>
Kategorie: ProjektoryTesty

ETOE Starfish to tani projektor, który warto kupić? Sprawdzam! (TEST)

Etoe Starfish to kolejny nietypowy projektor w naszych rękach. Czy to dobry i tani projektor? Sprawdzam, jak działa w praktyce!

W ostatnim czasie przez moje ręce przeszło trochę projektorów z Chin. Te niedrogie urządzenia czasem zaskakiwały pozytywnie (bo były tanie i naprawdę niezłe), a innym razem negatywnie – będąc zaskakująco drogimi i niezbyt dobrymi urządzeniami.

W pewnym momencie pomyślałem, że nie ma sensu testować sporej części z nich z uwagi na oprogramowanie, które budziło moje wątpliwości w kwestiach bezpieczeństwa. Kiedy jednak otrzymałem propozycję tsprawdzenia ETOE Starfish i zobaczyłem, że ma on normalne oprogramowanie certyfikowane przez Google, nie powiem, ucieszyłem się.

Jak ten ciekawy sprzęt działa w praktyce? Pokaże to poniższy test ETOE Starfish!

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

Cena i specyfikacja ETOE Starfish

ETOE Starfish możesz kupić obecnie w sklepie Zigbuy za 1071 zł, natomiast jeśli się pospieszysz, to załapiesz się na promocję, w ramach której cena projektora została obniżona do poziomu 859 zł!

To jednak nie koniec dobrych wiadomości, ponieważ jeżeli kupisz ETOE Starfish w Zigbuy używając kodu rabatowego o treści: RTVETOE , cena zostanie obniżona do zaledwie 745 zł! 

Specyfikacja projektora ETOE Starfish:

  • Źródło światła: LED
  • Standardowa jasność: 300 ANSI lumenów
  • Rozdzielczość fizyczna: 11280 x 720p
  • Smart TV: Android 11 lub późniejszy (wbudowany Netflix)
  • Procesor i Grafika: Amlogic 905 & G31MP2
  • RAM i ROM: 2GB + 16GB
  • Dekodowanie FHD: obsługuje częściowe dekodowanie 4K
  • Współczynnik kontrastu: ≤ 3000:1
  • Odległość projekcji: 1.1m – 4 m
  • Google Assistant: Obsługiwany
  • Formaty Muzyki: MP3, AMR, OGG, AAC, WAV
  • Formaty Zdjęć: PEG, PNG, GIF, BMP
  • Formaty Wideo: MP4, AVI, MKV, 3GP, MPG, MOV
  • Formaty Tekstu: TXT

Specyfikacja prezentuje nam do bólu przeciętny projektor, ale wiesz co? Właściwie to cieszę się, że jest tak a nie inaczej – producent jest szczery i nie sili się na jakieś przekłamania.

Cieszy obecność Android 11 i obsługa Google Assistant. Nieco mniej pozytywnie prezentuje się niska jasność projektora, ale nie oszukujmy się, w tym budżecie nawet dwukrotnie jaśniejsze modele są praktycznie bezużyteczne w ciągu dnia, więc już na tym etapie można powiedzieć, że to model do zaciemnionego pomieszczenia.

Design i pierwsze wrażenia

Wyciągam projektor z pudełka i co widzę? Kolejny model nawiązujący wyglądem do hitowego Samsung The Freestyle. Nawiązującego, jednak nie kopiującego go w bezczelny sposób. Mało tego, projektor ten ma kilka dodatków, których np. w Samsung Freestyle na próżno szukać.

Model ma konstrukcję walca, i jest przymocowany do solidnej podstawki na pojedynczym ramieniu. dzięki temu bez trudu możesz manewrować nim tak, aby wyświetlać obraz… lub wykorzystać go w bardziej „relaksujący” sposób.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

Bo czy wiedziałeś, że Starfish może być dodatkową lampką nocną? To jednak nie koniec dodatków, które w nim znajdziesz. W zestawie, poza projektorem znajdziesz kabel zasilający, elegancki pilot, a także dodatkową soczewkę, która po montażu zmienia projektor w… projektor nocnego nieba.

Wiem, że to dosyć modna funkcja, szczególnie w segmencie akcesoriów do dziecięcych pokoi, dlatego tym bardziej rozbudziło to moją ciekawość. Urządzenie nie ma fizycznych przycisków, ot, poza włącznikiem i jest naprawdę bardzo estetycznie wykonane.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

W podstawie umieszczone zostało złącze DC-in, czyli do zasilania urządzenia. Na tyle projektora jest z kolei HDMI, USB i jack 3,5 mm, a także czujnik podczerwieni do pilota.

Na samym początku zaznaczę jeszcze, że projektor naprawdę, mocno się nagrzewa. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli wybierasz ten model dla dziecka – nagrzewa się tylko podstawa gdzie znajduje się złącze do zasilania.

W tej kwestii, choćbym chciał to nie mam się do czego przyczepić – całość ma ładny, matowy, biały kolor i wygląda na urządzenie znacznie droższe niż jest w rzeczywistości.

Jakość obrazu i dźwięku

Nie miałem przesadnie dużych oczekiwań względem tego modelu w kontekście jakości obrazu – ot nieduży projektor z nieprzesadnie wysoką rozdzielczością i niewysoką jasnością.

Mimo tego mogę pochwalić ten model – jakość obrazu jest akceptowalna, choć trudno tu wymagać kinowych doświadczeń. Do obejrzenia teledysku, bajki lub wideo w niższej rozdzielczości sprawdzi się naprawdę nieźle.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

O dziwo, w zaciemnionym pomieszczeniu jasność projektora nie jest zła – serio. Nawet przy moim ambientowym oświetleniu wszystko było dobrze widoczne, a na pochwałę zasługuje tu automatyczna korekcja trapezowa i automatyczna regulacja ostrości.

W testowanym przeze mnie egzemplarzu nie było spadków ostrości na rogach wyświetlanego obrazu i podczas testów dobrze się bawiłem. Jeżeli nie wymagasz kinowych wrażeń, to Starfish może okazać się naprawdę ciekawym gadżetem.

Rozdzielczość natywna to 1280 x 720p, a projektor umożliwia dekodowanie 4K i pozwala na włączenie ustawienia HDR. Naturalnie, nie są to technologie w szczególny sposób poprawiające maksymalne możliwości urządzenia, ale nie jest też tak, że wcale nie wpływa to na finalny odbiór treści.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

Włączyłem na nim kilka bajek i tym razem nie powiem, że „ujdzie” – ten projektor po prostu dobrze je wyświetla, więc jeśli lubisz oglądać „Psi Patrol” w dużej przekątnej to jest to coś co zdecydowanie warto kupić (dla siebie lub dzieci). Kolory wyglądają na całkiem nasycone i żywe, co tym bardziej sprawia dobre wrażenie w animowanych treściach.

Producent przygotował kilka predefiniowanych trybów obrazu i choć na próżno szukać tu czegoś mocno zbliżonego do tego co chciał osiągnąć reżyser w filmie, to jednak cały czas mamy możliwość ustawienia obrazu, który będzie najbardziej nam odpowiadał.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

To co mogę zaliczyć na zdecydowany minus to jakość dźwięku. Mamy tu zamontowany głośnik o mocy 5W i nie jest on ani głośny, ani nie ma zbytnio charakteru.

Dźwięk całkowicie skupia się na średnich tonach całą resztę zostawiając w tyle, a dodatkowo, nawet średnie tony brzmią dosyć „robotycznie”. Zdecydowanie polecam podłączyć zewnętrzne audio, jeśli chcesz lepiej bawić się z tym urządzeniem.

Oprogramowanie Smart TV

Ach, to wspaniałe uczucie bezpieczeństwa podczas logowania się do aplikacji na tanich projektorach. Dawno go nie czułem, ale ETOE Starfish je zapewnia. Certyfikacja Google, na pokładzie Android 11, ok, jest naprawdę dobrze pod tym względem i chciałbym, żeby to był tak naprawdę standard w tego typu urządzeniach.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

Urządzenie ma 2 GB RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. System działa, ale demonem prędkości to on nie jest. Już podczas wyboru języka, zaraz po pierwszym uruchomieniu, wiedziałem, że będą zdarzały się pewne, delikatne „przymulenia”.

Oczywiście, tak też było w codziennym użytkowaniu. Jeśli masz trochę cierpliwości, to nie powinno być to problemem, ale nowoczesne telewizory przyzwyczaiły mnie jednak do nieco szybszego działania.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

Aplikacje? Są. Właściwie wszystko co na Androida to tutaj znajdziesz. Cały wygląd jest tym co znamy ze starszych telewizorów Smart TV, przed erą Google TV. I tak, jestem z tego zadowolony, szczególnie porównując to do niektórych, droższych, a jednocześnie znacznie gorszych systemów nie wzbudzających zaufania.

Pod tym względem wszystko jest w porządku w ETOE Starfish, a wisienką na torcie jest pilot ze skrótami klawiszowymi do najpopularniejszych aplikacji, które są jednym z warunków certyfikacji poszczególnych urządzeń z tym systemem.

Projektor nocnego nieba i lampka nocna

Zacznę od końca, czyli od nocnej lampki – od samego początku ten dodatek budził moje zainteresowanie, natomiast liczyłem się z tym, że nie będzie to światło, które oświetli cały pokój. Naturalnie, nie pomyliłem się, choć lampka wygląda bardzo przyjemnie.

Mamy tu trzy poziomy jasności, a także sporo kolorów do wyboru. Wszystko możemy zrobić poprzez dotknięcie palcem lub dłuższe przytrzymanie (zmiana koloru i regulacja jasności). Uważam, że jako ozdoba prezentuje się naprawdę przyjemnie, choć jeśli miałbyś kupić projektor tylko z tego powodu, to lampka RGB w popularnych sklepach będzie kosztować ok. 40 zł.


Ciekawostką, którą zobaczyłem po wyjęciu akcesoriów z pudełeczka dołączonego do zestawu była dodatkowa soczewka, która można zamontować na głównej soczewce, przez którą przechodzi światło. Jest to szerokokątna soczewka, dzięki której obraz jest znacznie rozciągnięty.

Nie jest to oczywiście dodatek, który poprawia komfort oglądania filmów i seriali, natomiast służy on rozciągnięcia ekranu w trybie „Gwiezdna noc”.

Polega on na emitowaniu wgranego wideo imitującego gwieździste niebo, natomiast nie jest to coś co poleciłbym jako pierwszy wybór jeśli szukasz projektora gwieździstego nieba do pokoju. Fajnie, że producent dodaje taką opcję i wychodzi ” z czymś więcej”, natomiast w tym przypadku nie robi tego przesadnie dobrze.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

Czy warto kupić projektor ETOE Starfish?

ETOE Starfish to po prostu fajny, stosunkowo niedrogi projektor z funkcją lampki nocnej i możliwością bycia „projektorem gwieździstego nieba”. Model ten ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów, natomiast trzeba pamiętać, że nie jest to najwyżej pozycjonowane urządzenie, a raczej niewielki, przenośny projektor.

Na plus zasługuje korekcja trapezowa, automatyczne strojenie ostrości, niezła jasność (w zaciemnionym pomieszczeniu), a także szczera specyfikacja, która nie reklamuje projektora jako urządzenia wyższej klasy.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

Zdecydowanie pozytywnym aspektem jest tu obecność bezpiecznego Smart TV w postaci Android 11 z poprawkami bezpieczeństwa z 5 lutego! To naprawdę dobrze znaczy w kwestii zaufania do marki i komfortu użytkowania.

Naturalnie, niedrogie urządzenie, które fajnie wygląda nie może być idealne – i nie jest. Model ma niską rozdzielczość (nie przeszkadza przy np. bajkach), a także jasność, która nie pozwala na korzystanie z tego urządzenia w jasnych pomieszczeniach.

ETOE Starfish / fot. rtvManiaK.pl

Minusem jest na pewno powolne działanie systemu – 2 GB RAM w 2025 roku to coś co nie nadaje się do wygodnej zabawy, aczkolwiek bardziej cierpliwym osobom może to tak bardzo nie przeszkadzać.

Na sam koniec dosyć oryginalne dodatki, czyli lampka nocna, która, moim zdaniem, jest całkiem fajnym dodatkiem, a także funkcja gwieździstego nieba, która producentowi się zdecydowanie nie udała.

Finalnie, uważam, że ETOE Starfish to ciekawe urządzenie, które mogę polecić dla każdego kto szuka projektora mając świadomość, że jest to fajny gadżet, a nie substytut telewizora.

Ocena końcowa testu [1-10]: 6.5

ZALETY
  • Niezła jakość obrazu;
  • Lampka nocna,
  • Android 11,
  • Wygodny pilot,
  • Elegancki design
WADY
  • Słaba jakość dźwięku;
  • Funkcja projektora gwiezdnego nieba działa słabo,
  • Mocno się nagrzewa
Matt

Najnowsze artykuły

Wciągnęło Cię „Czarne lustro”? Oto 3 inne seriale, które musisz zobaczyć

Seans nowego sezonu serialu „Czarne Lustro” już za Tobą? Sprawdź moje 3 propozycje filmów i…

26 kwietnia 2025

Warner Bros rusza z 8K, a producenci telewizorów mają inny plan

Hollywood przyspiesza z 8K, ale producenci telewizorów wciskają hamulec. Warner Bros skanuje filmy w oszałamiającej…

26 kwietnia 2025

Assassin’s Creed Shadows na Switch 2? Nowe informacje

Assassin’s Creed Shadows biło rekordy już w pierwszych dniach po premierze, a Ubisoft nie zwalnia…

26 kwietnia 2025

LG podąża za konkurencją! Czas na granie bez konsoli Xbox

Masz telewizor LG? Teraz możesz grać w gry Xbox bez konsoli! Najnowsza aktualizacja otwiera przed…

26 kwietnia 2025

Ghost of Yōtei z datą premiery na PS5! Jest i zwiastun

Ghost of Yōtei nadchodzi wielkimi krokami! Sony odsłoniło datę premiery i pokazało nowy zwiastun, który…

26 kwietnia 2025

Diablo IV nadciąga z 8. sezonem! Przedstawiono szczegóły

Już 29 kwietnia Diablo 4 otworzy nowy rozdział dzięki aktualizacji 2.2 i sezonowi 8 zatytułowanemu…

26 kwietnia 2025