Najnowsze doniesienia nie napawają optymizmem – przez niedostosowane do czasów prawo, telewizory 8K mogą całkiem zniknąć ze sklepów!
Rozkwit rozdzielczości 8K widać gołym okiem. Czy tego chcemy czy nie, telewizory o tej rozdzielczości są coraz chętniej promowane, a wśród producentów prym wiedzie Samsung, który konsekwentnie stawia na tę rozdzielczość w swoich najmocniejszych telewizorach. Zdawać się może, że rozdzielczość 8K w ciągu kilku lat stanie się standardem (przynajmniej w największych telewizorach), o ile producenci dalej będą chcieli rozwijać technologię.
Na drodze do zawieszania poprzeczki jeszcze wyżej może jednak stanąć niedostosowane do dzisiejszych realiów prawo unijne, które zakłada rygorystyczne wymogi dla tzw. „ekoprojektu dla wyświetlaczy elektronicznych”. Nowe regulacje mają wejść w życie w marcu 2023 roku, a więc czasu na zmianę prawa nie ma zbyt dużo.
Na problem zwraca uwagę Cyfrowa Polska, która apeluje o przesunięcie terminu wprowadzenia regulacji aż do zakończenia przeglądu i rewizji przepisów. A problem wcale błahy nie jest – unijne regulacje właściwie zniszczyłyby cały rynek modeli pracujących w rozdzielczości 8K, a mało tego, do wycofania ze sklepowych półek kwalifikuje się również ok. 70% telewizorów o rozdzielczości 4K (rynkowy standard), a nawet 50% modeli z rozdzielczością HD.
Zwrócenie uwagi na ten gigantyczny problem jest czymś niezwykle ważnym nie tylko dla konsumentów, ale również dla miejsc pracy w naszym kraju. Przy produkcji urządzeń RTV zatrudnionych jest w Polsce aż 30 tysięcy pracowników, a sama wartość produkcji szacowana jest na 36 mld złotych rocznie.
To gigantyczne liczby, ale trudno się dziwić. W Polsce swoje fabryki telewizorów ma choćby TPV (Philips), TCL, a także LG. To właśnie telewizory produkowane w Polsce wysyłane są do wielu zakątków Europy. Tak poważny cios i przestój w produkcji wiązałby się z gigantycznymi stratami, a także, w ostatecznym rozrachunku z jeszcze wyższymi cenami telewizorów na rynku.
Sprawa jest poważna, dlatego im więcej osób będzie świadomych nieaktualnych przepisów tym lepiej. Choć kryzys energetyczny w Europie jest faktem, tak pozbawianie ludzi dostępu do rozrywki może tylko zaognić i tak niespokojne nastroje.
Źródło: Cyfrowa Polska
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.