Do naszej redaKcji przyjechał wzmacniacz DAC xDuoo Link2 Bal. Czy takie urządzenie ma sens w 2023 roku? Sprawdzamy to w teście Link2 Bal!
Choć może się wydawać, że słuchawki na kablu odeszły do lamusa, to ceniąc sobie jakość dźwięku nadal warto po nie sięgnąć. Czy jednak każde słuchawki przewodowe brzmią równie dobrze? Niekoniecznie. Celem poprawienia jakości dźwięku możemy, przed bezpośrednim połączeniem słuchawek do odtwarzacza (komputera, telefonu), zastosować jeszcze jedno urządzenie, którym jest DAC.
Do naszej redaKcji przyjechał xDuoo Link2 Bal, czyli wzmacniacz DAC, który ma za zadanie poprawić jakość dźwięku. Ten ciekawy sprzęt kosztuje obecnie 149 USD (czyli nieco ponad 600 zł) i kupicie go na stronie sklepu linsoul.com w dwóch wersjach kolorystycznych: szarej i zielonej.
Pozostaje więc tylko postawić pytanie, czy warto kupić wzmacniacz DAC xDuoo Link2 Bal? Czas to sprawdzić!
Specyfikacja, design i wyposażenie
Producent informuje szczegółowo o specyfikacji urządzenia. Trudno się temu dziwić – cena urządzenia nie jest niska, dlatego wszystko powinno być dopieszczone. Poniżej specyfikacja xDuoo Link2 Bal.
- DAC chip:CS43131*2
- Wejście: Type-C USB
- Wyjśca:3.5mm+4.4mm
- Moc wyjściowa
-3.5mm: 200mW @32Ω
-4.4mm: 270mW @32Ω - Sample Rate Support
-PCM: 16-32bit/44.1-384kHz
-DSD: DSD64-256
-Pasmo przenoszenia: 20Hz~20kHz(±0.5dB) - THD+N
-0.001%1kHz (3.5 Headphone AMP)
-0.0007%1kHz (4.4 Headphone AMP) - SNR
-124dB(3.5 Headphone AMP)
-128dB(4.4 Headphone AMP) - Crosstalk
-3.5 Output: ≥79dB
-4.4 Output: ≥122dB - Waga: 28g
- Wymiary: 63mm x 23.5mm x 13mm
DAC xDuoo Link2 Bal przyjeżdża w niewielkim pudełku. Całość jest bardzo dobrze zabezpieczona przez sztywne (ale miękkie) wypełnienie, dzięki czemu nie uszkodzi się podczas transportu. Mamy tu estetyczną instrukcję, w której zawarte są najważniejsze informacje (w tym specyfikacja), także kilka ciekawych dodatków.
Pod piankowym slotem na DACa, znajduje się drugie dno, gdzie znajdziemy przełączkę USB-C na USB-C, USB-C – Lightining, a także wejście na USB-C z wyjściem na USB-A (w przypadku gdybyśmy chcieli podłączyć np. do portu USB-A w komputerze). Najczęściej jednak korzystałem z USB-C/USB-C.
Wygląd urządzenia może się podobać – góra i dół wykonane są ze szkła, dzięki czemu może kojarzyć się z urządzeniem premium. Z początku pomyślałem, że mógłby tam być prosty, czarno-biały ekran, jednak nie ma go tutaj i właściwie nie jest on specjalnie potrzebny, ponieważ sama obsługa DACa jest niezwykle prosta.
Boki urządzenia uzbrojone zostały w przyciski fizyczne – czerwony, zaraz obok loga Hi-Res Audio służy jako play / stop, natomiast dwa przyciski umieszczone kawałek dalej służą za regulację głośności. Na drugim z dłuższych boków znajdziemy przełączniki od trybu Normal/Turbo, a także setupu dla USB: UAC2.0 i UAC1.0. Na krótszych bokach znajdzie złącze USB-C, a także jack 3,5 mm i jack 4,4 mm.
Miłym dodatkiem jest dioda przy wejściu USB-C, natomiast sam wzmacniacz waży 28g co w moim odczuciu w niczym nie przeszkadza, jednak jeśli DAC ma być w kieszeni obok telefonu, niektórym może przeszkadzać.
Jakość dźwięku
Testowany xDuoo Link2 Bal nie ma dedykowanej aplikacji, a użytkowanie tak naprawdę sprowadza się do absolutnego minimum, jakim jest wybór pomiędzy trybem Normal i Turbo, a także regulacją głośności. Najwięcej czasu spędziłem ze słuchawkami podłączonymi przez DAC do telefonu, a na czas testów miałem przyjemność sparować je ze słuchawkami 7z Legato.
Słuchawki, nawet bez DACa oferują niezłe brzmienie, natomiast po podłączeniu ich do wzmacniacza wszystko nabiera jeszcze więcej kolorytu. Brzmienie jest niezwykle szczegółowe, a ja z każdą uwielbianą piosenką odkrywałem, jak wiele traciłem na „zwykłych” głośnikach. Utwór Miley Cyrus „Nothing Brakes Like a Heart” był zdecydowanie bogatszy o dźwięki w tle.
Brzmienie w trybie normalnym określiłbym jako bardzo neutralne, czasem nieco surowe, ale z ogromną pochwałą dla przyjemnego, dynamicznego i ciepłego basu, który jest wyczuwalny, ale w żadnym stopniu nie przyćmiewa innych pasm. Brakuje Ci nieco niskich tonów? Włączenie trybu Turbo rozwiązuje ten problem, a co ważne, bez utraty jakości innych detali.
Słuchanie „Eyes on Fire” od Blue Foundation pozwoliło zanurzyć się w przyjemnych brzmieniu gitar, natomiast bardziej dynamiczny i basowy „Engel” Rammsteina także brzmiał całkowicie bez zastrzeżeń.
Testując urządzenie na utworach raperów takich jak The Weeknd również pokazuje swoją moc. Wszystkie pasma ze sobą świetnie współgrały, przez co mogłem odkryć wiele utworów na nowo, ot, jak choćby „High for this”, czy „Breathe into me” od Marian Hill.
Czy warto kupić DAC xDuoo Link2 Bal?
Wzmacniacze DAC na pewno nie są pierwszym wyborem, kiedy większość myśli o zakupie słuchawek. Dodatkowe urządzenie, które jeszcze zmusza nas do użytkowania słuchawek na kablu i które kosztuje ponad 600 zł (w tej cenie możemy kupić sporo fajnych, bezprzewodowych słuchawek) nie brzmi na pozór jak coś szytego na miarę 2023 roku.
Mimo tego uważam, że jeśli masz spore wymagania i nie lubisz kompromisów oraz kompresji, jaką wymusza Bluetooth, a także konieczności ładowania słuchawek, to xDuoo Link2 Bal jest świetnym urządzeniem. Oczywiście, nie poleciłbym takiego DACa każdemu – jak wspomniałem, w tej cenie wiele osób znajdzie znacznie ciekawszą propozycję z punktu widzenia codziennego użytkowania.
Ja jednak mogę powiedzieć, że spędziłem z xDuoo Link2 Bal czas w bardzo przyjemny sposób i odkryłem wiele utworów na nowo, wreszcie słysząc tak wiele, że sam jestem zdumiony jak dużo umyka podczas słuchania na przeciętnych głośnikach lub prostych słuchawkach Bluetooth.
Choć cena jest wysoka, to xDuoo Link2 Bal otrzymuje zasłużone wyróżnienie „Wybór redaKcji”.
Ceny xDuoo Link2 Bal
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Absurdem jest pisać że słuchawki bluetooth są bezstratne.
absurd, są na rynku słuchawki bezstratnie bluetoothowe (choćby edifier neobuds pro) za połowę ceny teggggo daca.