Trwają prace nad narzędziem uniemożliwiającym współdzielenie konta na serwisach typu Netflix. Wykorzystanie go będzie wymagało przetworzenia informacji o użytkowniku, uniemożliwiając udostępniania konta.
Od jakiegoś czasu jest wiele informacji na temat współdzielenia kont. Okazuje się, że dzięki temu Netflix odnotował wzrost subskrybentów. Tym razem okazało się coś niemożliwego…
Polscy naukowcy maczają w tym palce
Z punktu widzenia biznesu, udostępnianie haseł to wielki bolączka. Firmom zależy na zabezpieczeniu swoich usług, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę potencjalne straty. Polscy naukowcy odpowiedzieli na to wyzwanie, opracowując koncepcję indywidualnej kryptografii.
Ta rewolucyjna metoda ma na celu pomoc dostawcom treści cyfrowych, którzy borykają się z problemem dzielenia haseł między niepowiązanymi gospodarstwami domowymi.
Indywidualną kryptografię wymyślili profesorowie: Stefan Dziembowski i Sebastian Faust, a także magister Tomasz Lizurej. Detale ich pracy zostaną zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Kryptograficznej Crypto 2023 w USA.
Polscy badacze opowiedzą o tym, ja za pomocą ich metody neutralizować ataki MPC (Multiparty Computation) i TEE (Trusted Execution Environment), które pozwalają na symulowanie działania protokołów kryptograficznych bez fizycznego dostępu do informacji, które powinny identyfikować użytkowników.
Dobrym przykładem wykorzystania tej technologii jest SGX firmy Intel. Pozwala na używanie cudzego konta w danym serwisie bez znajomości loginu i hasła. Kluczowa jest jednak ochrona przed atakami.
Kryptografia indywidualna umożliwia kontrolę dostępu do konta wyłącznie uprawnionym osobom. A co ważne, te protokoły powinny wymagać, aby te osoby miały rzeczywisty dostęp do przedstawionych informacji.
Do osiągnięcia tego celu wprowadzono nowy paradygmat kryptografii indywidualnej, próbując modelować funkcje, które są trudne do ominięcia technikami MPC i TEF.
Dzięki temu informacje są przetwarzane indywidualnie przez właścicieli kont, bez możliwości polegania na innych użytkownikach.
Na przełom jeszcze poczekamy
Na chwilę obecną, powyższe rozwiązanie wymaga użycia specjalistycznego narzędzia, takiego jak Bitcoin Miner, co może być wyzwaniem. Jednak końcowym celem jest opracowanie prostszych protokołów, które będą mogły być wykorzystane na szeroką skalę.
Brzmi niepokojąco? Z jednej strony jest to bardzo skomplikowana usługa, która może naprawdę namieszać na rynku tego typu usług.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.