Testujemy tani projektor BlitzWolf BW-V5 o rozdzielczości Full HD, który dobrze sprawdzi się z przystawką Smart TV. Czy warto go kupić?
Spis treści
Do naszej redaKcji przyjechał projektor BlitzWolf BW-V5, który według specyfikacji ma rozdzielczość Full HD, a dodatkowo jest stosunkowo tani. Sprawdzamy, czy warto kupić ten model i w jakim zastosowaniu najlepiej się sprawdzi.
Specyfikacja i cena projektora BlitzWolf BW-V5
W momencie pisania recenzji BlitzWolf BW-V5 kosztuje 488,31 zł (obniżka z 841,95 zł). Jeśli jednak skorzystasz z kodu rabatowego BGV5MANIAK, projektor kupisz za jedyne 430 zł!
Projektor swoim opakowaniem nie zdradza zbyt wiele, ale specyfikacja podpowiada nam już całkiem sporo.
Tak prezentuje się specyfikacja projektora BlitzWolf BW-VP8
- Typ: LCD;
- Natywna rozdzielczość: FHD (1920 x 1080p);
- Łączność: Bluetooth (tylko do dźwięku);
- Jasność: 200 lumenów;
- Kontrast: 1000:1;
- Wielkość obrazu: od 50 do 200 cali;
- Proporcje obrazu: 16:9;
- Waga: 1,6 kg
- Szacowana żywotność lampy: 50 tys godzin;
- Zasilacz: 100W;
- Porty: 2 x HDMI, 2 x USB, 1 x AV out, 1x AUX;
- Zawartość pudełka: śruba korygująca poziom, kabel zasilający, kabel AV, pilot.
Ze specyfikacji możemy wywnioskować, że jest to prosty projektor, który pełnię potencjału wykorzysta po podłączeniu zewnętrznego urządzenia, jak np. konsola do gier lub przystawka Smart TV. Cieszyć może spora żywotność lampy – aż do 50 000 godzin, a także wysoka (jak tę cenę) rozdzielczość.
Poza tym całość wygląda typowo dla niedrogiego projektora – jasność na poziomie 200 lumenów, a także Bluetooth do komunikacji z urządzeniami audio. Szkoda, że producent nie dorzucił w zestawie baterii, natomiast biorąc pod uwagę transport z innego kontynentu, można przymknąć na to oko.
Design i pierwsze wrażenia
BlitzWolf BW-V5 przyjechał do nas cały na biało – to bardzo elegancko wyglądający projektor, który może kojarzyć się raczej z droższymi urządzeniami. Jednocześnie jest bardzo kompaktowy, a do tego waży tylko 1,6 kg, dlatego bez trudu możesz spakować go do plecaka i zabrać do kogoś, u kogo wyświetlisz mecz lub podłączysz konsolę.
Od spodu urządzenie ma 4, bardzo małe, gumowane nóżki, a także miejsce na wkręcenie śruby, która pomoże w ustawieniu rzucanego obrazu. Po jednej stronie, z boku urządzenia jest chłodzenie, natomiast z drugiej strony miejsce na zasilacz. Moim zdaniem nie jest to najlepiej przemyślane – znacznie wygodniej byłoby, gdyby producent złącze zasilacza umieścił z tyłu, w pobliżu pozostałych portów.
W kwestii portów BlitzWolf BW-V5 wygląda solidnie. Mamy dwa złącza HDMI, dzięki czemu możemy podłączyć jednocześnie np. przystawkę Smart TV i konsolę. Poza tym mamy złącze AV, a także AUX. Urządzenie ma również wbudowany głośnik (na wypadek, gdybyś nie planował podłączać zewnętrznego).
Producent deklaruje głośność na poziomie 44 dB i ma to swoje odwzorowanie w praktyce. Mniej więcej podobne wartości osiągnąłem mierząc hałas w odległości ok. 15 cm od urządzenia. Prawdę mówiąc, całość pracuje całkiem cicho i nie przeszkadza podczas oglądania.
Na górze znajdziemy kilka przycisków fizycznych, a także pierścień do regulacji ostrości i suwak od korekcji trapezowej. Projektor nie nagrzewa się przesadnie, choć wzrost temperatury jest wyczuwalny na obudowie. Nie jest to jednak nic, czym szczególnie bym się przejmował, szczególnie porównując to do innych urządzeń tego typu.
Jakość obrazu i dźwięku
Deklarowana przez producenta rozdzielczość to 1920 x 1080p, czyli popularne Full HD. Prawdę mówiąc, odtwarzając materiały w Full HD trudno nie odnieść wrażenia niższej rozdzielczości niż faktyczna (nawet przy minimalnym rozmiarze, czyli ok. 50″). Mimo tego odtwarzane filmy i seriale mogą się podobać.
Przez cały czas testów towarzyszył mi podłączony do projektora dekoder CANAL+ Box 4K. Przystawka Smart TV jest tu właściwie obowiązkowa (lub konsola), jeśli chcesz wykorzystać urządzenie do rozrywki oferowanej przez internetowe serwisy.
Kontrast, który deklaruje producent to 1000:1, co jest poziomem wielu telewizorów z matrycami IPS. Faktycznie, w zaciemnionym pomieszczeniu daje się odczuć, że czerń nie jest smolista, ale mimo tego, przez większość czasu prezentuje się ona znacznie lepiej, niż na wielu telewizorach, szczególnie tych, gdzie widoczne są „wycieki podświetlenia”.
Jakość obrazu jest na przyzwoitym poziomie. Jeśli włączysz kreskówki, to zdecydowanie powinieneś być zadowolony. Uśmiech na mojej twarzy namalował się również w momencie testowego odpalenia „Chłopaków z baraków”, gdzie w proporcjach 4:3 mogłem poczuć stary i budżetowy klimat całej produkcji, niemal tak, jakbym oglądał to na telewizorze kineskopowym.
W zaciemnionym pomieszczeniu korzystanie z tego projektora w niezbyt wymagających produkcjach to po prostu spora frajda. Niestety, jasność jest zbyt niska, aby w komfortowych warunkach korzystać z projektora w ciągu dnia, jednak trudno, aby było inaczej – sporo modeli, które są znacznie droższe, wcale nie radzi sobie w takich warunkach lepiej.
W sklepie Banggood możesz znaleźć sprzeczne informacje co do maksymalnej wielkości wyświetlanego obrazu. Specyfikacja informuje o maksymalnie 170″, natomiast grafika od producenta o 200″. Niezależnie od tego, powyżej ok. 70″, jeśli nie usiądziemy daleko od wyświetlanego obrazu, możemy poczuć niedoskonałość rozdzielczości.
Całkiem nieźle BlitzWolf BW-V5 sprawdził się podczas oglądania meczu na Viaplay. Oczywiście, denerwująca była nieidealna rozdzielczość, ale korzystając z projektora w gronie znajomych, kiedy aspekt towarzyski przewyższa wysokie wymagania co do jakości obrazu, zdecydowanie można czerpać z niego sporo frajdy.
Co ważne, producent deklaruje żywotność lampy na aż 50 000 godzin. To bardzo długo, i myślę, że naprawdę trzeba się postarać, aby ją zużyć. Projektor oferuje kilka predefiniowanych trybów (które różnią się nasyceniem i jasnością), a także możliwość wprowadzenia własnych ustawień, a także wyboru temperatury bieli.
Ustawienia są całkowicie proste i każdy sobie z nimi poradzi. W wygodny sposób możesz również zmienić wyświetlany obraz na taki „do góry nogami”, co jest przydatne w przypadku montażu na suficie.
W kwestii jakości dźwięku trudno się wypowiedzieć – głośnik po prostu jest i dla niektórych, mało wymagających użytkowników może być wystarczający. Trudno jednak spodziewać się po tak tanim projektorze zaawansowanych technologii w kwestii dźwięku, więc obecność podstawowego głośnika i tak może nas cieszyć.
Pilot i system
Pilot dołączony do zestawu nie charakteryzuje się niczym szczególnym. Jest to prosta konstrukcja, a podobne znajdziemy w większości tanich urządzeń. Jak wspomniałem wcześniej, w zestawie brakuje baterii, dlatego warto oprócz projektora zaopatrzyć się w zasilające paluszki.
Bardzo cieszę się, że producent nie zdecydował się na zainstalowanie pseudooprogramowania Smart TV. Miałem nieprzyjemność użytkować taki soft testując projektor Wanbo T2 Max, i zderzenie ze źle przetłumaczoną wersją Androida (najpewniej na tablet), pozostawiała wiele do życzenia nie tylko w kwestii doświadczenia użytkownika, ale również bezpieczeństwa.
BlitzWolf BW-V5 pracuje w oparciu o bardzo prosty system, który pozwala nam na niewiele, ale wystarczająco dużo do przyjemnego działania. Dodatkowo całość jest dobrze zoptymalizowana, dzięki czemu działa naprawdę szybko.
Oczywiście brak Smart TV związany jest z koniecznością podłączenia przystawki lub konsoli (ew. można włączyć coś z pendrive’a), ale to zdecydowanie nie jest minusem. W tej cenie, poza tłumaczeniem (jest dostępny język polski, ale elementy są źle przetłumaczone lub tłumaczenia brakuje) trudno się do czegoś przyczepić.
Jest wprawdzie dostępna łączność Bluetooth, ale na szczęście ma ona tylko jedno zastosowanie, jakim jest podłączenie zewnętrznego głośnika. Wszystko uproszczone do granic możliwości i to jak najbardziej zasługuje na pochwałę.
Czy warto kupić BlitzWolf BW-VP8?
Szukasz taniego projektora, do którego podłączysz przystawkę Smart TV lub konsolę? Zależy Ci na tym, aby kupić ciekawy gadżet, na którym wieczorem włączysz bajki lub mecz w gronie znajomych? Jeśli tak, to BlitzWolf BW-V5 jest projektorem dla Ciebie.
Jeśli jednak planujesz używać go jako alternatywę dla telewizora, to możesz poczuć spore rozczarowanie. Niska jasność skutecznie utrudnia korzystanie z projektora w pomieszczeniach z nieco większą ilością światła, dlatego warto potraktować ten tani projektor raczej jako gadżet niż substytut telewizora.
Podczas testów tego modelu bawiłem się całkiem nieźle i jeśli z takim nastawieniem podejdziemy do tego zakupu, to może być on dobrym wyborem, szczególnie że jest bardzo tani.
Mało tego, już teraz możesz kupić ten projektor BlitzWolf BW-V5 w sklepie Banggood już za 430 zł! W celu obniżenia ceny musisz przy zakupie wprowadzić kod rabatowy: BGV5MANIAK.
Ceny BlitzWolf BW-V5
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.