System Firefox OS to największa nowość w telewizorach Panasonica na 2015 rok. Zanim wszystkie modele wykorzystujące go trafią do sprzedaży postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o jego przydatności, funkcjach i obsłudze. Wcześniej przekonajcie się, dlaczego system operacyjny (także u innych producentów) w Smart TV jest tak bardzo popularny.
System operacyjny w Smart TV
Coraz więcej nowoczesnych telewizorów oferuje dostęp do internetu. Kilka lat temu pierwsze modele posiadały tylko bardzo podstawowe funkcje, ale wystarczyło poczekać chociażby do 2014 roku, by przekonać się, że w pełni funkcjonalny Smart TV musi działać na systemie operacyjnym. W zeszłym roku jedną z najciekawszych nowości było wprowadzenie Androida do topowych serii telewizorów Philipsa.
Były one pierwszymi w Europie modelami wykorzystującymi system operacyjny taki sam, jak w smartfonach albo tabletach. Głównymi zaletami Androida miała być prostsza obsługa internetowych treści, dostęp do sklepu Google Play, możliwość pobierania i instalowania gier w pamięci telewizora i szybsza łączność z innymi urządzeniami. Nic dziwnego, że Philips będzie rozwijał platformę w najnowszych modelach z najwyższych serii.
Także LG wyposażył Smart TV 2014 w innowacyjny system o nazwie webOS. Jego zaletą miała być bardziej intuicyjna obsługa opcji sieciowych oraz multimedialnych. WebOS powstał, ponieważ zgodnie z badaniami przeprowadzonymi kilka miesięcy temu zdecydowana większość posiadaczy telewizorów z internetem wcale nie wykorzystywała ich funkcjonalności w tym zakresie. Właśnie ze względu na zbyt skomplikowaną obsługę.
WebOS miał to zmienić i koncernowi LG udało się. Od marca do grudnia 2014 roku sprzedano ponad 5 milionów Smart TV z webOS na całym świecie. Tymczasem w styczniu na targach CES 2015 odbywających się w Las Vegas LG pokazał już jego ulepszoną wersję – webOS 2.0.
W tym samym czasie Panasonic poinformował, że wkrótce jego telewizory również zostaną wyposażone w system operacyjny. W styczniu oczywiste było to, że będzie to Firefox OS. Jednak nie doczekaliśmy się wtedy pierwszych Smart TV z „liskiem” pomimo tego, że było niemal pewne, że ten zadebiutuje na szklanym ekranie wiosną 2014 roku.
W ciągu kilku kolejnych miesięcy będzie można zobaczyć wszystkie telewizory Panasonic z Firefoxem OS w sklepach. Co dokładnie zyskamy? Poniżej wybraliśmy najważniejsze funkcje, o których warto wiedzieć.
Zarządzanie aplikacjami
Interfejs Firefox OS w telewizorach Panasonica będzie bazował na okrągłych ikonkach aplikacji i narzędzi sieciowych. Pozwoli on na proste zarządzanie aplikacjami znajdującymi się na ekranie głównym. Oznacza to możliwość dobierania i przypinania nowych appek, z których będziemy chcieli najczęściej korzystać. Istniejące ikony można przesuwać, czyli szeregować według własnych preferencji.
Żeby usunąć niepotrzebną aplikację wystarczy wybrać opcję „odinstaluj”, by umieścić ją w koszu.
Przesyłanie mediów
Przesyłanie multimediów takich, jak zdjęcia, muzyka czy filmy z urządzeń mobilnych (smartfony i tablety) będzie o wiele łatwiejsze. Telewizor automatycznie znajdzie pliki zapisane na innym sprzęcie, które będziemy mogli wyświetlać na dużym ekranie. Będzie to dotyczyło również komputerów stacjonarnych. Co ważne wszystkie urządzenia z przeglądarką Firefox lub inną kompatybilną aplikacją bez względu na markę powinny być kompatybilne z naszym TV. Ważne, by Smart TV znajdował się w tej samej sieci WiFi.
Ulepszony interfejs Home Screen 2.0
Home Screen 2.0 to ulepszona funkcja znana z ubiegłorocznych telewizorów Smart TV, napędzana właśnie przez system FirefoX OS. Dzięki niej zyskamy dostęp do najważniejszych treści. W tym roku w platformie z Home Screen 2.0 mamy trzy panele. Pierwszy to panel telewizji na żywo, gdzie tworzenie spersonalizowanego ekranu głównego pozwoli, m.in. na zapisanie najczęściej oglądanych kanałów. Drugi to panel najlepszych aplikacji z wszystkimi appkami. Trzeci to panel urządzeń, gdzie znajdziemy wszystkie sprzęty połączone z telewizorem Panasonic. Tutaj chodzi nie tylko o tablety, smartfony, komputery, odtwarzacze Blu-ray, ale także dyski twarde podłączone poprzez port USB.
Które TV to te z Firefoxem OS?
Interfejs my Home Screen 2.0 i system operacyjny Firefox OS nie będą dostępne we wszystkich telewizorach Panasonica w tym roku. Przede wszystkim modele z wyższych oraz najwyższych serii o rozdzielczości Ultra HD będą go oferowały.
- CR850,
- CR730,
- CX800,
- CX750,
- CX700,
- CX680.
Firefox OS także w innym sprzęcie
Koncern Panasonic promuje o wiele więcej możliwości wykorzystania systemu Firefox OS. Zwłaszcza w sprzętach gospodarstwa domowego, np. w inteligentnych pralkach. Przypomnijmy, że obecnie również Samsung ma podobny sprzęt (Samsung WF12F9E6P4 – pralka działająca w domowej sieci WiFi). Oznacza to, że, np. kiedy ubrania zostaną wyprane na ekranie telewizora pojawi się komunikat o stosownej treści (tak samo, np. na ekranie smartfona albo tabletu). Na tym nie koniec, bowiem w trakcie ulubionego filmu będziemy mogli zdecydować, co zrobić z naszym praniem, nie ruszając się z kanapy. Można np. wybrać opcję suszenia, za pomocą jednego kliknięcia. Proste i wygodne.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
A może Tizen?
http://www….-smart-tv/
I brawa dla Panasonic. Firefox OS jest dużo bardziej przejrzysty i spersonalizowany niż wszędobylski Android