Nowe telewizory LED Panasonic z serii FT60 są dostępne w dwóch wersjach: 42 oraz 47 cali. Postanowiłem zobaczyć co może zaoferować ta pierwsza. Recenzja Panasonic TX-L42FT60E tradycyjnie skupia się na takich czynnikach, jak: jakość obrazu, dźwięk, opcje Smart TV, złącza i gniazda, funkcje dodatkowe oraz wygląd.
Co w zestawie?
W zestawie powinniśmy otrzymać standardowego pilota, który tak samo jak seria GT60 został wyposażony dodatkowo w opcję kilkusekundowego podświetlenia najważniejszych przycisków (Light). Panasonic TX-L42FT60E wykorzystuje pasywną technologię 3D. Do tego dwie pary wygodnych okularów 3D i możemy oglądać.
okulary 3D x2, pilot, 2 baterie AA do pilota, obrotowa podstawa, przejściówka EURO, e-manual, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna
Wygląd
Bardzo podobny z wyglądu do serii DT60 (przede wszystkim taka sama podstawka), Panasonic TX-L42FT60E ładnie prezentuje się na stoliku. Co ważne, producent w tym roku postanowił znacznie zmniejszyć grubość ramki otaczającej ekran, co widać bardzo dobrze.
Moim zdaniem w tym roku nie ma „brzydkich” wizualnie telewizorów Panasonic, w aspekcie urządzeń 3D. Nawet tańsze, niższe serie od FT60 odznaczają się eleganckim wzornictwem.
Jakość obrazu
Gdybym miał porównać filmy trójwymiarowe oglądane na ekranach FT60 oraz DT60 – nie miałbym zastrzeżeń. Jakość obrazu jest bardzo dobra zwłaszcza, jeśli chodzi o płynny ruch (technologia Backlight Scanning 1600 Hz), wyraźne kolory i szczegóły. Wiadomo poziom czerni nie jest tak zapierający dech w piersiach, jak w plazmach, ale nie to jest najważniejsze.
Porównując wyświetlane filmy nie tylko 3D, Panasonic TX-L42FT60E radzi sobie znacznie lepiej od serii ET60. Moje wrażenie jest takie, że jakość kolorów (odwzorowanie poszczególnych barw) jest nieco inne. Gdybym dużo więcej czasu spędzał na projekcjach, gdzie obraz jest często jasny, to wybrałbym FT60.
Najważniejsze parametry dotyczące jakości obrazu poniżej:
24p Smooth Film, czujnik oświetlenia zewnętrznego, Clear Panel Pro, 1080 Pure Direct, Hexa Processing Engine, Advanced Wide Viewing Angle, Super Clear Resolution, Web Content Optimizer Pro, kalibracja obrazu ISF
Jakość dźwięku
Jakość dźwięku jest dobra, właściwie taka sama jak w modelu Panasonic TX-L47ET60E. Oba telewizory LED zostały wyposażone w te same dodatki oraz identyczny system dźwięku przestrzennego (VR-Audio Surround 2.1). Oznacza to, że całkowita moc głośników nie wynosi tradycyjnie 20 W, ale 18 W (2 x 4 W + 10 W).
System dźwięku przestrzennego VR-Audio Surround 2.1
Dodatkowe opcje dźwięku Dolby Digital Plus, dts 2.0 + Digial out, Dolby Pulse, wbudowany głośnik niskotonowy
Moc głośników 2 x 4 W + 10 W
Smart TV
Jedną z najciekawszych opcji jest sterowanie głosowe, które możemy wykorzystać do szybkiego znalezienia potrzebnych informacji, poruszając się po wyszukiwarce internetowej.
Tradycyjnie postanowiliśmy zajrzeć na nasze maniaKalne strony…
Ciekawym rozwiązaniem – o czym wcześniej wspominaliśmy w przypadku poprzednich modeli z 2013 roku – jest przesyłanie multimediów z takich urządzeń, jak tablet czy smartfon.
Z kilkunastu najpopularniejszych aplikacji najwięcej czasu spędziłem oglądając Eurosport. Oczywiście nie tylko maniacy sportu znajdą tutaj coś dla siebie. Podobnie, jak seria ST60 i ET60 do wyboru mamy ogromną ilość dodatków.
Układ najważniejszych aplikacji jest taki sam, jak w innych, tegorocznych modelach.
Jednak i tak największym zainteresowaniem będzie cieszyła się funkcja tworzenia własnych, spersonalizowanych ekranów TV. Poza głównym, na którym będzie wyświetlany bieżący kanał TV, możemy dodać ich jeszcze kilka. Albo skorzystać z tych istniejących (Lifestyle, Info).
Funkcje Smart TV VIERA Connect, Skype ready – opcjonalna kamera, my Home Screen, Swipe & Share 2.0, Voice Interaction, Voice Guidance – przewodnik głosowy
Gniazda i złącza
Panasonic TX-L42FT60E z najważniejszych gniazd i złącz zaoferuje 3 x HDMI oraz 3 x USB. Ich liczba powinna być wystarczająca, jednak nie da się ukryć, że są modele wykorzystujące aż cztery HDMI.
- Liczba złączy HDMI 3
- Liczba złączy USB 3
- Liczba złączy EURO 1
- Czytnik kart pamięci SD, SDHC, SDXC
- Złącze Ethernet (LAN)
- Wejście komponentowe
- Cyfrowe wyjście optyczne
- Złącze CI (Common Interface)
- Wyjście słuchawkowe.
Panasonic TX-L42FT60E: co jeszcze?
Panasonic TX-L42FT60E został wyposażony podobnie, jako modele z serii ET60, aczkolwiek tutaj dochodzi sterowanie głosem (o czym wspominaliśmy wcześniej) oraz możliwość nagrywania filmów (USB HDD Recording). Poniżej najważniejsze opcje dodatkowe.
sterowanie głosem, zgodność z technologią 3D Easy Panasonic, konwersja obrazu 2D na 3D, USB – zdjęcia, muzyka, film, Media Player, PAT – obraz i telegazeta, VIERA Link, Digital EPG, USB HDD Recording, tryb hotelowy, możliwość aktualizacji oprogramowania, sterowanie za pomocą smartfona, VIERA Remote App 2.0
Jak przystało na telewizor LED o wielkości 42 cali pobór prądu nie może być duży. Roczne zużycie energii wynosi 77 kWh, stąd klasa energetyczna A+.
Podsumowanie
Panasonic TX-L42FT60E urzeka eleganckim wyglądem, bardzo dobrym obrazem i standardowym dźwiękiem (chociaż moc głośników wynosi 18 W). To co przemawia za tym modelem to również opcje Smart TV (m.in. sterowanie głosowe) oraz niskie zużycie prądu. Jednak telewizor o wielkości 42 cali odznacza się dość wysoką ceną, porównując konkurencyjny sprzęt. Dodatkowo TV jest dostępny na razie tylko w dwóch sklepach: Saturn oraz Media Markt.
A jakie jest Wasze zdanie na temat modelu Panasonic TX-L42FT60E?
Wybralibyście model 3D czy może zeszłoroczny telewizor 3D: Panasonic TX-L42ET5E – rekordzistę w aspekcie liczby opinii i komentarzy oraz najwyższej oceny według klientów?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
No i mamy super firmy. Panasonic ogłosił zaprzestanie produkcji plazmy a Philips całkowicie wyszedł z TV. Samsung i Sony przerost formy nad treścią czyli na placu boju zostaje LG i może Toshiba.
Ta LG i ich kontrast na poziomie 1000:1 to jednak wolę telewizory Sony z kontrastem na poziomie 3000:1, a nie jak na monitorze od Komputera.
Zaciekawiła mnie ta klasa energetyczna A+, bo z tego co wiem najbardziej oszczędnymi telewizorami są Philipsy, co zresztą EISA potwierdziła, a i nawet w redakcyjnych warunkach łatwo zmierzyć. A jeśli chodzi o sterowanie to też mi się podoba właśnie Philipsowe połączenie pointera i pełnej klawiatury, najwygodniej korzysta się chyba z tego, co już znamy.
2 pytanka co do telewizora : Czy podstawka jest obracana? tzn czy mozna „krecic” tym panasoniciem oraz jak dokladnie dziala sterowanie glosowe? Tak jak w innych modelach ze mowisz do pilota czy jakos inaczej??
ten telewizor czyli ET60 nie ma sterowania głosowego. Wszystko zwykłym pilotem. Podstawka ma możliwość obrotu tylko w poziomie i o ok. 10 stopni
„Sterowanie głosowe” przydaje się gdy chcemy coś znaleźć w wyszukiwarce internetowej – Najlepiej pod kątem funkcjonalności komend głosowych wypadają Samsungi – tam masz full serwis
Funkcje głosowe to tak jak w telefonie – są ale zoptymalizowane na angielski i mało kto z nich korzysta. A sprawdziłem (TX-L47ET60E) mam klawiaturę bezprzewodową Logitecha diNovo (taka z oddzielnym panelem numerycznym) i bez problemu chodzą klawisze i myszka. Czyli do internetu itp. super.
witaj a ile płaciłeś i gdzie za tą klawiaturę?
Kupiłem 47 calowy ET. Telewizor jak telewizor. Dźwięk raczej średni. Nawet nie dobry. Ma wadę prawa strona ok. 15 – 20 cm ciemniejsza od lewej. Okazuje się że w ramach oszczędności robi się podświetlanie tylko z jednej strony co powoduje że minimalna krzywizna panelu i podświetlenie jest do bani. Serwis przyjął do naprawy ale jak okazało się że trzeba wymienić panel to twierdzą że te modele tak mają. AAA!!! Servis chyba jeden z gorszych. Musisz wykonać min. trzy tel. aby dowiedzieć się jaki jest prawidłowy. Oprogramowanie też stare. Czyta karty i pendrive tylko fat32 czyli filmy w 3D pow. 4 GB trzeba dzielić na mniejsze. Mimo że panel LG to efekt 3D lepszy na TV LG. Chcesz być zadowolony z wydanych pieniędzy kup raczej taki sam ale firmy LG. Panasonic chyba zaczyna plajtować i oszczędza na wszystkim.
bardzo skrajna opinia, opinia ze panasonica zaczyna oszczedzac na wszystkim mocno chybiona bo tegoroczne telewizory od nich spotykaja sie z bardzo dobrymi ocenami, zarowno plazmy jak i zwykle eLki, reklamowales do serwisu ze sklepu czy do panasonicowego? Co do oprogramowania to sa wypuszczane aktualizacje softu ktore rozwiazuje wiele problemow. Ogolnie nie napisales tez ktora serie ET zakupiles.
Do serwisu Panasonica. Seria ET60 tą 600 Hz. Z softem nie jest tak ciekawie i nie tylko Panasonic ale wiele firm bardzo często zapomina o aktualizacji wielu swoich modeli. Moja opinia jest tylko przestrogą aby zaczerpnąć opinii nie tylko o produkcie ale przede wszystkim o serwisie. Niestety nawet Mercedesy się psują i wtedy albo mamy totalnego bubla albo walczymy i tracimy czas, pieniądze, zdrowie.
Mam tv z Panasa serii ET60 i nie ma żadnych problemów z podświetleniem obraz znakomity testy tych serii tv wypadają znakomicie również wspomniane podświetlenie. Zadnych kłopotów z czytaniem większych plików ponad 4 gb.