>

Czy Shrek to rzeczywiście postać dla dzieci? Skomplikowany bohater okiem dorosłego

W Shreku występuje wiele postaci, które mogą nas czegoś nauczyć. Po latach oglądania filmów jako dziecko postanowiłem kolejny raz wrócić do produkcji. Tym razem moje wnioski są zupełnie inne. Okazuje się, że Shrek może nauczyć nas wielu rzeczy.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad głębszym znaczeniem filmów, seriali czy gier? Lubiłeś odkrywać to, co ukryte pod powierzchnią? Ja tak, dlatego niedawno wróciłem do Shreka, chcąc podzielić się swoimi nowymi spostrzeżeniami.

Powrót po latach do Shreka

Fabułę pierwszych dwóch części znam na wylot, z kolei trzecią trochę mniej. Jednak Shrek, bez względu na część, to historia prosta i przejrzysta. Każdy film trwa około 1,5 godziny, co, szczególnie w porównaniu do dzisiejszych nieskończonych produkcji i licznych reklam, jest prawdziwą ulgą.

Oglądając film po latach, zaskoczyło mnie, jak dynamicznie rozwija się akcja. Pomimo że znałem większość scen na pamięć, cała fabuła nadal robi wrażenie. Patrzenie na ogra zmagającego się z wieloma problemami, można by nawet powiedzieć ludzkimi, jest naprawdę fascynujące.

To właśnie na to chciałem zwrócić uwagę. Kiedy byłem dzieckiem, postacie takie jak Shrek i Osioł zawsze mnie bawiły. W kolejnych odsłonach postać Kota w Butach doskonale dopełniła ten duet.

Shrek

Co naprawdę mówi Shrek dorosłym widzom?

Mimo że Shrek na pierwszy rzut oka wydaje się zadowolony ze swojego samotniczego życia, towarzystwo Osła komplikuje jego spokojną przygodę.

Osioł, nieustannie szukający kontaktu z innymi, jest symbolem naszej ludzkiej potrzeby towarzystwa. Tak, może zdarzyć się, że samotność przynosi pewne zadowolenie, ale zbyt długie odizolowanie często prowadzi do problemów.

W pierwszej chwili główny bohater walczył z tym uczuciem i za wszelką cenę chciał się pozbyć Osła, ten jednak na to nie pozwolił.

Tak właśnie okazało się bowiem ze Shrekiem. W momencie zakochania się w Fionie zrozumiał, jak bardzo jest samotny. Ostatecznie zrzucił winę na swój wygląd i to, że może się jej nie spodobać.

Tu właśnie pojawia się najważniejsza lekcja, jaką przekazują Fiona i Osioł: miłość, wsparcie drugiej osoby i przyjaźń są nieocenione. Przez dwie pierwsze części, Shrek wielokrotnie staje wobec wyzwań, które są dla niego zupełnie nowe.

Walka o Fionę, czy starcie z jej rodzicami, wszystko to pokazuje, że warto próbować. Nie tylko ze względu na drugą osobę, ale przede wszystkim dla siebie.

Źródło: YouTube M0vie

Za zasłoną humoru – poważne lekcje, które daje nam Shrek

Okazuje się także, że ilość przyjaciół, którzy go otaczają, robi się coraz większa. Właśnie! I to jest ten kluczowy punkt. Shrek bowiem uważa się za złego, brzydkiego ogra. Ten wątek jest nawet wytykany w 3 części podczas podróży po dziedzica tronu.

Jak się okazuje, niezależnie od wyglądu nigdy nie wiadomo co skrywa się pod tą „sporą ilością skóry”. Shrek bowiem zdobył przyjaciół, znalazł żonę i jego życie toczy się jakby „żyli długo i szczęśliwie”.

Ta transformacja Shreka obrazuje przekonanie, że zawsze warto iść naprzód i próbować się zmienić, mimo ogromnych trudności. To właśnie pokazuje nam główny bohater przez wszystkie części.

Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. W trzeciej części pojawia się wątek Księcia z bajki, który namawia wszystkich „wyrzutków” do ataku na zamek. Jednak pod koniec filmu, Artur decyduje się na przemowę, namawiającą do kapitulacji.

Przez ten gest, Artur pokazuje, że każdy ma szansę na drugą szansę, na zmianę, niezależnie od przeszłości. Bo przecież każdy z nich uważał, że do niczego innego się nie nadaje, niż czynienie zła.

Źródło: YouTube M0vie

Mimo upływu lat bawiłem się świetnie

Jak już wspominałem, Shrek to niezwykła produkcja, która mimo poważnych tematów, dostarcza mnóstwo radosnego śmiechu. Długość filmu oraz dynamika akcji są idealnie zbalansowane, a bohaterowie szybko zyskują sympatię widzów.

Nie wiem jak Wy, ale ja z radością wracam do takich produkcji, które znam i uwielbiam.

Chciałbym przeczytać Twoje przemyślenia na temat Shreka oraz tego artykułu. A może macie na myśli jakąś inną produkcję, której analizy byście chcieli?

Zapraszam do zostawienia komentarza!

Źródło: opracowanie własne

https://www.rtvmaniak.pl/9639194/3-odslona-milosc-do-kwadratu-neflix/

Michał Zacharski

Najnowsze artykuły

Xtra oferta na 65″ Philips Mini-LED z efektownym podświetleniem Ambilight!

Philips 65PML9008 z serii The Xtra dostępny jest teraz w atrakcyjnej cenie w Media Expert.…

21 listopada 2024

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (listopad 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

21 listopada 2024

Nowy serial z serii „W głowie się nie mieści” na Disney+! Zdradzono datę premiery

Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…

21 listopada 2024

Kultowa bajka powraca w wersji aktorskiej! Na to czekali fani

Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…

21 listopada 2024

Coś dla fanów e-booków: wszechstronny czytnik Kindle w znakomitej ofercie!

Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…

21 listopada 2024

Zestaw PlayStation VR2 w mega niskiej cenie!

Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…

21 listopada 2024