W czasach zdominowanych przez serwisy VOD, seriale są prawdopodobnie najpopularniejszą formą domowej rozrywki. Niektóre z nich to małe dzieła sztuki – pod względem scenariusza i gry aktorskiej – ale także budżetów na pojedynczy odcinek. Oto najdroższe seriale w historii.
Mimo iż poszczególne rankingi mogą różnić się od siebie, to za najdroższy film w historii uważa się „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” z budżetem sięgającym blisko 450 mln $, a tuż za nim uplasował się „Jurassic World: Upadłe królestwo”, który kosztował ponad 430 mln $. Ale jak jest z serialami?
Kosztownych serialowych produkcji było w historii już sporo, a kosztownych „wtop” zdecydowanie za dużo. W ostatnich latach naprawdę sporo pozmieniało się w rankingu najdroższych seriali w historii – oto 15 najkosztowniejszych produkcji telewizyjnych/streamingowych w historii (w przeliczeniu całkowitego budżetu na jeden odcinek).
Nasze zestawienie otwieramy „najtańszymi” produkcjami w zestawieniu.
Marco Polo: 9 mln $ za odcinek
„Marco Polo” był jednym z najlepiej zapowiadających się seriali w historii telewizji, ale finalnie okazał się zbyt skomplikowanym przedsięwzięciem. Ten epicki dramat historyczny, który śledził wczesne lata tytułowego kupca/podróżnika zadebiutował w grudniu 2014 roku z budżetem 90 mln $ za 10 odcinków.
Zaledwie kilka tygodni później Netflix szczęśliwie odnowił serię na drugi sezon z tym samym podstawowym budżetem. Niestety, serial został anulowany, bo koszty produkcji okazały się zbyt wysokie. A szkoda, bo ta historia mogłaby (i powinna) trwać jeszcze przez kolejne 5-6 sezonów.
Rzym: 9 mln $ za odcinek
„Rzym” to jeden z najlepszych seriali oryginalnych HBO, opowiadający o dwóch rzymskich żołnierzach, którzy regularnie wplątują się w prawdziwe wydarzenia historyczne.
Początkowy sukces „Rzymu” jest regularnie wymieniany jako powód, dla którego powstały takie produkcje, jak „Gra o tron”. Choć pierwszy sezon „Rzymu” był na tyle popularny, że uzasadniał budżet 9 mln $ na odcinek, oglądalność spadła w drugim sezonie, który okazał się być ostatnim.
Halo: 10 mln $ za odcinek
Serial „Halo”, oparty na kultowej grze wideo firmy Microsoft, doczekał się telewizyjnej adaptacji, za którą zabierano się od dawna. Podążając za wojną między Dowództwem Kosmicznym Narodów Zjednoczonych a sojuszem obcych znanym jako Przymierze, „Halo” przenosi opowieść science fiction na mały ekran w wielkim stylu.
„Halo” to jedna z najbardziej uznanych przez krytyków serii gier wideo, więc serial spokojnie mógłby spijać śmietankę i bazować na nostalgii fanów, ale jest naprawdę niezły. Wiele osób zgadza się jednak, że biorąc pod uwagę budżet w wysokości 10 milionów $ na odcinek, CGI mogło być lepsze. Chociaż pandemia miała wpływ na produkcję pierwszego sezonu, to dzięki zaangażowaniu wielkich nazwisk, takich jak Steven Spielberg (producent wykonawczy), czekamy na drugą serię, który będzie większa i lepsza pod każdym względem.
Przyjaciele: 10 mln $ za odcinek
W zestawieniu najdroższych seriali w historii telewizji nie mogło zabraknąć popularnych „Przyjaciół”. W ostatnich sezonach „Przyjaciele” stali się serialem definiującym pokolenie, a cała obsada dobrze o tym wiedziała.
Szóstka głównych gwiazd serialu zarabiała ponad milion $ za odcinek i choć stacja NBC starała się ograniczyć pozostałe koszty do minimum, to i tak wychodziło ok. 10 mln $ za odcinek.
Kompania braci: 12,5 mln $ za odcinek
Dla każdego, kto widział „Kompanię braci”, miniserial HBO z 2001 roku opowiadający o „Easy Company” ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej podczas II wojny światowej, nie jest chyba zaskoczeniem, że jego realizacja była szalenie kosztowna.
Miniserial, którego producentami byli Steven Spielberg i Tom Hanks, był kręcony w prawdziwych lokacjach, miał ogromną obsadę, kostiumy i scenografię wierne epoce, a także wybuchowe sekwencje akcji – wszystko to kosztowało 12,5 mln $ za odcinek.
Ostry dyżur: 13 mln $ za odcinek
Był taki czas, kiedy „Ostry dyżur” – dramat medyczny NBC, który uczynił z George’a Clooneya gwiazdę – był pozycją kultową. Nawet sam Quentin Tarantino wyreżyserował jeden odcinek.
Serial osiągnął swój szczyt w latach 1998-2003, kiedy stacja NBC wydawała się szczęśliwa, że może w zasadzie wręczyć producentom czek in blanco. Dzięki ogromnej obsadzie złożonej z wschodzących gwiazd i ponadprzeciętnym kosztom produkcji, budżet każdego odcinka wynosił około 13 mln $.
The Crown: 13 mln $ za odcinek
„The Crown” to prawdziwa perełka Netfliksa i dowód na to, że w przypadku seriali historycznych nie warto oszczędzać. Poświęcenie, z jakim producenci podeszli do historii jest godne podziwu. Zapłacono 35 000 $ za odtworzenie sukni ślubnej królowej Elżbiety II w pierwszym odcinku. Wszystkie kostiumy i lokacje w „The Crown” kosztowały ok. 13 mln $ za odcinek.
Sandman: 15 mln $ za odcinek
„Sandman” to serialowy fenomen i jedna z najlepszych adaptacji komiksów w historii. Na swój sposób jest to ciekawe, bo przez wiele lat opowieść o Morfeuszu, królu snów, wydawała się „niemożliwa” do przeniesienia na ekran. A jednak się udało! Duża w tym zasługa Toma Sturridge’a, którego kreacja Snu uciekającego z niewoli po 105 latach porusza i przeraża jednocześnie.
Od momentu premiery, „Sandman” stał się jednym z najczęściej komentowanych seriali na świecie, a jego budżet był jednym z głównych powodów, dla których pojawiły się wątpliwości, czy serwis streamingowy ostatecznie go odnowi. Netflix nie miał takowych i bardzo szybko ogłoszono, że „Sandman” doczeka się drugiego sezonu (mimo że najwyraźniej liczy na budżet w wysokości 15 milionów $ na odcinek).
Gra o tron: 15 mln $ za odcinek
Dla nikogo chyba nie będzie zaskoczeniem, że najdroższym wyprodukowanym serialem w historii jest „Gra o tron”. Na gigantyczny budżet składa się wiele czynników: gaże aktorów (z sezonu na sezon coraz wyższe), kostiumy, efekty specjalne, ale także egzotyczne lokacje. Efekt finalny robi wrażenie, mimo iż fabularnie ostatni odcinek nie usatysfakcjonował wszystkich. W ostatnim sezonie „Gry o tron” każdy odcinek kosztował ok. 15 mln $.
See: 15 mln $ za odcinek
„See” to jeden z ciekawszych seriali ostatnich lat, a ponieważ historia jest już zamknięta (trzy sezony), można ją podsumować. Osadzony w dystopijnej przyszłości, w której ludzkość utraciła zdolność widzenia, serial Apple TV+ „See” śledzi historię wpływu narodzin dwójki dzieci, które są w stanie widzieć, w świecie, w którym ten dar jest uważany za herezję.
Chociaż budżet 15 milionów $ na odcinek można przypisać wielkim nazwiskom stojącym za serialem, takim jak Jason Momoa i reżyser/producent Francis Lawrence, budżet serialu wynika w dużej mierze z miejsca kręcenia w Vancouver. Aby pomóc w stworzeniu dystopijnego świata, zespół produkcyjny osuszył rzeczywiste jezioro w Vancouver, zbudował wioskę, a następnie napełnił jezioro po zakończeniu zdjęć.
The Mandalorian: 15 mln $ za odcinek
Jeden z najwcześniejszych oryginalnych seriali na Disney+, „The Mandalorian” rozpoczął nowy rozdział w serii „Gwiezdnych wojen”. Rozgrywająca się po wydarzeniach z „Powrotu Jedi”, ta epicka kosmiczna przygoda podąża za łowcą nagród (Pedro Pascal), który uratował Grogu – młode niemowlę należące do tego samego gatunku co Yoda – które wyrusza w podróż, aby zjednoczyć się z własnym gatunkiem.
Wysoki budżet serialu wynoszący 15 mln $ na odcinek wynika w dużej mierze z pomysłowych technik filmowania wykorzystywanych podczas produkcji. Mimo iż nie zabrakło klasycznego „green screena” do nakładania aktorów na środowisko cyfrowe, „The Mandalorian” wykorzystywał głównie StageCraft – sposób na zanurzenie aktora w środowisku cyfrowym za pomocą dużych ekranów LED, które mogą być renderowane w czasie rzeczywistym.
Ród Smoka: 20 mln $ za odcinek
„Ród Smoka” to długo wyczekiwany prequel „Gry o tron”, który pobił wszelkie rekordy oglądalności HBO. Pierwszy odcinek obejrzało prawie 10 mln widzów! Mimo iż historia rozgrywa się dwa wieki przed wydarzeniami z „Gry o tron” i koncentruje wokół rodu Targaryenów i wojny domowej, która doprowadziła do upadku rodziny i zniknięcia smoków z Westeros, serial ten naprawdę trzyma poziom.
Duża ilość CGI i piękne zdjęcia uzasadniają budżet w wysokości 20 mln $ na odcinek. Mówi się, że drugi sezon (nad którym prace już trwają) będzie jeszcze droższy, a więc prawdopodobnie i lepszy. Na nim historia jednak się nie skończy, bo „Ród Smoka” zapewne potrwa co najmniej 3-4 sezony.
Stranger Things: 30 mln $ za odcinek
Gdyby chcieć nazwać „Stranger Things” największym sukcesem Netfliksa, nie byłoby w tym stwierdzeniu ani krzty przesady. W ciągu czterech sezonów, „Stranger Things” przeszedł od małomiasteczkowej opowieści o zaginionym chłopcu i skrywającej się za tym tajemnicą do pełnego akcji horroru science fiction o ratowaniu świata.
Wraz z ambitną fabułą i produkcją czwartego sezonu pojawił się równie ambitny budżet w wysokości 30 mln $ na odcinek. Ponieważ znaczna część czwartego sezonu rozgrywa się poza małym miasteczkiem Hawkins, większy budżet pozwolił na więcej akcji, więcej emocji i 90-minutowe odcinki, które naprawdę przypominały filmy. Ciekawe, czy w planowanym na ostatni, piątym sezonie wszystkiego będzie „jeszcze więcej”? Mamy prawo, by w to wierzyć.
Cytadela: 50 mln $ za odcinek
Dla niektórych osób obecność tego serialu tak wysoko może być zaskoczeniem, ale „Cytadela” z Amazon Prime Video faktycznie jest jednym z najdroższych seriali w historii. Kwota 50 mln $ za odcinek jest zrozumiała, jeżeli weźmiemy pod uwagę obecność braci Russo jako producentów wykonawczych, Richarda Maddena i Priyanki Chopry w rolach głównych, a także bardzo skomplikowanych ujęć.
Osiem lat temu Cytadelę, niezależną międzynarodową siatkę szpiegowską, rozbił nowy syndykat, Mantykora. Czołowi szpiedzy Cytadeli, Mason Kane i Nadia Singh, ledwo uszli z życiem i stracili pamięć. Po latach były współpracownik Masona, Bernard Orlick, prosi go o pomoc w powstrzymaniu Mantykory, która chce zaprowadzić na świecie nowy porządek. Drugi sezon zapowiedziany, ale czy będzie jeszcze droższy? Czy zadowoli krytyków? Czas pokaże.
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy: 58 mln $ za odcinek
Lider mógł być tylko jeden. Kosztujący 58 mln $ za odcinek, przy całkowitym budżecie wynoszącym 465 milionów $, serial „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” z łatwością stał się najdroższym serialem telewizyjnym w historii i przekroczył łączny budżet 281 mln $ serii filmów „Władca Pierścieni”.
Eksplorując świat Śródziemia tysiące lat przed wydarzeniami z Hobbita, „Pierścienie Władzy” zabierają widzów przez twierdzę elfów Eregion do podziemnego królestwa krasnoludów Khazad-dûm. Dzięki bogatej scenografii, kostiumom i wciągającej opowieści, zrozumiałe jest, że ukochana seria fantasy na małym ekranie miała równie pokaźny budżet, choć najwięksi fani mogą czuć się zawiedzeni.
To również warto przeczytać!
Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl. Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier.
Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.
Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego rankingu najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime. Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
- premiery filmów i seriali w Netflix,
- zestawienie najciekawszych premier w HBO Max,
- przegląd najciekawszych premier VOD.
Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.
Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.
Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.
To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewiozrów z matrycami 120 Hz oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.
Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.