Dekodery DVB-T2 to ostatnio często wybierane akcesoria do telewizorów. Podpowiadamy, jaki dekoder DVB-T2 kupić, żeby odbierać telewizję naziemną.
Wraz z końcem czerwca dokona się transformacja cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Od tego momentu, aby dalej korzystać z dobrodziejstw telewizji naziemnej niezbędny będzie odbiór sygnału w standardzie DVB-T2, a umożliwi to między innymi telewizor z wbudowanym tunerem.
Nie wiesz, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki czemu bez trudu dowiesz się, czy potrzebujesz zmiany sprzętu na nowy.
Jeśli dysponujesz starszym modelem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadal był przydatny. Wystarczy dokupić do niego dodatkowy dekoder DVB-T2, który pozwoli na odbiór nowoczesnej telewizji.
Co do ogólnej zasady działania, dekodery DVB-T2 są do siebie bardzo podobne, natomiast ja wybrałem 5 najciekawszych dekoderów DVB-T2 – wyposażonych lepiej niż konkurencja.
Tesla SENIOR T2
Pierwszym dekoderem DVB-T2 w zestawieniu jest Tesla SENIOR T2. Model ten wyróżnia się estetycznym wyglądem i co ważne, w zestawie oferuje dwa piloty. Jeden to klasyczny kontroler, który podobny jest do innych dostępnych na rynku dekoderów i przystawek IPTV, natomiast drugi stworzony został z myślą właśnie o seniorach. Duże przyciski pozwolą na bardzo wygodną nawigację.
Dekoder wyposażony został w ciekawy zestaw złącz, ponieważ znajdziesz tu 2 porty USB, złącze HDMI, koaksjalne, antenowe, a także złącze SCART (popularne złącze EURO), które przydatne będzie w momencie podpięcia do starszych telewizorów.
Dodatkowo Tesla SENIOR T2 ma złącze Ethernet, a sam dekoder pozwala na korzystanie z aplikacji YouTube, natomiast producent zastrzega, że nie wszystko może działać poprawnie. Niewykluczone, że złącze to może być nieaktywne z uwagi na zamieszanie prawne dotyczące standaryzacji urządzeń.
Manta DVBT017
Manta to firma, która zwykle nie kojarzy się z topowymi urządzeniami i niezbyt często gości w rankingach popularności, jednak niektóre z oferowanych przez producenta modele są całkiem interesujące i „nie do zdarcia”. Tak jest w przypadku tanich odtwarzaczy DVD, a także w przypadku dekoderów DVB-T2.
Dekoder Manta DVBT017 wyróżnia się ceną, a także niewielkim ekranem, który pokazuje wyświetlany aktualnie kanał. Urządzenie posiada również złącze USB, złącze koaksjalne, złącze HDMI, a także SCART (EURO). Dekoder wyróżnia poza obecnością wejścia antenowego, również wyjście antenowe, dlatego możesz doposażyć dekoder o wzmacniacz.
Użytkownicy zwracają również uwagę na przyjemną szatę graficzną menu i sprawne działanie. To ciekawe urządzenie, które warto rozważyć, jeśli nie planujesz przekraczać 100 zł na nowy dekoder DVB-T2.
Wiwa Dekoder H.265 Mini Led
Wiwa to jeden z najpopularniejszych producentów dekoderów na rynku. W wielu elektromarketach półki wprost uginają się od kartonów z dekoderami, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Dekoder Wiwa h.265 Mini LED kusi nazwą, którą łatwo skojarzyć z wysokiej klasy telewizorami LCD.
Jeśli nie masz takiego telewizora, to nic nie szkodzi – po prostu nazwa jest nieco mylna. Samo słowo „mini” odnosi się do kompaktowych rozmiarów dekodera, który działa na zasadzie dongle’a HDMI. Wystarczy wpiąć go z tyłu telewizora bezpośrednio do złącza HDMI, aby zamaskować sam dekoder.
Oczywiście potrzebne będzie również zasilanie, a od samego dekodera możesz poprowadzić kabel z czujnikiem podczerwieni i małym wyświetlaczem LED. Niezłym pomysłem mogłoby być przymocowanie samego czujnika np. przy dolnej ramce telewizora.
Dekoder ten nie jest tak wszechstronnie wyposażony jak dwie pierwsze propozycje, natomiast jest zdecydowanie bardziej kompaktowy. Jeśli nie chcesz tracić miejsca na kolejne urządzenie na szafce, to być może Wiwa H.265 Mini LED będzie dla Ciebie idealna.
Wiwa MAXX H.265
Wiwa MAXX H.265 to ciekawe urządzenie od jednego z najpopularniejszych producentów dekoderów na rynku. Wersja dekodera MAXX jest o tyle ciekawa, że oferuje wsparcie jednakowo dla starszych telewizorów ze złączem EURO (SCART), a także nowszych z HDMI.
W zestawie znajdziesz pilot z dużymi przyciskami, które w ciągu dnia być może nie wyglądają super estetycznie, ale mają właściwości fluorescencyjne, które docenisz oglądając telewizję w zaciemnionym pomieszczeniu.
Sprawne działanie dekodera zaskarbiło sympatię wielu użytkowników. Wiwa MAXX H.265 oferuje możliwość podłączenia dodatkowej anteny Wi-Fi (sam dekoder jest Wi-Fi Ready, ale anteny nie ma w zestawie), dzięki czemu będzie mógł skorzystać z aplikacji YouTube, a także IPTV.
Ferguson Ariva T30
Ostatnią propozycją w zestawieniu jest Ferguson Ariva T30. To bardzo prosty dekoder DVB-T2, który sprawdzi się zarówno jako dodatek do starszych telewizorów ze złączem EURO, jak również uzupełnienie odbiorników ze złączem HDMI.
Ariva T30 oferuje przejrzyste i intuicyjne menu, które nieco przypomina to, które znane jest z dekoderów Wiwa. To dobry wybór dla osób, które szukają prostego w obsłudze dekodera, który nie kosztuje fortuny.
Ciekawostką jest tutaj złącze Ethernet, natomiast producent niespecjalnie chwali się możliwościami sieciowymi, co najpewniej wynika z prawnego zamieszania, które narosło wokół sprzedaży urządzeń dostosowanych do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.
Nie chcesz dekodera? Może lepszym wyborem jest nowy telewizor z DVB-T2?
Telewizory dostępne w sklepach w miażdżącej większości wyposażone są w tunery DVB-T2. Pamiętaj jednak, że ciągle nie wszystkie modele na rynku dostosowane są do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w nowej technologii. Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania i wykorzystać bon na telewizor z DVB-T2, to sprawdź, jakie warunki musi on spełniać.
Zajrzyj do naszego zestawienia najlepszych telewizorów do oglądania sportu. W poszukiwaniu dużych i dobrych modeli sprawdź nasz TOP-10 najlepszych telewizorów.
Chcesz kupić tani i duży telewizor? Sprawdź nasz TOP-10 telewizorów 65″ do 3000 zł. Warto również zerknąć na poradnik, jaki dobry i tani telewizor kupić.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
możesz podać jakiś przykład? Bo to fakt, że wszystkie te dekodery to ten sam, identyczny chińczyk w środku, różniące się tylko kształtem guzików. Chętnie rzuciłbym okiem na coś innego.
Z dobrych jakościowo dekoderów DVB-T2, o dobrej czułości, niestety trochę droższych, mogę polecić np. STRONG
https://eu.strong.tv/pl