Sport to zdrowie, a ten oglądany na ekranie to sport dla ducha. Oto maniaKalnie subiektywny ranking najlepszych filmów sportowych. Wybraliśmy 15 pozycji, które warto znać.
Może wydawać się to niezwykłe, że filmy sportowe są uznawane za gatunek, skoro to tak naprawdę tylko oprawa dla komedii, dramatu czy romansu. To tak, jakby powiedzieć, że „filmy o samochodach” lub „filmy o oceanie” są gatunkiem. Ktoś kiedyś jednak gatunek filmów sportowych wyodrębnił, a my postanowiliśmy wybrać dla Was 15 najlepszych pozycji wszech czasów. Oto one.
Zapaśnik
„Zapaśnik” to jeden z najbardziej zaskakujących filmów w karierze Darrena Aronofsky’ego, który przyzwyczaił nas do bardziej efektownych wizualnie produkcji. Tutaj jest kameralnie i momentami mało efektownie, ale dwa Oscary z 2009 r. nie biorą się znikąd (Mickey Rourke i Marissa Tomei).
„Zapaśnik” to poruszająca opowieść o Randym „The Ram” Robinsonie, gwieździe wrestlingu – brutalnej i widowiskowej odmiany zapasów, którego spektakularna kariera została nagle przerwana przez zawał serca. Randy stara się stanąć na nogi i ułożyć swoje życie na nowo. Wiąże się ze striptizerką i próbuje odzyskać miłość córki. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić mu adrenaliny związanej z walką. Kiedy na jego drodze pojawia się dawny rywal Ayatollah, Randy podejmuje rzucone mu wyzwanie i staje do walki, choć wie, że może być to ostania rzecz jaką zrobi w życiu.
Tin Cup
Dwie gwiazdy kina – Kevin Costner i Rene Russo – w romantycznej komedii „Tin Cup” o golfie, pieniądzach i miłości.
Głównym bohaterem jest Roy McAvoy, dobrze zapowiadający się golfista, który nie był w stanie właściwie pokierować swoją karierą sportową (ani życiem prywatnym). Mieszka w przyczepie kempingowej i narzeka na brak pieniędzy, ale pewnego dnia poznaje psycholog Molly Griswold, w której od razu się zakochuje. Problem jednak taki, że Molly jest związana z Davidem Simmsem, jego długoletnim rywalem. Pora zatem wrócić do gry.
Wściekły byk
„Wściekły byk” Martina Scorsese to klasyka kina sportowego i film, który na zawsze zdefiniował ten gatunek. Ponadczasowa rola Roberta de Niro, która została nagrodzona Oscarem.
Film jest oparty na historii życia słynnego boksera Jake’a LaMotty, ukazuje czasy jego triumfów i porażek aż po dni gorzkiej starości. Nieokiełznana natura, siła i agresja na ringu czyniły z LaMotty prawdziwą, niepokonaną bestię, w życiu prywatnym natomiast wpędziły go w błędne koło szaleństwa i furii. Przygotowując się do roli De Niro przez rok trenował z LaMottą, w wyniku czego sceny walk przeszły do historii kina ze względu na swój niezwykły realizm.
Najlepszy
„Najlepszy” to jedyny polski film w tym zestawieniu, ale za to jaki! Łukasz Palkowski pokazał historię życia Jerzego Górskiego w wierny i prawdziwy sposób, a Jakub Gierszał bez wątpienia zagrał rolę swojego życia.
Legnica, miasto średniej wielkości pod Wrocławiem, schyłkowe lata Polski komunistycznej. Młody chłopak pogrąża się w narkomanii, szukając w niej odskoczni od szarego życia. Już wydaje się, że ta równia pochyła jest drogą bez odwrotu. „Najlepszy” ukazuje kluczowy fragment biografii Jerzego Górskiego – chluby polskiego sportu wyczynowego, człowieka, który walkę w USA w 1990 r. o tytuł mistrza świata w podwójnym triatlonie (Double Ironman) poprzedził dramatyczną walką z demonami własnej przeszłości.
Rocky
Tego filmu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. „Rocky” to kwintesencja filmów sportowych i prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Ba, prawdopodobnie jednak z najrówniejszych serii, jakie kiedykolwiek stworzono, bo wszystkie części (łącznie z „Rocky Balboa”) trzymają poziom. Gdybym jednak miał wybrać jedną, to postawiłbym na pierwszy akt.
Rocky jest podrzędnym pięściarzem z Filadelfii, który nie ma na koncie żadnych większych sukcesów. Przewrotność losu sprawia, że to właśnie jego wybiera mistrz świata wagi ciężkiej Apollo Creed na swego kolejnego przeciwnika. Dla Creeda ta walka to jedynie kolejne szumne przedstawienie, a dla Rocky’ego olbrzymie wyzwanie. W czasie przygotowywania się do walki, pod czujnym okiem trenera, Rocky zakochuje się w Adrian, nieśmiałej młodej kobiecie i kiedy zbliża się walka, ich miłość rozkwita, dając Rocky’emu jeszcze więcej siły i determinacji by pokonać potężnego przeciwnika.
Warto wspomnieć także o serii filmów „Creed”, które mimo iż powstały w czasach współczesnych, to mają w sobie ducha Rocky’ego.
Le Mans’66
James Mangold nie tylko stworzył najlepszy z możliwych filmów o Wolverine („Logan”), ale w przeszłości zafundował nam trzymającą w napięciu „Tożsamość” czy wybuchową „3:10 do Yumy”. „Le Mans’66” to świetny dramat biograficzny/sportowy, który spodoba się nie tylko fanom wyścigów samochodowych.
Na początku lat 60. Henry Ford II postanowił poprawić wizerunek firmy i ukierunkować swą działalność w stronę bardziej modnych samochodów. Kontynuując historyczną już rywalizację, Amerykanie postanawiają rzucić wyzwanie włoskim rywalom na torze i wygrać prestiżowy 24-godzinny wyścig Le Mans. Aby stworzyć odpowiedni samochód, firma zwraca się do projektanta samochodów Carrolla Shelby. Ten stawia jednak jeden warunek – wraz z nim zatrudniony zostanie Ken Miles – wybitny, aczkolwiek uważany za trudnego w komunikacji kierowca. Wspólnie opracowują konstrukcję osławionego Forda GT40.
Do utraty sił
„Do utraty sił” to kolejny film skupiający się na sportach walki. Tym razem w wydaniu Antoine Fuquy i Jake’a Gyllenhaala. Dla fanów gatunku, to pozycja obowiązkowa.
Billy Hope ciężką pracą osiągnął wszystko, czego pragnął. Ma piękną i kochającą żonę, uroczą córkę i tytuł bokserskiego mistrza świata. Choć wydaje się to niemożliwe, w ciągu jednego dnia traci wszystko.
Sięga dna i musi znaleźć sposób, by się od niego odbić. Wsparcie znajduje na sali treningowej prowadzonej przez emerytowanego pięściarza i trenera najtwardszych bokserów amatorów. Dzięki jego pomocy, Billy rozpoczyna swoją największą walkę, która ma przynieść mu odkupienie i zwrócić zaufanie bliskich. Najważniejsze starcie odbędzie się poza ringiem.
Męska gra
„Męska gra” to jeden z najlepszych dramatów sportowych w historii, bo stworzony przez samego Olivera Stone’a.
Jeszcze niedawno trener Tony D’Amato (świetny Al Pacino) prowadził drużynę futbolową Miami Sharks do serii zwycięstw, które na trwałe zapisały się w historii amerykańskiego sportu. Dziś wszystko się zmieniło. Zawodnicy wykruszają się, kibice znajdują sobie nowych idoli, a lider drużyny, Jack Rooney, czuje, że lata jego świetności minęły. D’Amato musi stawić czoła nieudanemu małżeństwu, dzieciom, które nie chcą go znać, a także nowej właścicielce drużyny, Christinie Pagniacci, która nie kryje, że chętnie by się go pozbyła. Niech nikogo nie zwiodą pozory. „Męska gra” siły, sprytu i prawdziwej odwagi. I to nie tylko na boisku, gdzie obowiązują reguły fair play, o których w życiu codziennym można tylko pomarzyć.
Karate Kid
„Karate Kid” to film wyjątkowy i pozycja trudna do podrobienia. Ralph Macchio wcielający się w Daniela Larusso i Pat Morita grający mistrza Miyagiego stworzyli niezapomniane kreacje, które przeszły do historii kina.
Nastoletni Daniel przeprowadza się szmatką z New Jersey do Los Angeles i zaprzyjaźnia się ze swoim rówieśnikiem Tommym. Podczas imprezy na plaży poznaje sympatyczną blondynkę Ali, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Niestety, nie podoba się to jej byłemu chłopakowi Johnny’emu, który jest karateką i daje rywalowi nauczkę. Wkrótce Daniel poznaje pana Miyagiego, który okazuje się być mistrzem wschodnich sztuk walki i postanawia nauczyć chłopca wszystkiego, co potrafi.
Wojownik
„Wojownik” to film, który przeszedł bez większego echa, a świetnie pokazuje, jak napięte relacje rodzinne mogą przekładać się na sukcesy (i porażki) sportowe. Niby zwykły film o walkach MMA, a jednak „coś” więcej.
Były żołnierz piechoty, Tommy Riordan po 14 latach nieobecności powraca do rodzinnego miasta. Kiedyś tragiczne wydarzenia poróżniły go z ojcem i resztą rodziny, a rany do tej pory nie zostały zabliźnione. Jednak chłopak zwraca się do ojca, eks-alkoholika i eks-trenera, o pomoc w przygotowaniu do startu w turnieju MMA. To wyjątkowy turniej – zwycięzca zgarnie najwyższą nagrodę w historii sportu. Tommy pnie się do góry, wygrywając kolejne brutalne pojedynki, aż w końcu przychodzi mu stanąć na ringu twarzą w twarz ze… swoim starszym bratem, Brendanem.
Rzut życia
„Rzut życia” to aktorski popis Adama Sandlera, który definitywnie postanowił pójść w kierunku ról dramatycznych i zerwać z etykietą nadwornego śmieszka Hollywood. Dzięki temu filmowi jest bliżej realizacji tego celu.
Wciela się on w postać Stanleya Sugermana, łowcy talentów klubu NBA Philadelphia 76ers. Ta praca nie jest szczytem jego marzeń, bo zawsze chciał zostać trenerem, ale zawirowania życiowe to uniemożliwiają. Drugą szansą może być dla niego nowy zawodnik, Bo Cruz, którego Stanley odkrywa w Hiszpanii – tak zaczyna się ich wyjątkowa relacja.
Wyścig
Dawno temu, zanim Chris Hemsworth nie kojarzył się tylko z Thorem, powstał film „Wyścig” Rona Howarda, w którym to wcielił się w Jamesa Hunta, kierowcę, który rzucił rękawicę słynnemu Nikiemu Laudzie.
Akcja filmu, oparta na prawdziwych wydarzeniach, osadzona jest w realiach Formuły 1 z lat 70. ubiegłego wieku, które to nazwane zostały złotym okresem tego sportu. James Hunt to angielski playboy, od dawna zawzięcie rywalizujący ze swoim największym przeciwnikiem Nikim Laudą. Historia skupia się na wydarzeniach z roku 1976, kiedy obaj kierowcy, w imię wiecznej sławy i tytułu championa, odważyli się zaryzykować wszystko, nawet życie.
Tytani
„Tytani” to nieco starsze kino, ale świetna rola Denzela Washingtona i Willa Pattona. To historia oparta na faktach, którą dobrze ogląda się nawet dzisiaj.
Akcja rozgrywa się w 1971 r. w stanie Wirginia, w czasach integracji rasowej, kiedy to amerykańskie władze postanawiają połączyć licea dla czarnych i białych w jedną szkołę. Do małego miasteczka przybywa Herman Boone, czarnoskóry trener drużyny futbolowej, który początkowo spotyka się z wrogim przyjęciem, ale szybko bierze w obroty drużynę o nazwie „Tytani”. Jedyny mieszany zespół, złożony z białych i kolorowych, staje przed szansą zdobycia tytułu mistrzowskiego.
Moneyball
„Moneyball” to kameralna, ale bardzo udana rola Brada Pitta, jedyna w swoim rodzaju w jego karierze.
Billy Beane w młodości był wielką nadzieją baseballu. Zrezygnował ze stypendium sportowego na prestiżowej uczelni i postanowił zostać zawodowym graczem. Niestety, nie sprawdził się w profesjonalnej lidze. Dziś jest managerem podrzędnej drużyny Oakland Athletics, która ledwo wiąże koniec z końcem. Pewnego dnia mężczyzna wpada na rewolucyjny pomysł. Zatrudnia młodego ekonomistę, absolwenta Yale i tworzy program selekcji zawodników, który pozwala mu stworzyć optymalną drużynę, która mimo braku zasobnego budżetu, w końcu zaczyna wygrywać.
Jestem najlepsza. Ja, Tonya
„Jestem najlepsza. Ja, Tonya” to świetna rola Margot Roobie, która zagrała Tonyę Harding, amerykańską mistrzynię łyżwiarstwa figurowego, jedną z największych pretendentek do olimpijskich medali.
Tonya znana była z niełatwego charakteru i kontrowersyjnych zachowań. Nikt jednak nie spodziewał się jak daleko zdolna jest się posunąć w walce o medale. Gdy jej główna konkurentka w amerykańskiej drużynie Nancy Kerrigan została zaatakowana przez nieznanego sprawcę, podejrzenie pada na bliskich Tonyi.
Widzowie mogliby oczekiwać obrazu przedstawiającego walkę Kerrigan o powrót do sprawności oraz jej późniejszy sukces na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer, gdzie zdobyła srebrny medal, ale film koncentruje się jednak na samej Tonyi. Dzięki temu poznajemy ją nie tylko jako sportowca, ale i człowieka.
To również warto przeczytać!
Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl. Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier. Mamy także zestawienie najciekawszych filmów fantasy.
Przygotowaliśmy również ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych i coś dużo lżejszego – ranking najlepszych komedii.
Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat, jak również zestawienie najlepszych seriali fantasy.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać). Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
- premiery filmów i seriali w Netflix,
- zestawienie najciekawszych premier w HBO Max,
- przegląd najciekawszych premier VOD.
Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.
Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.
Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.
To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewizorów do sportu oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.