LG zapowiedziało świetne zmiany w swoich telewizorach, które sprawią, że zakupione modele będą znacznie dłużej „na czasie”. Czy to przekona Cię do zakupów?
Systemy Smart TV w telewizorach to temat rzeka. Producenci ścigają się na nowoczesne rozwiązania każdego roku. Niektórym wychodzi to lepiej, innym gorzej, natomiast od lat nie zmieniało się nic w kwestii aktualizacji niektórych systemów zamkniętych, ot, jak choćby w telewizorach LG.
- Nareszcie! Mega hit z Tomem Cruisem już za kilka dni na Netflix!
- LG OLED G3 – najlepszy telewizor w historii LG (TEST)
Kupując model z zainstalowanym systemem w danej wersji, nie dostawaliśmy aktualizacji całego systemu do wersji z kolejnego roku, choć warto zaznaczyć, że same aplikacje oczywiście aktualizacje dostawały. Ta sytuacja zmieni się już wkrótce, ponieważ producent zapowiedział, że od lineupu na 2024 rok zmieni się naprawdę sporo w tej kwestii.
System webOS będzie aktualizowany przez aż 5 lat!
Koreańska firma zapowiedziała, że nowe telewizory od modeli z 2024 roku będą dostawać aktualizację systemu przez kolejne 5 lat! Dzięki temu, jeśli zakupisz telewizor w 2024 roku, to ostatnią aktualizację systemu webOS otrzymasz w 2028 roku!
To świetna wiadomość, ponieważ nie będzie zmuszać użytkowników do przesiadki na nowszy telewizor np. z powodu braku dostępności niektórych aplikacji, które są w modelu np. o rok młodszym. Dzięki temu telewizory przez kilka lat będą „na czasie”.
Dotychczas coś takiego miało miejsce w Android TV, choć tutaj do aktualizacji producenci podchodzili dość… wybiórczo i nie zawsze szybko. Co prawda telewizory z Androidem prawie zawsze dostawały aktualizację całego systemu, ale nie co roku, a czasami nawet nie co dwa lata.
LG zdaje się wyznaczać nowy standard, który powszechny jest wśród producentów smartfonów. Taka zmiana w świecie telewizorów jest zdecydowanie czymś pozytywnym, na co warto czekać.
Gdzie jest haczyk?
Czy gdzieś tu jest haczyk? Cóż, zdaje się, że raczej nie, natomiast trzeba mieć świadomość, że tak duża elastyczność pozwoli producentowi sprawniej zarządzać takimi formami komunikacji z użytkownikiem jak np. reklamy czy usługi FAST.
Na tę chwilę ani jedne, ani drugie nie są spotykane w Polsce z byt często, ale unifikacja systemów z pewnością pozwoli na łatwiejsze dostosowanie oprogramowania do ogółu telewizorów.
Warto wspomnieć, że LG już teraz zaczęło udostępniać aktualizacje dla niektórych starszych telewizorów wprowadzając do nich pełnoekranowe menu. Nie wszystkim to odpowiada, natomiast nie można odmówić producentowi zaangażowania we wsparcie dla starszych modeli. Tak czy inaczej, posiadacze telewizorów LG mogą mieć powody do radości i cieszyć się z nowych rozwiązań wprowadzanych przez koreańskiego producenta.
Choć na pozór wszystko wydaje się być świetnie przemyślane, tak pewne obawy budzić mogą ostatnie, być może bardziej wymagające aktualizacje, które dotkną najtańszych modeli o najsłabszych podzespołach. Pozostaje mieć nadzieję, że LG zaoferuje świetną optymalizację webOS, z której to firma słynęła jeszcze kilka lat temu.
Źródło: FlatpanelsHD
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.