Wybór odpowiednich słuchawek nausznych nie jest prostą sprawą. Wystarczy wejść na Ceneo, by od razu mieć do wyboru setki modeli wielu producentów. Na który zestaw się zdecydować?
Najprostszy sposób wyselekcjonowania niedrogich i dobrych modeli to skupienie się na najważniejszych kryteriach. Kupując słuchawki powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy szukamy modelu przewodowego (a jeśli tak, to jakie długości kabel nas interesuje), czy bezprzewodowego? Czy lepszy będzie wariant otwarty, półotwarty czy może zamknięty? Czy chcemy zaufać sprawdzonej marce, czy dać szansę nowemu graczowi na rynku? Słuchawki możemy także podzielić według ich zastosowania. Inne modele będziemy mieli do wyboru, jeśli chcemy kupić sprzęt uniwersalny, a jeszcze inne, jeśli szukamy wersji dedykowanej dla konkretnych urządzeń (np. tylko do telefonów, sprzętu Apple itd).
Kluczowe parametry
Szukając dobrych słuchawek warto uważnie zerknąć na parametry techniczne. Najważniejsze z nich to:
- Pasmo przenoszenia
- SPL (poziom natężenia dźwięku)
- THD (zniekształcenia harmoniczne)
- Waga.
Pasmo przenoszenia (częstotliwość min/max) – im większa wartość, tym lepiej. Średnia wartość, jaka powinna nas zadowolić, mieści się w zakresie od 12 Hz do 22 000 Hz (12 Hz – 22 kHz).
SPL (poziom natężenia dźwięku) decyduje o mocy słuchawek. Im więcej decybeli, tym głośniej będziemy mogli odtwarzać multimedia. Najprościej porównać kilka modeli i zobaczyć, które z nich odznaczają się największą mocą mierzoną w decybelach (dB).
THD (zniekształcenia harmoniczne) to współczynnik zniekształceń. W większości oferowanych słuchawek mieści się on w normie i nie przekracza <1% (do 1%). Wartość znajdziemy w każdej specyfikacji produktu, który nas interesuje. Waga jest bardzo istotna – zwłaszcza w wypadku rozbudowanych modeli nausznych. Ciężkie słuchawki odznaczają się niskim komfortem używania.
Przystępna cena
Jedną z podstawowych czynności przed podjęciem decyzji jest ustalenie budżetu, a więc zawężenie poszukiwań do konkretnego segmentu cenowego. Jeśli trudno nam wybrać górną granicę dobrze jest obejrzeć modele według największej popularności, a potem uszeregować je od najniższej, do najwyższej ceny.
Bezprzewodowe czy przewodowe?
Słuchawki bezprzewodowe (radiowe lub Bluetooth) są bardzo wygodne w użyciu – nie będąc ograniczonym długością kabla, możemy swobodnie poruszać się po całym domu (o ile pozostaniemy w zasięgu nadajnika). Niestety maja też swoje minusy – zwykle są droższe, a do tego bywają podatne na zakłócenia sygnału, co przekłada się często na pogorszenie jakości dźwięku.
Istotnym czynnikiem przy wyborze słuchawek przewodowych powinna być odpowiednia długość kabla. Przez zakupem upewnijmy się, że nie będzie on zbyt długi albo za krótki. Producenci podają takie informacje na każdym opakowaniu.
Otwarte, półotwarte czy zamknięte?
Słuchawki możemy podzielić na trzy rodzaje: otwarte, półotwarte czy zamknięte. Czym się charakteryzują?
W przypadku słuchawek otwartych otrzymujemy lepsze wrażenia audio, jednak ucho nie jest tak izolowane, jak przy układach zamkniętych. Jednym z modeli jest SNH SENNHEISER HD 239.
Specyfikacja: Pasmo przenoszenia 16 – 23000 Hz; Impedancja 32 Ohm; Dynamika SPL (1kHz/1Vrms) 114 dB; Zniekształcenia harmoniczne THD + N < 0,5%.
Słuchawki półotwarte również zapewniają bardzo dobry poziom dźwięku jednak podobnie, jak systemy otwarte, nie izolują tak dobrze ucha. Przykładem takiego modelu jest AKG K240 MKII.
Specyfikacja: Pasmo przenoszenia: 15-25.000Hz; Impedancja: 55 Ohm; Maksymalna moc wejściowa: 200 mW; SPL: 91 dB (SPL/V); THD (zniekształcenia harmoniczne) <0,3%.
Ostatnim rodzajem są słuchawki zamknięte. Ich niewątpliwą zaletą jest doskonała dynamika dźwięku, jednak przy ich długim używaniu na pełnej mocy jesteśmy bardziej narażeni na pogorszenie, a nawet utratę słuchu. Jednym z modeli tego typu jest Sennheiser HDR 170.
Specyfikacja: Dynamika SPL 110 dB; Zniekształcenia harmoniczne THD <0,5% (1 kHz, 100 dB SPL); Pasmo przenoszenia 18 Hz - 21000 Hz; Impedancja 32 Ω.
Które słuchawki będą najbardziej korzystnym rozwiązaniem: otwarte, półotwarte czy zamknięte? Wszystko zależy już od indywidualnych preferencji. W systemach zamkniętych ucho nie będzie tak wentylowane, jak w modelach otwartych. Oznacza to szybsze zmęczenie słuchacza. Inna sprawa to kwestia odpowiedniego mocowania – opaska musi być idealnie dopasowana do naszej głowy. Najlepiej przymierzyć kilka zestawów, by przekonać się, które z nich są najbardziej wygodne.
Jaki producent?
Kolejna bardzo ważna kwestia to zaufanie do firmy. Często wybieramy sprzęt jednej firmy, ponieważ uważamy, że skoro kilka wcześniejszych produktów sprawdziło się doskonale, to następnym razem również nie powinniśmy się zawieść.
Tymczasem na rynku pojawiają się co jakiś czas zupełnie nowi gracze, którzy potrafią mile zaskoczyć, oferując sprzęt o znakomitym współczynniku jakości do ceny. Najlepiej więc wybrać kilka modeli od ulubionego producenta i jednocześnie coś z oferty nowych firm, a następnie porównać słuchawki między sobą. Może się okazać, że w niższej cenie otrzymamy produkt zgodny z naszymi oczekiwaniami.
Słuchawki z mikrofonem, czy bez?
Jeżeli słuchawki będą wykorzystywane głównie do grania w gry komputerowe albo do przeprowadzania rozmów za pomocą komunikatora (np. Skype) dobrze, by były one wyposażone w mikrofon. Tutaj podobnie, jak w przypadku zwykłych modeli (bez mikrofonu), warto zwrócić uwagę na moc (dB), pasmo przenoszenia i współczynnik zakłóceń. Zwłaszcza, jeśli będziemy chcieli grać w gry z dynamiczną ścieżką dźwiękową.
3 ciekawe modele słuchawek
Sony MDR-V55
Sony MDR-V55 to słuchawki nauszne, które odznaczają się eleganckim wyglądem, komfortem noszenia i pasmem przenoszenia 5 – 25000 Hz. Dynamika wynosi 105 dB, a ich waga to 220 g.
Jeżeli chcemy wybrać odpowiedni kolor, producent oferuje swój sprzęt w barwach czarnej, białej, czerwonej i niebieskiej. Długość kabla wynosi 1,2 m.
AKG K518
AKG K518 to lżejsze słuchawki przewodowe, które zostały wyposażone w regulowany pałąk. Z najważniejszych parametrów warto zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia 16 – 24000 Hz, dynamikę 115 dB oraz impedancję 32 Ω.
Producent chwali się, że z jego produktami pracują najlepsi DJ’e na świecie. Jednym z nich jest Tiesto. To chyba jedna z najlepszych rekomendacji na rynku.
Philips SHL3000 (SHL3000/00)
Philips SHL3000 to słuchawki, które poza pasmem przenoszenia 20 – 20000 Hz, charakteryzują się dynamiką 106 dB i impedancją wynoszącą 24 Ω. Długość kabla wynosi 1,2 m, waga to 141 g.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
od czasu, kiedy przerzucilem sie na sluchawki bezprzewodowe, nie wyobrazam sobie powrotu do tych kablowych. ostatnio kupiłem bardzo dobry model sony w nienajgorszej cenie http://www….18872.html
A propo słuchawek, może warto skorzystać z aktualnej promocji?
http://www….ch-cenach/