Kiedyś polskie seriale kojarzone były głównie z „Klanem”, „M jak Miłość”, a w najlepszym wypadku z „Na dobre i na złe”. Dzisiaj polskie seriale nie mają się czego wstydzić na tle zagranicznej konkurencji. Nie wierzycie? Oto najlepsze polskie seriale.
Wybraliśmy najlepsze polskie seriale ostatnich lat. Znajdziesz tutaj wyłącznie najciekawsze produkcje, które powstały w XXI wieku. Zdecydowanie warto je zobaczyć w 2024 roku!
Forst
Kiedy Tatry stają się areną brutalnych morderstw, komisarz Forst wkracza do akcji. Działając wbrew procedurom, z pomocą dziennikarki Olgi Szrebskiej, odkrywa spisek sięgający korzeniami II wojny światowej. Gęsty klimat, zagadka i piękne krajobrazy górskie sprawiają, że „Forst” spokojnie można nazwać polską odpowiedzią na „Detektywa”.
„Forst” to nowy serial oryginalny Netfliksa na podstawie powieści „Ekspozycja” i „Przewieszenie” Remigiusza Mroza, który pojawi się na ekranie w jednej z ról. Borys Szyc doskonale wczuł się w rolę Wiktora Forsta i można mieć tylko nadzieję, że na kolejne sezony nie będziemy musieli długo czekać.
Ślepnąc od świateł
„Ślepnąc od świateł” to serial powstały na podstawie powieści Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest Kuba – znany warszawski diler. Jest poukładany, elegancki i zawsze „na czas”. Pracuje dla Jacka, który jest jednym z warszawskich króli podziemia.
Kuba jest zmęczony swoim życiem, dlatego postanawia wyjechać do Argentyny. Kupuje dwa bilety w jedną stronę. Do wyjazdu ma tydzień, więc postanawia poukładać swoje sprawy. Niespodziewanie, po kilkuletniej odsiadce, wychodzi Dario, gangster wywodzący się z mafii pruszkowskiej. Szuka swojej zguby, która dziwnym trafem ląduje u Kuby…
1670
Satyra była modna już w czasach Sarmatów! Serial „1670” pokazuje czasy, w których Rzeczpospolita szlachecka chyli się ku upadkowi. Na szczęście opatrzność zawsze jest po stronie Polski, a postępowe myślenie Jana Pawła pozwoli mu wybrnąć z każdej sytuacji i sięgnąć po wieczną chwałę!
„1670” to serial oryginalny Netfliksa, w którym to „The Office” przenosi się do czasów Sarmatów. Takie połączenie to złoto, a kolejne sezony są tylko kwestią czasu. Serial został doceniony nie tylko przez polskich, ale i zagranicznych widzów, a Bartłomiej Topa znowu stworzył kreację, której nie da się zapomnieć.
Informacja zwrotna
„Informacja zwrotna” to serial na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, w którym brawurową główną rolę gra niesamowity Arkadiusz Jakubik. To serial, który ogląda się z fascynacją i niepokojem – nie sposób przejść obok niego obojętnie.
„Informacja zwrotna” to na pozór typowa historia kryminalna, opowiedziana z perspektywy byłego muzyka i alkoholika, który za wszelką cenę chce odnaleźć zaginionego syna. Mimo iż mamy tylko pięć odcinków, to tworzą one gęstą i trudną do przyswojenia całość. Serial ogląda się jakby był jakimś zlepkiem klisz z przebłysków świadomości nietrzeźwego mózgu.
Fani książki muszą jednak pójść na pewne ustępstwa, bo serial nie jest jej adaptacją 1:1. Niektórzy mówią, że to taki polski „Fight Club” i coś w tym jest.
Bogdan Boner: Egzorcysta
Dla niektórych to może być kontrowersyjna pozycja, ale „Bogdan Boner: Egzorcysta” to lubiany i utrzymany w ciekawej konwencji serial animowany dla dorosłych. Jest tu dużo wisielczego humoru i niepoprawnych, często obrazoburczych żartów, więc jeżeli jesteście na to wyczuleni, to nie ma czego w „Egzorcyście” szukać. To taka lokalna wersja „South Park”.
Jak nietrudno się domyślić, głównym bohaterem jest tu Bogdan Boner, egzorcysta do wynajęcia, który mierzy się z demonami z piekła rodem i tymi własnymi. Nigdy jednak nie zapomina o ciętych ripostach i oryginalnym spojrzeniu na świat. Naprawdę można się pośmiać.
Warszawianka
Powiedzieć, że „Warszawianka” to polskie „Californication” byłoby dużym uproszczeniem. Ale faktycznie czuć tu ducha Hanka Moody’ego, a Borys Szyc robi wszystko, co w swojej mocy, by jego postać uwielbiać i nienawidzić jednocześnie.
„Warszawianka” opowiada o tragikomicznych losach czterdziestoletniego playboya, miejskiej legendy, która nieustająco walczy z rzeczywistością, próbując uchwycić sens własnego istnienia we współczesnym świecie. Franek Czułkowski aka Czuły to postać głęboko złożona – nieodpowiedzialny imprezowicz, seryjny uwodziciel i jednocześnie przyjaciel wszystkich. Z głową pełną marzeń i talentem pisarskim Czuły skradł serca pokolenia X, ale nie dojrzał. Mając, a potem straciwszy wszystko, próbuje nadać sens współczesnemu światu w otoczeniu najciekawszych postaci miasta.
Erynie
„Erynie” to Pasjonujący serial na podstawie kultowych kryminałów Marka Krajewskiego i kolejna znakomita rola Marcina Dorocińskiego.
Serial opowiada o losach kontrowersyjnego komisarza policji Edwarda Popielskiego, znanego również jako Łyssy. Akcja zaczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej, w labiryntach ulic Lwowa, do którego niebawem wtargnie apokalipsa. Wyrzucony z policji Popielski zaczyna prowadzić prywatne śledztwa, ale po kilku rozwiązanych sprawach udaje mu się wrócić do służby.
W pracy posługuje się wybitnym intelektem, potężną siłą mięśni i epileptycznymi wizjami, które mają ukryty sens. Z powodu padaczki, aktywowanej przez światło słoneczne, Łyssy funkcjonuje głównie pod osłoną nocy. Popielski wierzy w Erynie – boginie zemsty. Sam mści się i morduje złoczyńców z zimną krwią. Działa poza prawem, którego jest oficjalnym stróżem.
Minuta ciszy
„Minuta ciszy” to czarna komedia Canal+ ze świetną obsadą – w rolach głównych Robert Więckiewicz i Piotr Rogucki. Czerpie garściami z najlepszych cech „Sześciu stóp pod ziemią”.
Świeżo emerytowany listonosz z małego miasteczka, Mietek Zasada, musi samodzielnie zająć się pochówkiem przyjaciela Czesława, kiedy jedyny w okolicy zakład pogrzebowy odmawia wykonania usługi. Nieświadomy przeszkód oraz absurdów funeralnego biznesu zakłada własną firmę i wkrótce jest zmuszony balansować na granicy przepisów prawa i moralnych zasad.
Król
Znakomicie nakręcony, rewelacyjnie zagrany, a na dodatek – oparty na niesamowicie dopracowanym materiale źródłowym. Tę historię rozgrywającą się na przestrzeni 8 odcinków można pochłonąć w jeden wieczór.
Akcja serialu rozgrywa się w Warszawie w 1937 roku. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim Jakub Szapiro, który skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy.
Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry.
Furioza
„Furioza” to bezkompromisowa historia policjantki, która spróbuje rozbić układ, w którym się wychowała. To opowieść o miłości niemożliwej, o ludziach, którzy muszą stanąć po „dwóch stronach barykady” i tragicznym wyborze pomiędzy uczuciem, a przestępczym życiem zgodnym z pewnymi zasadami.
Wydarzenie z przeszłości rozdziela losy trójki przyjaciół. Niespodziewanie w życiu Dawida, dzisiaj już lekarza, znowu pojawia się ona. Dzika – kiedyś miłość jego życia, teraz doświadczona policjantka, składa mu propozycję nie do odrzucenia. Albo ten zostanie policyjnym informatorem i wtyczką, albo jego brat trafi do więzienia z wieloletnim wyrokiem.
Przyciśnięty do muru Dawid w końcu ulega, a jego głównym celem staje się infiltracja rosnącej w siłę zorganizowanej grupy przestępczej. Trafiając w sam środek wojny o wpływy i pieniądze, będzie musiał mierzyć się z ciągłą podejrzliwością ze strony dawnego przyjaciela Goldena. Wkrótce odkryje też, że świat, od którego próbował się uwolnić, wciąga go ze zdwojoną siłą.
Kruk. Szepty słychać po zmroku
Podlasie, gęsta atmosfera i Michał Żurawski w jednej z najlepszych ról telewizyjnych wszech czasów. Ten serial to prawdziwe mistrzostwo, zwłaszcza dla osób, które lubią same odkrywać wszystkie smaczki krok po kroku. Ważne, byście o fabule czytali przed oglądaniem jak najmniej, bo każdy spoiler może zepsuć Wam zabawę i pozbawić wielkiego „WOW”.
Akcja „Kruka” skupia się wokół Adama Kruka, inspektora łódzkiego wydziału kryminalnego, który zostaje oddelegowany do Białegostoku. W tym samym czasie dochodzi tam do porwania chłopca z rodziny prominentnego miejscowego działacza. Okazuje się, że jest ona związana z mroczną przeszłością Kruka, o której chciał zapomnieć.
Dwa kolejne sezony „Kruk. Czorny Woron nie śpi” i „Kruk. Jak tu ciemno” nie są już tak dobre, ale to wciąż kawał dobrej historii i warto je obejrzeć.
Wataha
Jeżeli z nazwiskiem Leszek Lichota kojarzy Wam się głównie „Na wspólnej”, to powinniście jak najszybciej obejrzeć serial „Wataha”. Rola Wiktora Rebrowa jest tą, która Lichocie bardzo pasuje i pozwala pokazać pełnię aktorskich możliwości. Zresztą dobrego aktorstwa jest tu znacznie więcej, bo na ekranie gości i Bartłomiej Topa, i Aleksandra Popławska, i Andrzej Zieliński, a nawet Marian Dziędziel.
Serial rozpoczyna się od zamachu bombowego, w którym giną oficerowie jednej z jednostek straży granicznej w Bieszczadach. Tylko jednemu z nich – wspomnianemu Rebrowowi – udaje się przeżyć. W wyniku zamachu traci on nie tylko swoich przyjaciół, ale przede wszystkim ukochaną Ewę. To motywuje go jeszcze bardziej do odkrycia prawdy, kto stoi za zamachem. Poznaniem prawdy są zainteresowani także jego przełożeni. Do obejrzenia są trzy sezony.
Pakt
„Pakt” to serial o dwóch obliczach. Oba powstałe do tej pory sezony są inne, ale przez to każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jesteście fanami tajemnic, sekt i paktów z siłami zła, pierwszy sezon spodoba Wam się bardziej. Jeżeli wolicie polityczną intrygę na naprawdę najwyższym poziomie, drugi sezon jest dla Was. Obie serie łączy postać Piotra Grodeckiego fenomenalnie granego przez Marcina Dorocińskiego.
W pierwszym sezonie Piotr, dziennikarz śledczy opiniotwórczego dziennika Kurier, wpada na trop dużej afery finansowej. Okazuje się, że sprawa ma dla niego osobisty wymiar. W drugim sezonie Piotr odkrywa skandal seksualny, w który zamieszany jest jeden z ministrów. Jednocześnie dochodzi na Śląsku do tragicznego wypadku w kopalni, a wszystko tuż przed wyborami parlamentarnymi w Polsce.
Cyberpunk: Edgerunners
„Cyberpunk”, podobnie jak „Wiedźmin” to nasze dobro narodowe. Nic więc dziwnego, że jeżeli miał powstać serial animowany na podstawie gry „Cyberpunk 2077”, to musieli być w niego zaangażowani także Polacy. „Cyberpunk: Edgerunners” to tak naprawdę polsko-japońsko-amerykańska produkcja, ale w tym zestawieniu nie mogło jej zabraknąć.
Ten serial jest 10-odcinkową opowieścią o dzieciaku z ulicy próbującym przetrwać w mieście przyszłości ogarniętym obsesją na punkcie technologii i modyfikacji ciała. Aby przeżyć, stawia wszystko na jedną kartę i postanawia zostać edgerunnerem, czyli jednym z nielegalnie działających najemników zwanych cyberpunkami. Nie ma co liczyć na kontynuację, bo od początku mówiono, że będzie to zamknięta w jednym sezonie historia.
PitBull
„PitBull” to jeden z kilku seriali w tym zestawieniu ze świetną rolą Marcina Dorocińskiego. Twórcą serialu jest Patryk Vega, który z czasem zaczął obniżać loty. Serial stanowi rozwinięcie i kontynuację wątków kinowego filmu „PitBull” z 2005 r. Despero, Gebels, Benek i Metyl to policjanci z Wydziału ds. Zabójstw Komendy Stołecznej Policji.
Do ich grupy trafia młody policjant z Dworca Centralnego, podkom. Krzysztof Magiera, syn gwiazdora filmowego, zaprotegowany do pracy przez ojca. Ze względu na swój wiek i niezbyt duże doświadczenie w pracy, otrzymuje od kolegów pseudonim „Nielat”. Chłopak nie radzi sobie z własnym życiem, a praca w policji ma być dla niego próbą m.in. wyjścia z nałogu narkotykowego.
Despero od 4 lat prowadzi sprawę ormiańskiego gangstera Saida, który terroryzował mieszkających w Warszawie emigrantów ormiańskich i jest odpowiedzialny za wiele zabójstw.
Odwiliż
„Odwilż” to dobrze zagrana i ciekawie opowiedziana historia, która trzyma cały czas w napięciu. Główną rolę powierzono Katarzynie Wajdzie, ale w serialu są też mocne role męskie.
Szczecin, przełom zimy i wiosny. W lodowatej wodzie na brzegu Odry znalezione zostaje ciało młodej kobiety. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Katarzyna Zawieja, trzydziestokilkuletnia policjantka, która nie daje łatwo za wygraną. Szybko okazuje się, że w śledztwie nie chodzi wyłącznie o zabójstwo – niedługo przed śmiercią kobieta urodziła dziecko. Pytanie, gdzie ono się znajduje, czy żyje?
Poszukiwania niemowlęcia stają się dla głównej bohaterki mocnym, choć początkowo nieuświadomionym impulsem do konfrontacji z własną sytuacją: samotnej matki, perfekcyjnej policjantki, a przede wszystkim – kobiety w momencie kryzysu po śmierci męża.
Rojst
„Rojst” to pierwszy oryginalny serial wyprodukowany na zlecenie ShowMax. Serwis upadł, ale serial przetrwał. Akcja rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku, gdzieś pomiędzy stanem wojennym a Okrągłym Stołem. W małym, zapomnianym miasteczku na południu Polski, dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa: młodej prostytutki i miejscowego komunistycznego działacza. W tym samym czasie samobójstwo popełnia także para nastolatków.
O sprawie ma napisać Witold Wanycz, doświadczony i nieco zgorzkniały dziennikarz. W redakcji pojawia się jednocześnie Piotr Zarzycki, młody i skory do działania syn wysoko postawionego działacza partyjnego. Rozpoczyna on własne śledztwo, które wciąga jak tytułowy rojst, czyli bagno, z którego trudno się wydostać.
Po zamknięciu serwisu Showmax w Polsce, prawa do serialu „Rojst” wykupił Netflix i tak powstały kontynuacje: „Rojst ’97” i „Rojst Millenium”.
Wielka woda
„Wielka woda” to długo oczekiwany polski serial, opowiadający historię „powodzi stulecia” w 1997 r. Nakręcony z dbałością o detale i trzymający w napięciu do końca, choć przecież tę historię znają wszyscy.
Gdy fala powodziowa zbliża się do stolicy Dolnego Śląska, zapada decyzja – aby oszczędzić miasto przed niszczącym żywiołem, należy poświęcić okoliczne wsie i pola. Jak jedna decyzja wpłynie na życie całej społeczności?
Trójka głównych bohaterów, postawiona w obliczu sytuacji ekstremalnej, zmierzy się z wydarzeniami, których następstwem będzie ogrom zniszczeń oraz śmierć niewinnych osób.
Klangor
„Klangor” to kolejna popisowa role Arkadiusza Jakubika. Świetnie nakręcony, świetnie napisany, trzymający w napięciu do końca serial, opowiadający historię, która mogłaby się przydarzyć każdemu.
W niewyjaśnionych okolicznościach ginie nastolatka, córka psychologa więziennego. Ojciec desperacko rozpoczyna poszukiwania na własną rękę. Dramatyczną sytuację, w której jest jego rodzina pogłębia kryzys ich wzajemnych relacji, niezrozumienia, emocjonalnego dystansu i braku więzi. Tymczasem wokół sprawy narasta zmowa milczenia.
Żmijowisko
„Żmijowisko” opowiada historię grupy trzydziestoparoletnich przyjaciół ze studiów, którzy wyjeżdżają ze swoimi dziećmi na wakacje do letniska. Pewnego wieczoru, w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy, znika 15-letnia Ada, córka Arka i Kamili. Rozpoczynają się zakrojone na wielką skalę poszukiwania, jednak dziewczyny nie udaje się odnaleźć.
Rok później jej ojciec wraca na miejsce tragedii, aby wznowić poszukiwania. W trakcie jego prywatnego dochodzenia pojawiają się zaskakujące tropy i nowi podejrzani. Sprawa coraz bardziej się gmatwa i pojawia się w niej coraz więcej wątków. Warto obejrzeć chociażby dla szokującego finału!
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
O tej historii słyszał chyba każdy w naszym kraju, ale czy każdy ją zna? Można to nadrobić w miniserialu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.
W wieku 23 lat Tomasz Komenda został oskarżony o gwałt i zabójstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść, przez co trafił za kratki. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po kilkunastu latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.
Czteroodcinkowy serial nie tylko pokazuje wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Tomasza Komendy. Pozwala także bliżej przyjrzeć się wybranym aspektom tej historii. Widzowie jeszcze lepiej poznają więzienną codzienność młodego Komendy. Zagłębią się w meandry śledztwa, które pomogło w jego uniewinnieniu oraz relacje rodzinne.
Pajęczyna
„Pajęczyna” to historia Kornelii Titko, odważnej naukowczyni obdarzonej niezwykłą pamięcią, której dzieciństwo zniszczyła przedwczesna śmierć rodziców oraz starszej siostry. Matka Kornelii, Teresa Titko była wybitnym fizykiem jądrowym; w gierkowskim programie nuklearnym pełniła rolę prawej ręki jego twórcy, generała-profesora Grzegorza Giedrowicza. Po latach w życiu Kornelii pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że był niegdyś oskarżony o zabójstwo jej siostry. Bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo.
Kim jest tajemniczy mężczyzna i co naprawdę łączy go ze śmiercią dwóch najbliższych Kornelii kobiet? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za wtargnięcie na zakazane terytoria? Jaką rolę w tej historii sprzed lat odegrali oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu – kapitan Ewa Wolańska oraz podporucznik Tadeusz Mróz? Komu zależało na tym, aby Polska nie dołączyła do niewielkiego grona państw, liczących się w atomowym wyścigu?
Szadź
„Szadź” to kolejny serial z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Na obrzeżach Opola w okrutny sposób zostaje zamordowana młoda dziewczyna. Dochodzenie wykazuje, że była jedną z wielu ofiar seryjnego zabójcy. Na miejscu zbrodni pojawia się komisarz Agnieszka Polkowska – nie zdaje sobie ona jednak sprawy, że jej udział w śledztwie nie jest przypadkowy.
Czy zdoła dotrzeć do mordercy, zanim ten wybierze kolejną ofiarę? Co łączy policjantkę z Piotrem Wolnickim, religioznawcą, pozornie wzorowym mężem i ojcem, który w okrutny sposób pozbawia życia swoje ofiary!
Behawiorysta
„Behawiorysta” to świetny serial kryminalny z Robertem Więckiewiczem w roli głównej na podstawie powieści Remigiusza Mróza o tym samym tytule.
Gerard Edling to stateczny wykładowca, ekspert w dziedzinie kinezyki – nauki zajmującej się badaniem mowy ciała oraz były prokurator z ogromnym doświadczeniem, Horst Zeiger – nieśmiały, młody mężczyzna, outsider, maniak komputerowy i… totalnie nieprzewidywalny morderca.
Gdy jeden z nich zamierza popełnić zbrodnię, drugi, znany z tego, że potrafi rozszyfrować każdego przestępcę i rozwiązać każdą sprawę, próbuje temu zapobiec. Niestety skutkiem ich pojedynku jest makabryczne widowisko, transmitowane online do tysięcy widzów.
Pułapka
Główna bohaterka serialu „Pułapka”, Olga Sawicka, zmaga się z demonami przeszłości – traumatycznymi przeżyciami, które nie pozwalają jej zaznać spokoju po śmierci męża i przystąpić do pracy nad kolejną powieścią. Szukając inspiracji, trafia na reportaż o zaginięciu Zuzy, jednej z podopiecznych domu dziecka.
Zaintrygowana tematem pisarka postanawia odwiedzić placówkę pod pretekstem spotkania autorskiego. Jej uwagę zwraca Ewa – wrażliwa, prześladowana przez rówieśniczki dziewczyna, która nie wie nic o własnej przeszłości. By dowiedzieć się czegoś więcej o intrygującej nastolatce, Olga postanawia poprosić o pomoc zaprzyjaźnioną policjantkę – Justynę. To uruchamia prawdziwą lawinę wypadków.
Otwórz oczy
„Otwórz oczy” to bardzo ciekawy serial oryginalny Netfliksa, plasujący się gdzieś między SF a thrillerem. Nietypowy, ale wciągający.
Julka trafia do centrum leczenia amnezji w następstwie tragicznego wypadku, w którym traci rodzinę. W ośrodku nawiązuje relacje z innymi pacjentami o podobnych doświadczeniach i urazach. Poznaje również tajemniczego Adama. Chłopak staje się tam jej przewodnikiem.
Kiedy jednak Julka zaczyna mieć dziwne sny, które wydają się jej aż nazbyt realne, zastanawia się, czy miejsce, w którym się znajduje jest tym, za które je dotychczas uważała. Dziewczyna stara się uciec z ośrodka jednocześnie dążąc do odkrycia prawdy: ten świat nie jest takim, jakim się wydaje.
Chyłka
„Chyłka” to bardzo dobry serial kryminalny z Magdaleną Cielecką w roli tytułowej. Jest pięć sezonów, z których każdy ma osobny tytuł: „Zaginięcie” (2018), „Kasacja” (2019), „Rewizja” (2020), „Inwigilacja” (2021) i „Oskarżenie” (2022). Który jest najlepszy? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.
Główna bohaterka – Joanna Chyłka – jest zdolna, bezkompromisowa, odważna i niepokorna. W prawniczym świecie pełnym mężczyzn w niczym im nie ustępuje. W najnowszej odsłonie, „Inwigilacji”, pozbawiona stanowiska w prestiżowej kancelarii, Chyłka zmuszona jest działać na własną rękę. Problemy w życiu zawodowym odciskają swoje piętno również na życiu prywatnym prawniczki.
Sędziowie
Może to nietypowa propozycja, ale serial dokumentalny „Sędziowie” to kawał dobrej roboty. Przedstawia on sylwetki polskich sędziów piłkarskich z niemal każdej strony. Oczywiście, główną gwiazdą jest tu Szymon Marciniak, ale pozostałe sylwetki są wcale nie mniej ważne.
W ośmiu odcinkach dwóch sezonów widzowie nie tylko zobaczą i co najważniejsze usłyszą pracę arbitrów podczas meczów, ale też będą mogli poznać ich życie prywatne i wiele innych perspektyw tego niewdzięcznego zawodu. Czekam na kolejną odsłonę, bo takich historii nigdy dość.
Ludzie i bogowie
„Ludzie i bogowie” to serial przedstawiający wydarzenia związane z oddziałem o kryptonimie „Pazur”, działającym w czasie II wojny światowej w Warszawie, w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Wydarzenia, o których mowa w serialu zainspirowane zostały prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie.
Głównymi bohaterami serialu są dwaj przyjaciele: dowódca „Pazura”, Leszek Zaręba „Onyks” i Tadeusz Korzeniewski „Dager”. Pierwszy – sumienny i opanowany, idzie na akcje ze stuprocentową precyzją i skutecznością. Jednak z każdym dniem rosną w nim wątpliwości, co do moralnego wymiaru takiego postępowania, a wyrzuty sumienia coraz częściej nie pozwalają mu zasnąć.
Drugi, wręcz przeciwnie. Okupacyjna rzeczywistość budzi w nim coraz większe pragnienie odwetu na Niemcach, legitymuje posługiwanie się złem w imię wyższych celów.
Rysa
„Rysa” to serial na podstawie książki Igora Brejdyganta o tym samym tytule. To połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, w którym największą zagadką okazują się zepchnięte do podświadomości bolesne doświadczenia.
Monika Brzozowska, policjantka pracująca w warszawskim wydziale zabójstw stara się wygrać z dręczącymi ją lękami i ocalić samą siebie. Kobieta, w miarę prowadzenia dochodzenia w sprawie serii morderstw, zaczyna trafiać na tropy prowadzące do niej samej.
Bohaterka przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż zwykłe porachunki. Cierpiąca na zaniki pamięci Brzozowska zostaje wplątana w niebezpieczną grę, która zmusi ją do ponownej walki z demonami przeszłości.
Czas honoru
„Czas honoru” to jedna z tych nielicznych produkcji, za które trzeba być wdzięcznym Telewizji Polskiej. Gwiazdorska obsada młodych i przystojnych aktorów zdaje egzamin, a historia wciąga od pierwszego odcinka. Serial opowiada losy grupy młodych polskich oficerów, tzw. cichociemnych skoczków zrzuconych na teren okupowanej Polski w czasie II wojny światowej.
W Warszawie żołnierze podziemia żyją z fałszywą tożsamością i w ciągłym zagrożeniu. Na co dzień ocierają się o śmierć i zdradę. Wojna brutalnie wystawia na próbę ich charaktery. Bywa, że obowiązek służby ojczyźnie pozostaje w konflikcie z ich własnym, często skomplikowanym życiem emocjonalnym.
Diagnoza
Powiedzieć, że stacja TVN nie produkuje wybitnych seriali, to jak nic nie powiedzieć. Niektóre z nich wybijają się ponad przeciętność, ale są też wyjątki. Jednym z nich jest „Diagnoza” z Mają Ostaszewską, Maćkiem Zakościelnym i Adamem Woronowiczem.
Annę Nowak, główną bohaterkę serialu, poznajemy na katowickim lotnisku. Niestety, na skutek nieprzewidzianych wydarzeń Anna z amnezją trafia do rybnickiego szpitala. Lekarze, którzy na co dzień ratują życie wielu pacjentów, nie są w stanie ocalić czegoś niezwykle cennego – pamięci. Bohaterka musi zacząć życie na nowo i spróbować odkryć tajemnice swojej przeszłości.
Kajko i Kokosz
„Kajko i Kokosz” to bohaterowie, których wiele dzisiejszych dorosłych zna z czasów swojego dzieciństwa. Animacja, więc to propozycja dla najmłodszych, prawda? Niekoniecznie, bo wiele największych smaczków odkryją w niej dorośli.
Głównymi bohaterami serialu są słowiańscy wojowie, tytułowi Kajko i Kokosz. Na co dzień służą kasztelanowi Mirmiłowi, broniąc zamieszkałej przez nich osady przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Największym zagrożeniem jest oddział rycerzy rozbójników – Zbójcerzy. Herszt Zbójcerzy, Krwawy Hegemon, marzy o zdobyciu Mirmiłowa, a odkąd Kajko i Kokosz przejęli jego jajo, z którego wykluł się smok Miluś, pragnie też osobistej zemsty. Otwarte ataki, podstępy i fortele Hegemona – z tym muszą mierzyć się Kajko i Kokosz.
Skazana
„Skazana” to kolejny popis aktorski Agaty Kuleszy. Serial oryginalny TVN, którego główną bohaterką jest Alicja Mazur, sędzia Sądu Okręgowego. Przyzwyczajona do życia na wysokim poziomie, szczęśliwie zakochana w idealnym mężczyźnie. Charyzmatyczna, bardzo inteligentna, ambitna i zawsze stojąca na straży prawa. Na pozór zna się na ludziach, potrafi szybko przejrzeć ich zamiary. Do czasu, gdy sama trafia do zakładu karnego dla kobiet.
W więzieniu Alicja będzie musiała walczyć o sprawiedliwość i udowodnić swoją niewinność. Szybko przekona się, że cela to miejsce, które zmienia każdego. Ją również. Prawo, w które tak wierzyła, egzekwowała i któremu służyła, nagle zawodzi. Żeby przetrwać, będzie musiała przyjąć obowiązujące zasady gry.
The Office PL
Serial „The Office” jest znany i lubiany na całym świecie, także w naszym kraju. Nic dziwnego, że gdy zapowiedziano polską wersję, wszyscy czekali na nią z wytęsknieniem. W końcu nadeszła – jest różnie odbierana, ale recenzje są raczej pozytywne.
Akcja „The Office PL” rozgrywa się w Siedlcach, w siedzibie firmy zajmującej się produkcją wody mineralnej „Kropliczanka”. Jej prezes, Michał, to człowiek pozbawiony autorefleksji, który każdym słowem i gestem zabiega o atencję i uznanie.
Kiedy przedsiębiorstwo zostaje przejęte przez nowego, właściciela, a pracownicy zaczynają obawiać się o swoje posady, jedynie Michał patrzy na zmiany z optymizmem. Biznesowe roszady przeplatają się tu z biurową codziennością pracowników „Kropliczanki”.
Masz ochotę na coś innego? Warto sprawdzić nasz ranking najlepszych seriali.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz