Nawet jeżeli brzydzisz się przemocą, to nic tak nie odstresowuje jak porządna kopanina na dużym ekranie. Przygotowaliśmy ranking najlepszych filmów sztuk walki w historii – sprawdźcie te propozycje!
Znana z kultowego „Fight Clubu” pierwsza zasada klubu walki mówi, że „nie mówimy o klubie walki”, ale o filmach z gatunku sztuk walki jak najbardziej można rozmawiać. Tym bardziej, że jest on wyjątkowo różnorodny i obejmuje różnego rodzaju filmy, zarówno te z elementami fantasy, jak i mocno osadzone w rzeczywistości.
Poniżej przygotowaliśmy kilka najciekawszych pozycji, które warto sprawdzić – każdy znajdzie coś dla siebie w naszym TOP-15 najlepszych filmów sztuk walki.
Naszego maniaKalnego zestawienia nie możemy zacząć inaczej niż od klasycznego „Mortal Kombat” z 1995 roku. Ten film na dobre zdefiniował gatunek bijatyk fantasy i był prawdziwym hitem wśród osób urodzonych w latach 90. ubiegłego wieku. Film Paula W.S. Andersona dzisiaj mógłby uchodzić za kiczowaty, ale doczekał się statusu kultowego!
Fabuła? Toż to adaptacja gry komputerowej, więc jest tu mało istotna, ale można ją przytoczyć. Podstępne siły ciemności pod wodzą tajemniczego Shang-Tsunga pragną przejąć całkowitą władzę nad ludzkością. Są blisko celu, wystarczy im zwycięstwo w ostatniej, dziesiątej edycji turnieju Mortal Kombat. Do walki z siłami zła staje trójka wybrańców: Johnny Cage – aktor występujący w filmach akcji; Sonia Blade – policjantka pragnąca pomścić śmierć swego partnera oraz potomek słynnego wojownika Kung Lao, Liu Kang. Ich sprzymierzeńcem w ostatecznej rozgrywce o przyszłość Ziemi jest Lord Raiden (niezapomniany Christopher Lambert), przedstawiający się jako bóg piorunów.
„Wejście smoka” to chyba najlepszy i najsłynniejszy film z gatunku sztuk walki w historii, z doskonałą i niepowtarzalną rolą Bruce’a Lee. Tą pozycję trzeba znać, bo wpłynęła ona na całe kino, nie tylko kopane.
„Wejście smoka” to ostatni film Bruce’a Lee, w którym grany przez niego bohater zostaje przeniesiony na prywatną wyspę wojskowego gubernatora Hana, którego Akademia Wschodnich Sztuk Walk jest przykrywką dla przemytu opium i nielegalnej prostytucji. Aby pomścić śmierć siostry, Lee infiltruje siedzibę i uczestników brutalnego turnieju Hana – zapierających dech w piersiach zawodów, które łączą umiejętności różnych sztuk walki: karate, judo, taekwondo, tai chi chuan i hapkido.
Po odejściu Bruce’a Lee, aktorem, który starał się podtrzymać jego spuściznę jest Jackie Chan. Mimo iż pod względem charyzmy, nie może się on równać do słynnego mistrza, od strony aktorskiej jest naprawdę dobrym artystą, który na dodatek umie się bić. „Pijany mistrz” to jeden z najlepszych filmów z jego udziałem.
Główny bohater historii to syn znanego mistrza walk Wong Kei-Yinga. Pewnego dnia za karę zostaje wysłany na trening do innego, wiecznie pijanego mistrza Su Hua Chi, który posiadł wiedzę niezwykłego „pijanego” stylu walki. Na początku nasz bohater nie traktuje swojego mistrza na serio, ale po przegranej walce z płatnym zabójcą, Wong Fei uświadamia sobie, że los ojca leży tylko w jego rękach.
Wielu, gdy myśli sztuki walki, mówi Jean-Claude Van Damme. W 1978 r. zdobył tytuł mistrza Europy w karate wagi średniej, a później zdobył ogromną sławę w Hollywood. Opracował swoje znane kopnięcie z wyskoku z obrotem o 360 stopni, które można znaleźć praktycznie w każdym jego filmie. Prawdziwy bohater Złotej Ery VHS.
„Kicboxer” to prawdopodobnie najsłynniejszy film z Van Damme w roli głównej. Kiedy Eric Sloane, w towarzystwie młodszego brata – Kurta – przybywa do Bangkoku, by zmierzyć się z miejscowym mistrzem, Tong Po, nie przypuszcza, że skończy się ona dla niego tragicznie. Eric przegrywa walkę i doznaje ciężkiej kontuzji – w szpitalu okazuje się, że będzie kaleką do końca życia. Kurt postanawia go pomścić, a w tym celu znajduje Xiana, mistrza muai thai, który ma przygotować go do pojedynku na śmierć i życie.
Niektórzy mówią, że Jet Li to Bruce Lee „naszych czasów”, ale to duże uproszczenie. „Nieustraszony” to film producentów „Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka”, który także jest obecny w tym zestawieniu.
Oparty na faktach „Nieustraszony” opowiada historię młodego mistrza sztuk walki, który na skutek choroby przegrywa ważny pojedynek. Stając się pośmiewiskiem i sprowadzając hańbę na rodzinę, Huo Yuan Jia decyduje się wybrać trudną drogę ku odkupieniu. By odzyskać tytuł i utracony szacunek będzie musiał walczyć z okrutnym i bezlitosnym przeciwnikiem.
W filmie „Dawno temu w Chinach” Jet Li wciela się w postać chińskiego bohatera Wong Fei Hunga.
Wong Fei Hung to zielarz, lekarz i jednocześnie mistrz kung-fu, który stara się pośredniczyć w rozmowach pomiędzy przeróżnymi frakcjami. Jednak przez to popada w konflikty nie tylko z ludźmi z zachodu, ale również i z innymi mistrzami kung-fu, a także chińczykom którym takie mediacje nie są na rękę. Dlatego też bohater niejednokrotnie będzie musiał skorzystać ze swoich niezwykłych zdolności kung-fu.
„Policyjna opowieść” to kolejna komedia kryminalna, w której znajdziecie naprawdę dobrze zrealizowane sceny walki. Przez wielu jest to jeden z najlepszych filmów w karierze Jackie Chana.
Młody policjant, pracujący w Hongkongu, w czasie pierwszej samodzielnej akcji aresztuje szefa miejscowych handlarzy narkotyków Cho. Jednak szybko odkrywa, że złapanie przestępcy nie równa się wsadzeniu go do więzienia. Doprowadzenie Cho za kratki nie jest łatwe, bowiem wnosi on oskarżenie przeciwko policjantowi i wrabia go w morderstwo. Teraz Kevin będzie musiał znaleźć dowody i oczyścić się z zarzutów.
„Przyczajony tygrys, ukryty smok” dla wielu to najlepszy film sztuk walki powstały w XXI wieku. Na pewno jest to pozycja obowiązkowa dla fanów bijatyk i niezwykle widowiskowy popis aktorski, także młodziutkiej wtedy Michelle Yeoh.
Legendarny Li Mu Bai poddający się medytacjom, które nie potrafią ukoić żalu z powodu nie pomszczonej śmierci swojego mistrza decyduje się zrzucić zasłużony tytuł wojownika. Symbolem rozpoczęcia nowego życia jest rozstanie się z mieczem: Li prosi swą przyjaciółkę Yu by zawiozła jego broń zwaną Zielonym Przeznaczeniem do Pekinu i oddała w prezencie panu Te. W trakcie pobytu w Pekinie Yu Shu Lien zaprzyjaźnia się z Jen, której matka pragnie wydać ją za bogatego mieszczanina. Początkiem zaskakującej akcji staje się kradzież miecza, a głównym podejrzanym – młoda, zagubiona Jen.
„RAID” to nietypowy, ale niezwykle spektakularny film sztuk walki, który na widzach zrobił podobne wrażenie, co legendarne „Wejście smoka”. Film podobno tak mocno wpłynął na widzów, że po powrocie z kina chcieli kopniakami rozwiązać zaległe spory z sąsiadem, a część z miejsca zamarzyła, by zostać komandosem z Dżakarty.
Elitarna jednostka SWAT wkracza do siedziby kartelu narkotykowego. Komandosi nie wiedzą, że wieżowiec zamieniono w twierdzę pełną bezwzględnych, brutalnych i świetnie przygotowanych do ataku przestępców. Oddział wpada w pułapkę. Jedyną szansą na ucieczkę jest przedarcie się przez trzydzieści pięter wieżowca.
„Ip Man” to film biograficzny opowiadający historię Yip Mana, legendarnego chińskiego mistrza kung fu, który był m.in. nauczycielem Bruce’a Lee. Jest to produkcja, dzięki której na szerokie wody wypłynął Donnie Yen.
Chiny w przededniu wojny z Japonią. W miasteczku Fuoshan, niezrównany mistrz sztuk walki Yip Man cieszy się wielkim szacunkiem mieszkańców. Wkrótce, los każe mu skonfrontować swoje umiejętności z realiami japońskiej okupacji. Do tej pory powstały cztery części „Ip Mana” (plus prequel) i wszystkie są naprawdę warte obejrzenia.
„Uliczny wojownik”, czyli adaptacja słynnej gry „Street Fighter” z kultową rolą Jeana-Claude Van Damme, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy cenią sobie retrobijatyki. Sceny walki nie są tu tak spektakularne jak w „Mortal Kombat”, ale to wciąż kawał dobrej kopaniny – z przymrużeniem oka.
Generał Bison sprawujący dyktatorskie rządy w Shadaloo, marzy o władzy nad światem. Aby zdobyć na to środki, dyktator bierze zakładników z organizacji międzynarodowych. Zginą, jeśli w ciągu 72 godzin świat nie zapłaci 20 milionów dolarów. W Shadaloo lądują międzynarodowe siły interwencyjne, a ich dowódca – pułkownik William Guile – nie zamierza ustąpić butnemu generałowi. Chce się z nim zmierzyć w pojedynku.
„Karate Kid” to film sztuk walki dla całej rodziny, z pozytywnym przesłaniem i bez lejącej się hektolitrami krwi. Pod wieloma względami film kultowy, który odcisnął swoje piętno na kilku pokoleniach.
Daniel i młoda Ali spotykają się przypadkiem i przypadają sobie do gustu. Nie jest tym zachwycony były chłopak dziewczyny, Johnny doskonały karateka, który bez problemu daje nauczkę Danielowi. Upokorzony decyduje się trenować wschodnie sztuki walki, aby pokonać rywala. Pewnego wieczoru ponownie zostaje zaatakowany, tym razem przez kolegów Johnny’ego. Chłopakowi pomaga staruszek, który wyciąga go z tarapatów, a ostatecznie okazuje się mistrzem wschodnich sztuk walki. Od tego momentu Daniel zostaje uczniem pana Miyagi i poznaje tajniki karate.
„Krwawy sport” to kolejna propozycja z niezapomnianym Jeanem-Claudem Van Damme w roli głównej, w której znów pokazuje, że bić to on się potrafi.
Mistrz Ninjitsu, by wypełnić dziedzictwo swego zmarłego mistrza, przemierza pół świata, by wziąć udział w nielegalnym, niezwykle brutalnym turnieju Kumite, odbywającym się regularnie co pięć lat w utrzymywanym do ostatniej chwili w tajemnicy miejscu. Chociaż Dux wykorzystuje w walce ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami wszystkie umiejętności i taktykę, których nauczył go mistrz, okazuje się, że zwycięstwo ma cenę wyższą niż kiedykolwiek mógł sobie wyobrazić.
W spokojnej tajlandzkiej wiosce, w świątynie Nong Pradu stoi Ong-Bak. To 200-letni posąg Buddy, który według wierzeń okolicznych mieszkańców przepojony jest magiczną mocą chroniącą ich przed nieszczęściem.
Pewnej nocy Don i jego ludzie ucinają głowę posągu, aby wkraść się w łaski bezwzględnego gangstera Khoma Tuana. Zrozpaczeni wieśniacy szukają bohatera, który odzyska ich skarb. Wybrańcem zostaje Ting, wychowanek mnicha Pra Kru, który wyszkolił go w prastarej sztuce walki Muay Thai. Nawiązujący do kultowego „Wejścia smoka” z Brucem Lee, film, który nie wykorzystując efektów specjalnych pokazuje rewelacyjne sceny walk w mistrzowskim wykonaniu.
Od „Mortal Kombat” zaczęliśmy i na „Mortal Kombat” nasze zestawienie skończymy – tyle, że na wersji powstałej 26 lat później. Jest to swoiste origin story, ale w nieco innym, uwspółcześnionym wydaniu, z kilkoma naprawdę świetnymi scenami walki.
Główną postacią jest tu Cole Young, zwyczajny zawodnik MMA, który walczy na co dzień za pieniądze. Mężczyzna nie ma pojęcia o swoim pochodzeniu i nie wie, dlaczego władca Zaświatów Shang-Tsung wysyła swojego najlepszego wojownika Sub-Zero, aby go odnalazł. Cole wyrusza na poszukiwanie Sonyi Blade, która według Jaxa może pomóc mu uratować rodzinę. Wkrótce Cole trafia do świątyni Lorda Raidena, a tam rozpoczyna się jego trening. Pewnie będą kolejne części, a to dobra wiadomość, bo takich bijatyk dzisiaj brakuje!
Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl. Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier.
Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.
Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego rankingu najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszy ranking najlepszych seriali na HBO Max.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.
Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.
Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.
To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewiozrów z matrycami 120 Hz oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.
Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…
Sklep RTV EURO AGD przygotował atrakcyjną ofertę na zakup czarnego kontrolera Sony DualSense. To świetna…
Granie w chmurze z Xbox! Streamuj swoje gry na smartfonie, tablecie, TV czy w VR…
Netflix pozwany po technicznych problemach podczas transmisji walki Paula z Tysonem. Czy gigant VOD ma…
RTV EURO AGD przygotowało wyjątkową promocję na słuchawki Bowers & Wilkins Px8. Szukasz sprzętu premium?…
Chcesz kupić nowy, bardzo tani telewizor QLED Samsung 65 cali z HDMI 2.1 i 120…
Komentarze
W Ong bak to styl Muay Boran.
Z bijatyk ery VHS to jeszcze dobrze mi się kojarzą Żelazne Anioły 1 i 2.
Nie wiem co w tym zestawieniu robią produkcję pokroju Mortal Kombat,Karate Kid czy Uliczny wojownik
Żenada. A gdzie filmy z Chuckiem Norrisem, czy Segalem