Wyświetlacze LED niewątpliwie już niebawem zastąpią LCD, nie dziwi więc fakt, że na rozwój tej technologii przyznawane są coraz większe fundusze. Jednak większość wprowadzanych na rynek telewizorów wykorzystujących technologię LED spotyka się z wieloma zarzutami. Jednym z najważniejszych jest to, że panelu nie tworzą diody, a jedynie służą one do podświetlania krawędzi (a więc, technicznie rzecz biorąc, nie są to prawdziwe wyświetlacze LED).
Panele te, w odróżnieniu od tradycyjnych LCD charakteryzują się tym ,że:
- uzyskiwany na nich obraz jest jaśniejszy,a czerń głębsza
- są dużo cieńsze niż tradycyjnie podświetlane (obecne na rynku modele mają około 1 cala grubości)
- zużywają dużo mniej energii (około 40%)
- oferują szerszą gamę kolorów (szczególnie przy podświetlaniu RBG-LED)
Obecnie prace międzynarodowego zespołu badawczego, w skład którego wchodzą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Singapuru i Chin skupiają się nad otrzymaniem ultracienkich, nieorganicznych diod które świecą jaśniej i dłużej niż tradycyjne matryce LED, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie elastycznego mikrowyświetlacza zawierającego sieć połączonych oczek, na których nadrukowane będą przyczepione do organicznego podłoża mikrodiody.
John Rogers, sprawujący piecze nad całym projektem, wydał następujące oświadczenie:
Naszym celem jest połączenie zalet nieorganicznej technologii LED z skalowaniem, łatwością produkcji oraz rozdzielczością diod orgacznicznych. Poprzez nadruk ultracienkich, ultramałych nieorganicznych LED oraz połączeniem ich za pomocą cienkiego filmu, możemy stworzyć całkowicie podświetlany ekran o dużej rozdzielczości, który nie może być zbudowany przy pomocy nieorganicznych diod, które są produkowane, modyfikowane oraz przystosowywane konwencjonalnymi drogami.
Źródło: hdtv-news
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Artykuł dotyczy technologii LED. W czasie jego pisania trwały prace badawcze nad stworzenie wyświetlacza wysokiej rozdzielczości opartym na tym typie diod. Nie wiem jak jest teraz obecnie żadne nowe informacje się nie pojawiają.
Domysliłem sie że w opisie jest błąd dotyczy on technologi OLED. a nie LED zmieńcie to i nie wprowadzajcie ludzi w bład .
Technologia LED to nic innego jak lcd tylko z lepszymi diodami.
Natomiast OLED to tak jak wopisie nowa technologia która wyprze lcdki.
Helmut, to nie jest niemieckie (edt.) forum!!!
ich habe ein TV mit Led technologie und ich bin glücklich.
Rowerzyści już dawno wykorzystują rowery w technologii LED i nawet o tym nie wiedzili . Często widzę ich jak używają diod LED do podświetlania .
Owszem zgadza się LEDy obecnie głownie stosowane są do podświetlania obrazu. Zresztą o tym jest mowa w pierwszej cześci artykułu. Druga część natomiast poświęcona jest próbie stworzenia wyświetlacza opartego na tej technologii
Taki tytuł na innych portalach bym wytrzymał, ale na TVmaniak….
Technologia LED to nadal technologia LCD. Moduł nadal wykonany jest w technologi LCD (ciekłokrystaliczny), zmienia się typ podświetlenia matrycy LCD. Zamiast świetlowek wykorzystywane są diody, bądź na obrzeżach matrycy, bądź na całej jej powierzchni. Jak dla mnie podświetlenie LED to tylko kolejny etap technologii LCD ( tak jak wyższe rozdzielczości , częstotliwości, parametry kontrastu) a nie NOWA technologia wyświetlania obrazu.