Filmy wojenne to często pozycje dla koneserów. Wybraliśmy 25 najciekawszych, wysoko ocenianych i godnych polecenia tytułów, które powstały po 2001 roku. Oto najlepsze filmy wojenne XXI wieku.
Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia. Kino natomiast nie lubi próżni, a tematyka wojenna nie jest tak mocno eksploatowana przez twórców, jak sensacja czy SF. Filmy wojenne trzeba lubić, nie da się ich polubić. Często mamy tu do czynienia z wybuchami i spektakularnymi zwrotami akcji, ale i zawiłymi intrygami.
Nasz ranking najlepszych filmów wojennych zbiera pozycje, które warto obejrzeć niezależnie od okazji. Wymienienie wszystkich godnych polecenia propozycji jest jednak niemożliwe, jeśli więc brakuje ci jakiegoś konkretnego tytułu, wspomnij o nim w komentarzach.
O kolejności filmów w zestawieniu zadecydowała chronologia.
„Blitz” w reżyserii Steve’a McQueena to poruszający dramat wojenny, który ukazuje życie mieszkańców Londynu podczas niemieckich bombardowań w trakcie II wojny światowej. Główna historia skupia się na dziewięcioletnim George’u oraz jego matce Ricie, którzy próbują przetrwać trudne czasy i odnaleźć sens życia w realiach wojennego chaosu.
Film wyróżnia się poetyckim, lecz zarazem realistycznym stylem. McQueen łączy brutalność wojny z pięknem codziennych chwil, jak w scenach, gdzie mieszkańcy zbierają się, by wspólnie śpiewać, mimo otaczającego ich zagrożenia. Wizualne detale – jak ziarniste obrazy zrujnowanego Londynu – tworzą unikalny klimat, ukazując życie londyńczyków w kontrastowych barwach: od trwogi i cierpienia, po odwagę i chwilowe momenty radości.
W zestawieniu najlepszych filmów wojnenny – a wręcz antywojennych – nie mogło zabraknąć genialnej „Strefy interesów” Jonathana Glazera. To jedna z najważniejszych produkcji ostatnich lat, co doceniono przyznając jej Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Historia tak szokująca, że aż nierealna, a jednak pokazująca smutny skrawej historii naszego świata.
Głównym bohaterem jest tu Rudolf (świetny Christian Friedel), który wraz z żoną Hedwig oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Ale daleko tu do normalności, a Rudolf nie chodzi do „normalnej” pracy, bo jest komendatnem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Jedno życie” to kolejny już popis aktorski Anthony’ego Hopkinsa i całkiem udana produkcja Jamesa Hawesa, znanego m.in. z reżyserii seriali takich, jak „Kulawe konie” czy „Snowpiercer”. Film opowiada historię życia Nicholasa Wintona, który w czasie II wojny światowej zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii.
Jest rok 1938, gdy młody Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy, by ocalić jak najwięcej potrzebujących i wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Po 50 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich.
Przez wiele lat Guy Ritchie uchodził za eksperta od kina gangsterskiego, ale niejednokrotnie już pokazał, że brytyjski reżyser potrafi wyjść ze swojej strefy komfortu. Potwierdzają to takie produkcje jak „Król Artur: Legenda miecza” czy „Aladyn”.
Najnowszy film Ritchiego – „Przymierze” – to film o honorze, poświęceniu i przywiązaniu do człowieka pomimo wszelkich trudności. To dramat wojenny, który momentami potrafi nawet wzruszyć, a autentyczność przekazu podbijają kapitalne zdjęcia.
Podczas swojej ostatniej tury w Afganistanie sierżant John Kinley wraz ze swoim oddziałem wpadają w zasadzkę. Afgański tłumacz Ahmed ratuje życie Johna i razem udaje im się dotrzeć na amerykańską ziemię. Po jakimś czasie Kinley dowiaduje się, że jego wybawca wraz ze swoją rodziną nie otrzymali obiecanego bezpiecznego przejazdu do Ameryki. Chcąc spłacić swój dług wraca do strefy wojny, aby ich odzyskać, zanim talibowie upolują ich jako pierwszych. Kolejna świetna rola Jake’a Gyllenhaala.
„Na Zachodzie bez zmian” to jeden z najlepszych filmów oryginalnych Netfliksa w tym roku. Obraz w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem.
Porywająca i przerażająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia wojny przemienia się w desperację i strach, gdy walczą w okopach o swoje życie.
„Operacja Mincemeat” Johna Maddena to kolejna świetna rola Colina Firtha. To niezwykła prawdziwa opowieść o pomyśle, który miał zmienić bieg wojny – wbrew logice, ryzykując życiem niezliczonych istnień ludzkich i testując nerwy jego wykonawców do granic możliwości.
Jest rok 1943. Alianci są zdeterminowani, aby przełamać kontrolę Hitlera nad okupowaną Europą i zaplanować zmasowany atak na Sycylię, ale stoją przed niemożliwym wyzwaniem – jak uchronić jednostki zaangażowane w inwazję przed potencjalną masakrą?
Dwaj wybitni oficerowie wywiadu – Ewen Montagu i Charles Cholmondeley – opracowują najbardziej inspirującą i nieprawdopodobną strategię dezinformacji w historii wojskowości, której centrum stanowi wyjątkowy – bo nieżyjący – tajny agent.
„Misja Greyhound” to poruszająca historia, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce podczas bitwy o Atlantyk.
Tom Hanks wciela się w postać kapitana Ernesta Krause. Misja, na którą został wysłany, to jego pierwsze zadanie jako kapitana. Przez zdradzieckie wody Atlantyku, bez doświadczenia, przewodzi konwojowi alianckich statków z tysiącami żołnierzy na pokładach.
Musi dotransportować żołnierzy na linie frontu II wojny światowej. Bez żadnego wsparcia powietrznego przez 5 długich dni kapitan i jego konwój muszą stawić czoła otaczającym ich nazistowskim U-botom.
„1917” to prawdziwy majstersztyk i żywy dowód na to, że filmy wojenne to wciąż klasa sama w sobie. Od dobrze nakręconego filmu wojennego nawet dzisiaj trudno się oderwać. Właśnie takie jest widowisko Sama Mendesa – koniecznie warto zobaczyć.
Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Blake, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Blake’a.
Taika Waititi ma nieszablonowe poczucie humoru i sporo odwagi, by podejmować tematy, na które inni być może by się nie zdecydowali. „Jojo Rabbit” to film wyjątkowy, a jednocześnie niezwykle optymistyczny w swoim przekazie.
Gdy niemiecki chłopiec Jojo znajduje młodą Żydówkę, którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka, jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler, Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi.
„Dunkierka” to jedyny film wojenny w portfolio Christophera Nolana, który przez wielu jest uważany za najwybitniejszego współczesnego reżysera. Nie powinno to nikogo dziwić, bo kto inny stworzyłby „Incepcję” czy „Tenet”? Fani na pewno nie mogą już doczekać się jego „Oppenheimera”.
Lato 1940 roku. Na plażach Dunkierki na północy Francji, Niemcy blokują brytyjskie i francuskie wojska. Otoczeni przez przeciwnika żołnierze czekają na cud. Ewakuacją z portu dowodzą komandor Bolton oraz pułkownik Winnant . W odpowiedzi na wezwania brytyjskiego rządu na ratunek uwięzionym żołnierzom spieszą nawet właściciele prywatnych statków.
W tym samym czasie mała eskadra lotnicza, w skład której wchodzi Farrier osłania wycofujących się z kontynentu żołnierzy. Piloci RAF-u nie mają łatwego zadania. Muszą stawić czoła przeważającym siłom lotniczym nieprzyjaciela.
„Przełęcz ocalonych” to świetny film Mela Gibsona i popisowa rola Andrewa Garfielda (który moim zdaniem był całkiem udanym Spider-Manem).
Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii.
Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy.
„Furia” to niepozorny film Davida Ayera z Bradem Pittem w jednej z najlepszych swoich ról. Właśnie w „Furii” możecie obejrzeć prawdopodobnie najlepsze starcie czołgów w historii kina – naprawdę trzyma w napięciu do końca.
Kwiecień 1945 roku. Alianckie wojska rozgromiły niemiecką armię w Ardenach i maszerują wprost na Berlin. Znany z odwagi, zahartowany w boju dowódca czołgu pieszczotliwie nazywanego Furia, sierżant Wardaddy otrzymuje zadanie specjalne. Wraz ze swoją załogą będzie musiał wykonać tajną misję za linią frontu i stawić czoła znacznie potężniejszym siłom wroga.
„Snajper” to film Clinta Eastwooda z Bradleyem Cooperem w roli głównej. To historia kariery wojskowej i życia osobistego Chrisa Kyle’a, który zyskał sławę najlepszego snajpera w historii elitarnej jednostki Navy SEALs.
Chris Kyle zostaje wysłany do Iraku w jednym celu – ma chronić innych uczestników misji. Dzięki niezwykle celnym strzałom na polu walki ratuje życie wielu żołnierzom, a w miarę jak wiadomość o jego odwadze się roznosi, zyskuje pseudonim „Legenda”. Jego sława dociera również poza linię wroga. Pozbycie się Kyle’a zaczyna być najważniejszym celem rebeliantów, którzy wyznaczają nagrodę za jego głowę.
Innego rodzaju bitwę toczy na własnym, rodzinnym froncie: choć przebywa na drugim końcu świata, stara się być dobrym mężem i ojcem. Kyle służy w Iraku cztery kolejne zmiany, stając się uosobieniem hasła żołnierzy Navy SEAL: „Nie zostawiamy nikogo”. Po powrocie do dzieci i żony Kyle przekonuje się jednak, że nie potrafi zapomnieć o wojnie.
„Złodziejka książek” to ekranizacja bestsellerowej powieści, której akcja jest osadzona w Niemczech, podczas II wojny światowej. To opowieść o dziewczynce, która wywiera wpływ na życie otaczających ją osób. Gdy matka nie może się nią dłużej opiekować, Liesel zostaje adoptowana przez niemieckie małżeństwo.
Zachęcona do nauki czytania przez swego przybranego ojca odkrywa książki, które stają się jej pasją. Gdy para przygarnia Maxa, Żyda ukrywającego się przed hitlerowską armią, Liesel zaprzyjaźnia się z nim. Książki i wyobraźnia wskazują przyjaciołom drogę ucieczki od koszmaru wojny.
„Bękarty wojny” to w moim przekonaniu jeden z najlepszych filmów Quentina Tarantino i popisowa rola Brada Pitta. Akcja filmów rozpoczyna się w okupowanej przez Niemców Francji, gdzie Shosanna Dreyfus jest świadkiem egzekucji swojej rodziny z rozkazu nazistowskiego pułkownika Hansa Landy.
Cudem unikając śmierci, Shosanna ucieka do Paryża, gdzie przyjmuje nową tożsamość, jako właścicielka i operatorka niewielkiego kina.
Tymczasem, gdzieś w Europie, porucznik Aldo Raine organizuje elitarną grupę żydowskich żołnierzy, których zadaniem ma być krwawy odwet na nazistach. Nazwani „Bękartami”, ludzie Raine’a łączą swe siły z pracującą dla aliantów aktorką Bridget Von Hammersmark i wspólnie planują zamach na kluczowych przywódców Trzeciej Rzeszy.
„The Hurt Locker. W pułapce wojny” to oscarowy popis Kathryn Bigelow. Akcja filmu rozgrywa się w Iraku i opowiada o dokonaniach elitarnej jednostki saperów. James obejmuje dowództwo nad oddziałem wykwalifikowanych specjalistów w czasie trwania poważnego konfliktu.
Zaskakuje swoich podwładnych decyzjami, które sprawiają, że wydaje się, że śmierć jest mu obojętna. W czasie gdy żołnierze próbują okiełznać swojego nieprzewidywalnego dowódcę, irackie miasto, w okolicach którego stacjonują, pogrąża się w chaosie.
Gdyby niektóre z filmów można było określić mianem poetyckich, „Walc z Baszirem” Ariego Folmana zasługiwałby na takie miano. Poruszający i przerażający dokument animowany dotycząca niedawnej historii Bliskiego Wschodu.
Pewnej nocy w barze stary przyjaciel opowiada reżyserowi Ariemu powracający koszmar, w którym goni go 26 złych psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas pierwszej intifady libańskiej na początku lat osiemdziesiątych.
Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu. Zaintrygowany tą zagadką postanawia spotkać się i wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym.
„Chłopiec w pasiastej piżamie” to poruszająca opowieść o 8-letnim Bruno, będąca adaptacją bestsellerowej powieści Johna Boyne’a. To historia o zakazanej przyjaźni i tym, że niezależnie od pochodzenia, wszyscy jesteśmy równi.
Lata 40. XX wieku, czas wojny. Bruno ma 8 lat – mieszka w Berlinie razem z siostrą i rodzicami. Pewnego dnia rodzina przenosi się na wieś, aby towarzyszyć ojcu – niemieckiemu oficerowi – w jego nowej pracy. Bruno łamie zakaz opuszczania nowego domu i poznaje okolicę. W ten sposób zaprzyjaźnia się ze Szmulem – chłopcem, który mieszka w innym, nieznanym świecie za kolczastym ogrodzeniem.
Werner Herzog to mistrz dokumentu, a jego „Operacja Świt”, mimo iż jest filmem fabularnym, ma w sobie coś z reportażu. Warto obejrzeć choćby dla spektakularnej roli Christiana Bale’a, który musiał ekstremalnie przygotować swoje ciało.
Film opowiada prawdziwą historię amerykańskiego pilota Dietera Denglera. Zestrzelony i pojmany w trakcie wojny wietnamskiej, Dengler dokonał czegoś zgoła niemożliwego – zorganizował bohaterską ucieczkę z obozu znajdującego się w samym środku dżungli.
Przetrwał najgorsze tortury, stawił czoła ekstremalnym warunkom panującym w lesie tropikalnym oraz prześladowaniom wroga. Najtrudniejszego przeciwnika napotkał jednak wśród swoich. Zmuszony do przyspieszenia ucieczki, odkrył, że pośród współwięźniów skrywają się zdrajcy.
„Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej” to drugi Sama Mendesa w tym zestawieniu. Akcja filmu toczy się podczas pierwszej inwazji na Irak w 1990 r. Swoff, czyli tytułowy jarhead (jak potocznie określa się żołnierzy marines), wyrusza do akcji wraz z pierwszym transportem.
Film pokazuje nam obraz Wojny w Zatoce różniący się bardzo od tego, co na początku lat 90-tych przekazywały media.
„Upadek” ukazuje losy Adolfa Hitlera, ostatnie dni jego życia, a także okres krótko po jego śmierci. W rolę największego zbrodniarza w historii ludzkości wcielił się Bruno Ganz.
Berlin, kwiecień 1945 roku. Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach berlińskiej Kancelarii Rzeszy. Wśród „świty” wodza znajduje się Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera, której wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich 12 dni życia wodza upadającej III Rzeszy.
Spędzone w izolacji od świata zewnętrznego, 10 metrów pod berlińskimi ulicami, wzbudzają tak wiele domysłów, jak żadna inna część biografii Hitlera. Co wydarzyło się w podziemiach Kancelarii Rzeszy?
„Pianista” to jedno z największych dzieł Romana Polańskiego. Film, który jest prawdziwy i poruszający. Otwiera oczy na krzywdy, do jakich dochodziło podczas Holokaustu.
To ekranizacja wojennych wspomnień Władysława Szpilmana, kompozytora żydowskiego pochodzenia. Podczas okupacji jego rodzina zostaje pozbawiona środków do życia, a wkrótce przeniesiona do getta – sam Szpilman zarabia na utrzymanie najbliższych, grając w kawiarni.
Niebawem jego rodzice i rodzeństwo zostają wywiezieni do obozu koncentracyjnego, a jemu samemu cudem udaje się uniknąć deportacji. Dzięki pomocy przyjaciół ucieka z getta.
John Woo nie jest znany jako najwybitniejszy twórca filmów wojennych w historii, ale „Szyfry wojny” to całkiem udana produkcja. I to nawet pomino obecności zazwyczaj karykaturalnego Nicolasa Cage’a.
Akcja filmu rozgrywa się w czasach II wojny światowej. Podczas bitwy o Saipan sierżant Joe Enders otrzymuje rozkaz chronienia szyfranta Bena Yahzee – młodego Indianina z plemienia Nawaho. Język Nawaho używany do przesyłania zaszyfrowanych wiadomości był jedynym kodem, którego wrogowi nie udało się złamać. Dlatego też dalsza część rozkazu otrzymanego przez Endersa brzmiała, że jeżeli zaistnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo, że szyfrant wpadnie w ręce wroga Enders musi chronić kod „za wszelką cenę”.
Gdy Endersa i Yahzee zaczynają łączyć więzy przyjaźni sierżant staje w obliczu straszliwego wyboru: jak daleko posunie się by uchronić klucz do szyfru?
Tego filmu Ridleya Scotta chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. „Helikopter w ogniu” to klasyka przez duże „K” i jedna z tych pozycji, które warto sobie odświeżyć od czasu do czasu.
Film jest wierną rekonstrukcją wydarzeń z 3 października 1993 roku. Pokojowe siły ONZ od sześciu tygodni stacjonują w Somalii i podejmują nieudane próby schwytania Mohameda Farraha Aidida – miejscowego kacyka odpowiedzialnego za głód i chaos w państwie. Operacja nie powiodła się i Amerykanie zmuszeni byli walczyć o życie stawiając czoła przeważającym siłom wroga.
„Wróg u bram” to przejmująca epopeja okrzyknięta „żywą dramatyzacją jednego z najważniejszych punktów zwrotnych w historii”.
Jest rok 1942, naziści zbierają w Rosji krwawe wojenne żniwo. Pod osobistym przywództwem Chruszczowa mieszkańcy Stalingradu podejmują desperacką próbę oporu podniesieni na duchu wyczynami swego lokalnego bohatera Wasilija Zajcewa. Ten znakomity snajper, dzięki propagandzie swego przyjaciela komisarza Daniłowa, staje się żywą legendą.
Chcąc położyć kres niebezpiecznej sławie, Niemcy wysyłają do Stalingradu swojego najlepszego strzelca, majora Koniga. W tym czasie Wasilija i Daniłowa rozdziela miłość do jednej kobiety. Wasilij, opuszczony przez przyjaciela, sam musi stawić czoła niemieckiemu przeciwnikowi.
Szukasz czegoś podobnego, ale w dłuższej formie? Zerknij na nasz TOP najlepszych seriali wojennych!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Na Disney+ zadebiutował odważny serial, który porusza niezwykle interesujący temat. Produkcja pt. "Nic nie mów"…
Seriale kryminalne należą do najchętniej oglądanych produkcji na platformach streamingowych. Okazuje się jednak, że ich…
Poznaj nowy standard jakości obrazu dzięki telewizorowi Samsung OLED 2024 o przekątnej 65". Dostępny już…
Jeden z największych hitów Apple TV+ powrócił z drugim sezonem. Co nowego czeka nas w…
Polski sklep przygotował rewelacyjną promocję na telewizor LG QNED86T o przekątnej 65 cali. Dlaczego warto…
Na to wydarzenie czekał niemal cały świat, ale zarówno ja, jak i widzowie na całym…