Podobno miłość Ci wszystko wybaczy. Ale raczej nie kiepskiego kina pokroju „365 dni” czy innych „Pokus”. Dlatego polecamy, co warto obejrzeć z okazji walentynek – o miłości, ale nie tylko.
Niełatwo znaleźć dobry film o miłości. Opowiedzieć historię uczucia na przestrzeni 90-100 minut nie jest łatwo, bo przecież w rzeczywistości często rozwija się ono latami. Znacznie lepiej, gdy twórca ma więcej czasu antenowego i może zrobić serial o miłości, ale te… „nie sprzedają się”. I koło się zamyka.
Jeżeli podczas walentynek 2023 chcielibyście obejrzeć coś z drugą połówką, to zerknijcie na nasze propozycje. Znajdziecie to kilka ciekawych filmów i seriali o miłości, ale w nieco niesztampowym wydaniu.
Źródło
Gdybym miał wskazać jeden film z historii kina, który w pełni oddaje magię miłości, bez chwili zastanowienia wskazałbym na „Źródło” Darrena Aronofsky’ego. To tylko z pozoru film SF, ale tak naprawdę piękny pean o miłości, trwalszej niż jedno życie.
To ponadczasowa opowieść o krucjacie mężczyzny w poszukiwaniu „Drzewa życia”, które zapewni nieśmiertelność jego umierającej żonie. Na przełomie tysiąca lat Tom Creo wiódł trzy życia, w XVI wieku jako konkwistador Tomas, w XXI wieku jako dr Tom Creo i w XXVI wieku jako astronauta. W każdym z nich miał tylko jeden cel – ocalić życie ukochanej kobiety. Czy można żyć wiecznie? Czy wtedy docenilibyśmy to, co mamy tu i teraz?
Narodziny gwiazdy
„Narodzin gwiazdy” to jeden z najlepszych romansów ostatnich lat. To ponadczasowa historia, w której uczucie między Bradleyem Cooperem a Lady Gagą jest wręcz namacalne.
Piekielnie zdolna, choć niepewna siebie Ally przypadkiem spotyka w barze gwiazdora country. Mimo różnic zakochują się w sobie i postanawiają wyruszyć we wspólną trasę. Dla niej to uczucie stanie się inspiracją do artystycznej pracy, a także katapultą do wielkiej kariery. Dla niego – być może początkiem końca.
Tamte dni, tamte noce
Miłość niejedno ma imię – nie powinniśmy o tym nigdy zapominać. „Tamte dni, tamte noce” opowiada właśnie taką historię; na pierwszy rzut oka trudnej do zaakceptowania miłości.
Włoskie lato 1983 roku. Elio, dojrzały jak na swój wiek siedemnastolatek, spędza wakacje w rodzinnej willi. Czas beztrosko upływa mu na przepisywaniu i graniu utworów muzyki klasycznej, czytaniu lub flirtowaniu ze swoją przyjaciółką Marzią. Pewnego dnia jak co roku w willi pojawia się stażysta Oliver, czarujący, amerykański doktorant mający pomagać ojcu Elio, wybitnemu profesorowi. Elio i Oliver odkrywają uderzające do głowy piękno budzącego się pożądania.
Kształt wody
„Kształt wody” tylko na pozór jest filmem fantasy. Tak naprawdę to piękna historia miłosna, o miłości rodzącej się między światami, które nigdy nie będą takie same. Świetnie nakręcony i opowiedziany przez Guillermo del Toro pokłon ku odmienności i wyobcowaniu.
Akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą, odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.
La La Land
Musical w walentynki? Jeżeli macie ochotę na takie spędzenie wieczoru, koniecznie postawcie na „La La Land” z niepodrabialnym Ryanem Goslingiem i Emmą Stone r wolach głównych. Film eksploruje różne sfery uczuciowe, w tym nasze ulubione „co by było, gdyby”.
Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem.
Ty
„Ty”, którego czwarty sezon właśnie pojawił się na Netfliksie, to świetna historia o miłości, choć być może na jej pochłonięcie nie wystarczy Wam jeden wieczór. Może trzeba będzie oglądać do rana?
Fabuła skupia się na Joe, inteligentnym dwudziestoparolatku, który z pomocą nowinek technologicznych chce zdobyć serce kobiety swoich marzeń. Mężczyzna przesiaduje w Internecie i na portalach społecznościowych, zbierając coraz więcej informacji o swojej wybrance. Jego działania zaczynają przeradzać się w obsesję, a on sam jest gotowy na wszystko, by zdobyć swój cel.
Bridgertonowie
„Bridgertonowie” to romantyczny serial, który pokazuje, że prawdziwa przyjaźń jest ponadczasowa, z siłą rodziny lepiej nie zadzierać, a o miłość zawsze warto walczyć.
W serialu śledzimy losy Daphne Bridgerton, najstarszej córki potężnej familii, która wkracza na pełną konkurentek scenę małżeńską Londynu w epoce regencji. Dziewczyna marzy o powtórzeniu losu rodziców i znalezieniu wybranka, którego naprawdę pokocha. Na początku idzie jej świetnie i jest bezkonkurencyjna, jednak gdy jej starszy brat odrzuca awanse kolejnych kandydatów do jej ręki, w popularnej na salonach plotkarskiej gazecie tajemniczej Lady Whistledown pojawiają się liczne oszczerstwa pod adresem Bridgertonówny.
Do akcji wkracza wtedy rozchwytywany i zbuntowany książę Hastings, zdeklarowany kawaler, którego matki debiutantek uważają za najlepszą możliwą partię. Choć Daphne i książę uparcie twierdzą, że nie są zainteresowani związkiem, łączącej ich więzi trudno nie zauważyć.
The Affair
„The Affair” to z kolei dramatyczna historia miłości, takiej, która potrafi niszczyć i doprowadzać do rozpaczy. Nie jest to dobra pozycja na poprawę humoru, ale na pewno warto ją poznać. Może akurat dobrze zacząć w walentynki?
Opowieść o dwóch małżeństwach i romansie, który ze wszystkimi konsekwencjami doprowadza do rozpadu obydwu związków. Noah to dobry mąż i oddany ojciec pracujący w nowojorskiej szkole średniej. Pewnego dnia spotyka kobietę, w której rozpoznaje bratnią duszę.
Życie na fali
„Życie na fali”, czyli po prostu „The O.C.” to z jednej strony serial opowiadający historię nastolatków, ale każdy z wątków w mniejszym lub większym stopniu krąży wokół miłości. Serial cechuje świetny soundtrack i „staroszkolna” sztuka opowiadania historii, bo przecież ostatni odcinek wyemitowano ponad 15 lat temu.
Pochodzący z biednych stron nastolatek Ryan Atwood po dosyć konkretnej kłótni w swojej patologicznej rodzinie ucieka z domu. Zostaje przygarnięty przez bogatą familię Cohenów i zamieszkuje wraz z nimi w Orange County. Po zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu zamieszkania, Ryan boryka się ze wcale nie mniejszymi problemami, jak za czasów, gdy mieszkał w Chino.
Normalni ludzie
„Normalni ludzie” to wierna adaptacja bestsellerowej powieści Sally Rooney o tym samym tytule. Nie jest to typowy romans, ale warto prześledzić dynamikę uczucia, która przenika przez poszczególne odcinki, bo jest ona przedstawiona w wyjątkowo uczciwy sposób.
Oboje chodzą do tej samej szkoły w małym miasteczku w zachodniej Irlandii. Connell jest lubianym, przystojnym i dobrze zbudowanym sportowcem. Marianne natomiast to dumna, wycofana i niepopularna samotniczka, która unika swoich kolegów i koleżanek z klasy, a na lekcjach kwestionuje autorytet nauczycieli. Między nastolatkami zaczyna iskrzyć, gdy Connell przychodzi, aby odebrać swoją matkę Lorraine z pracy w domu Marianne. Bohaterów zaczyna łączyć dziwna i niezwykle silna więź, którą postanawiają ukryć przed rówieśnikami.
To również warto przeczytać!
Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl. Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji, jak również TOP filmów na podstawie gier. Mamy także zestawienie najciekawszych filmów fantasy.
Przygotowaliśmy również ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów. Mamy też ciekawe zestawienie najlepszych filmów wojennych.
Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy natomiast zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego rankingu najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat, jak również zestawienie najlepszych seriali fantasy.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu. Koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych filmów na Netflix oraz zestawienie najlepszych seriali na Netflix (jest w czym wybierać), jak również najnowszą listę najciekawszych seriali na Amazon Prime. Dla miłośników HBO Max mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO Max.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
- premiery filmów i seriali w Netflix,
- zestawienie najciekawszych premier w HBO Max,
- przegląd najciekawszych premier VOD.
Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.
Jeśli szukasz konkretnej przekątnej, warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych telewizorów 65″ oraz listę najlepszych telewizorów 55″.
Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.
To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewizorów do sportu oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.
Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.