Są produkcje, obok których ciężko przejść obojętnie. Jedną z nich jest niewątpliwie najnowsza, szokująca produkcja, która wylądowała w serwisie Max.
Serwisy streamingowe takie jak Max często kojarzone są z kapitalną rozrywką. Nic dziwnego, skoro kinowe hity szybko pojawiają się na tych platformach, a za stosunkowo niewysoką opłatą miesięczną możemy mieć dostęp do tysięcy godzin rozrywki.
Nie wszystkie filmy są jednak nastawione typowo na rozrywkę, czego idealnym przykładem jest dokument, który właśnie pojawił się na Max. To historia, obok której ciężko przejść obojętnie, ponieważ dotyczy dramatycznych wydarzeń historycznych, które miały miejsce wcale nie tak dawno temu.
„Cień komendanta” to poruszający dokument opowiadający historię rodziny Rudolfa Hössa, która musi zmierzyć się z dziedzictwem jakie zostawił im ojciec i dziadek oraz jednocześnie komendant zarządzający obozem zagłady w Auschwitz.
Rudolf Höss był komendantem zarządzającym obozem w Auschwitz od maja 1940 do listopada 1943 roku. Przez ten czas zaplanował i zorganizował śmierć ponad miliona Żydów.
Film dokumentalny „Cień komendanta” pokazuje historię Hansa Jürgena Hössa, 87 – letniego syna komendanta, który musi zmierzyć się z dziedzictwem pozostawionym przez swojego ojca. Kiedy Hans był małym chłopcem cieszył się szczęśliwym dzieciństwem w willi stojącej tuż za murami obozu w Auschwitz i nie zdawał sobie sprawy z tego co dzieje się w jego sąsiedztwie. W tym samym czasie żydowska wiolonczelistka Anita Lasker – Wallfisch dosłownie grała o swoje życie w obozie.
Osiem dekad później Hans i Anita spotykają się w Londynie. W tym przejmującym spotkaniu uczestniczą też ich dzieci Kai Höss oraz Maya Lasker – Wallfisch. Jak będzie wyglądała rozmowa czwórki bohaterów z tak odmiennym rodzinnym dziedzictwem i doświadczeniem życiowym?
„Cień komendanta” to także historia relacji córki z matką oraz ojca z synem, rozwijających się w cieniu wydarzeń w obozie w Auschwitz, które odcisnęły piętno nie tylko na tych dwóch rodzinach, ale miały wpływ na całe pokolenia. To opowieść o miłości, poczuciu winy, wybaczaniu, ale też nadziei, akceptacji i współczuciu.
Film przedstawia także oryginalne fragmenty z zapomnianej autobiografii Rudolfa Hössa napisanej krótko przed jego egzekucją.
Życie Hössa i jego rodziny zostało pokazane także w głośnym i nagrodzonym dwoma Oscarami filmie fabularnym „Strefa interesów”. Tę produkcję już niebawem będzie można zobaczyć także w serwisie Max.
Źródło: Informacje prasowe
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.