Właśnie mogliśmy spędzić kilka chwil z jednym z najciekawszych telewizorów 2023 roku – Sony QD-OLED A95L. Ten model będzie walczył o koronę w świecie RTV.
Jesteśmy po prezentacji najnowszego telewizora Sony QD-OLED A95L, który już wkrótce pojawi się w sprzedaży. Spędziliśmy z tym modelem kilka godzin. Pierwsze wrażenia z jego użytkowania zapowiadają kapitalny sprzęt, który będzie jednym z pretendentów do miana najlepszego telewizora na rynku.
Warto uzbroić się w cierpliwość. Najpewniej już we wrześniu model ten pojawi się w większości sklepów. My nie możemy doczekać się pełnego testu, który wskaże wszelkie zalety, ale i niedociągnięcia (jeśli takie się w ogóle pojawią).
OLED Master Series, czyli moc już na starcie
Firma Sony od lat słynie z produkcji wysokiej klasy telewizorów. Na tym jednak się ich działalność nie kończy – Sony to w końcu gigant w świecie rozrywki, który tworzy filmy, ma własne kamery, nagłośnienie, konsole, a także telewizory. To właśnie te ostatnie produkty pozwalają nam poczuć się lepiej niż w kinie, pozostając w domowym zaciszu.
Jeśli chcesz wykorzystać pełen potencjał serwisów streamingowych relaksując się po długim dniu, to warto zrobić to z urządzeniem, które zagwarantuje najlepsze wrażenia – tak sądzi firma Sony i proponuje telewizor QD-OLED A95L, czyli najwyższy model w hierarchii odbiorników z rozdzielczością 4K.
Specyfikacja raczej niespecjalnie różni się od wielu innych modeli na rynku, ot, zwykle nie zdradza ona nic ponad suche cyferki. Kupując tylko po spojrzeniu na specyfikację nie byłoby sensu płacić dwukrotności (lub więcej) za wysokiej klasy telewizor OLED, ponieważ według dostępnych w sklepie informacji nie różni się on zbytnio od „konwencjonalnego” modelu, natomiast zapowiadana, bardzo wysoka jasność, wyraźnie podkreśla, że jest to bardziej zaawansowana konstrukcja.
Design Sony A95L
Telewizor mogliśmy obejrzeć dokładnie na pokazie z każdej strony. Jest on na tyle elegancko wykonany, że plecki urządzenia wcale nie muszą zaprzyjaźnić się ze ścianą na lata. Z powodzeniem możemy ten model umieścić nawet na środku pomieszczenia, a monolityczna konstrukcja wkomponuje się zarówno w bardziej nowoczesne, jak i te klasyczne wnętrza.
Ciekawym dodatkiem, który powinien być obecny we wszystkich telewizorach jest podstawa, której wysokość możemy regulować. W pierwszym wariancie, jeśli chcemy aby telewizor „zrósł” się z szafką RTV tworząc elegancką konstrukcję, możemy umieścić telewizor nisko na spotkach, dzięki czemu będzie zlewać się z meblem.
W drugim przypadku mamy możliwość podniesienia nóżek, tak aby soundbar pod telewizorem nie zasłaniał ekranu. Choć drugie rozwiązanie nie wygląda tak estetycznie jak pierwsze, to jest zdecydowanie bardziej praktyczne, szczególnie jeśli masz zamiar dodać zestaw audio.
Całość sprawia wrażenie produktu premium, dość ciężkiego, ale wykonanego z dbałością o detale. Ot, coś z czego Sony znane jest od wielu lat. Cieszą zastosowane materiały, a także minimalizm, który objawia się w braku mocno wyeksponowanego loga czy też niemal całkowitego braku ramek.
Najlepsza odsłona Google TV
System operacyjny jakim jest Android TV (czasem z nakładką Google TV) znajdziesz w wielu telewizorach na rynku, w tym we wszystkich, nowych telewizorach Sony. Choć japoński gigant nie był pierwszym producentem, który zdecydował się przejść na ten system, to w 2023 roku odnoszę wrażenie, że najlepiej poradził sobie z jego implementacją.
Android TV zawsze był dość ograniczony w kwestiach zmian designu, które dyktowane były odgórnie przez Google. Sony znalazło jednak sposób na to, żeby doświadczenie użytkownika było znacznie lepsze niż na innych telewizorach z Androidem.
W momencie kiedy najpopularniejsi producenci przechodzą na menu pełnoekranowe, Sony daje bardzo wygodne narzędzie w postaci dolnego paska, którym możemy zarządzać. Wystarczy, że wciśniesz na pilocie przycisk „Źródło”, a na ekranie pojawi się pasek z możliwością personalizacji.
To super wygodne narzędzie, które pozwala na jeszcze wygodniejsze korzystanie z telewizora i coś, czego nie znajdziemy u innych producentów mających Android TV / Google TV.
Sam system zapewnia dostęp do tysięcy aplikacji, w tym niemal natychmiast tych, które pojawiają się lokalnie. Sklep Play to prawdziwy klucz do wirtualnej rozrywki, również tej darmowej.
Ciekawym dodatkiem dla fanów ekologii jest karta Eco Dashboard, dzięki której użytkownik może włączyć funkcje oszczędzające energię, w zamian za wzrost wirtualnego drzewka na ekranie.
Jakość obrazu
Sony QD-OLED A95L, już od pierwszych chwil sprawiał wrażenie telewizora kompletnego. Matryca organiczna zapewnia nieskończony kontrast i najlepszą czerń, natomiast dodatek w postaci kropki kwantowej pozwala na wyświetlanie bardzo bogatego wachlarza kolorów.
To dopiero początek, ponieważ Sony A95L ma osiągać bardzo wysoką jasność, która ma wyróżniać ten model na tle innych, organicznych telewizorów. Sercem urządzenia jest Cognitive Processor XR, który w celu poprawy jakości obrazu wykorzystuje inteligencję poznawczą, dzięki czemu niejako rozumie sposób, w jaki użytkownicy oglądają telewizję i ulepsza wybrane elementy tam, gdzie jest to najbardziej istotne.
Firma Sony wprowadziła nowe tryby obrazu w modelu A95L, wśród których znajdziesz między innymi „Spokojny” czy „Profesjonalny”. Dodatkowo, graczy może ucieszyć obecność presetów dla gier FPS i RTS. Choć Sony zachęca do tego, żeby polegać na automatyzmach stworzonych przez inżynierów, to nie mam wątpliwości, że duży wybór możliwych ustawień, będzie tym co zainteresuje niejednego fana technologii.
Poza tym telewizor może zaadaptować się do różnych warunków (nie tylko oświetleniowych). Znajdziesz tu Bravia Core Adaptive, Netflix Adaprive i IMAX Enhanced, czyli ustawienia przygotowane pod jak najlepszą konsumpcję treści z wybranych źródeł.
Nie można również zapominać o wsparciu dla Dolby Vision, czyli formatu HDR, który zdominował cały rynek streamingu. Przy tak imponującej jasności i dobrych, predefiniowanych trybach (telewizory z serii Master Series są oddzielnie kalibrowane przy wyjściu z fabryki), możemy naprawdę cieszyć się świetną jakością obrazu.
Na pochwałę zasługuje jeszcze jeden element, którego trudno odmówić japońskiemu gigantowi. To upscaling, za który odpowiedzialny jest XR Upscaling. Zostawiając skomplikowane nazwy w tle, po prostu śmiało można powiedzieć, że Sony radzi sobie znakomicie (jeśli nie najlepiej) z podciąganiem jakości treści w niskiej rozdzielczości do czegoś, co w zamyśle powinno przypominać 4K (choć na takim telewizorze aż szkoda oglądać treści w niskiej jakości).
Podświetlany pilot i wyszukiwanie
W swoim najwyższym modelu, Sony jako kontroler dodaje minimalistyczny pilot, który zawiera najważniejsze przyciski, świetnie leży w dłoni, a dodatkowo ma podświetlane przyciski. Dodatkowo, jeśli zgubisz pilot, wepchniesz go między sofę i nie będziesz mógł odnaleźć, to podchodząc do telewizora i wybierając odpowiedni przycisk, możesz zlokalizować kontroler, który po chwili zacznie wydawać piszczący sygnał.
Choć piloty Sony zawsze budziły we mnie raczej mieszane emocje (przez lata były po prostu duże i wyglądały na starocie), tak obecna konstrukcja jest w moim odczuciu nie tylko najlepszą w historii Sony, ale zdecydowanie jedną z najlepszych na rynku.
Pilot ma oczywiście wyszukiwanie głosowe, ale komendy dla telewizora możesz wydawać również w trybie „Hands Free„, czyli po prostu mówiąc do telewizora.
Model ma również kamerę Bravia Cam, którą możemy użyć nie tylko do wideokonferencji, ale także do poprawy jakości obrazu, która dostosuje się do danych przesłanych do telewizora przez kamerę.
Sony A95L dla graczy
Jak wspomniałem wcześniej, Sony dodało dwa presety pod różne rodzaje gier. Oczywiście na tym gamingowe możliwości telewizora się nie kończą.
Telewizor ma niski input lag, a także złącza HDMI 2.1, które pozwalają na granie w 4K i 120 kl. / s z wykorzystaniem VRR i ALLM. Dzięki temu wykorzystasz pełen potencjał konsol nowej generacji.
Producent dodał również Game Bar, dzięki któremu możesz śledzić obecne ustawienia telewizora w trybie gry, a także dodać np. wirtualny celownik, który pomocny będzie w wielu grach FPS.
To wszystko w połączeniu ze świetną jakością obrazu sprawia mnóstwo frajdy. Jest to jeden z najciekawszych telewizorów dla graczy, choć oczywiście nie jest to główny aspekt, którym Sony chce trafić w serca klientów.
Bravia Core
Od kilku lat Sony pielęgnuje usługę Bravia Core, czyli serwis streamingowy dla posiadaczy telewizorów Bravia. Jest to serwis niszowy i nie zapowiada się, żeby było inaczej (ograniczony jest tylko dla posiadaczy telewizorów Bravia (i to nie wszystkich)), natomiast jest to również przykład tego, jak może wyglądać streaming w najlepszym wydaniu.
Bitrate w usłudze wynosi ok. 80 Mbps, czyli właściwie odpowiednik jakości, jaką osiągnęlibyśmy odtwarzając film z płyty Blu-ray. Zalety? Kapitalna jakość obrazu. Wady? Musisz mieć szybki Internet, a do tego liczba filmów, które rocznie możesz wykupić za tokeny jest ograniczona. To jak działa serwis jest dla mnie do dzisiaj nieco zagadkowe i momentami niezrozumiałe, ale sam serwis jest popisem możliwości Sony, które być może w przyszłości rozszerzy swoją działalność na innych frontach.
Sony A95L – pierwsze wrażenia
Sony A95L to niewątpliwie wysokie osiągnięcie technologiczne w świecie telewizorów. Zachwyca pięknymi kolorami, wysoką jasnością, a także świetne zoptymalizowanym i rozbudowanym systemem Smart TV.
Nie mam wątpliwości, że telewizor ten będzie walczył o miano najlepszego modelu na rynku, a my nie możemy doczekać się testów QD-OLED A95L.
Odbiornik dostępny będzie w trzech rozmiarach i następujących, sugerowanych cenach:
- Sony 55A95L – 15 000 zł
- Sony 65A95L – 18 000 zł
- Sony 77A95L – 26 000 zł
Źródło: Własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Jaka jest ta jasność ? Nie chodzi mi o dodatkowe przymiotniki
75 cali? Może 77 jak matryca samsunga
Dzięki za czujność, oczywiście z rozpędu wpisane 75″, ale w rzeczywistości chodzi o 77. Poprawione 😉