>
Kategorie: Newsy

Disney z kolejnymi zwolnieniami. Najbardziej obrywa National Geographic

Disney z kolejnymi cięciami etatów. Najbardziej dotknięty został dział National Geographic, gdzie prace straciło około 13% całej załogi.

Disney Entertainment Television (DET) przechodzi obecnie przez znaczące zwolnienia, które dotkną około 140 pracowników, co stanowi około 2% całej siły roboczej firmy. Zwolnienia te, przeprowadzone w środę, są częścią szerszej strategii mającej na celu usprawnienie operacji i redukcję kosztów.

Zwolnienia w Disney

Najbardziej dotkniętym działem jest National Geographic, gdzie zwolniono około 60 pracowników, czyli około 13% całej załogi. Inne znacząco dotknięte działy to ABC Owned Television Stations, Freeform oraz kilka operacyjnych sektorów liniowych sieci rozrywkowych Disneya. Pomimo redukcji, żadne zespoły nie zostały całkowicie zlikwidowane.

Największe cięcia kadrowe dotknęły sieci liniowych Disneya, szczególnie tych, które nie przyczyniają się znacząco do sukcesu platform streamingowych firmy. Kluczowe dla strategii Disneya pozostają wysokoprofilowe produkcje, takie jak Shōgun FX i Grey’s Anatomy ABC, które napędzają zarówno oglądalność, jak i subskrypcje.

Te zwolnienia nie były niespodzianką; planowano je od miesięcy jako część ciągłych wysiłków DET na rzecz usprawnienia operacji. Znaczna część dotkniętych stanowisk znajduje się w Burbank i w większym obszarze Los Angeles, a także w Nowym Jorku i Waszyngtonie, gdzie swoją siedzibę ma National Geographic.

TCL C855 / fot. rtvManiaK.pl

Agresywna polityka optymalizacji kosztów

Zwolnienia są kontynuacją wcześniejszych cięć w Disneyu, który od momentu powrotu Boba Igera na stanowisko CEO w listopadzie 2022 roku agresywnie redukuje koszty. Firma dąży do osiągnięcia co najmniej 7,5 miliarda dolarów oszczędności. Wcześniej w tym roku Pixar Animation Studios również stanęło przed koniecznością zwolnień, redukując około 14% swojej załogi.

Tradycyjne firmy medialne, w tym Disney, stoją przed poważnymi wyzwaniami. Spadek liczby abonentów telewizji kablowej oraz przesunięcie dolarów reklamowych na platformy cyfrowe tworzą trudne warunki, mimo silnych przychodów z reklam politycznych i sportów na żywo.

Strategia Disneya, zgodnie z tym, co przedstawił Iger, polega na wykorzystaniu treści na różnych platformach — streamingowych, nadawczych i kablowych — aby maksymalizować zasięg odbiorców i kontrolować koszty. Pomimo wyzwań, Disney nadal produkuje wysoko oceniane treści, o czym świadczy ich ostatnich 183 nominacji do nagród Emmy.

Źródło

Jan S.

Najnowsze artykuły

Fani czekali na kontynuację, a dostali remake! Premiera w tym miesiącu

Za kilka tygodni doczekamy się premiery zremasterowanej wersji Days Gone. Choć zapowiedź początkowo spotkała się…

5 kwietnia 2025

Oto najlepsze filmy SF XXI wieku. 28 tytułów, które warto znać!

Dla wielu widzów science fiction to esencja kina, dlatego zebraliśmy najciekawsze pozycje tego gatunku i…

5 kwietnia 2025

„Assassin’s Creed Shadows” na Steam Deck: Czy warto?

„Assassin's Creed Shadows” to premiera, która nie obyła się bez kontrowersji. Sprawdzono, jak gra radzi…

5 kwietnia 2025

Polacy oszaleli na punkcie tego serialu! Idealny wybór na weekend

Na Netflixie pojawił się film, który od ponad tygodnia zdobywa popularność. „Lista marzeń” to produkcja,…

5 kwietnia 2025

Planujesz zakup Nintendo Switch 2? Firma opóźnia zamówienia

Sytuacja w USA znacząco wpłynęła na plany przedsprzedaży Nintendo Switch 2. Choć szczegóły są niepokojące,…

5 kwietnia 2025

Co oglądać w Disney+? Najnowsze premiery na kwiecień 2025 roku

Co oglądać w Disney+? Jakie nowe seriale i filmy warto znać? Sprawdź najważniejsze kwietniowe premiery…

5 kwietnia 2025