Wentylator przydaje się podczas upałów zarówno w domu, jak i w biurze. Tylko jaki wiatrak domowy wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wentylatora? Co jest ważne przy jego zakupie?
Spis treści
Artykuł sponsorowany
Jaki wentylator kupić?
Cel działania wiatraka domowego jest prosty – w upalne dni ma sprawić, że przebywanie w pomieszczeniach stanie się znośne. Jednak w przeciwieństwie do klimatyzacji – nie może schłodzić pokoju poprzez zmniejszenie temperatury w nim panującej. Robi to dzięki innym mechanizmom. Każdy wiatrak domowy jest wyposażony w łopatki, które są wprawiane w ruch przez silnik. Ramiona obracają się wokół własnej osi. W ten sposób powstaje wymiana powietrza, która powoduje, że odczuwa się delikatne ochłodzenie. Dzięki temu pobyt w nagrzanych pomieszczeniach jest przyjemniejszy.
Jaki rodzaj wiatraka domowego warto kupić? Do wyboru są wentylatory przenośne biurkowe, kolumnowe i stojące. Różnią się budową. Najbardziej uniwersalny jest wiatrak domowy stojący. Sprawdza się nawet w dużych pomieszczeniach. Czy jednocześnie będzie to najlepszy wybór? Sprawdź, co jest ważne przy porównywaniu konkretnych modeli.
Moc wentylatora – jaka najlepsza?
W przypadku wiatraków domowych sprawdza się ta sama zasada, co przy innych sprzętach – im wyższa moc, tym większa wydajność urządzenia. Oznacza to, że pozwala w krótszym czasie schłodzić pokój. Wentylator o wysokiej mocy to również właściwy wybór, gdy szuka się sprzętu do pomieszczenia o dużym metrażu. Jaką powinien ją mieć? Najwięcej wiatraków domowych ma 50 W. To optymalna moc. Można kupić także wentylator mocniejszy, na przykład 120 W. Jednak trzeba liczyć się z tym, że będzie pobierał więcej prądu, a więc za jego pracę trzeba będzie więcej zapłacić.
Regulacja wysokości wiatraka domowego
Wentylatory przeznaczone do użytku w domu mają różną wysokość. Większość mieści się w przedziale 120-150 cm. Jak wysoki powinien być wiatrak domowy? Trudno wskazać optymalną wartość. Wiele zależy od tego, czy wentylator ma stanąć koło łóżka, kanapy, czy stołu. Dobrze, gdy nie wieje prosto w twarz. Właśnie dlatego doskonałym wyborem jest wiatrak, który ma regulowaną wysokość. Dzięki temu można dopasować go do własnych potrzeb, ale i zmieniać ustawienie, gdy zajdzie taka konieczność.
Regulacja kąta nachylenia głowicy wentylatora
Głowica wentylatora, a więc część z łopatkami, powinna mieć możliwość regulacji. Dobrze, gdy można zmieniać jej nachylenie względem podłogi. Dzięki temu wiatr nie będzie wiał prosto w oczy. Czasami lepiej skierować głowicę w kierunku podłogi lub sufitu. Dobrze, gdy urządzenie ma możliwość płynnej, a nie stopniowej regulacji.
Tryb pracy wentylatora
Z reguły wiatraki domowe posiadają wbudowanych kilka trybów pracy. Dzięki nim w prosty sposób można ustawić parametry urządzenia w zależności od okoliczności. Aby oszczędzać energię, warto wybrać wentylator z trybem ECO. Jeśli pragnie się korzystać ze sprzętu podczas snu, dobrze jest, gdy posiada wbudowany program nocny.
Prędkość pracy łopatek wiatraka domowego
Wentylator wprawia powietrze w ruch dzięki obrotowi śmigieł. Siła wiatru, jaki powstaje, zależy od tego, z jaką prędkością się poruszają. Każdy użytkownik ma inne upodobania. Właśnie dlatego producenci wiatraków domowych nie tylko programują gotowe tryby pracy, ale często umożliwiają również manualne ustawianie prędkości. Dzięki temu w zależności od potrzeb da się sterować urządzeniem tak, by dopasować efekty do swoich upodobań. Im więcej stopni regulacji prędkości – tym lepiej.
Oscylacja wiatraka domowego
Wentylator może nie tylko wprawiać powietrze w ruch poprzez obrót śmigłem, ale także dzięki skręcaniu się jego głowicy na boki. Funkcja ta określana jest jako oscylacja. Powietrze przesuwane jest wokół urządzenia. Wiatrak oscyluje najczęściej w obrębie 100°. To wpływa na lepszą efektywność chłodzenia.
Timer w wentylatorach stojących
Niektóre wiatraki domowe mają wbudowaną funkcję timera. To bardzo przydatne udogodnienie. Dzięki niemu nie trzeba się martwić o wyłączanie urządzenia. Wystarczy ustawić, jak długo ma działać. Timer sprawi, że wentylator automatycznie się wyłączy, gdy upłynie założony czas. To bardzo przydatna funkcja w wiatraku domowym, gdy włącza się go przed snem. Da ochłodę i ułatwi zasypianie, ale nie będzie pracował całą noc.
Wiatrak z pilotem
Aby obsługa wentylatora nie była uciążliwa, wiele modeli wyposażonych jest w pilot zdalnego sterowania. Dzięki niemu można włączać i wyłączać wiatrak bez konieczności podchodzenia do urządzenia. Na pilocie często znajduje się nie tylko przycisk zasilania, ale również pozostałe, które służą do sterowania wentylatorem. Bez wstawania z fotela czy łóżka można więc zmniejszyć prędkość, ustawić timer, włączyć i wyłączyć oscylację.
Przy wyborze wiatraka domowego należy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę i design, ale także na parametry. Dobrze, gdy sprzęt ma możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia głowicy. Świetnie, gdy wentylator ma nie tylko wbudowane tryby pracy, ale umożliwia samodzielne zmienianie prędkości. To ważne zwłaszcza nocą, gdy hałas generowany przez urządzenie może zakłócać sen. Oscylacja pozwala na zwiększenie zasięgu pracy wiatraka. Timer i pilot to udogodnienia, dzięki którym znacznie łatwiej można obsługiwać wentylator.
Wentylator sufitowy – schładza latem, ogrzewa zimą
Wentylatory sufitowe są wielofunkcyjne i energooszczędne – mogą dać o wiele więcej niż tylko chłodny powiew latem. Tryb zimowy dostępny w wielu wentylatorach pomaga zapewnić równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza w zimie.
W trybie letnim, łopatki obracają się lewoskrętnie, generując nawiew powietrza prosto w dół wytwarzając chłodzący powiew w pomieszczeniu. Mimo, że średnia temperatura w pomieszczeniu nie spadnie, to cyrkulacja powietrza sprawi wrażenie, że jest chłodniej!
W trybie zimowym wentylator będzie się obracał zgodnie zgodnie ze wskazówkami zegara. Powoduje to zasysanie przez łopatki wentylatora zimnego powietrza z dołu pomieszczenia w górę. Ciepłe powietrze, które zwykle unosi się i utrzymuje w górnej części pomieszczenia, zostaje zepchnięte w dół przez wentylator. Zapewnia to bardziej równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza w pomieszczeniu, co oznacza, że można ustawić ogrzewanie na nieco niższy poziom. Dzięki temu będzie Ci ciepło w stopy i zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie!
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.