Jesteśmy po oficjalnej, polskiej prezentacji oferty telewizorów Sony na 2022 rok. Wiedzieliśmy na żywo Sony QD-OLED i wiemy, że warto na niego czekać!
Kilka dni temu odbył się oficjalny pokaz telewizorów Sony z linii na rok 2022. Mieliśmy okazję na żywo zobaczyć wszystkie modele – od najbardziej podstawowego, jedynego modelu z Android TV, aż na budzącym ogromne emocje telewizorze Sony QD-OLED kończąc.
W 2022 roku Sony zaproponuje sporo ciekawych modeli – bogata oferta modeli z matrycą 120 Hz, następca modelu Sony X90J, czyli X90K czyli rozsądnie wyceniony model z podświetleniem FALD, „budżetowy” OLED Sony, a także mini LED 4K i mini LED 8K.
Kapitalnie prezentuje się linia telewizorów OLED. Zaczynając od podstawowego modelu – Sony A75K, przez A80K, A90K (tylko w rozmiarze 42″ i 48″, aż na A95K kończąc. Sony BRAVIA XR A95K, bo tak brzmi pełna nazwa jednego z najbardziej oczekiwanych telewizorów na rynku już od pierwszych chwil robił ogromne wrażenie.
Dla porównania postawiony obok niego był jeden z najlepszych (jeśli nawet nie najlepszy) telewizor 2021 roku, czyli Sony OLED A90J. I w wielu aspektach ten tytan wypadał słabiej od najnowszej propozycji wzbogaconej o technologię kropki kwantowej. Dzięki temu, telewizor ma w znaczący sposób pokrywać paletę kolorów REC.2020, a także charakteryzować się znacznie wyższą jasnością.
Na zdjęciach można zauważyć przede wszystkim bardziej żywe kolory, a także wyższą jasność. To co od początku zwraca uwagę to śliczna biel. Kolor biały nareszcie nie ma niebieskawej naleciałości znanej z większości obecnych na rynku telewizorów OLED. Choć trudno przyczepić się do kątków widzenia w telewizorach z matrycami organicznymi, tak QD-OLED zdaje się wprowadzać to na jeszcze wyższy poziom.
Zwrócę jednak uwagę, że w wielu przypadkach obraz widziany „gołym okiem” nie różnił się przesadnie na dwóch modelach, a widoczne zaniebieszczenie w modelu A90J, jest dosyć mocno uwypuklone przez obiektyw aparatu. Na żywo ta różnica nie jest aż tak mocno widoczna.
Zobaczcie sami porównanie Sony OLED A90J z Sony QD-OLED A95K:
Osobiście nie mogę doczekać się pierwszych testów telewizora Sony A95K, w którego kontekście z pewnością niejednokrotnie nazywać będziemy go po prostu QD-OLEDem. W poprzednim roku do gry weszły telewizory miniLED, które wycisnęły z LCD jeszcze więcej, natomiast wiele wskazuje na to, że najbliższa przyszłość może być większym rozwojem telewizorów QD-OLED.
Źródło: Własne
Ceny Sony 55A95K
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
A co z wypalaniem się matryc OLED ? Jak sobie z tym poradzili o ile wogóle ?
Ze zdjęć wynika, że Sony A95K ma nie naturalnie dużo różowej naleciałości.
Niestety, obiektyw trochę przekłamuje – w przypadku A90J wygląda na zbyt zaniebieszczony, w przypadku A95K tak jak piszesz.
A jak z obrazem tego A90J? Nie był może „pogorszony” aby wypadał gorzej na tle A95K?