Znamy datę premiery, cenę, a także specyfikację najnowszej konsoli Nintendo Switch 2! Nie mam wątpliwości, że będzie to hitem sprzedaży. Kiedy w Polsce?
Na tę konsolę czeka cały świat, a my wiemy już kiedy zadebiutuje i jaką specyfikację będzie mieć Nintendo Switch 2. Po oficjalnym ogłoszeniu, najnowsza konsola nie ma przed nami tajemnic i mam wrażenie, że już na starcie stanie się hitem sprzedaży. Jest jednak jedno (a może nawet dwa) „ale”. Jeżeli zastanawiasz się nad premierowym zakupem, daj znać w komentarzu co Cię do tego przekonało.
Nintendo Switch 2 będzie miał swoją premierę w Polsce już 5 czerwca! Na tę chwilę nie ma jeszcze oficjalnej polskiej ceny, ale premierowa cena w USA została określona na 450 dolarów, czyli ok. 1714 zł (po dzisiejszym średnim kursie dolara). Dodajmy do tego podatki, różnice regionalne i… nie zdziwię się absolutnie jeśli Nintendo Switch 2 w Polsce będzie kosztować nieco ponad 2000 zł, czyli jest to jedno z tych „ale” – sukces w Polsce będzie z pewnością zależał od finalnej ceny.
Cena jest wysoka, ale sama konsola doczekała się kilku technicznych usprawnień. Po pierwsze, warto zaznaczyć, że Switch 2 będzie obsługiwać wsteczną kompatybilność z cyfrowymi i fizycznymi grami z pierwszego Switcha. Po drugie, będzie on większy, a także zaoferuje większe możliwości graficzne.
Co potrafi Nintendo Switch 2?
Nintendo Switch 2 wreszcie będzie obsługiwać 4K 60 kl. / s przy połączeniu przez HDMI (w tym przypadku HDMI 2.0). Trzeba pamiętać, że to przede wszystkim konsola przenośna, więc porównywanie jej w ten sam sposób do PS5 czy Xbox Series X nie ma sensu, ale obsługa 4K jest czymś, co na pewno zadowoli wielu graczy. Najnowszy „Pstryczek” będzie sprzedawany z wbudowaną pamięcią o pojemności aż 256 GB! Pozwoli to na zainstalowanie ogromnej ilości tytułów.
To nie koniec, ponieważ Switch 2 w trybie stacjonarnym jest w stanie obsługiwać gry w 1080p lub nawet 1440p i aż w 120 klatkach na sekundę! Nieco skromniej, co zrozumiałe, jest w trybie przenośnym, gdzie Switch 2 obsłuży maksymalnie gry w 1080p i 120 kl. / s.
Najnowsza konsola doczekała się 7,9″ ekranu LCD, który ma rozdzielczość 1920 x 1080p. Tutaj pojawia się drugie „ale”. O ile ekran LCD jest naturalnym rozwiązaniem, tak wielu graczy czekało na ekran OLED, który najpewniej pojawi się w Switch 2, ale nieco później.
Wersja z ekranem OLED pewnie będzie droższa (jak miało to miejsce w przypadku pierwszego Switcha), natomiast różnice w wyświetlaniu obrazu między LCD a OLED w tej konsoli są bardzo duże. Osobiście poczekam na debiut Nintendo Switch 2 OLED, ot, żeby dwa razy nie płacić za tę samą konsolę z innym ekranem.
Konsola wspiera VRR, a także HDR10, który najpewniej będzie kiepsko widoczny na wbudowanym ekranie, więc pozostaje korzystać z rozszerzonego zakresu dynamiki w wersji stacjonarnej, z kompatybilnym telewizorem (sprawdź nasze najlepsze telewizory do gier). Model będzie wyposażony w 2 złącza USB-C, a w trybie stacjonarnym, będzie można podłączyć do Switcha kabel Ethernet.
Producent zapowiedział również wprowadzenie „przestrzennego dźwięku 3D”, choć w tym przypadku zabrakło szczegółów co do tego jak z tego korzystać, żeby korzystać we właściwy sposób.
Bateria Nintendo Switch 2
Akumulator w jaki został wyposażony Nintendo Switch 2 to ogniwo o pojemności 5220 mAh, co według deklaracji producenta pozwoli na granie w gry od 2h – 6,5h. Widząc, że dolna granica to tylko 2h, a także mając świadomość, że degradacja żywotności baterii postępuje z czasem, czekam na odświeżoną wersję, która wydłuży ten czas pracy.
Jednym z problemów pierwszej edycji klasycznego Switcha był właśnie czas pracy na baterii, który w znaczący sposób poprawiła dopiero druga wersja. Pozostaje mieć nadzieję, że Nintendo dobrze zoptymalizowało czas pracy i jednak dolna granica wytrzymałości będzie tylko przy ekstremalnym obciążeniu.
Ładowanie akumulatora od 0 – 100%, wedlug deklaracji producenta powinno zająć do 3h w trybie uśpienia. To akurat całkiem rozsądne, a nieco dłuższy czas ładowania pozwoli na dłuższą żywotność baterii. W tym przypadku trudno mieć o to pretensje.
Nowy tryb Nintendo Switch 2
Nie zabrakło jednak informacji o tym, jak korzystać z samego Switcha, który poza trybem przenośnym i stacjonarnym, dostał również coś co określić można jako tryb stołowy. Ustawiasz konsolę na stole, regulujesz nachylenie i możesz korzystać z niej jak z małego komputera, a Joy-Con 2 posłuży jako myszka. Ciekawy dodatek i jestem niezmiernie zainteresowany tym jak będzie działać w praktyce, a także jak Nintendo wykorzysta tę funkcjonalność w grach.
Odtwarzacz video
Joy-Con 2 dostał również nowy przycisk oznaczony literką „C”, który pozwala na rozpoczęcie czatu ze znajomymi. Dobrze, że Big N zwraca uwagę na wspólną rozrywkę, a ja odnoszę wrażenie, że tego typu funkcje społecznościowe mogą jeszcze bardziej pozytywnie wpłynąć na finalną sprzedaż urządzenia.
Źródło: Nintendo
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz