Podczas targów CES 2020 firma LG zaprezentuje nową linię telewizorów Real 8K TV – obejmującą osiem modeli, nowe 77- oraz 65-calowe, a także o przekątnych 88 oraz 75 cali. Duże przekątne coraz milej widziane.
Nowości od LG zbliżają się coraz większymi krokami. Nie sposób było mieć inne oczekiwania – LG dominuje na rynku telewizorów OLED, dodatkowo cały czas rozwijając swoje najwyższe serie telewizorów LCD wyposażone w technologię NanoCell. Jakie zmiany o nowości przynosi rok 2020 dla południowokoreańskiego giganta?
Zaawansowany, inteligentny procesor Alpha trzeciej generacji zapewnia optymalną jakość dźwięku oraz obrazu w rozdzielczości 8K. W skład linii na rok 2020 wchodzą 88- oraz 77-calowe telewizory klasy Premium LG SIGNATURE OLED 8K (modele 88/77 OLED ZX) oraz zaawansowane telewizory LG NanoCell (modele 75/65 Nano99, 75/65 Nano97, 75/65 Nano95). Wszystkie z nich spełniają wymagania nowej, branżowej specyfikacji 8K Ultra HD opracowanej przez stowarzyszenie CTA (Consumer Technology Association).
Telewizory LG 8K nie tylko umożliwiają wyświetlanie obrazu o rozdzielczości Real 8K, lecz także są urządzeniami przyszłościowymi, pozwalającymi na korzystanie z różnych źródeł treści Real 8K. Nowe modele są przystosowane do współpracy z najszerszą gamą źródeł obrazu o rozdzielczości 8K, podłączanych do wejść HDMI i USB, ponieważ zapewniają obsługę różnorodnych kodeków, takich jak HEVC, VP9 czy AV1 stosowany przez głównych dostawców treści przesyłanych strumieniowo, w tym przez YouTube. Telewizory LG 8K będą obsługiwać streaming treści 8K z prędkością 60 kl./s i uzyskały certyfikat potwierdzający możliwość wyświetlania treści 8K 60P z urządzeń podłączonych do wejścia HDMI.
Nowy, inteligentny procesor α (Alpha) 9 trzeciej generacji
Najnowsze telewizory LG 8K mają zagwarantować wyższą jakość obrazu oraz dźwięku, ponieważ zastosowano w nich nowy, inteligentny procesor α (Alpha) 9 trzeciej generacji. Telewizory z linii na rok 2020 są wyposażone w funkcję skalowania do rozdzielczości 8K optymalizującą jakość obrazu i dźwięku, opartą na sztucznej inteligencji oraz technologii uczenia maszynowego Deep Learning. Wykorzystując sieć neuronową i algorytm głębokiego uczenia, funkcja AI 8K Upscaling analizuje obraz, a następnie przeprowadza czteroetapową redukcję szumów i wyostrzenie częstotliwości, dzięki czemu treści o niższej rozdzielczości mogą być wyświetlane z jakością zbliżoną do 8K.
LG konsekwentnie rozwija swój autorski procesor, który mieliśmy okazję poznać przy urządzeniach z tego, jak i poprzedniego roku. Coraz bardziej zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego Deep Learning to coś, za co należą się brawa. Rozwiązanie, choć nie idealne to i tak pokazujące ciekawe podejście do tematu sztucznej inteligencji w telewizorach.
Automatyczny dobór parametrów obrazu i sterowanie głosowe z drugiego końca salonu
Funkcja AI Picture Pro realizowana przez procesor α9 Gen 3 rozpoznaje twarze oraz tekst, i dlatego może precyzyjnie dostosowywać parametry obrazu, tak aby zapewnić zarówno naturalne odcienie skóry, wyraźne rysy twarzy, jak i lepszą widoczność oraz czytelność liter. Funkcja Auto Genre Selection rozpoznaje rodzaj wyświetlanych materiałów i na tej podstawie automatycznie dobiera ustawienia gwarantujące najwyższą jakość obrazu dla filmów, transmisji sportowych, treści standardowych oraz animacji.
Dzięki sztucznej inteligencji, oprócz wyjątkowych wrażeń wzrokowych i słuchowych, telewizory LG 8K zapewniają też nowy poziom wygody użytkowania. Panel domowy telewizora pozwala użytkownikom na bezpośrednie sterowanie kompatybilnym sprzętem IoT oraz monitorowanie jego pracy. Ponadto, funkcja Hands-Free Voice Control umożliwia wygodne sterowanie różnymi urządzeniami przy użyciu poleceń głosowych – nawet z drugiego końca salonu.
Wszystkie telewizory LG 8K współpracują z technologią rozpoznawania mowy ThinQ, która jest dostępna także w Polsce. Nowe telewizory LG są też wyposażone w cieszący się popularnością system webOS, który pozwala na korzystanie z funkcji Smart TV. Ponadto, współpracują z technologiami Apple AirPlay 2 i HomeKit, usługami Asystent Google i Amazon Alexa, a w przyszłości będą też kompatybilne z technologią rozpoznawania mowy z dużej odległości Amazon Alexa Premium Far-Field Voice.
Nie da się ukryć, że telewizory OLED 8K będą z pewnością poza zasięgiem większości użytkowników i jeszcze jakiś czas tam pozostaną – prawdopodobnie do momentu popularyzacji standardu 8K. Obecnie wygląda to na wyścig technologiczny pomiędzy producentami, którzy chcą mieć w swojej ofercie najlepsze urządzenia bez względu na to ile osób będzie w stanie kupić taki produkt.
Ciekawą kwestią pozostają serie LCD NanoCell 8K – one mogą być już w zasięgu wielu użytkowników, szczególnie że najprawdopodobniej poza rozdzielczością będą różniły się specyfikacją.
CES 2020 odbywają się w Las Vegas w terminie 7-10 stycznia 2020 roku.
Ekipa techManiaK.pl będzie na bieżąco relacjonować: Raport CES 2020
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.