Czarna Wdowa, Iron Man i Hawkeye muszą stanąć do walki z Lokim, który dzięki Kamieniowi Nieskończoności jest potężniejszy niż kiedykolwiek. Zbliża się kosmiczna inwazja i tylko superbohaterowie mogą ją powstrzymać.

Niestety, drużyna jest w wielkich tarapatach. Jak połączyć przerośnięte ego Tony’ego Starka z kodeksem moralnym Kapitana Ameryki? Jak pogodzić wyższe cele Thora z pragmatyzmem Nicka Fury’ego? Co zrobić z tykającą bombą atomową w postaci Hulka? Avengersi muszą przepracować osobiste problemy, zanim staną do walki z wielkim zagrożeniem.

Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (2014)

Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz

„Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz” to w naszym odczuciu jeden z najlepszych filmów MCU. Warto obejrzeć, bo to właśnie wtedy pojawia się Bucky Barnes, czyli Zimowy Żołnierz.

Od pamiętnej bitwy o Nowy Jork minęły dwa lata. Steve Rogers żyje teraz spokojnie w Waszyngtonie i próbuje odnaleźć się we współczesnym świecie. Mężczyzna nadal współpracuje z szefem agencji T.A.R.C.Z.A., Nickiem Furym i razem z agentką Natashą Romanoff uczestniczy w niebezpiecznych misjach. Gdy Fury zostaje wplątany w złowrogą intrygę i pada ofiarą zamachu, Rogers i Natasha muszą stawić czoła tajemniczemu wrogowi – Zimowemu Żołnierzowi.

Strażnicy Galaktyki (2014)

Strażnicy Galaktyki

„Strażnicy Galaktyki” to najbardziej „kosmiczny” film w MCU. Świetne połączenie humoru, akcji i stylu Jamesa Gunna.

Peter Quill, podróżujący po całej galaktyce łowca przygód i awanturnik, przypadkowo wchodzi w posiadanie tajemniczej kuli, której poszukuje zły Ronan. Aby stawić mu czoła i ocalić wszechświat, Peter musi zawrzeć sojusz z czwórką przedziwnych postaci – uzbrojonym szopem Rocketem, humanoidalnym drzewem Grootem, zabójczynią Gamorą i żądnym zemsty, małomównym Draxem.

Ant-Man (2015)

Ant-Man

„Ant-Man” to z kolei świetny heist movie, który ma naprawdę wciągający scenariusz. W dobrym odbiorze filmu duża zasługa Paula Rudda, który świetnie wcielił się w postać Scotta Langa.

Ant-Man, jest uzbrojony w niezwykły strój pozwalający na zmniejszanie rozmiaru przy eksplozji niezwykłej siły. Scott Lang jednoczy się ze swoim nowym mentorem Dr Hankiem Pymem, by chronić przed przestępcami sekret niezwykłego uniformu. W wyścigu, którego stawką jest przyszłość ludzkości, Pym i Lang planują skok, który może zapobiec katastrofie.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016)

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów

„Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” to co najwyżej średniak w całym MCU, ale bardzo ważny film pod kątem ewolucji postaci. W tej części bowiem naprzeciwko siebie staje Iron Man i Kapitan Ameryka, a o podobne wydarzenie w skali komiksowej ciężko.

Rządowa decyzja objęcia Avengers nadzorem, sprawia, że najlepsi przyjaciele Kapitan Ameryka i Iron Man stają się zaciekłymi wrogami. Pozostali członkowie drużyny muszą zdecydować, komu okazać lojalność. Do gry włączają się nowe czarne charaktery i nowi sprzymierzeńcy.

Czarna Pantera (2018)

Czarna Pantera

„Czarna Pantera” Ryana Cooglera to w moim odczuciu najlepszy film MCU. Świetna gra aktorska, wciągająca historia, hipnotyzująca muzyka i mocny, ponadczasowy przekaz, sprawiają, że ten film docenią nawet osoby nielubiące komiksów.

Wakanda to tylko na pierwszy rzut oka zdaje się być zwyczajnym terytorium dzikiej Afryki. W rzeczywistości w trzewiach pustynnych ziem, znajdują się złoża unikalnego metalu, którego właściwości sprawiają, iż zdolny jest pochłaniać wibracje. Wielu próbowało się do niego dostać, rujnując wszystko na swojej drodze i niosąc śmierć tubylcom, lecz za każdym razem tajemniczy duch sawanny – Czarna Pantera – wstawał na ich drodze, by ochronić tamtejszą ludność, wypędzając łowców bogactw z ich ziemi. Po wielu latach spokoju kłopoty powróciły do ​​Wakady.

Doktor Strange (2016)

Doktor Strange

„Doktor Strange” to film znacznie inny od pozostałych z MCU. Trzyma wysoki poziom dzięki autentyczności przekazu i pokazaniu „człowieka” w centrum historii o superbohaterze.

Zanim został czarodziejem, Stephen Strange był genialnym neurochirurgiem. Niestety, w trakcie wypadku samochodowego stracił władanie w dłoniach. Wyczerpująca rehabilitacja nie przyniosła oczekiwanych skutków – Strange musiał pożegnać się z zawodem lekarza. Nie poddał się jednak.

Pomocy szukał wszędzie, w tym na Dalekim Wschodzie. To tam spotkał tajemniczą Starożytną, która otworzyła mu oczy i pokazała świat magii i innych niesamowitości. Były doktor rozpoczął trening w dziedzinie wiedzy tajemnej. Nie musiał długo czekać, żeby wykazać się swoimi umiejętnościami. Podstępny Kaecilius rozpoczął działania, mające na celu sprowadzenie do naszego świata niebezpiecznego demona z innego wymiaru.

Thor: Ragnarok (2017)

Thor: Ragnarok

„Thor: Ragnarok” trzeba zobaczyć choćby z jednego powodu. Taika Waititi. Ten nowozelandzki reżyser zaprezentował pełnego siebie w trzeciej historii o przygodach Thora („Thor: Mroczny świat” można spokojnie pominąć).

Thor zostaje uwięziony po drugiej stronie wszechświata. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, by powrócić do Asgardu i stawić czoła bezwzględnej i wszechpotężnej Heli oraz powstrzymać Ragnarok – „zmierzch bogów”, zagładę świata i całej asgardzkiej cywilizacji. Przedtem jednak musi stanąć do gladiatorskiego pojedynku na śmierć i życie z byłym sprzymierzeńcem i członkiem drużyny Avengers — niesamowitym Hulkiem!

Avengers: Wojna bez granic (2018)

Avengers: Wojna bez granic

O „Avengers: Wojna bez granic” chyba nie trzeba zbyt wiele mówić. Każdy, kto choć raz widział ten film, wie, jak ogromne znaczenie ma dla całego MCU. Prawdopodobnie jeszcze długo nie zobaczymy nic mocniejszego od słynnego „kliknięcia” Thanosa…

Avengers: Koniec gry (2019)

Avengers: Koniec gry

…a z kolei w „Avengers: Koniec gry” obserwujemy, jakie są konsekwencje wymazania połowy życia we Wszechświecie. Thanos zwyciężył, nie ma co do tego wątpliwości, ale można to zmienić. „Avengers: Koniec gry” to zdecydowanie najważniejszy film MCU, bo spina i łączy wątki praktycznie ze wszystkich filmów (a na pewno wszystkich tu wymienionych). Trzeba zobaczyć – i to nie raz.

Loki (2021)

Loki

Serial oryginalny Disney+ opowiadający o Lokim, jednym z „najsympatyczniejszych” czarnych charakterów w MCU.

Po kradzieży Tesseraktu podczas wydarzeń w „Avengers: Koniec gry”, alternatywna wersja Lokiego trafia do tajemniczej Agencji Ochrony Chronostruktury (AOC). Jest to istniejąca poza czasem i przestrzenią organizacja, która monitoruje oś czasu. Daje ona Lokiemu wybór: wymazanie jego twarzy z istnienia z powodu „wariantu czasowego” lub też pomoże on naprawić oś czasu i powstrzymać większe zagrożenie.

Falcon i Zimowy Żołnierz (2021)

Falcon i Zimowy Żołnierz

W serialu Marvel Studios „Falcon i Zimowy Żołnierz” zobaczymy Anthony’ego Mackiego w roli Sama Wilsona i Sebastiana Stana jako Bucky’ego Barnesa, czyli Zimowego Żołnierza. O fabule najlepiej wiedzieć jak najmniej – to po prostu trzeba zobaczyć.

To również warto przeczytać!

Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.

https://www.rtvmaniak.pl/9627253/co-ogladac-disney-plus-nowosci-2023/

Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.

Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier.

Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.

Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.

Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.

Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat.

Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime. Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.

Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:

Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.

Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.

Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.

To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewiozrów z matrycami 120 Hz oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.

Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:

Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.

Marcepan

Komentarze

  • Jest tego tyle, że nie wiedziałem za co się zabrać. Co prawda dużo z tych pozycji już widziałem, ale warto po nie sięgnąć raz jeszcze. Dzięki za ten poradnik. Szykuje się wieczór z perłą chmielową, chipsami i Disney plus :D

Najnowsze artykuły

Xtra oferta na 65″ Philips Mini-LED z efektownym podświetleniem Ambilight!

Philips 65PML9008 z serii The Xtra dostępny jest teraz w atrakcyjnej cenie w Media Expert.…

21 listopada 2024

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (listopad 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

21 listopada 2024

Nowy serial z serii „W głowie się nie mieści” na Disney+! Zdradzono datę premiery

Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…

21 listopada 2024

Kultowa bajka powraca w wersji aktorskiej! Na to czekali fani

Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…

21 listopada 2024

Coś dla fanów e-booków: wszechstronny czytnik Kindle w znakomitej ofercie!

Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…

21 listopada 2024

Zestaw PlayStation VR2 w mega niskiej cenie!

Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…

21 listopada 2024