Dla miłośników zakupowego szaleństwa, Black Friday jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni w roku. To właśnie wtedy sklepy oferują produkty w bardzo korzystnych cenach, doliczają rabaty i bonusy. Nic dziwnego, że okres Black Friday jest chętnie wykorzystywany na świąteczne zakupy – zwłaszcza że wypada przed świętami Bożego Narodzenia!
Artykuł sponsorowany
Skąd wzięła się idea Black Friday i co właściwie oznacza?
Idea Black Friday, czyli wielkich sklepowych obniżek pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Zapoczątkowały ją coroczne mecze futbolowe, rozgrywające się w Filadelfii w latach 50. XX wieku, właśnie w okresie święta Dziękczynienia. Tłum kibiców szturmujących miasto był prawdziwym koszmarem dla służb porządkowych, które nazwały ten dzień „Czarnym Piątkiem”. Inaczej widzieli to okoliczni sklepikarze, którzy wtedy zacierali ręce z udanych utargów. Nazwa Black Friday przetrwała do dziś, właśnie w kontekście zakupów i wciąż niezmiennie cieszy się ogromnym powodzeniem. W tym okresie, producenci i sprzedawcy, hurtowi i detaliczni, prześcigają się w specjalnych ofertach, promocjach i rabatach. Wiele sklepów często wydłuża „Black Friday” do „Black week”, a nawet „Black weeks”, czyli tygodni poprzedzających i następujących po tym konkretnym piątku. To prawdziwa gratka dla łowców okazji i zakupowych koneserów. W Black Friday w korzystnych cenach można kupić niemal wszystko; począwszy od produktów spożywczych, ubrań, zabawek, sprzętu RTV i AGD, po meble i artykuły budowlane. Zniżki i promocje obejmują także sektor usługowy. Black Friday to czasami jedyna okazja, żeby kupić coś, o czym marzy się od dawna, a czego regularna cena jest zbyt wysoka. To także doskonały czas na obdarowanie bliskich prezentami.
Świąteczne zakupy w Black Friday – dlaczego to dobry pomysł?
Możliwość zakupu towaru po dużo niższej cenie niż zazwyczaj, zawsze kusi konsumentów. Pora też jest odpowiednia, bo Black Friday wypada niedługo przed Bożym Narodzeniem, a przedświąteczny klimat, jak wiadomo sprzyja zakupom. Nic, więc dziwnego, że właśnie wtedy wiele osób decyduje się na kupowanie prezentów, nie tylko świątecznych, ale też na wiele innych okazji. Szczególnie chętnie kupowana jest odzież, obuwie, zabawki, książki i drobne AGD, ale nie tylko. Ogromnym powodzeniem od lat cieszy się elektronika: smartfony, smartwatche, laptopy, tablety i wszystkie niezbędne akcesoria, dostępne między innymi na https://www.mediaexpert.pl/lp,black-friday. Popularne sklepy stacjonarne i internetowe przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie. Na szczęście nie wygląda ono tak, jak jeszcze kilkanaście lat temu opisywały amerykańskie media. Nie ma już tłumu szturmującego sklepy w pierwszej minucie ich otwarcia, taranującego wszystko, co na drodze i wyrywającego sobie towar z rąk. Oczywiście na podobne scenki można trafić, od czasu do czasu w którymś z popularnych dyskontów, ale raczej w zabawnym kontekście. Wydłużenie czasu promocji, a przede wszystkim możliwość nabycia towaru online, pozwalają na bezpieczne i bezstresowe zakupy. Ponadto atutem sklepów internetowych są często stosowane dodatkowe bonusy, zniżki na produkty typowo świąteczne lub na kolejne zakupy, kody rabatowe czy wręcz kumulacja rabatów. Można otrzymać prezent powitalny za pierwsze zakupy, za rejestrację na stronie sklepu, skorzystanie z aplikacji mobilnej itp.
Black Friday – czy w tym szaleństwie jest metoda?
Chociaż Black Friday nie kojarzy się już z dziką hordą kupujących, nadal jest pewnego rodzaju szaleństwem zakupowym. Czy w tym szaleństwie jest metoda? Jak najbardziej. Widzą ją, zwłaszcza wytrawni łowcy promocji, mający już doświadczenie w kupowaniu, którzy bez trudu trafiają na prawdziwe „perełki”. Osoby niewprawione w sztuce kupowania mogą wpaść w różne pułapki, lub po prostu nabyć wiele różnych rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami danej promocji. Warto jest wiedzieć, jak długo będzie obowiązywać aktualna cena, czy doliczając koszt wysyłki, zakup nadal się opłaci. Należy też wziąć pod uwagę warunki zwrotu i reklamacji, upewnić się, że towar nie jest uszkodzony, przeczytać opinie innych użytkowników. Trzeba też uważać na firmy pośredniczące w transakcji, oferujące pożyczkę z możliwością spłaty w ratach, czy po 30 dniach od zakupu, ponieważ ich prowizja może być bardzo wysoka. Najlepiej jest kupować w sklepach znanych, bezpiecznych i zarejestrowanych, mających swój regon i konkretny adres. Poddając się zakupowemu szaleństwu i świątecznemu klimatowi, nie można tracić głowy, a każdy zakup powinien być dobrze przemyślany.
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.