Zastanawiasz się nad wyborem generatora paliwowego lub słonecznego? W tym miejscu poznasz różnice, jakie zachodzą między tymi urządzeniami.
Artykuł sponsorowany
Przerwy w dostawie prądu czy możliwość zasilenia urządzeń poza domem jest możliwa m.in. dzięki generatorom. Jednymi z popularnych opcji do wyboru są generatory słoneczne i generatory paliwowe.
Jak działa generator?
Generatory słoneczne, tudzież solarne, wykorzystują – jak nazwa wskazuje – moc Słońca do wygenerowania energii elektrycznej. Takie urządzenie składa się zazwyczaj z kontrolera MPPT (Maximum Power Point Tracing), akumulatora, falownika i paneli fotowoltaicznych (PV), które zmieniają światło słoneczne w energię. Ta jest następnie magazynowana w akumulatorze, dzięki czemu możemy ją później wykorzystać na różne sposoby.
Generatory paliwowe zmieniają energię chemiczną benzyny w mechaniczną, a następnie w elektryczną. Taki sprzęt składa się ze zbiornika oleju, silnika, alternatora i innych części ruchomych. Energia wytworzona przez zużycie paliwa jest natychmiastowo dostępna do użycia.
Porównanie generatorów słonecznych z paliwowymi
Pora przejść do porównania obu rozwiązań z zakresu energii odnawialnej. Pod uwagę weźmiemy bezpieczeństwo, funkcjonalność, wrażenia z użytkowania, koszty, trwałość i wpływ na środowisko.
Bezpieczeństwo
Uważa się, że generatory słoneczne są bezpieczniejsze. Taki stan rzeczy wynika z tego, że nie korzystają one z łatwopalnych paliw, które niosą ryzyko emisji zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwe ładowanie może doprowadzić do eksplozji akumulatora.
Generatory paliwowe nie mogą być też umieszczanie w pomieszczeniach, jako że emitują spaliny.
Funkcjonalność
Generatory słoneczne oferują zazwyczaj możliwość zasilania prądem stałym lub przemiennym, tak aby móc skorzystać z różnych nowoczesnych urządzeń. Mogą jednak nieść ograniczenia przy mniej słonecznych dniach lub przy zasilaniu urządzeń o dużej mocy.
Generatory paliwowe zapewniają stałą moc niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych i oferują wysoką moc wyjściową do zasilania większych urządzeń, lecz ograniczają się pod względem ilości gniazd.
Wrażenia z użytkowania
Generatory słoneczne to urządzenia typu plug-and-play. Są ciche i wymagają minimalnej konserwacji ze strony użytkownika, a ponadto niektóre z nich można przenosić. Występują bowiem w różnych rozmiarach.
Generatory paliwowe należy regularnie konserwować i tankować. Ich przenoszenie jest uciążliwe, nawet pomimo konstrukcji wyposażonej w koła. Potrafią być głośne.
Koszty
Koszty początkowe są wyższe w przypadku generatorów słonecznych. Jest tak, ponieważ składają się z zaawansowanych systemów bateryjnych i solarnych. Koszty użytkowania (długoterminowe) są za to o wiele lepsze, bowiem wykorzystują one darmową energię słoneczną.
Generatory paliwowe mają niższe koszty początkowe. Wymagają jednak wydatków na paliwo, co w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się niemałym wydatkiem.
Wpływ na środowisko
Generatory słoneczne są przyjazne dla środowiska, gdyż wykorzystują odnawialną energię słoneczną. Nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i nie powodują emisji gazów cieplarnianych.
Generatory paliwowe, wykorzystują do zasilania paliwo kopalniane, które jest nieodnawialne i przyczynia się do zmian klimatycznych i zanieczyszczeń.
Jakiego generatora potrzebujesz?
Jeżeli znasz swoje potrzeby co do zasilania, nie będziesz mieć problemów z odpowiednim wyborem. Warto również wziąć pod uwagę różne scenariusze zastosowań. Dwie typowe sytuacje to wykorzystanie generatora jako zasilania awaryjnego podczas przerwy w dostawie prądu lub wykorzystanie generatora jako zasilacza mobilnego przy aktywności poza domem.
Zasilanie awaryjne
Zakładając, że mieszkasz w miejscu, w którym rzadko występują katastrofy, ale istnieje możliwość wystąpienia np. huraganu, to generator paliwowy nada się idealnie do utrzymania grzejnika, lodówki i niektórych świateł.
Generator solarny będzie lepszym wyborem, jeżeli przerwy w dostawie prądu zdarzają się częściej. Wśród urządzeń tego typu znajdują się BLUETTI AC300 i AC500. Oferują moc wyjściową od 3000 watów do 5000 watów i są wyposażone w funkcję UPS, dzięki której zasilanie jest przekazane na generator w 20 milisekund od wyłączenia prądu. Sprzęt tego typu ma rozszerzalną pojemność przez dodanie kolejnych zestawów baterii, przez co możemy ją zwiększyć z 3072 Wh do 18432 Wh.
Zasilanie mobilne
Jeśli wyruszasz poza dom, to generatory solarne są lepszym wyborem. Oferują wiele gniazd i wykorzystują panele słoneczne do gromadzenia darmowej energii. Za ich pomocą włączymy przenośny głośnik, uruchomimy małą lodówkę lub naładujemy telefon. Generatorami, które sprawdzą się w tym zadaniu są np. BLUETTI AC200MAX oraz AC200P. Posiadają pojemność 2000 Wh i moc 2000 watów.
Podsumowanie
Chcąc dokonać właściwego wyboru należy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje preferencje i potrzeby. Generatory słoneczne sprawdzą się nie tylko w domu, ale też na powietrzu. Są ciche i nie wykorzystują łatwopalnych paliw. Mimo wyższego kosztu początkowego mają mniejsze koszty długoterminowe.
Generatory paliwowe pozwalają za to obsłużyć większe urządzenia i zapewniają wyższą moc wyjściową. Mogą jednak nieść ze sobą pewne zagrożenia i wymagają regularnej konserwacji i tankowania. Przyczyniają się do zanieczyszczeń.
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.