Rok 1989 kojarzy się nie tylko z Okrągłym Stołem i przemianami ustrojowymi w Polsce – w tym roku po raz pierwszy w naszym kraju pojawiła się telewizja satelitarna, która nadaje na terytorium całego państwa od 30 lat.
To, co warto w ramach ciekawostki określić na początku, to fakt, że historia telewizji satelitarnej w Polsce jest starsza, niż internetu w naszym kraju, i to o ponad rok bowiem sieć zadebiutowała w naszym kraju pod koniec września 1990 roku. Dokładnie 14 marca 1989 swoją pracę rozpoczął satelita ASTRA 1A, który został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w lutym tego samego roku. ostał wyniesiony na orbitę przez rakietę Ariane 4 z Gujany Francuskiej, a następnie umieszczony na pozycji orbitalnej 19.2°E. Stamtąd rozpoczęła się emisja sygnału, który trafiał do wielu państw Europy Zachodniej i Środkowej, w tym także do Polski.
30 lat telewizji satelitarnej w Polsce
Oczywiście przez pierwsze lata rdzennie polska telewizja była w powijakach – jasne, pierwsze „talerze” do odbioru telewizji satelitarnej zaczęły pojawiać się na ścianach budynków, ale na początku byliśmy skazani na oglądanie zagranicznych kanałów, takich jak FilmNet, Sky TV, skandynawski TV3, MTV Europe. Do końca roku, na satelicie swoje pojemności zajmowało wiele niemieckich kanałów, jak RTL plus, Sat.1 i Pro7. Dynamiczny rozwój tej technologii sprawił, że już w 1990 wszystkie częstotliwości na transponderze zostały w pełni zajęte.
Na pierwszą polską stację wysyłaną z satelity Astra musieliśmy poczekać do 1992 roku – wtedy to swoją działalność zaczęła Telewizja PolSat (teraz oczywiście znana jako Polsat), natomiast z konkurencyjnego satelity HotBird udostępniono przekaz TVP Polonia. Dwa lata później, bo w 1994 roku, byliśmy świadkami kolejnego przełomu – do Polski wszedł bowiem płatny kanał Canal+, który wymagał od nas zakupu specjalnej karty dostępowej oraz dedykowanego dekodera i tak naprawdę wtedy byliśmy świadkami narodzin telewizji satelitarnej w kształcie, jaki znamy, z setkami dedykowanych stacji i różnorodnymi ofertami poszczególnych operatorów.
Czas pokaże, jaka przyszłość będzie czekać telewizję satelitarną, ale nie da się ukryć, że wobec ataku internetu oraz działalności różnorodnych serwisów streamingujących dalszy podbój rynku z pewnością będzie jeszcze bardziej utrudniony. Nieustająca cyfryzacja treści ma swoje skutki, choć akurat w naszym kraju telewizja satelitarna ma się naprawdę nieźle – wedle danych serwisu Telekabel.pl Cyfrowy Polsat oraz nc+ mają w swoich bazach łącznie około 6,5 miliona abonentów.
informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.