>

Tylko u nas! Anna Stewart z CNN opowiada o nowych technologiach!

Prowadząca program „Decoded”, dziennikarka CNN Anna Stewart opowiada o nowych technologiach. Metawersum, AI, kryptowaluty – szansa czy zagrożenie?

Jakiś czas temu informowaliśmy o programie „Decoded”, który emitowany jest na CNN, a dzisiaj prowadząca ten program, Anna Stewart, opowiada o tym, czy nowe technologie pojawiające się w programie są dla nas szansą czy zagrożeniem. Jeśli masz inne zdanie w tym temacie, to zachęcamy do pozostawienia komentarza.

Rozwikłując tajemnice, mity i fenomeny przyszłości najnowszych technologii

Opowiadanie o powstających technologiach jest większym wyzwaniem, niż mogłoby się wydawać, właśnie dlatego, że one wciąż powstają. Niezależnie od tego, czy mówimy o wirtualnej rzeczywistości, kryptowalutach lub sztucznej inteligencji, wiele z nich jest w fazie szybkiego rozwoju i nie osiągnęły jeszcze w pełni swojego potencjału. Tak naprawdę sami nie jesteśmy nawet do końca pewni, na czym ten potencjał polega.

W programie CNN „Decoded” możemy zobaczyć zaledwie wycinek ich możliwości, które przyniosły… mieszane rezultaty! Oto trzy przykłady, którym przyjrzałam się w ciągu ostatniego roku.

Metawersum

Odkrywanie metawersum na wielu platformach było cudownym, sensorycznym doznaniem. Po każdym zdjęciu gogli VR musiałam znów zderzyć się z rzeczywistością. Nie możemy zapomnieć o efektach ubocznych podróży w metaświat – choroba lokomocyjna, spocona twarz czy ślady po goglach. Ma on też sporo do zaoferowania – niebo jest zawsze błękitne, nie trudno o jakąś imprezę, mamy nieskończoną liczbę strojów i fryzur na wyciągnięcie ręki (osobiście mam słabość do irokeza) i w końcu – można spotkać się ze znajomymi oddalonymi o tysiące kilometrów, i to za pośrednictwem atrakcyjnej i wciągającej formy.

Naprawdę wierzę, że metawersum pozostanie z nami na dłużej, właśnie ze względu na kontakty towarzyskie i gry, a nawet możliwość łączenia się ze współpracownikami podczas spotkań online. Jednak podobnie jak w przypadku wielu obiecujących technologii, również wokół tej zrobiono dużo szumu. Zszokował mnie zapierający dech w piersiach rynek wirtualnych nieruchomości – taką „nieruchomość” zbudowaną z pikseli i algorytmów można sprzedać za miliony dolarów, a wirtualny superjacht (wraz z lądowiskiem dla helikopterów i kabiną dla DJ-a) za 650 tysięcy dolarów. To świetnie, że inwestorzy i firmy dostrzegają potencjał metaświata, ale martwię się, że wielu z nich może po prostu wyrzucać pieniądze w błoto, z obawy przed przegapieniem kolejnych wielkich osiągnięć.

Sztuczna inteligencja

W ciągu ostatniego roku to właśnie o sztucznej inteligencji mówiło się najwięcej, zwłaszcza po uruchomieniu Chatu GPT czy innych chatbotów. Bez żadnych skrupułów mogę przyznać się, że sama na co dzień korzystam z chatbotów AI – z pomocą jednego z nich dopracowałam e-mail do fotografa ślubnego celem targowania się o cenę, napisałam recenzję hotelu czy wspierałam się nim podczas poszukiwania pomysłów na historie, nad którymi pracuję.

Sztuczna inteligencja już teraz wyręcza nas w przyziemnych zadaniach i tak czy siak odegra rolę w zmianie oraz zastąpieniu miejsc pracy na całym świecie – według Goldman Sachs nawet 300 milionów.

Wiele obaw dotyczących sztucznej inteligencji jest uzasadnionych, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z uprzedzeniami i dezinformacją. Pozostałe – są przesadzone. Czy AI zacznie odczuwać emocje i zniewoli ludzkość? Mało prawdopodobne. Generatywna sztuczna inteligencja jest szkolona na ogromnych zbiorach danych i informacji dostępnych online oraz nie zawsze jest zgodna z faktami.

Według branżowych ekspertów może nawet mieć „halucynacje”, ale nie ma uczuć. Czatowanie ze sztuczną inteligencją staje się jeszcze dziwniejsze poza ekranem. Byłam podekscytowana spotkaniem z Desdemoną, humanoidalnym robotem zaprogramowanym za pomocą AI. Nasza rozmowa była z pewnością oryginalna, ale niespecjalnie inteligentna. A sposobów na poskromienie Desdemony trochę jest: można ją wyłączyć, przerwać połączenie Wi-Fi, mówić zbyt szybko czy po prostu odejść – do tego każdy z nich jest prosty do zastosowania.

Kryptowaluta

To temat, który najbardziej mnie zaniepokoił – i to nie tylko pod kątem tego, jak najlepiej wyjaśnić pojęcia blockchain i kopanie bitcoinów. Po pierwsze brakuje nadzoru regulacyjnego, co prowadzi do skandali i oszustw. Istnieją giełdy, które zbankrutowały, gdy klienci wypłacili swoje kryptowaluty, istnieje wiele „AltCoinów” (wstaw tu nazwę dowolnego zwierzęcia, produktu spożywczego lub mitycznej bestii i dodaj słowo „coin” na końcu), które twierdzą, że są kolejnym Bitcoinem, podczas gdy tak naprawdę nie są nic warte i znikają zapomniane. Ludzie tracą prawdziwe pieniądze na rzecz walut cyfrowych, które nie są zdecentralizowane, mają nieograniczone źródła i – ze względu na brak regulacji – mogą być tworzone przez każdego. Drugą kwestią, która mnie martwi, jest sposób, w jaki ludzie uzyskują informacje o kryptowalutach oraz porady inwestycyjne.

W tym temacie najbardziej zaskoczyło mnie to, że okazałam się być konwertytką, przynajmniej jeśli chodzi o filozofię Bitcoina. Uważam, że na świecie jest miejsce na prawdziwie zdecentralizowaną kryptowalutę, umożliwiającą przepływ pieniędzy między granicami bez opodatkowania, bez pośrednictwa banków, w krajach, w których z powodu hiperinflacji i korupcji politycznej stają się one bezwartościowe. Niestety, Bitcoin nie wykorzystał swojego potencjału. Pozostaje niestabilny, a po tym, jak tak wiele giełd kryptowalutowych i portfeli upadło lub okazało się skorumpowanych, zaufanie spadło.

Technologie, które badaliśmy, oszołomiły mnie. Zobaczyłam przyszłość, która jest lepiej zintegrowana, bardziej zrównoważona i zdrowsza. Sądzę, że najlepsza technologia nie kryje się w efekciarskich goglach VR ani w realistycznej twarzy humanoida, ale w laboratoriach klinicznych. Obserwowałam, jak sztuczna inteligencja diagnozuje choroby w sposób, w jaki ludzie tego nie potrafią, jak technologia genetyczna leczy choroby, które były nieuleczalne, a nawet jak drukuje się ludzkie organy w 3D.

W opiece zdrowotnej zachodzi właśnie ogromna zmiana, która już teraz umożliwia nam dłuższe i zdrowsze życie oraz poprawia jego jakość, a to wszystko cały czas się rozwija. Wyobraźmy sobie świat, w którym zwalczamy choroby, w którym starość nie jest wyniszczająca, a ludzie żyją dziesiątki lat dłużej w dobrym zdrowiu. Wszystko to może być teraz w pełni możliwe dzięki niektórym z największych umysłów, pionierom technologii.

Anna Stewart jest reporterką stacji CNN. Prowadzi program „Decoded” poświęcony nowym technologiom.

Matt

Najnowsze artykuły

Max z najnowszym trailerem „The Pitt”. To będzie murowany hit platformy!

Max z pierwszym trailerem potencjalnego hitu. Noah Wyle powraca w roli niezłomnego lekarza w 15-odcinkowym…

22 listopada 2024

RTV EURO AGD z bardzo mocną ofertą, sprawdź w jakiej cenie kupisz tam LG OLED 55″ Evo!

Znajdź swoją wymarzoną jakość obrazu! Sprawdź najnowszy telewizor LG OLED z zaawansowaną matrycą OLED Evo…

22 listopada 2024

Głośny debiut animacji twórczyni „Shreka” na Netflix – krytycy podzieleni

Niedawno debiutująca na Netflix animacja Skydance Animation pt."Zaklęci" wywołała mieszane uczucia wśród widzów. Jak krytycy…

22 listopada 2024

Co za promocja! LG OLED 55″ w ofercie nie do uwierzenia!

Najnowszy telewizor LG OLED 55B4 możesz teraz kupić w wyjątkowej cenie w Oficjalnym sklepie Allegro!…

22 listopada 2024

Xtra oferta na 65″ Philips Mini-LED z efektownym podświetleniem Ambilight!

Philips 65PML9008 z serii The Xtra dostępny jest teraz w atrakcyjnej cenie w Media Expert.…

21 listopada 2024

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (listopad 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

21 listopada 2024