>
Kategorie: NewsyTelewizory

Telewizory Smart TV wiedzą co robimy. Rejestrują to kilka razy na sekundę

Scenariusz jak z Matrixa? Cóż, tego, że telewizory rejestrują obrazu nawet kilka razy na sekundę mogliśmy się domyślać. Jakie modele i jaki ma to wpływ na nas?

Telewizory Smart TV są tak popularne, że zakup modelu bez jakiegokolwiek oprogramowania Smart niemal graniczy z cudem. Zdecydowana większość modeli na rynku ma przynajmniej Netflix i YouTube, a przy dostępie telewizora do Internetu, już samo to wystarczy, żeby model był Smart.

Jak donosi najnowsze badanie, telewizory Smart TV, za sprawą ACR (Automatycznego Rozpoznawania Treści) rejestrowały dane i wysyłały je na serwery producenta. Niestety, nie wiadomo co dokładnie było rejestrowane, ale zwiększony ruch między telewizorem a serwerem pozwolił na analizę tego, jak często i ile danych zbierają telewizory.

Według informacji przekazanych przez serwis FlatpanelsHD, badanie było przeprowadzane na telewizorach marek takich jak Samsung i LG. Wynika z tego, że telewizory te rejestrują obrazy podczas seansu u wysyłają je na swoje serwery. Według tych doniesień, LG robi zrzuty ekranu 100 razy na sekundę (co 10 ms), natomiast Samsung tylko 2 razy na sekundę (co 500 ms).

Zdaniem autorów, pewne obawy dotyczące prywatności budzi sytuacja, w której telewizor nie tylko rejestruje obrazy podczas np. oglądania telewizji, ale także na włączonym źródle HDMI, ot, jak choćby nasz komputer osobisty podłączony do telewizora.

fot. FlatpnalesHD

Po co producentom takie dane?

Nie jest tajemnicą, że producenci rywalizują ze sobą na wielu polach, w dużej mierze chcąc wykorzystać zaawansowane procesory i sztuczną inteligencję. Aby to wszystko działało dobrze, algorytmy każdego producenta muszą być „nakarmione” milionami obrazów różnych obiektów, dzięki czemu telewizor będzie mógł bardziej precyzyjnie wpływać na poprawę jakosci obrazu.

O ile nie jest to raczej nic niepokojącego kiedy oglądamy filmy i seriale w telewizji, o tyle rejestrowanie obrazów ze źródła HDMI, którym może być np. komputer jest już znacznie bardziej kontrowersyjne, szczególnie jeśli na telewizorze wyświetlamy dokumenty z wrażliwymi danymi, ponieważ telewizor może nam służyć po prostu jako monitor.

fot. FlatpnalesHD

Co ciekawe, badacze zauważyli, że podczas korzystania z aplikacji takich jak np. Netflix i YouTube dane nie są zbierane, co może wskazywać na odpowiednie umowy pomiędzy tymi producentami.

Jeżeli chciałbyś całkowicie uwolnić się od możliwości rejestrowania tego co oglądasz, to najlepszą i właściwie jedyną metodą jest brak połączenia telewizora z Internetem. Jeżeli nie skonfigurujesz Smart TV i nie połączysz go z siecią, to wtedy nie będzie problemu z rejestrowaniem treści, które oglądasz.

Źródło: 1, 2

Matt

Najnowsze artykuły

Dzisiejsze nowości na Netflix. Co obejrzysz?

Netflix dodał dziś kilka produkcji do swojego katalogu. Wśród nich możesz znaleźć kultowe produkcje, które…

5 listopada 2024

W tej cenie nie kupiłbym innego soundbara! Co za okazja!

Znakomita okazja w jednym z polskich sklepów! Możesz kupić tam potężny soundbar Samsung HW-Q930D z…

5 listopada 2024

Czy to błąd cenowy?! Najnowszy Samsung OLED w rekordowo niskiej cenie

Telewizor Samsung OLED o przekątnej 55 cali jest w promocji jednego z największych sklepów na…

5 listopada 2024

Niesamowity, polski mega hit na Netflix! Absolutny lider rankingu

Netflix w Polsce zdominowany został przez nowy, hitowy serial, który okazał się ogromnym zaskoczeniem. Produkcja…

5 listopada 2024

Nie wierzę, że Netflix naprawdę chce to zrobić… Został już tylko miesiąc

Już tylko niespełna miesiąc dzieli nas od zmiany na Netflix, w którą aż ciężko uwierzyć.…

5 listopada 2024

W co wyposażyć nowe mieszkanie? Lista niezbędnych sprzętów

We współczesnym mieszkaniu nie może zabraknąć wysokiej jakości sprzętu RTV i AGD. Na co jednak…

4 listopada 2024