Oto subiektywny ranking najlepszych filmów o tematyce górskiej w historii kina. Wybraliśmy najlepsze filmy o tematyce górskiej, które warto znać.
Pasją do gór można się zarazić. Chodzeniem po szlakach turystycznych, zawodowym wspinaniem czy choćby filmami o tematyce górskiej. Andrzej Bargiel właśnie pokonuje kolejne granice na Mount Everest, a na Netfliksie pojawił się „Broad Peak” – pierwszy polski film, który był kręcony w Karakorum. Wyszło niesamowicie, a to dobra okazja, by przypomnieć najlepsze filmy o tematyce górskiej w historii kina.
Poznajcie nasze subiektywne TOP-10 najlepszych filmów o tematyce górskiej.
Broad Peak (2022)
„Broad Peak” to jedna z najambitniejszych polskich produkcji ostatnich lat i jedyny film, który dostał zgodę na kręcenie w Karakorum, na wysokości 5600 m n.p.m.
„Broad Peak” to historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. W 1988 roku, po nieudanej próbie zdobycia K2, Berbeka bierze udział w ataku na sąsiadujący szczyt, Broad Peak.
Nowy kierunek ekspedycji zmieni jego życie w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał. Dwadzieścia pięć lat później polski wspinacz dostaje kolejną szansę na stawienie czoła ośmiotysięcznikowi.
Everest (2015)
„Everest” to z kolei przejmujący obraz Baltasar Kormákur, który pokazuje potęgę gór, z którą nie warto zadzierać. Świetne role Jasona Clarke’a, Josha Brolina i Jake’a Gyllenhaala sprawiają, że ten film w ogóle się nie zestarzał.
Doświadczeni himalaiści Rob Hall i Scott Fischer prowadzą dwie rywalizujące ekspedycje na Mount Everest, najwyższy szczyt świata. Wyprawa staje się niebezpieczna, kiedy wspinacze muszą stawić czoło jednej z najbardziej gwałtownych zamieci w dziejach góry. W obliczu wyjątkowo trudnych warunków, w stanie skrajnego wyczerpania sił i ducha, zostają poddani najtrudniejszemu testowi w walce o przetrwanie.
K2 (1991)
„K2” z Michaelem Biehnem to z kolei film mojego dzieciństwa, który zasiał we mnie ziarno fascynacji górami. Warto go docenić – tym bardziej że nakręcenie wielu scen w latach 90. ubiegłego wieku wymagało prawdziwej gimnastyki.
K2 to trudno dostępna, przez wieki uważana za niemożliwą do zdobycia – mistyczna góra, stała się inspiracją do zrealizowania obrazu Franca Roddama. Historia, o której opowiada ten film nie zawiedzie zarówno miłośników wysokogórskich wypraw jak i poszukiwaczy mocnych wrażeń. Film obfituje w zapierające dech w piersiach sceny, rozgrywające się na krawędzi życia i śmierci.
Free Solo (2018)
Jeżeli „Free Solo” nie zaszczepi w Was pasji do gór, to chyba już nic nie jest w stanie tego zrobić. Z jednej strony to film dokumentalny, a z drugiej ogląda się równie dobrze, co prawdziwy thriller.
Alex Honnold postanowił dokonać niemożliwego i spełnić życiowe marzenie – wspiąć się na majestatyczny El Capitan w parku narodowym Yosemite. Cel uda się osiągnąć, ale tylko wtedy, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, a jak wiadomo, przy tego rodzaju wspinaczce możliwa jest nieskończona liczba scenariuszy, wystarczy obluzowany kamień, silniejszy powiew wiatru.
„Free Solo” zachwyca i zdumiewa widokami, ale ukazuje też motywacje ekstremalnego wspinacza. Często niezrozumiałe dla postronnych, którzy nie wiedzą, po co ryzykować życie dla czegoś tak błahego jak sport wyczynowy, uprawiany w dużej mierze tylko dla samego siebie i ciągłego przekraczania własnych granic.
14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych (2021)
„14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych” to kolejny dokument w zestawieniu, ale tym razem produkcji oryginalnej Netfliksa.
To opowieść o nierozerwalnej więzi Nepalu ze wspinaczką wysokogórską. Narratorem filmu jest Nirmal „Nimsdai” Purja – nieustraszony nepalski wspinacz, który podejmuje pozornie niemożliwe wyzwanie, aby zdobyć wszystkie 14 ośmiotysięczników świata w ciągu siedmiu miesięcy i pobić poprzedni siedmioletni rekord.
Razem z ekipą doświadczonych Szerpów wchodzi na Mount Everest, K2 i inne szczyty, zmagając się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, decyzjami na wagę życia lub śmierci oraz emocjonalnym ciężarem choroby pozostawionej w domu matki.
Na krawędzi (1993)
Długo zastanawiałem się, czy dać „Na krawędzi” do zestawienia najlepszych filmów o górach, ale to przecież historia o górach przez duże „G”! W latach 90. film był prawdziwym hitem, a i obejrzany dzisiaj nie rodzi uśmiechu zażenowania.
Ratownik górski Gabe nie może dojść do siebie po tragicznym wypadku, w którym zginęła dziewczyna jego przyjaciela. Gabe czuje się odpowiedzialny za jej śmierć. Tymczasem z gór nadchodzi wołanie o pomoc. Pasażerowie rozbitego samolotu znaleźli się w potrzasku. Gabe wyrusza na ratunek. Nie wie, że „ofiary” to grupa bezwzględnych bandytów, którzy poszukują w górach zaginionej walizki z wielomilionowym łupem.
127 godzin (2010)
„127 godzin” nie jest co prawda filmem o wspinaczce wysokogórskiej, nie opowiada też historii zdobywania jakiegoś szczytu, ale jednak wpisuje się w wyznaczone kryteria. Jest to film o wspinaczu z ogromną pasją, który zmaga się z siłami przyrody.
Uhonorowany Nagrodą Akademii Danny Boyle przedstawia mocną, opartą na faktach historię młodego Arona Ralstona, który uwielbia aktywnie spędzać czas w plenerze. Jednak kiedy spadający głaz w odległym kanionie w Utah pozbawia go możliwości ruchu, kolejna przygoda w poszukiwaniu ekstremalnych wrażeń zamienia się w wielkie życiowe wyzwanie.
Przez pięć dni, Ralston odbywa wewnętrzną, niezwykle osobistą podróż, podczas której wspomina swoich przyjaciół i rodzinę, by wreszcie odkryć w sobie desperacką odwagę i pomysłowość, które pomagają mu pokonać przeciwności losu i zamienić nieszczęście w wielki triumf.
Szerpa (2015)
„Szerpa” to jeden z najważniejszych filmów dokumentalnych o Evereście. Skupia się na Phurba Tashi, który do 2015 roku wspiął się na Everest 21 razy.
Film pokazuje, że nepalscy szerpowie, mimo że są członkami każdej wyprawy wysokogórskiej, nigdy nie otrzymali odpowiedniego szacunku od zachodniego świata. Film pokazuje surową rzeczywistość tych wspinaczy pomocniczych, którzy sprawiają, że zdobywanie najwyższych szczytów jest w ogóle możliwe.
Siedem lat w Tybecie (1997)
Czy „Siedem lat w Tybecie” można traktować jako film o górach? I tak, i nie. Z jednej strony odstaje fabularnie od wszystkich innych wymienionych w tym zestawieniu, bo bliżej mu do dramatu, ale z drugiej akcja jest osadzona w prawdziwej „kolebce” Himalajów.
Bohater „Siedmiu lat w Tybecie”, austriacki himalaista Heinrich Harrer, wyrusza w 1939 roku z ekspedycją w celu zdobycia szczytu Nanga Parbat. Wybuch wojny zatrzymuje himalaistów w Azji jako brytyjskich jeńców. Film jest historią pobytu i ucieczki Harrera z obozu, jego wędrówki i wreszcie życia w stolicy Tybetu – Lhasie, do której dociera wraz z poznanym podczas wyprawy Peterem Aufschnaiterem.
Będąc jednym z nielicznych Europejczyków, którym udaje się dotrzeć do tego zakazanego miasta, Harrer uzyskuje przywilej nauczania młodego Dalajlamy. Obcowanie z tak niezwykłym uczniem oraz prostymi, pełnymi radości i pokoju Tybetańczykami zmienia całkowicie zadufanego w sobie, aroganckiego głównego bohatera.
Północna ściana (2008)
Austria, lata 30. Nazistowscy propagandziści konsekwentnie udowodniają, że nic nie oprze się sile prawdziwych Aryjczyków. Kolejnym wyzwaniem dla „wyższej rasy” ma być rozwiązanie „ostatniego problemu w Alpach”, czyli wejście na niezdobyty do tej pory szczyt Eiger. Jego północna ściana, Nordwand, ze względu na tragiczne żniwo, jakie zbiera, zwana jest „Ścianą Śmierci”.
Dwaj młodzi niemieccy śmiałkowie Toni Kurz i Andi Hinterstoisser decydują się zaatakować skalistą górę. W ślad za nimi rusza konkurencyjna para austriackich alpinistów. Przedstawiciele niemieckich władz, mediów i śmietanki towarzyskiej przez specjalne lunety obserwują kolejne etapy ekstremalnej wspinaczki. Niestety, wkrótce to, co miało być kolejnym symbolem potęgi wielkich Niemiec, zamieni się w tragiczną walkę o przeżycie.
To również warto przeczytać!
Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl. Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier.
Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.
Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime. Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
- premiery filmów i seriali w Netflix,
- zestawienie najciekawszych premier w HBO Max,
- przegląd najciekawszych premier VOD.
Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.
Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.
Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.
To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewiozrów z matrycami 120 Hz oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.
Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dobry wybór, bałem się że w tym zestawieniu będzie kiczowaty film „granice wytrzymałości. Ja bym tu dodał „Alive: Dramat w Andach” z 1993 roku.