Panasonic zaprezentował oficjalnie modele telewizorów, które pojawią się w polskiej ofercie na 2020 rok. Japońska firma skupia się przede wszystkim na technologii OLED, jednocześnie prezentując ciekawe serie LCD.
Wydarzenie Panasonic Range Meeting 2020 rozwiało wiele wątpliwości dotyczących najbliższej przyszłości producenta w Polsce. Podczas gdy spore grono osób zastanawiało się, czy telewizory producenta z Kraju Kwitnącej Wiśni pojawią się w naszym kraju w tym roku, dowiedzieliśmy się, że Europa jest rynkiem, na którym firma chce szczególnie skupić swoją uwagę.
Producent zaprezentował ofertę telewizorów, która wydaje się być ciekawa, jednak zagadką cały czas pozostają ceny poszczególnych modeli. Wśród propozycji na 2020 rok znajdziemy trzy linie telewizorów OLED, a także kilka serii LCD, które zadowolą zarówno bardziej jak i mniej wymagających użytkowników.
Najważniejszymi aspektami, na których skupia się producent w 2020 roku są:
- Procesor HCX Pro– Autorski procesor Panasonika, który ma za zadanie obrabiać obraz zgodnie z wizją reżysera i dbałością o wszelkie detale.
- Panasonic OLED HZ2000– Telewizor, który jest najlepszym modelem Panasonika w historii i niewykluczone, że również najlepszym telewizorem OLED pod względem jakości obrazu. Inżynierowie Panasonika nanieśli swoje udoskonalenia na ten organiczny telewizor, tworząc produkt o innym profilu niż konkurencyjne propozycje.
- Filmmaker Mode– Tryb filmowy „na sterydach”. Po włączeniu tego trybu, za który opowiadały się największe tuzy reżyserskiego świata obraz przestaje być zniekształcany różnie działającymi upłynniaczami. Wszystko w myśl najwierniejszego oddania wizji twórcy.
- Intelligent Sensing– Wraz ze zmieniającym się oświetleniem telewizory wyposażone w ten dodatek dostosowują jasność matrycy do poziomy jasności pomieszczenia.
- Dolby Vision& Dolby Atmos/ Dolby Vision IQ– Wsparcie dla formatu HDR premium, jakim jest Dolby Vision, a także dźwiękowego Dolby Atmos. Dodatkowo Dolby Vision IQ dostosowuje jasność matrycy do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu.
- My Home Screen 5– Oprogramowanie Smart TV Panasonica. Nie różni się zbytnio w stosunku do poprzednich wersji.
Smart TV to dalej kontrowersyjny temat przy rozważaniach o produktach Panasonica. Z jednej strony otrzymujemy solidne urządzenia, które gwarantują niezłą jakość obrazu, z drugiej nawet najdroższe modele mają Smart TV, który nie ma zbyt wielu fanów.
Oprogramowanie z roku na rok niewiele się zmienia, a także brakuje w nim niektórych aplikacji, które znajdziemy u konkurencyjnych marek. W dobie umierających nośników fizycznych i erze streamingów brak niektórych aplikacji i dosyć archaiczny wygląd mogą stanowić o sukcesie lub porażce produktu w bezpośrednim zestawieniu z konkurencją.
To byłoby na tyle, jeśli chodzi o informacje w pigułce. Zapowiada się solidnie, choć bez rewolucji, przynajmniej na gałęzi telewizorów LCD.
Panasonic HX580 / HX600
Podstawowe serie Panasonika. W tym przypadku na pochwałę zasługuje design, ponieważ urządzenia wyglądają bardzo schludnie i minimalistycznie.
Niewątpliwie ciekawym dodatkiem jest obsługa formatu Dolby Vision. Przy każdej możliwej okazji chwalę każdego producenta, który decyduje się na implementację tego dodatku w telewizorach z niższej półki, ponieważ to właśnie tutaj Dolby Vision jest w stanie wyciągnąć bardzo dużo zauważalnej różnicy w obrazie- szczególnie w czasach Netflixa, format ten jest czymś co powinno znajdować się w niemal każdym telewizorze.
W stosunku do wyjściowego modelu Panasonic HX600 będzie również posiadał wsparcie dla Dolby Atmos, tak więc po podłączeniu odpowiedniego, zewnętrznego audio z Dolby Atmos, będziemy mogli cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem przestrzennym.
W kwestii obrazu trzeba będzie poczekać do pierwszych testów/ porównań, które dadzą lepszy pogląd na to jak radzą sobie ów modele na tle konkurencji. Jedno jest pewne- to podstawowe modele, dlatego wymagania w stosunku co do nich powinny być również podstawowe.
Panasonic HX800
Panasonic HX800 to telewizor o rozdzielczości 4K, który dostępny będzie w szerokiej palecie rozmiarów. Znajdziemy tu lepszą jakość obrazu w porównaniu do modeli podstawowych, a także kilka udogodnień, takich jak wsparcie dla HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ, Filmmaker Mode czy Dolby Atmos.
Telewizor ten ma na pokładzie procesor HCX Pro, a także dedykowany tryb dla graczy. Podobnie jak z pozostałymi modelami na szerszy opis będziemy musieli poczekać do testów. Na żywo model prezentował się dość ciekawie, i jeśli zostanie atrakcyjnie wyceniony, niewykluczone, że będzie ciekawą alternatywą dla konkurencyjnych produktów.
Panasonic HX900
Panasonix HX900 otwiera półkę urządzeń, od których możemy wymagać więcej. Już sam design budzi ciekawość- mamy możliwość regulowania nóżek telewizora, a sam telewizor jest smukły i dopasuje się do każdego wnętrza.
Panasonic HX900 wykorzystuje „Cinema display”, oczywiście całość wspierana jest procesorem HCX Pro. Panasonic zastosował tu również coś, co określa jako „Local Dimming”, jednak nie wiemy, na jakiej zasadzie będzie to działać. Nie wiemy też na ten moment, jakie matryce zastosuje producent w tym modelu.
Podobnie jak w poprzednich modelach znajdziemy to wsparcie dla obydwu formatów HDR premium, a także Filmmaker Mode oraz Intelligen Sensing. Z pewnością będzie to telewizor droższy od niższych modeli, jednak czy zaskoczy obrazem dowiemy się dopiero w momencie premiery.
Panasonic HX940
Najwyższy i flagowy model LCD japońskiego producenta z Osaki. Zewsząd mamy różne informacje o tym, jakie matryce zostaną zastosowane w różnych przekątnych. Matryce odświeżane na poziomie 120 Hz, które mają być wspierane algorytmami wygaszania zwanymi „Local Dimming Pro”. Na efekt finalny trzeba będzie poczekać do pierwszych testów, ale na prezentacji model wyróżniał się na tle innych telewizorów LCD.
Wsparcie dla Dolby Vision& Atmos, Filmmaker Mode a całość pracuje pod kontrolą My Home Screen 5, czyli autorskiego oprogramowania Panasonica. Aluminiowe wykończenie świadczy o tym, że to produkt z wyższej półki.
Panasonic HZ1000/ Panasonic HZ1500
Podstawowy model OLED w lineupie Panasonica na 2020 rok. Pod względem jakości obrazu zagwarantuje nieskończony kontrast i najlepszą czerń. Odświeżany z częstotliwością 120 Hz, działać będzie przy wsparciu procesora HCX Pro, a także obsłuży najbardziej pożądane formaty HDR: HDR10+ i Dolby Vision (W tym DV IQ), a także Intelligent Sensing.
W stosunku do Panasonika GZ950 nie różni się znacząco, a jeżeli chodzi o wygląd to niemal nie różni się wcale. Będzie on dostępny w dwóch wariantach- pierwszy, z klasyczną podstawą znaną choćby ze wspomnianego GZ950, drugi z półokrągłą podstawą, która jest obrotowa.
Panasonic HZz1500 oferuje jakość obrazu właściwie tę samą co HZ1000, jednak producent ubogacił tę wersję w 80W system audio z technologią Soundscape. Jeżeli zatem nie mamy miejsca lub ochoty na dokupienie soundbara do HZ1000, a wyższy model jest za drogi, to właśnie HZ1500 może być dla nas dobrym rozwiązaniem. Modele dostępne będą w sprzedaży najprawdopodobniej już pod koniec maja/ na początku czerwca, podobnie jak serie LCD.
Panasonic HZ2000
Jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy telewizor OLED na rynku, który posiada wszystkie dodatki, które mają poniższe modele, jednocześnie nie będąc tylko ich zlepkiem, ale modelem oferującym znacznie więcej.
Po pierwsze matryca o 20% jaśniejsza od innych OLEDów. Tak podaje producent- czy faktycznie będzie aż o tyle jaśniejsza dowiemy się w testach. Po drugie telewizor ten ma matrycę, co prawda od LG Display, jednak nieco zmodyfikowaną przez inżynierów Panasonica. Przekłada się to na większą szczegółowość detali w czerniach.
Sam telewizor wyposażony jest w aż 140W system Audio, tak więc sprawdzi się lepiej niż większość podstawowych soundbarów, jednak jeżeli zależy nam na dźwięku jeszcze wyższej jakości warto będzie zaopatrzyć się w system audio, który mimo wszystko zagra lepiej i będzie wsparty subwooferem.
Panasonic HZ2000 swoją premierę ma ujrzeć w lipcu. Czy namiesza na rynku telewizorów? O tym przekonamy się już niedługo.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.