Na targach CES 2025, które odbędą się już za niecały miesiąc zaprezentowany zostanie OLED z odświeżaniem 520 Hz. Co o nim wiemy i czy to w ogóle potrzebne?
Świat gamingu jest niesamowity i zmienia się bardzo dynamicznie, choć część technologii, które obecne są w monitorach dla graczy trafiają do telewizorów dopiero po kilku latach. Trudno nie odnieść wrażenia, że popularne w telewizorach Game Bary, to po prostu rozbudowane menu jakie spotykaliśmy w przeszłości w gamingowych monitorach.
Producenci telewizorów również dostosowali odświeżanie matryc w trybie gry, które może wynosić nawet 144 Hz w jakości 4K. Ale czym jest takie odświeżanie w porównaniu do 520 Hz? No właśnie…
Niedawno informowaliśmy o rosnącej popularności technologii OLED w monitorach, która rozwija się kosztem popularności LCD. Jak widać, monitory OLED są teraz bardzo gorącym tematem a producenci ścigają się w przekraczaniu kolejnych barier ich możliwości.
Efektem tego ma być monitor ViewSonic, który powstał w partnerstwie z LG Display (które jest producentem paneli WOLED). Monitor ma mieć rozdzielczość 4K, natomiast wszystko wskazuje na to, że odświeżanie na poziomie 520 Hz będzie możliwe tylko przy rozdzielczości Full HD, czyli 1080p.
To jednak nie jest jedyny OLED, który może wspierać tak wysokie odświeżanie. Również Samsung ma ponoć w planach prezentację nowego monitora QD-OLED z odświeżaniem 500 Hz. Cóż, jak widać wyścig dotyczy każdego herca, więc możemy być świadkami bardzo ciekawej rywalizacji w nadchodzących latach.
Wspomniałem na początku, że to co pojawia się w nowoczesnych monitorach, po jakimś czasie przechodzi do telewizorów. Oczywiście, nie zawsze, natomiast od kilku lat możemy zaobserwować wyścig na odświeżanie w świecie telewizorów.
Obecnie, 120 Hz odświeżanie nie robi już tak dużego wrażenia, ponieważ producenci zgodnie podnieśli odświeżanie w telewizorach (w grach z VRR) do 144 Hz. Mało tego, producenci tacy jak TCL pozwalają nawet na obsługę 240 Hz w grach, ale w zmniejszonej do Full HD rozdzielczości.
Firma LG certyfikowała już najnowszy telewizor LG OLED G5, który według informacji ma mieć odświeżanie na poziomie 165 Hz!
Nie mam wątpliwości, że wyścig na odświeżanie w świecie telewizorów również będzie trwać, tak jak w przeszłości jednym z głównych parametrów była jasność matrycy na punkcie której oszalał cały świat. Czy jednak w ogóle potrzebujemy takiego odświeżania?
Uważam, że w myśl tego, że lepiej mieć niż nie mieć, to tak, czemu nie. Jeżeli jednak miałbym za to dodatkowo dopłacać, to uważam to naturalnie, za coś co nie ma zbyt dużo sensu, przynajmniej jeśli mówilibyśmy o telewizorach. Filmy nie potrzebują tak wysokiego odświeżania, a konsole rzadko kiedy są w stanie solidnie obsłużyć gry w 4K i 120 kl. / s, więc mówienie tu o wyższej rozdzielczości mogłoby dotyczyć najwyżej supermocnych komputerów, ale i te, stosunkowo rzadko wybierane są jako stałe źródło podłączane do telewizora.
Źródło: FlatpanelsHD
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Netflix zaprezentował pierwszy zwiastun drugiego sezonu "Castlevania: Nocturne". Co wiemy o nadchodzącej premierze? (więcej…)
Najnowszy soundbar Samsung z wysokiej jakości dźwiękiem i Dolby Atmos jest teraz dostępny w świetnej…
Technologia Mini LED to kapitalne rozwiązanie dla telewizorów LCD. Podpowiadam, jaki telewizor Mini LED warto…
Najnowszy telewizor Samsung 65Q80D o przekątnej 65 cali to idealna propozycja dla fanów wysokiej jakości…
Jeśli szukasz dużego i niedrogiego telewizora, to mam dla Ciebie podpowiedź, gdzie znaleźć bardzo ciekawą…
To już ostateczny koniec produkcji przez firmę LG odtwarzaczy, które służyły nam od wielu lat.…