Ileż to razy każdy z nas słyszał o skolonizowaniu Czerwonej Planety. Najnowsze wieści donoszą, że na Marsie mogą powstać kolonie, a co ciekawsze mają one zostać wydrukowane w drukarkach 3D. To nie fikcja, firma Foster + Partnerzy potrafi tego dokonać.
Dzięki współpracy National Additive Manufacturing Innovation Institute oraz agencji NASA powstał program 3d o nazwie Printed Habitat Challenge. W ramach tej inicjatywy zwrócono uwagę na firmę Foster + Partners, która jest w stanie przeprowadzić budowę marsjańskich kolonii dla ludzi.
Zgodnie z projektem całą robotę mają „odwalić” półautomatyczne roboty z których to pierwsza grupa wykopałaby krater o głębokości 1,5 metra, druga natomiast pokrywałaby je marsjańską glebą, a trzecia tworzyłaby z niej jednolitą strukturę.
Wszystko ładnie, ale gdzie w tym jednak technologia druku 3d? Faza trzecia, a więc ujednolicanie struktury to proces opierający się na zasadzie technologii druku przestrzennego.
Co ciekawsze, materiałem do budowy kolonii ma być regolit – zwietrzała warstwa skał, której na Marsie jest pod dostatkiem. Materiał ten posłuży jako „tusz” dla robotów, które będą budować punkt po punkcie całą kolonię. Powstałe w ten sposób „marsjańskie mieszkania” zapewniałyby człowiekowi trwałą ochronę przeciwko promieniowaniu kosmicznemu i ekstremalnym temperaturom.
W celu lepszego zobrazowania sobie informacji polecam poniższy materiał wideo:
Dla wielu z nas (w tym dla mnie) technologia druku 3d wciąż pozostaje wielką tajemnicą. W swoim otoczeniu nie posiadam żadnej osoby posiadającej drukarkę 3d na swój prywatny użytek. Tym samym trudno jest wyobrazić sobie nawet te bardzo przyziemne produkty takie jak wspomniane przeze mnie ostatnio „popisowe” skrzypce czy szklanka dla astronautów, nie wspominając już o stworzeniu bazy na innej planecie.
Jakie losy czekają ten program? Wszyscy pamiętamy Mars One, czyli kosmiczną wycieczkę w jedną stroną „dla każdego” – oby ten projekt miał inne zakończenie. Ku pokrzepieniu serc wszelkiej maści zapaleńców warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku firma Foster + Partners zaprojektowała bazy księżycowe specjalnie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Jeszcze jedna rzecz na koniec… Jeżeli ciekawą Was niestandardowe lokalizacje (nieco bliżej, niż poza naszą planetą), zerknijcie również na… mieszkanie w jaskini. 😉
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.