Wybór nowego odbiornika telewizyjnego to często niełatwa decyzja. Producenci tacy, jak LG, Sony, Samsung, Panasonic i wielu innych każdego roku zasypują sklepy nowoczesnymi modelami, różniącymi się znacznie funkcjonalnością oraz parametrami technicznymi. Tylko co zrobić, kiedy wiemy już czy chcemy zostać posiadaczami plazmy albo LCD, a nie wiemy za bardzo, pod jakim kątem zacząć poszukiwania określonego modelu? Postanowiliśmy przedstawić kilka podstawowych informacji, mogących pomóc w dokonaniu właściwej decyzji.
Wejścia
Warto dobrze przypatrzeć się, jakie gniazda, wejścia oferuje wybrany przez nas model. Oczywiście wszystko zależy od tego, które będą nam najbardziej potrzebne. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze, bez których trudno wyobrazić sobie nowoczesny telewizor.
HDMI (High-Definition Multimedia Interface) to podstawa, a im więcej takich wejść, tym lepiej. Oznacza to, że do odbiornika TV możemy podłączyć jednocześnie kilka innych urządzeń. Mowa tutaj o odtwarzaczach Blu-ray, konsolach do gier, itd. Większość producentów wyposaża swoje telewizory w co najmniej dwa, do czterech HDMI.
EURO – inna nazwa tego wejścia to SCART i jest ono w zasadzie jednym z podstawowych. Spotkać można je nawet w bardzo starych, kilkunastoletnich telewizorach. Dzięki niemu nie tylko podłączymy do TV kino domowe, ale także inny sprzęt.
USB (Universal Serial Bus) – Bardzo przyda nam się, kiedy będziemy chcieli podłączyć do telewizora pendriva z zapisanymi plikami, jak zdjęcia, muzyka czy filmy. Większość modeli (jak nie wszystkie) ma w standardzie od jednego do kilku wejść USB.
Czytnik kart pamięci – pozwala podłączyć karty pamięci, by odtworzyć z nich pliki na ekranie telewizora. Bardzo przydatne wejście, jeżeli wiele danych posiadamy na kartach SD(HC)/mini SD, MMC oraz MS.
Gniazdo słuchawkowe (mini-jack) – to standard, bowiem do każdego modelu możemy podłączyć słuchawki. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś będzie oglądał film, używając ich siedząc kilka cm przed ekranem, jednak chyba nie ma odbiornika, który takiego wejścia by nie posiadał.
Rozdzielczość oraz standard
Przy zakupie telewizora sprawdźmy, w jaki sposób wyświetla obraz. Czy w trybie HD, HD Ready, a może w Full HD?
HD Ready – pamiętajmy, że wybierając telewizor powinniśmy dowiedzieć się, czy ten oferuje HD czy HD Ready. Różnica jest taka, że w HD jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza. Z drugiej strony, HD Ready nie znaczy, że telewizor nie jest kompatybilny z HD. Po prostu posiada niższą rozdzielczość. Jeżeli najczęściej będziemy oglądać kablówkę, to powinno wystarczyć podobnie, jak w przypadku podłączania konsoli do gier.
HD (ang. High Definition) zaoferuje nam znacznie lepsze wrażenia, podczas oglądania filmów czy telewizji, w porównaniu z telewizorami kilkuletnimi. Jeżeli będziemy chcieli dużo czasu spędzać przed telewizorem, oglądając stacje ze znaczkiem HD w nazwie, upewnijmy się, że nasz telewizor wyświetla obraz w tym standardzie.
Full HD – Większość telewizorów oferuje rozdzielczość wynoszącą 1920 x 1080 pikseli. Są one oznaczone, jako Full HD. Oglądając cyfrowe kanały telewizyjne, jakość obrazu będzie znakomita podobnie, jak podczas wyświetlania filmów nagranych na płytach DVD czy Blu-ray.
Częstotliwość odświeżania (Hz)
Wielu producentów reklamuje swoje modele telewizorów, które pod względem częstotliwości odświeżania biją na głowę konkurencję. Wydawać by się mogło, że jeżeli jakiś odbiornik pracuje na poziomie 50 Hz to inny, dający 600 Hz jest znacznie lepszy, a co za tym idzie, obraz będzie bardziej płynny. Jednak nie zawsze tak to wygląda w praktyce, bowiem niektóre modele z częstotliwością wynoszącą 50 Hz oferują podobne wrażenia, co modele z 100 Hz.
Jeżeli dany model posiada 50 Hz, oznacza to, że obraz jest aktualizowany 50 razy w ciągu sekundy. Co prawda podczas oglądania kanałów w telewizji nie ma to większego znaczenia. Natomiast maniacy gier, wykorzystujący ekran TV powinni wybierać te oferujące co najmniej 100 Hz, co zapewni lepszy komfort, podczas bardzo wymagających tytułów. Wtedy będziemy mieli wrażenie, że ruch jest bardziej płynny, niż w modelach z częstotliwością na poziomie 50 Hz.
Przekątna ekranu
Rozglądając się za odpowiednim telewizorem powinniśmy uwzględnić jego wielkość. Inny odbiornik będzie pasował do sypialni, a jeszcze inny do salonu. Wiadomo, że do kuchni raczej nie wstawimy 70-calowego giganta, tylko coś mniejszego, rzędu 22 cali. Natomiast decydując się na konkretną przekątną ekranu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy czuć się jak w kinie? Wiadomo, im więcej cali, tym jeszcze lepszy efekt, podczas oglądania filmów. Dlatego coraz częściej klienci zastanawiają się nad wyborem 47, 55 czy 60-calowego urządzenia.
Jeszcze kiedyś furorę robiły telewizory o wielkości ekranu 32 cale. Teraz to już prehistoria, bowiem maniacy filmów wolą dołożyć paręset złotych, do większego wyświetlacza. Nie ma w tym nic dziwnego, że 55-tki cieszą się dobrymi wynikami sprzedaży. Jednak niewykluczone, że już za kilka miesięcy te także przejdą do historii, a klienci będą wybierać ekrany 60, 70 i 80-calowe.
Funkcjonalność
O tym, co oferuje poszczególny model danego producenta można napisać osobny artykuł. My postanowiliśmy przedstawić te najważniejsze funkcje, które z pewnością umilą nam czas przed szklanym ekranem. Nie każdy TV je posiada, dlatego zastanówmy się, które z nich przydadzą nam się najbardziej.
Dostęp do internetu – Na ekranie telewizora możemy przeglądać interesujące nas strony internetowe, spośród których największą popularnością cieszą się serwisy społecznościowe, jak Facebook. Do tego dochodzą tysiące aplikacji, które możemy pobrać i uruchomić od razu. Zaczynając od prostych gier, po komunikatory, programy służące do podawania prognozy pogody, najświeższych informacji ze świata, itd. Z każdym dniem przybywają nowe tytuły, a na całym świecie korzystają z nich miliony posiadaczy inteligentnych odbiorników TV.
DLNA – standard, który pozwoli nam przesłać na ekran telewizora filmy, muzykę czy zdjęcia prosto z naszego komputera, lub z innego urządzenia, jak, np. smartfon. Dzięki temu nie musimy przegrywać filmu na płyty, bądź na pendriva. Poza tym nie każdy posiada odtwarzacz DVD, dlatego DLNA jest bardzo wygodne.
HDMI-CEC – dzięki tej technologii możemy obsługiwać wszystkie urządzenia od tego samego producenta, jednym pilotem. Oczywiście każda firma postanowiła ją nazwać po swojemu. W modelach od Samsunga kryje się ona pod nazwą Anynet+, Sharp ma
Aquos Link, Sony oferuje Bravia Sync, Panasonic – Viera Link, a LG ma SimpLink.
PiP – Picture in Picture, to obraz w obrazie, czyli możliwość wyświetlania jednocześnie dwóch programów telewizyjnych na ekranie TV. Bardzo przydatne, kiedy śledzimy dwa spotkania piłkarskie rozgrywające się w tym samym czasie, bądź oglądamy inną stację, w czasie, kiedy na kanale nadrzędnym jest nadawany blok reklamowy, w filmie, który oglądamy.
A może 3DTV?
Oglądanie telewizji i kanałów tematycznych to jedno, a dodatkowe atrakcje związane z bogatą ofertą filmów trójwymiarowych to już inna sprawa. Często w przystępnej cenie możemy wybrać odbiornik kompatybilny z technologią 3D, która jeszcze bardziej wzbogaci naszą filmową przygodę o niesamowitą głębię obrazu. Teraz większość producentów zachwala swoje urządzenia, dając nam szerokie możliwości poznania świata 3D. Wystarczy, że dany model jest wyposażony w konwersję obrazów z 2D do 3D, potem jedno naciśniecie pilotem i już możemy oglądać wszystko w trójwymiarze. Oczywiście nie zapominajmy o tym, że do tego będziemy potrzebowali specjalne okulary. Niektóre firmy dokładają je w cenie telewizora, jednak często trzeba je dokupić, a ich koszt niekiedy jest wysoki (ceny mogą zaczynać się od 200 złotych wzwyż).
Do wyboru mamy modele oferujące pasywne albo aktywne 3D. Z pierwszą technologią możemy spotkać się w kinach, gdzie dostajemy specjalnie przystosowane okulary. Do aktywnego 3D potrzebujemy migawkowych. Coraz częściej trwają dyskusje na różnego rodzaju forach internetowych, która z opcji jest lepsza. Okazuje się, że większość osób woli 3D pasywne, a więc takie, które oferuje w swoich telewizorach chociażby firma LG (np. model 47LW570S). Według wielu opinii takie okulary są bardziej komfortowe, tańsze, a jakość obrazu jest lepsza, zwłaszcza na 55-calowym ekranie.
Modele z aktywnym 3D to przede wszystkim telewizory od Sony czy Samsunga (głównego konkurenta LG na rynku). W wyścigu o klienta będzie ciężko wygrać z pasywnym 3D, ale firmy nie dają za wygraną, a modeli „aktywnych” wciąż przybywa. Jednym z ciekawszych urządzeń jest Samsung PS51D6900.
Podsumowanie
Przedstawione powyżej informacje to tylko te najważniejsze, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Teraz pozostaje już tylko wybrać odbiornik, który naszym zdaniem jest najlepszy pod każdym względem. Bardzo ważnym aspektem jest także cena danego urządzenia. Często klienci decydują się na zakup telewizora w promocyjnej cenie. Jednak pamiętajmy, by przekonać się, czy naprawdę będzie to opłacalna inwestycja i jak prezentuje się w zakresie przedstawionych funkcji.
Ceny LG 55LW570S
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
jak dobrać wielkość ekranu do odległości między ścianą/miejscem ustawienia a sofą/kanapą? czy są jakieś wytyczne ku temu? już wiem, że na pewno z odległości dwóch metrów z trudem ogarnia się to co się dzieje na 65 calowym ekranie – przetestowane :-). będę wdzięczny za info 😉
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj
http://www….-aquos.htm
w dalszej części strony jest rysunek z przykładowymi wielkościami ekranów
Fajnie krótko oraz fajnie wytłumaczone:)
Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania pisz śmiało:)
Polecam również
http://www….crosspromo
oraz
http://www….i-poradni/