Zakup nowego telewizora to teraz nie lada wyzwanie. Nie wystarczy już tylko ocenić jakości obrazu czy designu urządzenia – równie ważne tak jak w telewizorach Samsung QLED jest oprogramowanie i dodatkowe funkcje, które znacząco poprawiają komfort korzystania z telewizora.
Artykuł sponsorowany, powstał przy współpracy z firmą Samsung Polska
Telewizory QLED w 2019 roku dopracowano niemalże do perfekcji: oferują wysokiej klasy obraz, zaawansowane algorytmy strefowego wygaszania oraz nietuzinkowy design, który na przestrzeni lat ewoluował – na tyle, że z prostego produktu użytkowego telewizory stały się ozdobą salonu.
Doczekaliśmy się wielu ciekawych rozwiązań w zakresie maskowania kabli i montażu naściennego. Co więcej, od niedawna na rynku goszczą modele QLED firmy Samsung, do których podpięcia wystarczy tylko Połączenie Jednym Prawie Niewidocznym Przewodem, co doskonale pokazuje, na jak zaawansowanym etapie rozwoju segmentu RTV jesteśmy.
Spore zmiany zaszły również w dziedzinie projektowania pilotów. Zamiast klasycznego, wielkiego, wypełnionego po brzegi przyciskami akcesorium, dostajemy teraz schludne, kompaktowe piloty, które gwarantują intuicyjną obsługę – i to nie tylko samego telewizora! Jeden Pilot pomoże obsłużyć również inne urządzenia, takie jak dekoder, soundbar czy konsolę.
To wszystko jest ważne, ale… jest jeszcze jeden czynnik, który w 2019 roku trzeba bezwzględnie wziąć pod uwagę kupując nowy telewizor. To oprogramowanie. Telewizor, który jest Smart TV i jest połączony z Internetem może zaoferować o wiele więcej.
Choć trudno w to uwierzyć, nawet na polu designu liczy się dzisiaj oprogramowanie. Zamiast być czarną plamą na ścianie, telewizor może zmienić się w dzieło sztuki, uzupełniając ścianę ciekawą grafiką, czy informacjami o pogodzie lub aktualnej godzinie. To rozwiązanie nosi nazwę Ambient Mode i jest domeną linii telewizorów Samsung wyposażonych w technologię kropki kwantowej, czyli QLED.
Skoro już przy technologii Samsunga jesteśmy, warto wspomnieć, że na rynku istnieje wiele systemów Smart TV, ale jest jeden, który wyróżnia się z tłumu – to Tizen.
Dobry Smart TV to stabilny, niezawodny i… otwarty na nowinki Smart TV
Smart TV to kluczowy atrybut nowoczesnego telewizora i jako taki musi być niezawodny. Warto to wziąć pod uwagę już na etapie szukania nowego telewizora.
Owszem, na rynku nie brak przystawek, które oferują zalety systemu Smart TV, ale też trzeba pamiętać o tym, że za pomocą tego typu gadżetów możemy nie móc skorzystać z tych samych aplikacji, z których możemy skorzystać na Smart TV.
Nikomu zapewne nie marzy się też wiecznie przycinający i zwalniający system, będący zmorą wielu tanich urządzeń. Dlatego warto docenić tych producentów, którzy nie dzielą użytkowników na lepszych i gorszych, i na każdym urządzeniu – czy to droższym, czy tańszym – instalują tak samo dobrze zoptymalizowane oprogramowanie. To jeden z powodów, dla których np. Tizen działa tak samo stabilnie na flagowym telewizorze QLED 8K i modelu klasy podstawowej.
Zaraz, zaraz, możesz zawołać. OK, telewizor jest świetny, system robi wrażenie, ale przecież ja nie mam telefonu z Androidem, a filmy trzymam w iTunes. Cóż, kiedyś to faktycznie był problem. W 2019 roku doczekaliśmy się jednak obsługi AirPlay 2 i Apple TV, dzięki czemu faktem (w końcu!) stała się międzyplatformowa integracja.
Oprogramowanie w telewizorze to nie tylko VoD
To, że telewizor oferuje przyzwoity obraz jest dzisiaj nie tylko oczekiwanym, ale wręcz naturalnym zjawiskiem. Przyzwoity nie znaczy jednak idealny. I tu pojawia się miejsce dla oprogramowania, którego zadaniem jest wyciągnąć maksimum możliwości z zainstalowanej matrycy i podzespołów. Weźmy np. technologię Dynamicznej Korekcji Czerni, która zapewnia optymalizację jakości obrazu – poprawia detale w ciemnych scenach, co w wielu produkcjach, szczególnie tych bardziej mrocznych, jest niezwykle istotne.
Nie bez znaczenia jest również analiza i poprawa sygnału, który do telewizora dociera z zewnątrz. Treści dostępne w ramach oferty operatorów czy telewizji naziemnej nadal technicznie często tkwią formatach SD i HD, a współczesne telewizory Samsung 4K i 8K mają duże możliwości poprawy jakości obrazu takie jak Inteligentne Skalowanie Obrazu. Wykorzystuje uczenie maszynowe, które przy wsparciu Sztucznej Inteligencji jest w stanie w czasie rzeczywistym poprawiać obraz poprzez poprawę szczegółowości i wyostrzanie krawędzi obiektów, przejść tonalnych oraz tekstu. W efekcie nawet obraz SD wygląda na ekranie 4K dużo lepiej, niż wskazywałaby na to sama rozdzielczość.
Jedną z nich jest Inteligentne Skalowanie Obrazu. Wykorzystuje uczenie maszynowe, które przy wsparciu Sztucznej Inteligencji jest w stanie w czasie rzeczywistym poprawiać obraz poprzez podkręcanie jego szczegółowości i wyostrzanie krawędzi obiektów oraz tekstu. W efekcie nawet obraz SD wygląda na ekranie 4K dużo lepiej, niż wskazywałaby na to „sucha” rozdzielczość.
Co ważne – wszystko to dzieje się automatycznie. Użytkownik nie musi martwić się ustawieniami, nie traci czasu na zastanawianie się, co włączyć i kiedy. Podobnie jest z Trybem Gry stworzonym dla graczy. Telewizor sam rozpoznaje, kiedy włączamy konsolę i proponuje zestaw najlepszych, zoptymalizowanych pod kątem gier ustawień i wspomagaczy. Możemy też skorzystać z Trybu Inteligentnego, który dobierze najlepsze parametry obrazu do oświetlenia oraz dźwięku do akustyki pomieszczenia. I to właśnie jest esencja systemu Smart TV – jego „inteligencja” uwalnia użytkownika od potrzeby ciągłego myślenia o tym, co zrobić, żeby lepiej mu się korzystało z telewizora.
Steruj domem z poziomu telewizora
Jak widać Smart TV to nie tylko zbiór ciekawych aplikacji zebranych w jednym miejscu. To również mniej oczywiste rozwiązania, jak np. możliwość zarządzania z poziomu telewizora innymi urządzeniami – nawet… pralką lub lodówką.
To brzmi może jak scenariusz science fiction, ale w tym przypadku to przede wszystkim „science”. Dzięki urządzeniom, które podłączone będą w ramach jednej sieci Wi-Fi możesz zbudować sprawnie działający ekosystem, którym będziesz zarządzać nie ruszając się z kanapy. Oglądasz film i chcesz wyłączyć światło? Możesz zrobić to jednym przyciskiem bez wstawania z kanapy. Ktoś może powiedzieć, że to bez sensu, ale przecież chodzi o to, żeby ułatwiać, a nie utrudniać sobie życie.
Kupujesz telewizor? Kup taki z dobrym Smart TV
Smart TV już dawno przestało być jedynie agregatem aplikacji, z czego dwie były przydatne a z pozostałych nie korzystaliśmy. Obecna generacja Samsung Smart TV z systemem Tizen to nie tylko brama prowadząca do bazy multimediów, programów, serwisów VOD, kanałów oferujących transmisje na żywo, relacji sportowych, lecz także skuteczne narzędzie do zarządzania telewizorem i podkręcania jego ustawień – w sposób, który wymaga minimalnej ingerencji ze strony użytkownika.
Telewizory Samsung w 2019 roku nie są urządzeniami oferującymi „tylko” doskonały obraz. Stały się skrojonymi na miarę użytkownika centrami rozrywki o największym w domu ekranie, który pozwala wyjść ponad ograniczenia standardowej telewizji. I nie mam wątpliwości, że jest to właściwy kierunek.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Zgadzam się, dlatego osobiście stawiam na Philipsy z AndroidTV. Według mnie to oprogramowanie, które będzie w przyszłości najbardziej rozwijane, a już ma wiele do zaoferowania.
Przecież wg każdego specjalisty webOS od LG jest najlepszym systemem, a tu Samsung
I przez to na testach w dvb-t na PolsatNews nie chodzi hbbtv
Ciekawe że tak wysoko technologiczne te Samsungi a HBBTV na polske mamy w wersji 1.0 i niechcą dać wyższej.